FRANKRIJK. I>e strand roovers. DÜITSCHLAND. Weenen 17 Dec. De heer Richter, die, naar men weet, uit de voorloopige gevangenschap is ontslagen, is reeds gis teren bij zijne familie te Praag aangekomen. Men voedt de hoop, dat hij iu tweede instantie geheel zal worden vrijge sproken. Frankfort, IC Dec, Men verneemt, dat onze armee in het volgende jaar van een nieuw model chacot zal voorzieu worden. BELGIË. Brussel19 Dec. De beroemde schilder Louis Gallait bevindt zich tegenwoordig op liet eiland Caprera, waar hij bezig is met een portret van Garibaldi te vervaardigen. Schagen, 26 December 1860. Maastricht, 23 Dec. Naar men verneemt, heeft er dezer dagen in liet naburige Luik een moord onder zeer geheim zinnige omstandigheden plaats gehad. inzonderheid op de vijvers in de parken, heeft men heden reeds cene menigte sshaatsenrijders waargenomen. Menig waaghals heeft dientengevolge echter tegen zijn wil een koud had genomen. Gclnkkig heeft geen der onbezonnenen er het leveu bij ingeschoten. Tengevolge van de financiële paniek te New-York, zijn alleen in die stad thans 15,000 arbeiders buiten wetk. Eene depêche uit Libanon, in Kentucky meldt, dat vijftien negers en een blanke wegens deelneming aan eene insurrectie, zijn opgehangeu. Het bombardement van Gaëta wordt met zooveel kracht voortgezet en heeft zulk eene hevige uitwerking, dat de koning met den generalen staf het paleis heeft moeten verlaten en in een hoek der vesting eene schuilplaats zoe ken. Te Glasgow is een 18jarig meisje aangekomen, dat reeds gedurende vijfjaren als matroos heeft gevaren. Zij had tot het zeeleven besloten, omdat al hare broeders dien stand hadden gekozen en zij zich gaarne bij hen wilde be vinden. Ten gevolge van een val, in heelkund'ge behande ling gekomenwerd hare sekse ontdekt. Men zal thans eene met haar geslacht meer overeenkomende dienst voor haar trachteu te vinden. Parijs, 16 Dec. Tijdingen uit China, over Rusland ont vangen, maken melding van het sluiten van een tractaat tus- schen de geallieerden en den keizer van China. Er is eene som van 160 millioen voor oorlogskosten geëischt. In het paleis van den Chineschen keizer te Peking heeft men zeer vele zaken van waarde gevonden en prachtige geschenken afkomstig van de Europesche vorsten ;daaronder zijn, prach tige wapenen van Lodewijk XIV. 18 Dec. Er is sprake om alle patronessen en leden van de liefdadige instelling Sainte-Enfancewier doel was om die jeugdige Chinesche kinderen, welke, naar men verze kert, tot voedsel aan de zwijnen worden voorgeworpen, van den dood los te koopen naar China te zenden. Men twij felt niet of deze vrome vereeniging zal er beter dan de ge- rayeerde kanonnen in slagen, om onder de groote en kleine Chinezen de Europesche beschaving te verbreiden. 19 Dec. Men zegtdat Garibaldi in de Douauvorsten- dommen is aangekomen. Er loopt een gerucht dat alle bankiers van Europa hebben besloten aan Oostenrijk niet het minste credietmeer te geven, wanneer het niet iu den verkoop van Venetië toe stemt. Het Journal de la Haute Saone bevat het signalement van den moordenaar vau den heer Poiusot. Ilij wordt op gegeven als te zijn genaamd Charles Jud; doch ook soms zich noemende Jacques Jud, de Montalte en Matricou hij i De nacht was donker en stormachtig. De golven door de windvlagen voortgestuwd, brakeu op den schier loodregt afhel den oever. Het gehuil van den wind, bet geruisch der klolscude golven en het woeste gei aas der zee, vereenigden zich tot een grootsch schouwspel, dat in staat was het sterkste hart schrik aan te jagen. Aan den oever van Bretagne, niet verre van het dorpje Plouneal schuift de landtong van Penros hare geweldige trotsche massa van granietrossen in de zee vooruit. Van twee kanten door de schuimende golven bespoeld schijnt zij de stormen te trostserenen als een vooruitspringend bolwerk het vasteland tegen de woede des oceaans te willen beschutten. In de verte blonken drie matte bewegelijke lichtpunten, die van tijd tot lijd door de golven onzigtbaar werden. Zij duidden vaartuigen aandie een veiligen haven zochten of zich voor den storm dieper in zee poogden te begeven. Een daarvan was zeer digt de kust genaderd en bij eene heldere bliksemstaal kon men de witte kiel onderscheiden. Een