ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. 1860. (Vier N°. 105. DONDERDAG 22 NOVEMBER. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. Beknopt oierzigl van de gebeurtenissen der «eek. li l I T E L A 1). ENGELAND. Londen 17 Nov. Men leest in de Illustrated Londen News de volgende zonderlinge reden tot zelfmoord FRANKRIJK. Parijs11 Nov. Sedert meer dan twintig jaren bewoont een achtingswaardige lieer een oud kasteel iu het zuiden vau Frankrijk. Zijn zoon woont alhier en is oulangs gehuwd. De heer N. werd altijd voor weduwnaar gehouden en zelfs door den zoon, die zijne moeder nimmer had gekend eu in ver beelding was, dat zij weinige dagen na zijnen geboorte was overleden. Hij het huwelijk verzocht deze echter zijnen vader de doodacte zijner moeder te laten ligten en hem die over tc zenden. Na lang dralen schreef hij eindelijk het volgende: lk heb u bedrogen; uwe moeder leeft, doch zij is krankzin nig zij is in eene kamer van mijn kasteel opgesloten". De zoon ijlde naar de woonplaats zijns vaders en verzocht zijne moeder te mogen zien. De heer N. wee3 hem de kamer de zoon zag zijne moeder en verweet zijn vaderdat hij hem nimmer had veroorloofd haar te zien en op te passen. Mw. N. verklaarde echterdat zij in het geheel niet krankzinnig was doch dat haar echtgenoot haar uit eene onverklaarbare jalousie gedurende ODgevcer twintig jaar had gevangen ge houden. üiimrjurjïmrjnJD thïi 'D'isri mamman: Voor Schagcnf 1.00. Franco per potl door hel geheele Rijk1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Brieven Franco. Ï213S 12B ÜX721t'tiBÏ22n t Van een tot vijf regelsf 0 75. Iedere regel meerder0 15. (Jeboorte-, Huwelijks- en Doodberigten 0 50. De 35 cents segelregt niet roedegerekend. Croote Letters naar de ruimte die sij beslaan. In den toestand van het Zuiden van Italië is nog geene verandering gekomen Gaëta is nog niet overgegeven, ko ning Frans schijnt er zich nog altijd met zijne familie te be vinden en zoo als de Frausche dagbladen verzekeren, bij eene verdediging tot het uiterste te zullen volhardenhij is echter als niets anders te beschouwen dan als een gevangene, wiens gevangenis in eene vestiug in plaats van in eene cel bestaat. liet vertrek van Garibaldi heeft gelijktijdig plaats gehad met de reorganisatie der regering te Napels. Algemeen spre ken de dagbladen over de wijze, waarop Garibaldi bij de aankomst van koning Victor Emmanuel te Napels bij zijn vertrek uit die stad is behandeld. Men heeft hem aller lei beleedigingen aangedaanen welke dan ook de rede nen daarvan mogen zijn geweest, men had de teergevoelig heid van deu dapperen krijgsman niet moeten opwekken door hem op onkiesche en onwaardige wijze te behandelen. De lievelingde afgod van Italië is bijna geheel vergeten door hen, die hij heeft verheven; het volk echter schijnt zijn naam nog in eere te houden en hem nog geheel toegedaan te zijn. Fen telegram toch maakt melding van eene oproeri ge beweging te Napels van de lazzaronie, waarbij hunne liefde voor Garibaldi op geene onduidelijke wijze werd te kennen gegeven- Garibaldi is dó'irom alleen te eerbiedigeuomdat hij aller lei bewijzen heeft gegeven van zijne belangeloosheid door niet alleen alle betrekkingen en eerbewijzeu te weigeren, maar zelfs door even armoedig naar zijn eiland terug te kee- ren als hij was gekomen. Hijde man die aan het hoofd der regering over een der schoonste en rijkste landen der we reld heeft gestaan, hij verlaat die betrekking met 1500 fr. bij zich en begeeft zich als een tweede Cincinnatus, om de bebouwing van zijn land te hervatten. Volgens latere be- rigten zoude koning Victor Emmanuel een afgezant naar hem