RIETGEWAS, ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Vierde Jaargang.) N°. 169. gé* A°. 1860. Voorbeeld van Hongersnood. ReKnopt ovcrzigl van de gebeurtenissen der week. SSHASSB f COURANT. Axtnumiimiaips TL ia aaii uiaaoniu: Voor Schagea1.00. Franco per poat door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verachijnt iederen Donderdagmorgen. DONDERDAG 20 DECEMBER. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. Rrleren Franco. >313 J8 1)23! 3tD7231tllQ?12D l Van een tot vijf regel»f 0 75- Iedere regel meerder0 15- Geboorte-, Huwelijk»- en Doodberigten 0 50- De 35 cent» legelregt niet mede»erekend. Crootc Letter» naar de ruimte die zij bealaan. Wegens liet te Iaat aankomen van den post wordt deze Courant eerst heden verzonden. Uithoofde van het Kersfeest zal liet volgende nummer ecu dag later verschijnen. HEKE XI) UtEIXG De Burgemeester vnn SCHAQEN, verwittigt de be langhebbenden, dat de, op den 27ue" December 1860, ten 12 Ure, op het Raadhuis, aangekondigde Verpach ting van het zal plaats hebbenten zelfden dagedes voormiddags ten ELF ure in de HERBERG „(Ie ROOS" alhier. Schagen den 18 December 1860. De Burgemeestervoornoemd, H. R. de MEÊR. E EX\ ISGEf IXG. De Burgemeester van Schagen, brengt ter kennisse van Het volgend verhaal verdient voor vergetelheid bewaard te wordenal ware het alleen, om te doen zien, hoe lang een mensch het zonder spijs kan uithoudenen welke de voornaam ste verschijnselen zijndie met dat hongerlijden gepaard gaan. Het bedoelde geval gebeurde bij de belegering van Manheim door de Franschen. De mandie hel ondervonden heeft, leefde nog voor cenige jaren te Frankfort. Het verhaal wordt,zoo veel mogelijk met zijne eigene woorden medegedeeld. Het beleg nam eenen aanvang en het beschieten begon hevig te worden zoodat de bewoners blijde waren zich ergens in eenigtn schuil hoek te kunnen verbergen. De batterijen bestreken elke straat, en de kelders ouder de huizen waren de eenige plaatsen waar men veilig kon zijn. Hechte muren boogswijze gemetselddek ten deze kelders; en het was een zeldzaam geval, dat eene bom, door het dak en de sterke zolders vau een huis gevallen zijnde, nog krachts genoeg had om door die keldergewelvcn te dringen. Een ongelukkig toeval belette mij, der bezetting in het verdedi gen eenige hulp toe te brengendaar ik mijn been gebroken had door eenen val van het bolwerk, een of twee dagen vóór de stad ingesloten werd. Ik woonde in eeue tamelijk breede straat, doch meer blootgesteld aan de vijandelijke kogels, die dikwijls dezelve in de geheele lengte doorvlogenvan het eene einde tot het andere. Nu en dan vielen er bommen weinige schreden van mijne deur, en het bleek duidelijk, dat het niet langer veilig was, bo ven den grond te blijven. Ik liet mij derhalve een paar matrassen in mijnen kelder bren gen, en tevens eenigen voorraad van levensmiddelen, weinige kaarsenvoorts andere noodwendighedenook boekenen nam mijn verblijf aldaar. Er waren twee kelders, beide aan het ein de van een' gewelfden gang gelegen. De tweede was bezet door mijne beide dienstmaagdeneen jongenmet r.ame Ernest veer tien jaren oud zijnde, hield zich in den eenen of anderen op, en liep af en aannaar gelang de omstandigheden of neiging hem drongen. Omtrent het miJden van den gewelfd--n gaug, aan de regterhand, was een steeuen trap gemetseld, welke boven naar de^keuken geleidde. De knaap was levendig van aard en niet vreesachtig. Dikwijls werd bij ons onderaardsch verblijf moede en liep naar bovenom aan de deur op straat te