honderd stukken geschut zijn tevens in handen der Sardi- niërs gevallen. 17 Maart. Victor Emmannel II neemt voor zich en zijne opvolgers den naam van koning van Italië aan. SPANJE. Madrid, 14- Maart. Gisteren heeft de inwijding plaats gehad van de geheele spoorwcglijn van Sevilla naar Cadix. Bij deze gelegenheid hebben zeer schitterende feesten plaats gehad, waarvan de kosten door den gemeenteraad van Ca dix werden gedragen. Heden beginnen de passagiers-trei nen te loopen. RUSLAND. St. Petersburg, 12 Maart. Volgens berigten n»t War schau van 7 Feb. zijn sedert 25 en 27 Feb. een aantal per sonen spoorloos verdwenenvan welke men vermoedt, dat zij naar de citadel zijn gevoerd. Ten gevolge daarvan heeft de burger-deputatie, op verzoek der betrekkingen van de vermisten, eene lijst gevraagd van dezulken die, naar aan leiding van de jongste voorvallen zijn in hechtenis geno men. De politie heeft, naar men zegtaan dit verzoek ge volg gegeveu. 17 Maart. De inhoud van het den 19 Febr. Maart) door den keizer onderteekend manifest betrekkelijk de vrij making der lijfeigenen, komt hoofdzakelijk op het volgende neder: De grondbezitters behouden hunne regten op den bodem maar staan aan de Loeren in voortdurend vruchtge bruik de boerenhofsteden met de onlangs bij de wet vastge stelde hoeveelheid land af tegen eene bepaalde pacht. Iu dezen toestand, welke een overgangstijdperk vormt, heeten de boeren wverpligtige boeren"; hun wordt het regt toegekend om hofsteden en, met goedkeuring van hun landheer, lan derijen aan te koopen. Dan worden de boeren vrije grond bezitters. De nieuwe staat van zaken moet binnen twee jaren overal worden ingevoerd. Tot zoolang blijven de boeren in den overigen toestand van afhankelijkheid van de grondbezitters. Warschau 18 Maart. Generaal Maiiendorf is alhier uit St. Petersbnrg aangekomen met liet antwoord van den keizer op het bekende adres onzer bevolking. In dit ant woord wordt medegedeeld dat er een afzonderlijke staats raad voor het koningrijk Polen zal worden ingpsteldwaar voor graaf Zamoisky, president van het comité van optnbare veiligheid, door Z. M. tot voorzitter is benoemd. Voorts is de municipaliteit in hare functiën bevestigd en is tevens be paald dat alle officiële handelingen in Polen voortaan zul len geschieden in naam van den keizer als koning van Polen B I .MX E K L A NI), Schagen, 20 Maart 1861. Ingekomen, door tnsschenkomst van den predikant, bij den Burgemeester alhier, en overgemaakt aan Z. E den Mi nister van Binnenlandscbe Zaken, eene som van f 13,50 bij- eengebragt door de Catechisanten der Ned: Herv: Gemeen te albier. Bij eene plotseling opgekomen voorjaarsbui op 11 de zer, trof de bliksem den toreu van Kloetinge (Zeeland), daalde langs het ijzeren kruis in den bal en baande zich vervolgens een uitweg naar benedenspoedig bespeurde men bracd die evenwel door dadelijk toegebragte hulp gelukkig gebluscbt werd. Een bejaard landbouwer was zoodanig door schrik bevangendat bij op de plaats dood bleef. Uit Leiden verneemt men dat het getal processen- verbaalopgemaakt in 1860, wegens dronkenschap op straatniet minder dan 745 bedraagt. Sinds eenige dagen bevindt zich te Nijmegen de Ober ingenieur van de Hessisehe Ludwigsbahndie o. a. is belast geweest met den bouw van de brug te Mainz. Zijne komst heeft plaats gehad op verzoek van de Nijmeegsche spoor weg-commissieten einde van hein projecten te verkrijgen voor spoorwegbruggen over de rivieren te Nijmegen en te Arnhem. De laatst ODtvangen heriglen omtrent den gezondheidstoestand der bewoners van de overstroomde gewesten, welke berigten op verzoek san den Minister tan Binnenlandsehe taken elke 14 dagen aan lijn departement worden ingezonden zijn allezios gunstig. Van de SI aan typhiis lijdenden te 'a llertogenbosch opgenomen, waren 7 gestorten, de orerigen zijn herstellend, of reeds hersteld vertrok- ken. Van geene plaats waar tele opgenomenen gelijktijdig Terpleegd werden, wordt het daar heerschen d:er ziekte gemeldt. Te Nijmegen schreef men dit Ine aan de sorg der commissie toor den waternood om de opgenomenen slechts kort in één locaal, maar soo spoedig doenlijk bij de ingezetenen te Terplegen Hot getal zieken is daar leer gering. Van niet ééne plaats in Gelderland of Koord-Braband wordt taD een groot aantal zieken of gestorvenen gewag gemaakt. Slechts in 2 gemeenten was dat getal, ten gevolge Tan het doorge stane leed, iets grooter dan gewoonlijk. Doch Tan de overige ge meenten berigten de burgemeesters dat de gezondheids toestand zeer voldoende is. De meest voorkomende ziekten zijn het gCTolg van •eledenc koudedoch zij zijn noch heerschcud noch gevaarlijk. Voor een goed deel mag deze gunstige toestand worden toegeschre ven aan de bijiondere zorg, door de commissie