li 11MNE N L A N I). Scbagen, 9 Januarij 1860. Arnhem, 1 jan. Met genoegen kunnen mededeelen, dat de onlansgs alhier onder de dragonders geheerscht hebbende hersenontsteking, welke zeven jeugdige personen ten grave beeft gesleeptals geweken mag worden beschouwd. Men bad in de laatste tijden, van de zijde der militaire overheid verschillende maatregelen genomen om deze kwaadaardige ziekte zooveel mogelijk te keer te gaan, die inaatregeleu bestonden onder anderen in het niet laten exerceren der troe pen daar men vermeende, dat die ziekte hare oorzaak kon gehad hebben in aen ongewonen tijd van het jaar waarop de laatste ligting van miliciens, in vergelijking met vroege re jaren, onder de wapens was gekomen. Maastricht30 Dec. De scheepvaart is sinds eenige da gen ten gevolge van het drijlïjs op de rivier de Maas ge staakt; terwijl de aankomst en bet vertrek der postdiensten door de menigvuldige sneeuw zeer wordt belemmerd. Alkmaar, 31 Dec. Dezer dagen is alhier voor rekening der afdeeliug Alkmaar van de Hollandsche maatschappij van landbouw, door den heer G. J. Hengeveld van Utrecht, met voorloopig gunstig gevolg, bij twee koeijen de operatie geschied, van het wegnemen der eijerstreng waarvan met belangstelling de nadere berigten worden te gemoet gezien. Eist, 1 Jan. De heerschende keelziekte heeft zich in de Boven Betuwe nog slechts in één gezin vertoond doch in zulk eene hevigheid, dat van de tien kinderen van dat ge zin er acht werden aangetast, waarvan er ongeveer binnen eene week zeven bezweken. Eenigen tijd te voren heerschte die ziekte in Nijmegenen ofschoon daar ook volwassenen werden aangedaan zag men toch alleen kinderen voorna melijk van het vrouwelijk geslacht, er aan bezwijken. Geboren 30 Dec. C. d. v. P. Jurg en T. Korver. 31 dito. J. z. v. P. van der Oord en D. Buis. 3 Jan. J. z. v. D. Bakker en N. Biesboer. Getrouwd 4 Jan. K. de Beurs jm. en J. Kiljan jd. Overleden 1 Jan. T. Stadig oud 17 jaar. 4 dito. Een levenl. aangegeven kind van J. Heddes en T. de Wit. 5 di to. Een levenl. aangegeven kind van J. Deulekom en T. de Graaf. J. Stam oud 49 jaar. 6 dito. A. M. Denijs oud 17 dagen. Amsterdam, 8 Jan. W. S. 2} pCt. 62}J; 3 pCt. 75*. Rusland, oude 5 pCt. 101}: 1829 5 pCt. 100. Oostenrijk, Metaliek, 5 pCl. 88fidem A. 60. Spanje, thans IJ pCt. 40J 3 pCt. 49} binnl. 48J. Portugal, 3 pCt. 44}. Londen, Wisselkoers zigt, /ll.72} 2 m. Parijs, ui h Hamburg, 35} Bordeaux15 dagen De hooge sneeuwberg tusschen Haarlem en Alkmaar en vervolgens tusschen onze gemeente heeft eene stremming in de communicatie veroorzaakt, zoo als men zich moeijelijk kan herinneren. De post is soms drie dagen weggebleven zoo dat wij van alle nieuwstijdingen verstoken bleven en de Nieuwjaarswer.schen eerst na dagen lang tot ons zijn geko men. Z. M. heeft het beheer van het Dep. van Koloniën met ingang van 1 Jannarij 1861, tijdelijk opgedragen aan Mr. J. S. Lotsy Minister van Marine. Als een sprekend bewijs van 's konings belangstelling in den als mensch en als kunstenaar even achtir.gswaardigen en algemeen geachten heer N. Pipnemankan dienen, dat Z. M., bij het vernemen, dat genoemde kunstenaar ziek was, twee aan HDs. Huis geattacheerde heeren naar Amsterdam heeft gezonden om den zieke te helpen verplegen doch welke heeren den lijder niet meer in het leven vonden. In den Volksvriend leest men De jeneverrampen van Nederland, gedurende het jaar 1860, maandelijks door ons medegedeeld, een klein staaltje van wi rkelijkheid geven 78 gevallen van gevangenneming en croordeeling67 van moord en manslag; 37 van verwonding en mishandeling; 57 zelfmoorden Op de Waal voor Zalt-Rommel bevond zich op de 6 dezer veel drijfijs. Op de hoogte van Vuren is eene ijs- verstopping ontstaan en er heeft een doorbraak plaats gehad in den dijk te Brakel;niet minder dan 23 huizen zijn weg gespoeld. De ramp is groot. Tegen H. W. van Grasveld, ontvanger der domeinen te 's Hertogenbosch is bij bevelschrift der arr.