kijkensoms waasde hij zich zelfs op de wallen, wanneer hij ons eenig nieuws aanspande den toestand van zaken wilde brengen, of berstenwelke huizen tot puin geschoten waren. belanghebbenden, dat van af heden, ter secretarie dezer ge meente, verkrijgbaar isde Verordening op het beurlveer, tusschen Schagen en Amsterdammet bet tarief der vracht- loonen, tegen betaling van 25 cents per exemplaar. Schagen den 3 December 1860. De Burgemeester voornoemd H. R. de MEÊR. Het bombardement van üaëta wordt met kracht door ge zet. Frankrijk en Engeland schijnen gemeenschappelijk op het vertrek van Frans II uil Gaëta aan te dringen. Oostenrijk schijnt niet zeer ingenomen met de oorlogs toebereidselen van Piëmont en Frankrijk en heeft deswege eeue nota aan Frankrijk gcrigt. De brochure Frangois Joseph lel fF.uropeover den ver koop vau Venetië schijnt op vele gemoederen van alle klas sen een hevigen indruk te maken, daar zij opeen financieel en politiek gebied treedt; en aantoont dat de verkoop van Venetië voor Oostenrijk niet dan voordcelig kau zijn en in Zoo verliepen er twee wekendat wij in de kelders leef den. Nu scheen op eenen morgen het vuren met verdubbel de woede hervat te worden. De grond rondom en boven mij schudde van het schieten der batterijen; waaruit ik be sloot dat er een' beslissende strijd gestreden werd. Mijn liulpelooze toestand, daar ik op mijne matras uitgestrekt lag, of, door kussens ondersteund, overeind zat, werd nu dubbel onaangenaam en zorgelijk. In zoodanige oogenblikken vooral is het ten uiterste treurig, vau krachten beroofd te zijn. Mijne gepeinzen waren dus geenszius aangenaam. Ernest kwam, omstreeks tien ure des morgens, voor de laatste mnal in de deur van den kelder, en vertelde inij, dat hij naar bo ven wilde gaan, om te vernemen, wat dit verschrikkelijk vu ren, waarvan alles daverde, mogt beduiden. Hij verliet mij en ging boven naar de keukendie hij naar mijne gedach- en uaauwelijks door geweest kan zytitoen eeu gekraak en geraas, luider dan de zwaarste donder, mij eensklaps met stof en dikke duisternis omringde. Ik was in den hoek van den kelder het verste van den ingang, en een groote hoop neder- stortend puin stopte eensklaps den doorgang, zelfs eenige voeteu binnen mijn verblijf. Ik giste weldra de oorzaaknamelijkdat er eene bom op het huis gevallen en geborsten was, dat dezelve den ge welfden gang voor den kelder vernielden mij alzoo in eenen staat van gevangenschap gebragt had. Toen ik een weinig van den eersten schrik tot bedaren was gekomen, bleek mij de in- en uitgang ten naauwste ge sloten te zijn. Tot overmaat van ellendewaren een tondeldoosjekaarsen en eene kleine voorraad vau levensmiddelen, die jnist buiten de kelderdeur, in een uitgehoold vak in den muur vau den gang, bewaard werden, voor mij verloren. Ik zoude wel der waarts van mijne matras hebben gepoogd te kruipenom die dingen te bergen, maar de brokken steen, boog op elkander gestapeld liggende, benamen mij zelfs de flaauwste schemering van hoopdat ik zelf iets daaraan zou kunnen doen. Onbe wust van het lot mijner kuisgenootenwierp ik mij achterover, in wanbopigen angst, dat ik, ut de verwarring, die daar bui ten heerschte, zoude vergeten worden Al de verschrikkelijkheid van mijnen toestand greep mij plot seling aan, en het was, als of mijn hart in mijn binnenste wegstierf. Tot vergrooting van mijn ongeluk was mijne kaars bijna afgebrand met welke aandoeningen zag ik derzelver vlam eindelijk in de pijp al kleiner en kleiner worden

Schager Courant | 1860 | | pagina 1