van onderstand en door de gemeentebesturen reeds vsn ,hct begin, en nog steeds gewijd aan het voorkomen van ziekten, welke gemeenlijk de ramp eener overstroomiug vermeerderen en Terlengcn. De daartoe strekkende maatregelen, door den Minister van Binnenlandsehe Zaken aanbe volen kort na de rampen eu later bij het beginnend terngkeeren der overstroomden waren op sommige plaatsen reeds en worden thans overal met ijver aangewend Door meerdere gemeentebesturen wordt Teel zorg gedragen dat de overstroomde woningen niet eerder betrokken worden voor dat zii door herstel eu voldoende droog stoken weder bewoonbaar zijn. Te Zuilicliem zijn voor de reeds teruggekeerden hooten loodsen getim merd. Tc Wamcl wordt het verblijf in de door eenen ksgchel ver warmde tenten zeer geroemd. Daar en Ie Leeuwen is het getal der zieken cn de sterfgevallen niet grooter dan in gewone tijden. (Si. Ci.) De 8tooi»pe*l meldt, dat door de commissie voor de staatsspoorwegen insgelijks ter goedkeuring aan den Minis ter van Binnenlandsehe Zaken is verzonden de rigting van de lijn Alkmaar-Nieuwediep, en dat van al de lijnen der ontworpen staatsspoorwegen de eerste sectiën reeds zijn uil gebakend. De burgemeester van Naaldijk waarschuwt tegen twee onbekende manspersonen, van gewone lengte, waarschijnlijk vreemdelingen (Duitschers), welke omstreeks den 5(,e" Maart jl. binnen die en andere aangrenzende gemeenten zijn rond gegaan voorgevende platen te verkoopenwaarvan de op brengst moest strekken voor de lijdenden door den jongste» waternood, waartoe zij voorzien waren van een aanbeve lingsbrief, onderteekend door den heer van Bosse, president van de commissie voor den waternood te 's Gravenhage en mede ondetteekend door Z.Exc. den Minister van Binnen landsehe Zaken. Het is zeer waarschijnlijkdat dit stuk valselt is, cn de buitensporig hooge prijzen, die zij voor de niet veel waarde hebbende platen vroegendoet aan groote opligterij denken. Als een bewijs van predikanten-zegen wordt gemeld, dat mevr. Holwerda-ten Cate, te Oltlelamer, den 8sten van 2 zonen en 1 dochter voorspoedig beviel; reeds had de leer- aar 8 kinderen. De eerste doode, die van het benedeneind van Leeu wen over de beringiug van den doorgebroken dijkgraf waarts is gedragen, is zekere Hendrik de Rnpperd, die in het laatst dezer maand zijn hondersten verjaardag zou heb ben kunnen vieren. Batavia, 2 Febr. Het Batariaatch Handehblad bevat het volgende berigt uit Singapore: Eenige dagen geleden liet een Chinesche olieverkooper, terwijl hij bezig was geld te wisselen voor een zijner verbrui kers tenen banneling uit de Wnterloostraat, een dollar op de toonbank liggen, die oogenblikkelijk door iemand werd weg genomen. De Chineesch beschuldigde den banneling, die den diefstal ontkende. De Chineesch antwoordde dat hij vol daan zou zijn, indien de banneling zwoer, dat hij het geld niet had weggenomen. De eed werd afgenomen, een vogel werd geslagt en de banneling bad, dat, indien hij valschelijk gezworen had, hij binnen drie dagen mogt sterven. De Chi neesch was hiermede volkomen te vreden. Op den derden- dag, op liet zelfde uur dat de eed was afgenomen, viel de banneling dood ter neder. Voor de waarheid van het boven staande kunnen wij instaanen wij vertrouwen dat de ver spreiding hiervan hare nuttige zijde hebbeu kan in een tijd, dat zoovele meineeden plaats vinden, 's Gravenhage16 Maart. Door een banketbakker te dezer stede is, als prijs in de verloting ten behoeve der lij denden door den w atersnood een zeer fraai suikerbakkers- werk eene hertenjagt voorstellende, ingezondeD. Zevenaar, 16. Maart. Aanhoudend worden alhier van Pruissen per Rijnspoor, doorgevoerd naar de markten in Holland, Hongaarsche varkensdit soort schijnt dus nog al grage aftrek te vinden. Wamel, 15 Maart. Nadat de taak van het opnemen der schade, veroorzaakt door den waternood, geheel is afgcloo- penkan met juistheid worden opgegevenhoevele woningen in Wamel, Leeuwen en Dreumel geheel of gedeeltelijk zijn weggespoeld. Behalve de vele huizendie mindere schade hebben bekomenbeloopt het getal der geheel verwoeste hnizen iu Wamel 42dat der zwaar beschadigde 35 in Leeu wen zijn 68 geheel vernield en 103 zwaar beschadigd eu in Dreumel 40 geheel vernield en 61 zwaar beschadigd. De geheele schadewelke de doorbraak te Leeuweu en de vloed voor de gemeente Wamel en Leeuwen heeft veroorzaakt, beloopt volgens opgenomen taxatie de kapitale som van 270,000 gulden. Txehche Cl. Middelharnis15 Maart. Eergisteren had onder de gemeente Ooltgensplaat een afgrijzelijk voorval plaats. Een meisje van ongeveer zestien jaretiA. van Veen genaamd, ging met twee manden waarin zich koopmans goederen be vonden, vau de Langstraat huiswaarts. Onder weg echter

Schager Courant | 1861 | | pagina 2