ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. DONDERDAG 23 AUGUSTUS. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. Opper Sicilië I. BUITENLAND. ENGELAND. Londen, 13 Aug. Volgens berigten van de westkust van Afrika, zou de koning van Dahomev een groot aantal men- V i c r (I c J a a r g a 11 g. NK 152. <NL0 Ao. 1860. SCHAKER "«COURANT. &ïtiBB3II13B93:?:B33a 'TL 13 3)3133 iajSüBian: Voor SchagenJ 1.00. Franco per poat door het geheele Rijk.1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verachijnt iederen Donderdagmorgen. Rrleven franco. S31303 3)331 113)7331339338: Vanee» tot vijf regels0 75 Iedere regel meerderO 15. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten O 50. De 35 cents zegelregt niet medegerekend. Groote Letters naar de ruimte die zij beslaan. Bij" de tegenwoordige staatkundige verwikkelingen op het eiland Siciliëvermeenen wij onze lezers geene ondienst te bewijzen, met hun onderstaande beschrijving van dit eiland uit de nieuwste en beste bronnen geput, mede te deelen. Sicilië is volgens zijne ligging, rijkdom van voortbreng selen en geschiedenis een van de schoonste eilanden der aarde. Het moet voorwaar een gezegend land zijndat 12 arti kelen uit het dierenrijk34 uit het plantenrijk en 19 uit het minerale rijkalzoo te zamen 65 inheemsche producten, oplevert. Door zijne schoone natuur en zijne onuitputbare vrucht baarheid is het, het ware Eden van Europa enals het ware, de lievelingsplaats der natuur in dit werelddeel. Sicilië is het grootste en belangrijkste der Italiaansche eilanden zijne aardrijkskundige ligging is hoogst gunstig: in het midden van de Middelandsche zee, door kleinere ei landen omringd, vormt het, om zoo te zeggen eene brug van Europa r.aar Afrika. De vorm van Sicilië is bijna een evenredige driehoek, waarvan, de Oostelijke zijde, naar de Jonische Zee ge keerd is. Gewoonlijk stellen de kaarten den aardrijkskundigen vorm van het eiland voorals door drie bergketenen doorsneden, die van een rotspunt uitloopen en zich tot aan drie uiterste voorgebergten aansluiten. Eene zoodanige vooi stelling is eene vergissingSicilië, vormt eene golvende vlakte van 1500 graden middelhoogte, met smalle kustvlakten, aan een Noordelijk hoog zandgebergte en van enkele steile rotsen doorsneden. Geheel alleen staat de vulkanische berggroep van het Etnagebergte, door eene diepe kloof van de rotshoogte ge scheiden en aan den Zuidelijken voet in de groote vlakte Piana di Catania. Kustvlakte en hoog binnenland zijn tegenstrijdigheden, in de Siciliaansche natuur; de eerste gelijkt aan de vrucht baarheid van Lombardije, doch wordt niet zoo vlijtig, als door de Lombardenbebouwd. De binnenvlakte gelijkt aan het tafclland van Kastiliën; overal heerscht gebrek aan bosschen en lommer; waardoor de, aan den donkerblaauwen hemel met tropische warmte, gloeijende zon in den droogen zomer de meeste gewassen verdroogt en den ruimen en effen bodem op eene step- achtige vlakte doet gelijken. De inwoners van het eiland, ten getale van twee en een half millioen,' zijn zamengesteld uit eene vermenging der volkstammendie in vroegeren tijd over het eiland geheerscht hebben; hunne braafheid, matigheid, goedaardigheid en gast vrijheid zijn beroemd; geen noodzakelijke arbeid valt hun te zwaar, en eene prijzenswaardige vaderlandsliefde is hun in hooge mate eigen. Liefde en haat bekleeden bij hen, zoo als bij alle hartstogten, eene voorname plaats, want door de aderen der Sicilianen vloeit menigen droppel sarra- ceensch bloed. De geestrijke verarming der bevolking is zeer groot, want de