ENGELAND* lenden, 20 Jan. Een buitengewoon geval van polyga mie '(veelwijverij) is dezer dagen voor het geregtshof te Du blin behandeld. Eene danseuse, Kate Collina genaamd, "die geduTende eenigen tijd, door hare gracieuse dansen, het publiek van Ierlands hoofdstad in verrukkingbragtis plot seling verdwenenten einde aan de gevolgen der wet te ontsnappen. De bevallige Kitty werd namelijk beschuldigd met vijf mannen te gelijk gehuwd te zijnieder hunner gaf haar wekelijks eene zekere som geld?om in hare behoef ten die nog al vrij aanzienlijk warente voorzien. De eaak kwam aan het licht, doordien drie der echtgenooten elkander toevallig in de woning hunner schooneontmoetten. De strandroovers. FRANKRIJK. Parijs, 20 Jan. Aan nieuwjaarsgeschenken en giften is, gelijk men kan berekenen, in de laatste 14 dagen alhier ongeveer 30 millioen francs besteed. Van die som ontvin gen ongeveer 30,000 conciërges ieder üt 100 francs gemid deld, 3 millioen en 80,000 bedienden ik 20 francs ieder 1,600,000. Aan nieuwigheden zijn 6 d 7 millioen, aan speelgoed 2 millioen, en aan bonbons 1,500,000 fr besteed, SPANJE. Madrid16 Jan. La Iberia berigt, dat de dood van graaf de Montemolin en zijn broeder, don Fernando, de Carlisten in dc grootste verlegenheid brengt; zij kunnen zich niet meer met don Juan vereenigen, die in zijne manifesten te liberaal en demokraat is. noemil, den 26 Jar.narij 18G1, en afgekondigd den 29 Januarij 1861. De Burgemeester {geL) H. R. de MEER. De Secretaris {gel.) A. J. van CANTFORT. li LI TEN LA N 1>. 22 Jan. Voor de civiele regtbank in de hoofdstad is thans een proces aanhangig, dat in sommige opzigten als een tegenhanger kan worden beschouwd van dat der familie Patterson, te Parijs. Deeischeres, Laninia Jeannette Harton Ryves, beweert te zijn prinses van Cumberland en hertogin van Lancaster, en wel als kleindochter en vertezenwoordig- ster in de regte linie van wijlen Henry Frederick hertog vais Cumberland, in 1790 zonder testament overleden. De moeder van miss Ryves zou zijn de wettige dochter van ge noemden hertog van Cumberland, broeder van George TH, bij Olive, dochter van zekeren Dr. Wilmet, die, volgens de eischeres in het geheim doch wettiglijk was gehuwd met de prinses van Polen dochter van Stanislans den laatsten Poolschen koning, liet huwelijk tusschen den hertog en genoemde Olive Wilmot zou den 4den Maart 1767 wettig zijn gevierd. Behalve bovengemelde titels, maakt de eische res aanspraak op de inkomsten van hare moeder en van zich zelveten bedrage van meer dan een millioen pond sterling, benevens een legaat van meer dan 105,000 pd. st. van de koninklijke familie. Miss Ryves heeft verschillende certificaten overgelegd, waaruit de al of niet gegrondheid harer eischen zal moeten blijken. Naar aanleiding van een regtsgeding, dat hier wegens bigamie wordt gevoerd, brengt een dagblad schertsenderwij ze in herinnering, dat, volgens de oude Hongaarsche wetten; een man, die overtuigd werd twee vrouwen te hebben, een voudig werd veroordeeld en dit werd als de zwaarste straf beschouwd om met beiden onder het zelfde dak te leven, ten gevolge waarvan het misdrijf van bigamie dan (Vervolg.) Fanehe, zeide hij met langzame, doch van woede bevende stem, zoo gij man zijtneem dan uw buks en ga met m(j mede. Ik bedank u wel, zeide Pontalis, zeo men schiet, haalt men zich de justitie op den hals. Zeer wel, zoo neem dan uw stok, of zoo gij liever wilt, dan zullen wij met de vuist vechten. Ik weet wel, dat gij sterker dan ik zijt, uoch een van ons beiden moet op de kampplaats blijven. Hoor Alain, zeide Fanche, hem ter zijde trekkende, ik haat u zooals gij mijen zoo ik in staat ben u het leven te kunr.en benemen, wees verzekerd, dat ik het dan doen zal; doch ik kan mij om uwentwille niet laten opsluiten. Lafaard Ga toch heen iedereen weet het tegendeel, en gij zult u daarvan tot uw nadeel kunnen overtuigen, arme jongen. Morgen hebben wij „La Soule„ tusschen Plouneal en Kerouanec, dan kunnen wij vechten zonder dat zich iemand er mede bemoei- jen zal. Daar gij van Plouneal zijt, ik echter van St. Herel, zoo zal dit niets bijzonders zijnen kunnen wij elkander afklop pen zoo veel ons lust. Is dit niet zoomijn