Eenc nieuwe varialie op een oud Thema. Anna Paulowna Polder, 20 Sept. De gisteren avond, omstreeks 6, ure in den Anna Paulowna polder, onver wachts uitgebarsten zware brand heeft de boerenplaats, toe- behoorende aan P. Koning, met de daarin zich bevindende oogst, ter waarde van f 8Ó00, geheel verteerd. Alles is al hoewel ver beneden de waarde, tegen brandschade verzekerd. Winschoten, 17 Sept. Verleden week had alhier een voorval plaats dat anderen tot waarschuwing kan dienen. Een arbeider had eenige malen de koorts gehad en kreeg daarvoor van den doctor een drank, waarvan hij alle uren een lepel moest nemen. Hij nam dezen drank mede naar het land, doch daar hij niet op ieder uur pastte, zette hij tus- schenbeide de flescli voor den mond en dronk een ferme teug, met dat ongelukkig gevolg, dat de arme man verstandeloos werd, en wel in die mate, dat hij van den dood zijner doch ter, die gedurende zijne verbijstering plaats had, volstrekt geen gevoel had. Texel, 20 Sept. Ook hier, even als aan de Helder, heeft men enkele gesnoeide rijksdaalders gezien. Aardenburg, 20 Sept. Dezer dagen is door den heer P. Cnuwels alhier, in eene nabij deze plaats geleger.e weide geschoten een uitnemend schoone zwarte roodgespikkelde arend, wegende 3} Ned. ponden en hebbende ruiin 1 Ned. el vlugt. Geboren: 19 Sept. J. d. v. G. Raven en N. Rus. 22 dito. A. z. v. wijlen A Lover en G. Spaans. Ondertrouwd: 21 Sept. G. Donker, wedn.vanM. van der Stok en A. Bertz. Getrouwd 22 Sept. D. Vader, wedn. van M. Smit en A. Krans. Purmerende, 25 Sept. Aangevoerd 224 Runderen; 25 Paarden; 47 vette Varkens 46 a 52 ets. per N. ff; 25 raage- Staten van Is oord-Holland verkozen de heer K. de Jong, te Hoogcarspel. Den ISden dezer bragt men te Maastricht een wach ter bij den spoorweg naar Hasselt binnen, Ilij ligt onder verdenking, eene jooge vrouw te Weert, onder Meerssen doodelijk met een mes door de rug te hebben gestoken of schoon de gewonde hem van deze daad beschuldigt, ont kent hij die; behalve de beschuldiging dezer vronw is zijne regterhar.d door de sneden van een mes gewond, welke hij beweert, door het schoonmaken van eene pijp te hebben verkregen. ïn den avond van den 29 Aug. jl. is ten huize van Mw. Pohl, te Utrecht, door een heer en eene dame, per vigilante gebragt een kind. Bij onderzoek is gebleken, dat in de kleederen van dat kind zich bevond cenen brief, getee- kendvLouise", waarbij Mw. Pohl verzocht werd, voor dat kind te willen zorgen terwijl daar bij was gevoegd een bankbiljet, groot f 300met verdere vermelding, dat het kind was geboren op 15 Julij 1859 en de voornamen had ontvangen van Johan, Elie, Julius. De Précurseur meldt, dat de Pransche regering on langs aan de Nedelandsche de uitlevering heeft gevraagd van Itudio en Gomez, de beide medcpligligen aan den moord aanslag van Orsini, die uit Caycnne ontvlugt, zich naar Nederland hadden begeven. Volgens bet blad heeft onze regering gemeend bet verzoek van het Pransche gouverne ment bepaald te weigeren. De personen, die in der. nacht van 19 op 20 dezer, door middel van braak zijn ontvlugt uit het huis van arrest te Dordrecht, zijn Cornelis Puijk, oud 28 jaren, schipper, geboren en laatst wonende te Zwijndrecht, beklaagd van diefstal onder verzwarende omstandigheden en Gores van •der Sijde, oud 25 jaren, rietdekker, geboren te Strijen, laatst aldaar, doch vroeger te Klaaswaal wonende, beklaagd van brandstichting. De heer J. Bouwman uit de Deemster deelt in AcLand- louw-Courant van 6 September, mede, dat sedert eenigen tijd op onderscheidene plaatsen in Noord-Holland het vol gende ongemak bij schapen is ontdekt, liet schijnt dat een onbekend insekt in de wol van sommige schapen nestelt, en dat daarvan de maden of zoo genaamde wormen afkomstig -zijn, die spoedig huid en vleesch zoodanig doorknagen en -verteren dat het aangetaste dier, inzonderheid aan de ach terbouten welhaast in eeneu deerniswaardigen toestand ver keert; het kwaad verspreidt zich al verder over het geheele ligchaaratot eindelijk het dier er onder bezwijkt. Volgens zeggen is het verschijnsel hier geheel nieuw, doch in Engeland niet onbekend, en zou een aldaar gebrui kelijk geneesmiddel tegen genoemde wormen hier verkrijg baar zijn gesteld. De Indépendance Beige meldt het volgende: vGedu- Fer volg en Slot.] *Des