Amsterdam, 20 Junij. De verkoop van eenige der boomen, in het 's Gravenhaagsche Bosch, met den storm der Pinksterdagen, ter neer geveld, heeft circa f 14,000 opgebragt. Een schoone Ipenbootn werd aan den heer van Gogh, houtkooper, voor omtrent 400 toegeslagen. Leeuwarden, 18 Junij. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand der caserne Prins Frederik loopeu een aantal geruchtenmen spreekt van inhechtenisnemin gen van eenige militairendoch met zekerheid is voor als nog niets daaromtrent te vermelden. Brielle, 19 Junij. Hoe gebrekkig tegenwoordig deinrig- Ouder den grond. Harlingen, 19 Junij. Aan de deur van een bakker te dezer plaatse vindt men een bordje, met'smans naam en eene tweede qualiteit, »Genees-en heelkundig magnetiseur. "Sommigen wenschten wel tot eigene geruststelling op dat bordje nog te lezen de goedkeuring van de geneeskundige commissie in de gemeente, terwijl anderen de wenschelijk- heid betoogen, dat de bakker-magnetiseur ook het radicaal van catechiseermeester mogt bezittenopdat men alzoo in de gemeente mogt hebben een mau, die kon voorzien in de eerste behoefte der meuschheid, zoo ligchamelijk als geeste- lijk. Meppel17 Junij. De koperslager K. W. Moraal alhier, die in zijn vak nitmunt en in vele opzigten vindingrijk is, heeft deze week den gelukkigeu inval gehad van eeu rupsen- dooder te vervaardigen, een werktuig, dat iedereen gerust kan worden aanbevolen, wiens tuin geplaagd wordt door dat schadelijk insect, hetwelk dikwijls zoo veel nadeel aan vruchtboomen en andere plantgewassen door z'jn vernielend vermogen toebrengt; dit werktuig, dat eenvoudig zamenge- steld en door den vervaardiger verkrijgbaar gesteld is voor slechts een gulden, werkt zeer gemakkelijk en doeltreffend; het met raapolie gevulde bakje is aan een stok bevestigd, waarmede men het naar verkiezing ter bestemde plaatse brengt, en men behoeft dan slechts te trekken aan een touwtje, om een hefboom in beweging te brengen, waardoor alsdan een droppel olie in het rupsennest wordt gebragt, welke een spoedig doodend vergif is voor genoemd insect, zoodat al de daarin aanwezige rupsen weldra geheel zijn verdelgd, tot veel genoegen eu verrassing van hem die dit zeer gemakkelijk eu aardig gevonden werktuig in toepassing bragt. Katwijk aan Zee. 2.3 Junij. Een ijverig en braaf huisvader uit deze gemeente, vond eergisteren in de duiuen, noordwaarts van hier, op eene eigenaardige, doch betreu renswaardige wijze zijnen dood. Terwijl hij aldaar eenige werkzaamheden te verrigten had, moet hij een konijn hebben trachten te vangen, die zijne toevlugt tot eeu der holen nam, en hiermede bezig zijnde, is het duin in gestort, strand geworpenwaarbij een der vaartuigen schade bekwam. Naar wij vernemen, is door een jong mechanicus te Utrecht, den heer Rennes op de Maria-plaats, een toestel uitgedacht en vervaardigd, die voor het bedrijf der brood bakkers van veel belang is te achten. Het is bekend, dat men reeds sedert lang het kneden van het deeg met de handen door ecne machinale bewerking heeft trachten te vervangen. Alle daarvoor uitgedachte toestellen voldoen slechts onvolkomen aan dit doel, en de meesten zijn als onbruikbaar ter zijde gesteld. De heer Rennes was, als de zoon van eer. bakker te dier stede, in de beste gelegen heid, om de vereischten van zoodanigen toestel te kennen. Na eenige proefnemingen is het hem gelukt, om een toestel te vervaardigen, die zich zeer gunstig van de anderen onder scheidt, door doelmatigheid en eenvoudigheid in de zamen- stelling en behandeling. De toestel is bij herhaling gebruikt in tegenwoordigheid van de heeren Dr. Krecke, leeraar der natuur- en werktuigkunde bij de industrie-school, en D. Grothe, directeur der technische school, die beiden aan de inrigting en werking van den toestel hur. onverdeelden bij val schonken en zich overtuigd houden, dat deze machine beter aan het doel beantwoordt dan alle tot dusverre bekend gewordene. Naar men verzekert, zal de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal bij een geroepen worden tegen Dingsdeg den lOden Julij, om hare werkzaamheden opdien dag te her vatten. Eerdaags zal, gelijk men meldt, het antwoord der regering op het voorloopig verslag, betreffende het wets ontwerp over de spoorwegenhet licht zien. Naar wij vernemen, is het cijfer der gelden, inge schreven op de inteekeningslijst voor de gehuwde militairen, die bij den brand van hunne goederen zijn beroofd, reeds tot circa f1400 geklommen. Te hunner behoeve zal in de volgende week in de groote zaal des heeren van der Wielen (daartoe gratis afgestaan), onder de leiding des