toegezonden hebben, ten einde hem zijne benoeming als alge meen opperbevelhebber over het Italiaansche leger over te brengen welke betrekking hij iu het aaustaande voorjaar zonde moeten aanvaarden. De geruchten van het vertrek van den paus nemen weder toe; er worden te Rome adressen geteekend ter gunste van de annexie, en het volk begint te morren, omdat er gebre» aan levensmiddelen is terwijl, tot overmaat vau ramp, de schatkist in zoodanigen toestand is, dat nog in dit gebrek kan worden voorzien, noch middelen kutineu worden in het werk gesteld om der algemeene beweging tegenstaud te bie den. Men zegt, dat de mogendheden bij de Oostenrijksche re dering op den verkoop van enetië aandringen, en het is te hopen dat dit geschiedde om een algemeenen oorlog in het voorjaar te voorkomen, waartoe alles zich schijnt voor te bereiden. Frankrijk zou zelfs van plan zijn, in de maand Januarij eene leening van 400 millioen Irancs uit te schrij ven, indien er vóór dien tijd gsene guustige wending is ge komen. «Een jong raensch, genaamd Arsane, te Parijs in een krui denierswinkel geplaatst, maakte onlangs door ophanging een eiude aan zijn leven en liet daarbij den volgeuden zon derlingen brief voor zijne familiebetrekkingen achter: wik ben slechts een kruidenier en zal nooit iets anders worden. Altijd zweeft mij die spotprent voor den geest, welke een kruidenier voorstelt, die in de deur zijns winkels staat en deze gedachte bepeinst«geboren om een man te zullen worden en veroordeeld tot een kruidenier." Hij die onze roeping zoo beoordeelde, had regt, want jaren lang heb ik getracht mijnen geest te beschavenik heb gelezen ja ge- copieërd uit boeken, wier inhoud ik niet begreep, dit alles maalt mij in het hoofd en ik gevoel, dat ik er dagelijks dom mer tegen in wordt. Hoe langer ik leef, hoe erger ik wor den zal. Ik herinner mij thans, ergens gelezen te hebben, dat de mensch verpligtii, om zijne kennis aan te wenden lot heil van zijne medemetischenen omdat ik voelde nooit iets meer te kunnen doen dan kaas en gedroogde pruimen afwegen heb ik besloten, naar eene andere wereld af te rei zen waarvan ik heb hooren spreken, om te zien, of ook ik, daar geplaatst kan worden. Mijne beroepsgenooten vraag ik verschooning voor de wijze waarop ik over ons bedrijf spreek, maar ik tart hun, om mij een geval op te noemen, waarin een kruidenier het gelukte hooger op te klimmen. Menig manufactnrier werd gedeputeerde en overladen met eerbewijzen, maar zoo iets is nog nooit een kruidenier over komen. Om alle deze redenen heb ik besloten mij op te han gen. Ik verzoek inijne ouders op mijn graf eene eenvoudi ge steen te plaatsen en daarop deze woorden te beitelen: «Geboren oin een man te worden, gestorven als een kruide nier." De Navarro Express van 5 Oct. deelt mededat men op Donderdag ochtend te voren vier achtenswaardige bur gers dier stadallen leden vau het geregtshof des graaf- schaps, op de marktplaats opgehangen vond. Te vergeefs zocht men naar de oorzaak dier treurige gebeurtenis. De zoon liet zijne moeder gedurende verscheidene dagen door geneeskundigen bewaken en nagaan en het resultaat vac dit onderzoek was dat niet zij ,"maar de heer N. krank zinnig was. Door dat zijn geheim is bekend geworden is die krankzinnigheid zoo zeer toegenomen dat hij thans ra zend en naar een gesticht overgebragt is. Lit Madrid wordt gemeld dat aldaar iemand is over leden die men gedurende vele jaren voor krankzinnig hield. Men vond onder zijne napieren den volgenden brief: «Toen ik 22 jaar oud' was begieep ik dat een gek de onaf hankelijkste van alle menschen isen dat hij zich het best

Schager Courant | 1860 | | pagina 1