avonds zal het raadhuis worden geillumineerd en de ingezetenen zulleu worden uitgenoodigdzoo mogelijk algemeen dit voorbeeld te volgen. Er zal een vuurwerk worden afgestoken op het plein voor het raadhuis, permissie aan de burgers worden gegeven om zooveel met voetzoekers en zevenklappers te gooijen als ze verkiezenen aan alle Sprankenburger tappers om, ook na 10 uur, te tappen en muziek te geven Gij begrijpt Lezersdat er wat te doen viel gedurende de vier dagen, welke nog moesten verloopen eer de Koning kwam. Den volgenden dag werd er al dadelijk, één van 's Burgemeesters vette ossen geslagt, terwijl het raadslid de Ruiter twee vette kalveren leverde. Er werd eene commis- sie naar X afgevaardigd om inslag te doen, welke 's avonds arriveerde met twee wagens beladen met groenten fruiten, wi'.dgebak wijnen tafelgereedschap, enz. enz. Het raad huis werd van boven tot onder, schoougemaakt en de ge scheurde glasruiten door nieuwe vervangen. Ieder was bezig met straatwieden, schrobben muren en hoornen witten enz; 8lle naaisters en kleercmakers waren in de weerom vlaggen, en witte broeken voor de schutterij te vervaardigenkortom ieder deelde in de algemeeue drukte en alle Sprankerburgers waren, op het voorbeeld van den raadvol geestdrift. Eindelijk brak de dag aandat de Vorst komen zoude. De Burgemeester had den geheelen nacht niet geslapen en zitten blokken om dc diehtelijke aanspraak welke door den Predikant nog al lang was gemaakt, van buiten te leeren. Reeds vóór dag en daauw was ieder op de been om de laatste toebereidselen iu orde te brengenklokke acht was ieder op zijn post en wij willen de waarheid ijuldigen rende de dramatische gratis-voorstellingen, in het Théatre du cirque te geven (bij gelegenheid der te Brussel te vieren Septemberfeesten), zal Mw. van Ollefen de Silva, eene keur van Vlaamsche rn Hollandsche dichtstukken voordragen". li IJ 11 (i E L IJ HE STAND. 1/ 11 li E 11 I T EN. Schagen, 20 September 1860. Aangevoerd Paarden f 30 a 150; Stieren f 60 a 80; vette Gette Koeijen f 125 «210; Nuchtere Kalveren f7 a 11; magere Schapen f 9 a 15; magere Schapen f 18 a 24; Lam meren f 9 a 16; magere Varkens f 10 a 25; Biggen f5 a 7; Konijnen 5 a 40 Ct; Kippen 30 a 40 Ct; Kenden 35 a 45 Ct; Duiven 25 Ct; Boter 72} a 75 per kop of 96} a 100 Ct; per N. ff; Kaas 25 a 45 Ct. per N. ff; Kip-Eijeren f2.30 a 2.40 per 100; Eend-Eijeren f2.75 per 100. Sprankenburg had een regt feestelijk aanzien, terwijl alle9 bovendien door uitmuntend weder werd begunstigd. De veldwachter steeg te paard en begon zijne verkenning» togt. Ieder was in gespannen verwachting. Het werd 9 10 het werd 12 uur en Dog kwam de Vorst nietde ongedul- digsten begonnen al te morren, hetgeen echter door anderen weder tot bedaren werd gebragt met te zeggen wgrootelui la ten gaarne op zich wachten." Eindelijk, nadat er al vrij wat was gemordgevloekt en over honger en dorst geklaagd, kwam, 'anamiddags 4 uur, de veldwachter aan rennen, met berigt, dat de Koningin aantogt was, maar met slechtséén rijtuig; hij dacht, dat het gevolg wat achterannkwammaar had zich den tijd niet ge gund om daarop te letten. Pas was ieder door den veldwachter van die mare onder- rigt en aangemaand om op zijn' post te zijn, toen het ko ninklijk rijtuig in 't gezigt kwam het zag er flink uit en reed er, met twee schimmels bespannen, vlug overheen. Daar nadert het rijtuig de eerepoort en oogenblikkelijk gaat er een oorverdoovend geschreef op van Hoerah Leve de Koning! doormengd met klokgelui en een geweldig schie ten. De gehuurde arbeiders hadden, in een oogenblik, de paarden afgespannen, den koetsier, die tegenweer deed, van den bok afgehaald en in den wal gegooid, en gingen, in tri omf, met den Koning voort, zonder zich om zijn gevolg te bekommeren, dat zich maar moest redden. Men merkte weldat de Vorst, wat wilde zeggen, maar door het schreeu wen, schieten en klokluiden kon niemand hem verstaan; men zag ook wel dat zijne Majesteit, met de handen en door ge baar, teekenen gaf van af te houden, maar dit werd voor nederigheid en minzaamheid aangezien en deed de geestdrift, zich uitdrukkende in geschreeuw en rumoernog meer toe nemen. Eindelijk arriveerde men onder een statigen regen van bloemen en groen aan het raadhuis. De Burgemeester

Schager Courant | 1860 | | pagina 2