verontachtzaming van volksonderwijs heeft éene buiten gewone onwetenheid der menigte ten gevolge. Eene Duitsche natie, bijvoorbeeld, is den Sicilianen geheel onbekend, zij woidt door hen onder de Fransclie en Engelsche gerang schikt. Daarentegen haat men de Tedeschi; dat is, de Oos tenrijkers niet minder, als de Napolitanen, en onder enkele steden van het eiland zelf heerscht onderling eene verbit terde jaloerschheid Zoo haat, uit jaloerschheid Messina het rijke Parlermo, Catania weder Messina, en het kleine Monreale ver meent zelfs, met eene soort van trotschheid aanspraak op hoofdstad van het eiland te bezitten, waarbij het zich op zijne geschiedkundige overleveringen beroept. Al deze steden bezitten den armen adeltrosch van verarmde edellieden die den mantel hunner voorouders om hunne eigene lompen geslagen hebben. De Siciliaan gevoelt overigens het netelige van zijnen toestand zeer wel; maar zijne moralische kracht is onder den langen zwaren druk gezonken, zijn gelaat toont zelden vrolijkheid; en er ligt in zijne geheele uitdrukking iets sombers, dat den opmerker dikwijls vol vrees vervult. Gelijk in geheel Italië het grootste deel der bevolking onordelijk en morsig mag genoemd wordenis het echter te vreden en matig. De hoed is hun onontbeerlijkste kleedingstuk, bij de arme klasse de stroohoed; de herders en boeren dragen ook grijze of zwarte, puntige filten hoeden, de pakkendragers en visschers hebben eene dikke, bruine of roode, wollen muts, gelijk de phijgissendoch iets of wat langer. Dikwijls wik kelen zich de Sicilianen in eenen wijden, schilderachtig omge hangen mantel; de boeren in het binnenland dragen het geheele jaar door zulk een uit bruin laken vervaardigden mantel, die zij zich bij slecht weder om de leden hullen. Ook de zeelieden hebben eene monnikspij uit grove bruine wol met kaputs, die met een rood koord of iets dergelijks versierd is. Het tooisel der Siciliaansche vrouwen is de drappo of sluijer, op het bloote hoofd vast gemaakt; zij weten dezelve met niet minder zwier als de maunen hunne mantels te plooijen. Eene bijzondere soort, wit, ter grootte van een ser vet, meermalen te zamen gevouwen en over het hoofd ge hangen, dat bij wijze van een scherm over het voorhoofd hangt, vormt een sierlijk hoofddeksel. De Siciliaansche boerinnen wikkelen om het hoofd bonte zijden doekenof versieren zich het haar met versche bloemen. In de ooren dragen zij groote gouden ringen. Een groen, rood of blaauw zijden jak met breede gouden strepen, en korte taille, eene eigenaardige kleine pantoffel uit zijde en hout vervaardigd, en die de teenen bloot laat dient tot opschik. Verscheidene bergbewoners drageu sandalen, zwarte man chester broeken, eene groene zijden gordel en scharlaken rood kamizool met gouden en zilveren knoopen. Bij de volksuitspauniugen bekleeden de zangers, voorle zers en improvisatorsop de straten en marktpleinen eene eerste plaats. Overal ziet men de lage volksklasse zich onle dig houden met mora- en boccia-spelen. Andere ver maken bestaan daarin dat men houten schijven om eene weddingschap om het verste gooitgroote opgeblazene lede ren ballen ter grootte van een menschenhoofd in de hoogte werpt en dergelijken meer. Van de dansen is de tarantella een der door de Siciliaan sche bevolking meest geliefkoosde, die door twee personen onder begeleiding van tambourin, guitaar, mandoline en castagnettes plaats heeft. Ook de, gedurende den geheelen dag spelende poppen- en policbinello kasten vervullen onder de volkvermakelijkheden mede eene voomaame rol.

Schager Courant | 1860 | | pagina 1