M ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Vier DONDERDAG 15 NOVEMBER. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. U I T E¥L V II ENGELAND. Londen, 3 Nov. Heden heeft de reeds vroeger aangekon digde boxpartij om het «Kampioenschap van Engeland" tusscheu Sain Hurst, bijgenaamd de Slalet/briihjf Infant, ej» Tom Paddock, in de nabijheid van Aldennaston plaats gehad. De strijders waren slechts 5 maal aan elkander ge weest en het gevecht had slechts 10 minuteu geduurd, waar na Sam Hurst ovcrwiunaar werd verklaard. No. 164. 'TDDOi BUI BMAlTOim Voor Schaden1.00, Franco per post door hel gcheele Bijk1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Itrlvven Franco. 3)111 ÜDTlU'llH'JiaVl 1 Van een lot vijf rej»cl»f 0 75. Iedere regel meerder.0 15. Geboorte-, llunrlijks- en Doodheriglen 0 50. I)e 35 cenl» tegclregt nicl medegerekend. Cruote Letters naar de ruimte die tij betlaan. Afoil-el-Katler. Seilert veertien jaren was deze naam vergeten en tle rol van den man die Item draagttelteen voor altijd afgespeeld. Doelt liet grillige noodlot Itad liet anders beschikt. I)e beroemde einir, de onverzoenlijke vijand tier christenen zon in zijne ballingschap hunnen weldoener worden en zijn naam, zoo gehoout als hij vroeger was, thans hemelhoog worden verheven. Gedurende de bloedige scène te Datnascus nam Abd-el-Kader honderde christenen tot zich en beschermde hen van de woede der Drusen. Thans wordt hein tleze daatl van menschlievendheid zeer hoog aangerekend. Even als of menschlicvciidheid en e lel- raoedigheid nieteenen hoofdtrek van zijn karakter uitmaken. Hoe heeft hij, de half barbaarsche zoon des Hadji -Ou led- Mahiddin, in der tijd tier christelijken koning Louis Philips beschaamd! Gedurende tle vijandelijk heden had hij den koning geschreven en hein tle uitwisse'ing der gevangenen verzocht. De koning liet deze brief onbeantwoord. Toen schreef Abd-el-Kader hem op nieuw; »[k heb u de uitwis seling der wederzij Ische gevangenen verzocht, en gij hebt mij niet geantwoord. Doch dit verhindert mij niet, u mijne gevangenen terug te zenden. Ik heb mijnen pligt gedaan; het het is aan u, zulks ook te doen", Eu gelijktijdig leverde hij de gevangenen uit. Niet minder ridderlijk was de wijze, waarop hij toen zijne gelukster daalde zich zeiven aan de Erauseljeti overle verde. Zijn aanval op het vijandelijk leger, fr. December 1817 was mislukt zijne troependoor den vijand achter volgd. bevonden zich op de vlagt. Hij zelfs zou zich insge lijks door de vlugt hebben kutinen redden doch hij wilde zijne familie en zijne getrouwe volgelingen niet prijsge ven. Met duizend man zag hij de grenzen van Algeriëtt tc bereiken, om zichnaar het zuidentloor den vijand heen te slaan. Aan tien Muluia had hij den strijd nog eenmaal ondernomen, liet was een laatst heldhaftig gevechtdat voor hem een ongelukkig einde nam. De pas van Ker- bens, dneenige weg tot redding, vond hij door de vijanden bezet, en op den 2£4llU December, den dag nè bet laatste gevecht gaf hij zich aan den generaal Latnoricère over. Hij liet hem zeggen; »Ik heb genoeg gestreden; nog beb ik de gelegenheid tnij met m-jne troepen in de woestijn te bege ven, maar ik zie dit God mijne oudernemin^m niet meer zegent. Zoo gijzoo als gij mij vroeger aangeboden hebt, de wil en de inagthebt, mij naar bet oosten te brengeu, zoo geef ik mij over. Laat mij dus daarheen brengen". Men had den emir beloofd, zich teSt. Jean d'Acreofin Egijpte te inogen vestigen; op deze voorwaarde had Laroorieière liet verdrag met den overwonnenen gesloten. De Fransche re gering kwam de overeenkomst niet na. De man dte vijftien jaren lang de fransche wapens bezig gehouden haddurfde men de vrijheid niet schenken; hij was