ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- r(w^ TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Vierde Jaargang.) N«. 151. \o. 1860. DONDERDAG 16 AUGUSTUS. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. Spoorweg tussohen Alkmaar en hel Nieuwediep. IS L I T E L V N l>. ENGELAND. Londen, 10 Aug. De Times bevat berigten uit Beyruth van den 6den, houdende, dat te Damascus 400 personen, waaronder Aly Bey en andere invloedrijke mannenwegens deelneming aan de moorden, zijn gearresteerd. Zij zullen voor de buitengewone commissie teregt staan en de schuldi gen onmiddelijk worden ter dood gebragt. FRANKRIJK. R 'm COURANT. nu isia maanman: Voor SchagenJ 1.00. Franco per post door het gcheele Rijk.» 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Brieven Franco. MÏ3S 3)311 ai)T31iï3irJ13ö 5 Van een tot vijf regels0 75 Iedere regel meerder015^ Ceboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen 0 50. De 35 cents zegelregt niet medegcrekend. Grootc Letters naar de rnimte die lij beslaan. De Spoorweg-wet is, bij groote meerderheid, door de twee de Kamer der Staten Generaal aangenomen; de spoorwegen zullen geheel voor rekening van het Rijk worden daargesteld, alleen ontbreekt nog de bekrachtiging door de Eerste Kamer, die wij vertrouwen dat spoedig zal volgen. De lijnen die de onderscheidene deelen van ons Koning rijk zullen doorsnijden zijn allen aangewezen, behalve die van Amsterdam naar het Nieuioediep; de Regering liet, bij dediscu- tiën dienaangaande, in het onzekere of dezelve over Haarlem of wel over de Zaanstreken zal loopen; wij hopen in het be- laug der onderneming, dat het laatste geschiede; doch hoe ook die questie worde beslist, altijd nog rijst de vraag: wel ke route zal van Alkmaar naar het Nieuioediep worden ge volgd Wel heeft de Heer van Foreest, waarvoor wij onze erken telijkheid betuigen, bij amendement voorgesteld om bij de wet te bepalen, dat de weg door het volkrijkste gedeelte van Noord-Holland zou loopen; doch zijn voorstel mogt, bij de meerderheid der Kamer, geen bijval vinden. Wat zal Noord-Holland, tusschen Alkmaar en het Nieu ivediep, met een' spoorweg gebaat worden indien dezelve ten westen van het Noord-Hollandsch kanaal, langs en door de duinen, wordt aangelegd? Die aanleg, dat valt niet te ontkennen, zal minder kost baar en op vasteren grond zijn, maar men mag niet over het hoofd zien, dat alsdan een traject zoo lang als dat tus schen Leiden en Rotterdam langs 's Gravenhageof wel dat tusschen Utrecht en Rotterdam, door eene afgelegene, schier onbevolkte en onbereikbare streek zou worden afgelegd, en de opbrengst bijgevolg hoogst gering zou zijn, terwijl daar entegen bijaldien de rigting ten oosten van het kanaal werd genomen, dit vervoermiddel bereikbaar werd gesteldniet alleen onmiddelijk voor meer dan 30 zeer welvarende Ge meenten uitmakende de aanzienlijke bevolking van 40 S 50 duizend zielen maar daarenboven voor al de dorpen in Noord-Hollandin de rigting van Mcdemhlik en Hoorn, die alsdan immers gemakkelijk met de stations van den spoorweg zouden te verbinden zijn, en yaardoor onte genzeggelijk het gebruik en de inkomsten van dien weg zeer aanzienlijk zouden worden uitgebreid. Begrijpt, Gemeente Besturen en Ingezetenen vanNoord- Ilolland begrijpt uw belaug, het geldt eene levenskwestie wendt U als een man, ter bereiking van dat doel tot de Hoo- ge regering, stelt hare belangen naast de uwe, en wij twijfelen geenszins aan een' goeden uitslag. Parijs, 5 Aug. De crinoline heeft eene groote verbete ring ondergaan niet alleen dat men haar heeft ontdaan van alle gevaarlijke en lastige hoepels en stalen veeren, en ze thans op zeer eenvoudige wijze kan opblazen, maar men is verder gegaau; men heeft van de daarin aanwezige lucht gebruik gemaakt en wel op de volgende wijze. Door opeen