BrusselHet hof van appèl in Gent heeft heden uit spraak gedaan in de bekende zaak van Anna Kella Kohrsch, welk meisje, naar men zich zal herinneren, in een geestelijk gesticht te Èecloo besteed zijnde, voor hare bloedverwanten werd verborgen gehouden en, zelfs bij een regterlijk onder zoek naar haar verblijf, van plaats tot plaats werd vervoerd. Twee der beschuldigden in deze zaak namelijk de heer van Peteghen, geestelijk bestuurder van bedoeld gesticht, en de lieer Callaghau, te Brugge, zijn vrijgesproken daarentegen zijn de heeren Pli. J. Schoofs, pater Jezuïet, en P. G. Bo- gaerts pastoor alsmede mejufvrouw de Duve, modiste en Marie dc Wolf, superieure dier geestelijke instelling ver oordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf en in de kosten van het proces, des noods invorderbaar bij lijfsdwang, liet hof lieeit verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. Schagen, 3 April 1861. SchwaTzburg-Rudolstadt bevinden zich in zoo bijzonder gun stige gesteldheid dat er reeds sedert twee jaren geene direc te belastingen meer worden geheven. Dit bragt een der le den van clen landdag op het denkbeeld, dit geheele ligchaatn onbevoegd te verklaren naardien volgens 's lands constitutie, dc leden van den landdag belastingbe talende onderdanen moeteu zijn. De minister-president stel de hun geweten echter gerust door de verklaring, dat de be lastingen niet opgehevenmaar slechts tijdelijk uietgeheven warenen dat de leden dus gerustelijk zitting mogten blijven houden, tot tijd en wijle hun weder liet regt zoude worden verleend belasting te betalen. BELGIË- III rv i: i\ L A A I). Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Joure c. a., den heer V. H. Niemantsver- •driet, thans ontvanger derzelfde middelen te Zijpe; tot ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Bergen c. a., •den heer M, Boonthans ontvanger derzclfde middelen te Wognum c. a. Het Journal de Francfort verhaalt het volgende. «Verscheidene bankiers te Weenen ontvingen, den 21sten dezerbrieven met het cachet der Pruissische legatie in welke men hun verzocht, voor rekening dier legatie, voor fl00,U00 obligatiën der Nationale leening te koopen. «Het bedrag daarvan zou door eeu secretaris der legatie in schatkistbons voldaan worden. De bankiers, overeenkom stig hunne schriftelijke coramissiën, haastten zich, obligatiën der nationale leening op de beurs aan te koopen. «M. E., bankierdie lucht kreeg van de zaakzonder commissiën ontvangen te hebbenen op hoop eener goede •winst, begaf zich naar de legatie, ten eiude er eene commis sie te bekomen. Doch daar zeide men hem, dat die gansche historie slechts cene opligterij was, en dat de Pruissische ge- _i!l Een nacht-avontuur in een spoorwegwagon. Uit de bbieven van een vbiexd. Eugéne en ik hadden in het Collegie op dezelfde banken gezeten, en waren in weerwil van het verschil in onze karak ters innige vrienden geworden en bleven zulks gedurende al de wisselvalligheden van onzen zeer uiteenloopenden levensweg. Eugéne had zich aan het Technische vak geweid en was door persoonlijke verdiensten en invloedrijke voorspraak niettegen staande zijne jeugd tot ingenieur aan onzen Zuid-Oostspoorweg aangesteld Terwijl ik vijftien mijlen van de stationsplaats iu eene provinciestad woonde Uit de briefwisseling met Eugé ne, die wel is waar met lange tusschenpoozen gevoerd, doch niet geheel afgebroken werd, vernam ik de volgende geschie denis. Zij werpt een regt ophelderend licht op eene duistere, niet geheel ontsluijerde dubbele gebeurtenis, die voor ongeveer tien jaren in de residentie wel zoo als doorgaans gebeurt, slechts voor een paar dagen levendige belangstelling opwektte «Joch thans door ieder, met uitzondering van de daarbij nader betrokkene personen geheel vergeten is. Ik geef ze in de na volgende bewoordingen eenvoudig cn ongekunsteld zonder er iets bij te voegei of af te nemen, op dezelfde waarachtige wijze zoo als mijn vriend ze mij mededeelde terug „Bij eene telegraphische depêche van de directie was mij als inspecteur ad-interim opgedragen het doen van een proefrid, met onze herstelde machine „Fortuna", die tegelijk als halve nachtrid kon beschouwd wordenmet last om bij onze aankomst, in de residentie, dadelijk verslag uit te bren gen. De togt ving, zoo als het eene zuster van de gelukgodin betaamdegelukkig aan. In L het middagstation, zag ik, terwijl ik even van de machine afsprong, twee digt ge- «luijerde dames uit de derde Coupé van den eersten wagon zant geene kennis van iets dergelijks droeg. M. E.