met geitenhuiden bekleede man geleide eene koe, aan wier kop eene lantaarn bevestigd was, langzaam en bij tusschen poozen stilstaande, langs den oever. Daar de regtei hoorn inet een kort touw aan de linkerpoot vastgebonden was, zoo was de koe genoodzaakt, den kep bij elke schrede op en neder te In ffen. Andere mannenin de kleeding van landlieden uit deze om streken, zaten op den grond, en van tijd tot tijd stond een hun ner opom in zee te kijken. Nu wat is het? vraagde de anderen. Het vaartuig nadert de kust, antwoordde de boer, terwijl hij zijne pijp weder aanstak. Een paar minuten later juichte een mandie de chef der ben de scheen te zijn, van vreugde en riep; voorwaarts Het schip zal op de duivelrots stooten verdeelt u langs het strand. De is 29 jaar oud. BINNENLAND. Men w il weten dat de heer van Hall zich ad interim met de portefeuille van koloniën zal belasten. Wij vernemen, dat dezer dagen met de stoomboot Jnna Panloicva naar Syrië (Beyruth) is verzonden 16 kis ten en 1 paket, inhoudende omstreeks 2+00 stuks zoo wel nieuwe als gebruikte kleederen, wollen dekens enz, ten be hoeve van de noodlijdende Christenen aldaar; wier lot zoo veel deelneming verdient en voor wie de hulp zoo zeer eene beboette is. De bezending van kleediiigstnkken is bijeenver zameld door mej. A. A. Hergendahl te Amsterdam en anderen. De kostelooze overbrenging r.aar Beijruth geschiedt door tusschenkomst van den minister van buitenlaiidsclie zaken, en de voorwerpen worden te Bevruth door den Nederland- sclien consul in ontvangst genomen. Dezer dagen is te Maastricht een brutale diefstal gepleegd, ten huize van de familie d. 11 De vrouw des huizes had er zich op toegelegd, eene volledige verzameling keuken gereedschap te bezitten: deze was dan ook overcompleet en uitstekend. Meu verbeelde zich ;Je verbazing der linisgenoo- ten, toen menden volgenden morgen alles verdwenen vond; geen lepelsteel had men achtergelaten; zelfs den koffijmoleri! en den handdoek had men r.iet versmaad; al wat eetbaar was, was daarenboven opgeruimd. De dieven waren over deti muur van den tuin geklommen, hadden eene pas ingezette- glasruit uit het keukenvenster geligt en het op die wijze ge opend; tot nn toe doet de policie vergeefsclie moeite om de- daders op liet spoor te komen. hoerenten getale van acht a tiensprongen op en verspreid den zich liuigs den oever, twee a drie geweerschoten ver van Penros. Op deze plaats reikte de zee niet tot aan den oever, maar liet eene smalle ruimte vrjj, die van aangespoelde steenen en klippen met weelderig groeijend zeegras bedekt was. Spoedig daarop hoorden zij na eenen hevigen stoot een ont zettend gekraak. Het ongelukkige schip, misleid door het licht der lantaarn aan den oever, dat het voor eene lantaarn van een ander schip aangezien hadwas naar de kust gevaren. De wind en de golven hadden het met zulk eene kracht tegen de rotsen geworpen, dat het oogenblikkelijk in duizend stukken barste, die links eu regts verstrooid w erdenen waarvan het grootste gedeelte op de zandige kust geworpen werd. De strandbewoners zagen nu hun verlangen vervuld en wierpen zicli nieuwsgierig op hunnen buit. Een hunner scheen de vreugde zijner makkersriet te deelen en trots de brooddronkenheid, die hen oveimeeslerd had, nog te dralenhij ging schier met tegenzin het smallen voetpad af, dal naar den oever liep. Het was geene vrees die hem weerhieldwant Alain Plouvarec was, met het volste regt, een der moedigste en sterkste knapen van Plouneal. Haast u wat, riep hem lagchend een ander Bretagner toe, Fanche Poutilis genaamddie de aanvoerder der bende scheen te zijn, zoo gij uog langer talmt, wed ik, dat er voor u niets zal overblijven Ga regts af, ik ben verzekerd dat wij in het gat van Belicr nog wel wat zullen vinden. Aldus heet een inham der kust, Alain liet zijnen kameraad vooruitgaan en volgde hem zwijgend. Hoogstens vijf of zes schreden van de plaats, die Pontilis beschreven had, was inderdaad een vaatje op het strand ge worpen. Het zat tusschen twee rotsen zoo vast ingeklemd, dat de golven bet niet weder naar zee konden medenemen. Alvorens Alain en Fanche hetzelve bemerktenkwam een oude tban uit eene kloof van het gebergte aanloopen, en sprong

Schager Courant | 1860 | | pagina 2