knopje te drukkendat zich op de heup bevindt, doet zich eensklaps de nieuwste dansmuziek hooren en wel met vol orchest. De schoonste walser.polka'smazurka's enz. wisselen elkander af, jaer zijn zelfs crinolines, die tot twintig verschillende dansen voortbrengen. De uitvinder brengt door zijne verbetering niet alleen de dames aan het draaijen, maar ook de hoofden van pianofabriekanten en muziekantenwant zij zien met angst hun ondergang te ge- moet. De Courrier de Lyon meldt het volgende: //In 1852 ontstal een bediendein een magazijn van zijden stoffen, aan zijn patroon een baukbillet van 1000 francs en vertrok eensklaps naar San Jago, na aan zijn patroon alles schrif telijk te hebben bekenduit medelijden voor de familie van den jongeling, werd geene aangifte door den thans overle den patroon gedaan. Men hoorde sedert dien tijd niets meer van ae bediende. In het begin van de vorige week ontving de zoon van den koopman een wissel van 12,000 francs van Cubabetaalbaar bij een bankier te Parijs. De bediende had fortuin gemaakt en zond deze som aan zijn vroegeren patroon, zijnde de hoofdsom met de rente van het gestolen geld. 6 Aug. Uit St. Etienne berigt men.datdelintenfabrie- katie veel lijdt onder de nieuwe mode der ronde dameshoe den, waarop struis,- hanen en paauwenvederen de linten en bloemen verdrongen hebben. Ook uit Coventry wordt het zelfde gemeld. De veranderde mode der vrouwenkleederen heeft mede het gebruik van zijden linten veel verminderd. 7 Aug. De heeren Kossuth en Klapka, de chefs der Ilongaarsche revolutionairen, houden conferentiën met prins Napoleon. Kolonel Thur heeft voor zijn vertrek een diner van Ita lianen, Hongaren en Polen gepresideerd; hij is met 20 stukken geschut voor Garibaldi vertrokken. 8 Aug. De keizer heeft gisteren in liet kamp van Clva- lons eene revue gehouden over de naar Syrië vertrekkende troepen en de volgende aanspraak gehouden//Soldaten Gij gaat naar Syrië. Frankrijk is gelukkig, eene expeditie tezien vertrekken, wier eenig doel is, de regten der meuschheid te doen zegevieren. Gij gaat geen oorlog voeren tegen eenige mogendheid, maar den sultan ondersteunen, om onderda nen, door de dweepzucht van vorige eeuwen verblind, tot gehoorzaamheid terug te brengen. Gij zult uw pligt doen in- dat verafgelegen land, rijk aan groote herinneringen Gij zult u daar waardig toonen, de zonen te zijn van die helden, welke in dat land roemrijk de banier van Christus hebben gedragen. Gij begeeft u niet in grooten getale derwaarts, maar uw moed, uwe zedelijke kracht zullen ter aanvulling strekkeu, want overal waar men de Fransche vlagziet, weten de natiën dat eene groote zaak haar voorafgaat, een groot volk haar volgt De Tolgende brief i» uil Saïda ontvangen: hij is gedateerd lft Jalij. »De Trede ia tusschen de Christenen ea Drussen gesloten: doch die Trede is slechts eco maatregel ran dwiuglandij, hij is rol be drog en spotternij, en is door de rijanden, in hun belang, den Christenen opgelegd. Door dien Trede worden de Drnsen wettige beiitters er kend ran hetgeen sij geplunderd hebben, eu hebben de Christenen niets leeischen. Misdaden, moorden, Terkrachtingen, diefstallen en roorerijeo, alles is wettig; het is niet tegelooren. Niettemin heelt men de Christenen aangeraden alles aan te nemen, om het bloedrer- gieten te doen ophouden. De Drussen denken, dat zij hierdoor niets te rreexeu hebben Tan de weerwraak \an Europa; doch men kan niet gelooreu, dat de Europesche mogeadheden de wreedheden, welke door de Drasen en Muzelmannen in gansch Sjrië gepleegd zijn, on gestraft zullen laten. »Orerigens, gelijk men moest Terwachten, worden de rijanden der Christenen door dien gewaanden Trede niet tegengehouden. Demoor- denarij<in en brandstichtingen worden op verscheidene plaatsen tooi t- gezet.

Schager Courant | 1860 | | pagina 1