^begaf zich spoedig naar de beurs, ten einde er zijne collega's nog in tijds van te verwittigen. «Een jongeling, die zich in den namiddag bij den ban kier Obermeyer had aangemeld, om de obligatiën der natio nale leening te verhandelenwerd aangehouden. Toen een politie-agent met hem in een rijtuig stapteom hem naar den commissaris te brengen, poogde hij eene pistool op den politie-agent te lossen, doch daar het wapen ketste doodde hij zich zeiven, door middel eener tweede pistool. Men vond bij dien jongeling een groot pak valsche schatkistbons, welke moesten dienen om de obligatiën aan te koopen. Naar men verneemt, bestaat er thans bij de Regering liet bepaalde plan om den Rijn- en den Hollandschen spoorweg bij Amsterdam te vereenigen; het centrale stations gebouw, ter vervanging van de twee thans bestaandezal buiten de Leidschepoort, regts van de Overtoomsche vaart, geplaatst worden. Bij den Umval zou eene kapitale draai brug over den Amstel gelegd worden, en de aansluiting der verbindingslijn met den Hollandschen weg zal tusschen Halfweg Sloterdijk geschieden. Doch het verschil in spoor- wijdte, van den Hollandschen weg met den Rijnweg, zal voorzeker bezwaren opleveren en groote uitgaven vorderen; te meer toch daar men thans op den Hollandschen weg met groote vernieuwingen van dwarsleggers en rails bezig is. Het is dus wel te bejammeren, dat de Tweede Kamer vroeger heeft afgestemd eeue voordrag der Regering; om het spoor van den Hollandschen weg te doen versmallen en daarvoor aan de maatschappij eeue subsidie toe te staan. Men verneemt, dat bij de commissie voor de alge- raeene verloting ten behoeve der noodlijdendiu door den watersnood de aanschrijving is gekomen, dat Z. M. den koning der Belgen als prijs in die verloting zal toezenden eeue kapitale schilderijter waarde van 20,00ü francs. In de maand September e. k. zal te Amsterdam eene internationale tentoonstelling gehouden worden van alles wat met het visschersbedrijf in eeuig verband staat. Wanneer wij er alleen op wijzendat zoowel modellen der verschillen de vaartuigen, als het want, vischtuig, kleeding, vaatwerk, zoutsoorteu, bereiding voor den handel enz.; wordt ten toon gesteld is het onnoodig te verklaren dat alles in een uitge- hreiden zin wordt genomen. Uit Schotland bijv. zijn nu reeds een honderdtal verschillende soorten van haringnetten toe gezegd. Dezer dagen had ter voorbereiding hier ten huize van den lieer Dr. van Beeck Vollenhovenvoorzitter van het collegie der zeevisscherijen eene vergadering plaats van ZEd. en twee der leden van het collegie, Mr. G, A. de Mee-ter en Mr. J. van Eegheu Pz., en de heeren Prof. Vrolijk, Maas uit Scheveningenbenevens eene commissie der diretie van Volksvlijt, en den secretaris, Mr. Buys. Binnen kort worden programma's enz. verwacht. Vrijdag voormiddag had te Arnhem mevr. R. het on geluk, uit een raam op de vierde verdieping aan de achter zijde van hare woning op de plaats neder te storten. Won der 1. klasse, waarvan de eerste Coupé volgens de reglemen ten uitsluitend voor de spoorweg beambten bestemd is, stijgen. De elcgantcn houding van beide, voornamelijk van de eene, oogenschijnlijk de jongste, lang en slank, trok mijne vlugtige opmerkzaamheid tot zich, die echter zeer spoedig door dienst- pligtige werkzaamheden weder verdween. Wij hielden dertig minuten halt. Een paar, met vriend S. de stations-ingenieur, verkeu velde minuten lieten mij nog juist den tijd, de onont beerlijke middags-biefstuk in de stations restauratie met een halve tlesch gecllak ten spoedigste naar binnen te spoelen. Met het voornemen mijne luchtige plaats weder haastig in te ne men het tweede klokgelui maande tot spoed aan, ik ont dekte nu eerstdat de beide dames aan de tafel nevens mij, dos d dos (rug tegen rug) gezeten hadden. Ook zij stonden spoedig opmij echter nog- steeds den rug toegekeerd hou dende; de hooge spiegel echter die tegen hen over, aan den muur hing gunde mij den vollen aanblik op haar gelaat. Een vierde van eene seconde slechts zij sloeg juist den violet- ten 6luijer weder over haar gelaat neder kon ik het gelaat der jongste beschouwen. Gij weet, mijn waarde vriend, dat ik op de academie den eersten prijs in het boetséren behaal de doch zulke edele gelaatstrekken zag ik nog nimmer en zal ook nimmer weder zien. Ik stond een oogenblik ver stomd over de behoorlijke verschijning, doch ook een oogen blik slechts de sluijer voor het gelaat, en de proza der dienst gedoogden geene verdere poëtische op merkingen. Ik stond reeds te midden van het stoomgezis der „Fortuna1' en boog mij juist, ten eiude nog iets aan het linker achterwiel van de machine na te zientoen de beide dames haastig kwamen aanloopen. Plotseling bleef, digt bij den eersten wagonde jongste der beide dames, als door schrik getroffen, een oogenblik als versteend staan Dépêche toi deneOtiilda", (haast u dan toch Ottilda) riep hare oudere bege.

Schager Courant | 1861 | | pagina 2