jongen Mij is alles goed, ten minste zoo ik met u kan vechten. Tot morgen aldus, het blijft daarbij. Hij verliet de herberg en sloeg den weg naar zijne woning in. Toen hij in de nabijheid van het dorp gekomen was, be merkte hij eenige personen, die een zeer levendig gesprek voerden; anderen liepen met ontstelde gelaatstrekken links en regts. Eenige minuten later verscheen de Maire, die er zeer nadenkend en vol zorg uitzag. D at is er dan aan de hand vraagde Plouvarec een zij- ook slechts uiterst zeldzaam voorkwam. Eene dame wandelde gisterentoen een welgekleed heer haar tegen het lijf liepdadelijk keerde hij zich om en maakte duizende excuses over zijne lompheid. Een paar minuten later bemerkte de dame dat al die beleefdheid haar horologie en gouden ketting had gegolden; beiden waren verdwenen. 21 Jan. De keizer laat een kanon van aluminium ver vaardigen. 28 Jan. Toen de moordenaar van den heer Poinsot uit den spoorwagen sprong, liet hij den indruk zijner voetstap pen in het zand achter. De justitie gaat op de volgende wijze te werkom zoodanige voetstappen te bewaren. Op ongeveer 3 ik 4 duim afstands van den voetstap plaatst men een rooster, waarop eene dunne ijzeren plaat ligt, die met gloeijende kolen is bedekt. Spoedig wordt die plaat gloei- jend en verwarmd den voetstap. Zoodra die genoegzaam is verwarmd, strooit mrn er, door middel van eene zeef, poe der van was op. Om dit te verkrijgen giet men door warm te vloeibaar gemaakte was in alcoholwaarmede het zich vermengt., daarna giet men deze oplossing in eene groote hoeveelheid koud water, waardoor het was zich precipiteert (bezinkt). Dit poeder is zoo ligt, dat hetgeene verandering in den afdruk van den voetstap maakt, al ware die ook in los zand. Naauwelijks komt dit poeder op den verwarmden indruk, of het smelt, en wanneer de grond is bekoeld, is het was gestolten en kan men den voetstap in één stuk uit den grond opgraven. Daarna giet men in den aldus verkre gen vorm gips en verkrijgt alzoo een of meer afdrukken die volkomen gelijk zijn aan den voetstap en alle eigenschappen en onregelmatigheden van den schoen duidelijk vertoonen, zoo zelfs, dat men b. v. kan zien hoe vele spijkers er in den hak waren. De plotselinge dood zegt de Correspondencia van don Carlos, don Fernando en de gemalin van don Car- ner kameraden. Men heeft den ouden Lega 11 dood aan het strand gevonden. Hij heeft gisteren avond eenigzir.s dronken het feest verlaten, en schijnt, volgens de voetstappen, van de rotsen gevallen te zijn. Alain herinnerde zichwat de oude hem daags te vo ren, toen hij zijn noodlot vroeger voorspeld had, gezegd had. Op eiken anderen tijd zoude hij Legall's gezegde verteld heb ben, docb thans beschouwde hij zulks als eene hem onwaar dige wraak. Hij spoedde zich onmiddelijk naar de plaats, waar het ligchaam van den ongelukkigen grijsaard lag. Het werd bevestigd, dat men aan het lijk geen spoor van gewelddadigheid kon bemerken. Iedereen hield zijnen dood voor een toeval, ten gevolge van zijne onvoorzigtigheid en beschonken toestand. „La Soule" zoo heet in Neder Bretagne een volksvermaak, dat overvloedige gelegenheid tot vechten aanbied, en dat zel den zonder gebroken armen en beenen, zonder blaauw gesla gen oogen en beschadigde hoofden afloopt. Dikwijls genoeg, dat deze of gene er bijna het leven bjj inschiet. Iedere vij andschap, iedere vechtpartij en iedere bijzondere haat wordt bij deze gelegenheid gewroken. Voor eiken Bretagner is het woord „la Soule" verklaring en regtvaardiging genoeg. Sedert men het lijk van den ongelukkigen Legalle wegge dragen had, was naauwelijks een uur verloopen, toen alle weerbare mannen van Plouneal zich op eene groote beide be vonden die de grensscheiding tusschen deze gemeente en die van Kerouanec was. Men sprak weinig. Ieder haalde zijn gordel vaster aan en drukte den hoed op het hoofddaar tusschen Plouneal en Kerouanec een wedijver om den voorrang bestond, zoo liet het zich aanzien dat de strijd levendig zoude zijn. Op de grensscheiding van het gebied stond een man die de Soule, eene wijde lederen zak hield, die met zand of asch gevuld was. Iedere gemeente deed pogingen om de

Schager Courant | 1861 | | pagina 2