-regtbank aldaar, in raadkamer van 31 Oec. 11. verleend regtsingang met bevd tot gevangenneming ter zake van verduisteriug van gelden in zijne betrekking door hem ontvangen. De sneeuw heeft den Helder niet alleen van de ge meenschap afgesloten, maar door gemis aan gist kon er zelfs geen tarwe brood meer gebakken worden Ongelukkiglijk bragt de naam van Jeanne Le Maël den goeden oude plotselings uit zijne luim. Gij wilt Jeaune trouwen vraagde hij. Ja oom. Dat gaat niet, mijn arme jongen. Kies u een ander, wie het ook zijn moge, zij zal mij even lief zijn, mits het een braaf meisje zijslechts van Jeanne behoeft gij mij niet te spreken. Gelooft gij dandal Jeanne niet braaf is zcide Alain met eene hewogene stem. De hemel beware mijom dat te zeggen 1 In tegendeel, ik houd Jeanne voor een braaf meisje, en ik zoude met uwe keuze zeer te vreden geweest zijnzoo het niet ware kortom, ik zeg u, dat uw huwelijk met haar onmogelijk is. Waarom oom Anton krabte zich in oogenschijnlijke verlegenheid het hoofd. Het is om het erenzeide hij eindelijkdaar ik het u toch zeggen moet, zoo kan ik het thans ook doen. Zet u nevens mijop dit rotsblok en hoor mij aan. Vooreerst, mijn jongen, moet gij weten, dat ik uw oom niet ben. Gij mijnen oom nietriep Plouvarec verwonderd uit. Wees bedaard mijn vriend, gij zijt mij daarom niet minder lief. De zaak is aldus voor achttien jaren geleden bewoonde ik het kleine huis, dat nu aan Job Faille behoort, gij kent het. Op zekeren nacht strandde een kleine schoener hier aan den oever. De duivel verleidde mijom mede naar het strand te gaan. De golven wierpen weldra de overblijfselen van het onge lukkige schip op strand, dat, zoo als wij later vernamenvan St. Nazaire afkomstig was. Onder degenendie met mijop de aan het strand geworpen goederen jagt maaktewaren even als overal slechte lieden. Met hetgene wat God ons geeft niet tevredenwierpen zij zich op de lijken die aanspoelden ja zij gingen zelfs zoo ver, dat zij degenen, die door de zee 111 li GEUL IJlE STAM) In ons vorig staat abusief, overleden A. Dekker, moet zijn: A. Deutekom, oud 50 jaar- 11 E 11 li S T IJ Dl NC E M Metal. Coupons f 19.20. ff 35} ff 55J 11.62}. 55}. 35}. 55{. M 1 11 T II E li I G TE V. Schagcn 3 Januarfl 1861. Aangevoerd, vette Gelde Koeijen f 140 a 190; nuchtere Kalveren f 5 a 8; magere Schapen f 12 a 18; vette Schapen f 16 a 22; magere Varkens fl4a 18; Biggen f 5 a 8; Kip- half dood op strand geworpen waren, verder afinaakteu. Datgene wat Antou Coster verhaalde, had zooveel overeen, komst met het gebeurde van den voorgaanden nachtdat Alain onwillekeurig sidderde. Het hart deed mij zeer, ophetgezigt, hoe die ongelukkigen werden vermoord, voer Anton voor». Op gevaar af, van zelf door deze schurken bedriegd te worden, nam ik het besluit mij tusschen de schipbreukkelingeu die uog ademden, testel len. Schier in hetzelfde oogenblik zag ik, hoe door eene gewel dige golf een schipbreukeling aan den oever werd geworpen. Deze man had een soort van pakje op den rug, dat ik door den afstand en de duisternis niet nader onderscheiden konhij leefde uogen ikontwaarde hoe hij om zich van den oever te verwijderen, op het zaud voortkroop. Ongeluk kig was hij aan den anderen kant der landtong, en moest ik de geheele rots afklimmen om bij hem te komen. Dit vorderde tijd. Toen ik nader bij kwamhoorde ik den klank van eenop een menschelijk ligebaamneder komenden stok slag, en eenen gillenden schreeuw; waarop alles stil was. Op het gevaar af van mijn hoofd te verpletteren, stortte ik mij van de rots af, en ijlde naar den verongelukte. Ik vond slechts een lijk. Op den schedel was nog het spoor van den slag zigtbaar, die hem gedood had. Mijn God, Mijn God! mompelde Alainzijn hoofd tusschen zijne handen vasthoudende. Thans herinner ik mij. Neen, het was geen droom mijner kindsheidik heb het werkelijk beleefd. Vervolg oom, vervolg! Bij het lijk vochten twee mannen om een kistjedat zy den ongelukkige ontroofd haddeu. Een hunner was Le Maël de vader van Jeanne. En den andereriep Alainde andere Wordt vervolgd.')

Schager Courant | 1861 | | pagina 3