bestuurs van het muziekgezelschap Euphonia Crescendo, door een aantal dilettanten een concert worden gegeven. EENE NOVELLE. Vervolg.) „Ik schrijf u heden voor het laatstveel heb ik om u gele den het meeste dat mij smart is dat gij mij vergeten hebt. (Deze passage moest de eerlijke getrouwe bediende verantwoor- woorden.Ardent had namelijk op een zijner brieven geen antwoord bekomeu,) Zeg mij hebt gijmij voor immer uit uwe gedachten verbannen; dan zult gij nimmer iets verder van mij vernemen. Denkt gij echter nog aan mijal is het dan ook maar voor korte oogenblikken, zoo wil ik met liefde geduldig op u wachten, tot de hemel zich over mij ontfeime, en wanneer gij dan eenmaal iu mijne armen aan mijn hart rust, zal ik het toeval zegenen en u niet minder beminnen dan op heden." Malmont lachte hardop. Dit jonge mensch wil zoo lang wachtentot ik dood ben. Hoeveel jaren zal hij dan jonger zijndan ik? De tweede brief was door zijne vrouw geschreven, de mar kies las: „Ik ben de vertwijfeling nabij. God en de menschen hebben mij verlaten, ook gij zijt mij ontrouw geworden. Mijn kwelgeest, (Ahdat ben ik zeide de markies) doet mij naar het oogeu- blik van mijnen dood wenschen. Dat dit tijdstip niet verre meer af zal zijn, kan mij alleen troosten. Ardent ontferm u over mij, eenige regels van u, en de verzekering, dat gij aan mijne nage dachtenis een traan zult wijden, zal mij getroost doen sterven, leef gelukkig Malmont verfommelde den brief tnsschen zijne handen en zeide met bedaarde stem Uw wensch kan vervuld worden. Reeds den volgenden dag vertrok hij met zijne vrouw naar Issodune; daar leefden zij ongeveer een halfjaar te zamen, toen 2ijne vrouw begraven werd. Op de vraag van hare ouders, aan welke ziekte zij overleden wasantwoordde de markieszij heeft zich over eene ongeluk kige liefde doodgetreurd. De markies keerde hierop naar Parijs terug en bood zich aan ting onzer gevangenissen is, kan uit liet volgende voorbeeld blijken. Eeu 17-jarig meisje, dat door de regtbank alhier tot een halfjaar eenzame opsluiting was veroordeeld, wegens gepleegden diefstal in dienstbaarheid, ondergaat hare straf, wegens gebrek aan cellen voor vrouwen ir, de daartoe inge- rigte gevangenissen, in gemeenschappelijke opsluiting. Het zou wenschelijk zijn, dat men beter voorzag in de inrigting voor eenzame opsluiting, opdat dergelijke gevallen zich niet meer mogen voordoen, daar zoodoende de bepalin gen der wet vau 28 Junij 1851 Staatsblad 68) als geheel doelloos kunnen worden aangemerkt. Oliva als haren minnaar aan. De dame veroorloofde hem den toegang, doch daarbij bleef het ook; de markies zag dat dit even weinig uitwerkte, als zijne eerste aanbieding. Hij kon in hare behandeling volstrekt geen onderscheid bemerken, het viel hem in het oog, dat zijn eerste voorstel met verontwaardiging werd aangehoord, hij thans omzijn tweede werd uitgelagchen en dit lagchen stond haar zoo goeddat Malmont nog meer op haar verliefde Malmont lag nu zijn vermogen, zijn naam en zijne liefde aan de voeten van Oliva, zij lachte echter weder en toch was de markies rijk, schoon en van eene oude beroemde adelijke familie. Mijn lieve markies, ik wil u eenen goeden raad geven. Denk er wel aan, dat gij geen bediende in huis brengt, die later uw meester wordt. En wanneer ik zulks evenwel doen wilde? Dan zijt gij op het regte spoor, jammer maar, dat wij elkander zoo goed kennen, uw naam deed mij in mijne kindsheid tranen van kommer en smart storten. Ach ik heb zoo veel geweend en gij behoorde tot diegenendie de oorzaak van deze tranen waren. Mijne bespotting is eene billijke vergelding; ik geloof nu wraak te nemen, door u thans uit te lagchen. Deze toespeling bragt den markies in geene verlegenheid, hij had dit sedert lang verwacht. Ik beken het, dat ik mij aan uwe moeder bezondigd heb, doch gij kunt verzekerd zijn, dat zoo ik er niet veel berouw over gevoelde ik nn niet voor u zoude verschijnen. 3 oor den naamdie gij verloren hebtbied ik u thans den mijnen aan; als vergoeding voor den kommer, dien gij gehad heb leg ik mijn geheel vermogen aan uwe voeten; en voor de smarten die gij geleden hebt, stel ik mijn leven in uwe handen. Het staat thans aan u zich te wrekenof mij te verhoeren. Ik zie dat gij uwe les goed geleerd hebt; mijne moeder bedroog men met nog veel schooner beloften, ik deed eene geloften wel is waar voor geeu predikantdoch in het aangez^ van God, die ons allen hoort. Ziet gij heer markies, dez bitterheid heb ik met de moedermelk ingezogen, en zal m'J nimmer meer verlaten. Dut ik u hier ontvang, met u spree

Schager Courant | 1860 | | pagina 2