belangwekkend ge- noeg, om na verloop van verscheidene maauden na de over gave, de uitsluitende nieuwsgierigheid der Fransclieu te trekken. Doch met de overwinning van den gevangen ge nomen' emirwaren de Franschen nog niet te vredeu, Abd- el-Kader werd met ztjne familie naar Toulou iugeseheept, in Januarij 1S48 naar het kasteel Laraalgue en later naar Pan overgebragt. Ook de fransche republiek had geea me- dedoogen met hetn. Napoleon III stelde hemden 2't1-1 December 1852 in vrijheid. Abd-el-Kader telt tegenwoordig 58 jaren is nog steeds een krachtvol man en zijne edele gelaatstrekken, zijn inte ressante blik getuigen van de hooge afkomst waarop bij ziek beroemd; namelijkdat lij van den propheet zonde af» stammen. Abd-e!-Kader's openlijke handelingen begonnen met de verovering van Algiers door de Franschen, Om dezen tijd had zijn vader, een bij de Arabische stammen in hoog aan zien staand persoon, den Turken Mnskara ontnomen in welke nabijheid Abd-el-Kader geboren w as. De vader stond de waardigheid van emir, die de veroverde stad hem aanbood aan zijnen zoon af, en alzoo werd Maskara het centrum, van waar de magt van Abd-el-Kader zich uitbreide. Tn het voorjaar van 1832 taste hij het door de Franschen be zette Oran aan en streed van toen af met afwisselend geluk, doch steeds met vermeerdering van aanzien en magt, tegen weerspannigen in-en den vijand buiten liet land. Detersten gevoelden de kracht van zijnen arm, tegen de lnatsteu voer» de hij behalve de wapeneneene slimme staatkunde. De Fransche Gouverneur deed hij gelooven dat hij voor bereidingen maakte om de Arabische stammen aan de fran sche heerschappij tc onderwerpen en liet zich door hem van krijgsvoorraad voorzien, die hij tot uitrusting zijner getrou wen aanwendde. Daarbij liet hij zich door overloopers, in de Europeschen krijgskunde onderrigtenvermits hij dezelve bij zijne oudernemingen voor onmisbaar hield. Daartoe maakte hij zich den korten wapenstilstand voor de vredes onderhandelingen van 1831 ten nutte, doch spoedig, nog in dal zelfde jaar, begonnen de vijandelijkheden op nieuw en tot aan het einde van het jaar 1817 was Abd-el-Kader's leven voortdurend dat van eenen onvermoeidensteels be reid vaardigen en schier zonder ophouden vechtenden oorlogs held. De Pransche armee had hare beste krijgsschool in Afrika, hare keur troepen werden daar geoefend. De maarschalk Hugeaud en de generaal Ltmoricière vernieuwden daar hun nen roem. w Fene ware auecdote, waarin de koningin en twee jeug dige studenten van Etou de hoofdrolleu spelen, is alhier aan de orde van den dag. Laatstleden Vrijdag werd de koningin, juist terwijl zij op haren telganger naar Windsor gallop- eerde, door eene hevige regenbui overvallen. Bij hare aan- omst op het plein van de school te Etondat slechts door den Tbeem» van Windsor wordt gescheidenveroorloofden zieh twee kweekelingtndie juist aan de poort stonden, aan H, M. en baar gevolg op hoogst hoffelijke wijze hunne pa- rapluiëu aan te biedjui, die de koningin dankbaar aannam en bij hare aankomst op Wiudsor aan de beleefde scholieren terugzond met haar portret in den vorm van een souvereign, dien de beide hoopvolle Etonianen, in plaats van zc te ver kwisten, aan hunne horologieketting hebben doen vasthech ten, Een der gelukkige parapluïe-leeners was een zoon van lord Ponsonbii, de ander vau Mr. Salt, lid vau het lager huis voor stafford, Een brief uit Haïti deelt mede, dat men in een oud bnis aldaar ecue buste van lord Nelson heeft gevonden zij is van wit marmerdoch door den tijd en verwaarloozing eenigzins gevlekt. Nelson wordt er door voorgesteld in zijn admiraals uniformujet vijf dccoratijen op de borst, waar» 18!)(>.

Schager Courant | 1860 | | pagina 1