ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. No. 186. A°. 1861. DONDERDAG 18 APRIL. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. 15 UIT EN LA N 1). ENGELAND. Londen, 8 April. Te Dublin is Vrijdag-avond eene om nibus, die 12 personen bevatte, van eene brug in het water gestort, ten gevolge waarvan 8 persouen zijn verdronken. FRANKRIJK. J DUITSCHLAND. I Breslau, 12 April. De Courier de Varsovie bevat eene proclamatie van vorst Gortschakoffwaarbij het volk wordt beschuldigd steenen naar de soldaten te hebben geworpen, waardoor twee z:j# gedood en tien gewond. AXiiUD3m2a'13?'ill33 'TL SU ill'J J UIÜJUTÏ3HÏ Voor SchageuJ l.OO. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschynt iederen Donderdagmorgen. Brieven Franco. SIRIÜS man Aiiiit'ian'jjjn: Van een tot vijf regelsf 0.75* Iedere regel meerder0.15* Geboorte-, Huwelijks- en Doodberi^ten 0.50. De 35 cents zegelregt niet mcdegerekend. Groote Letters naar de ruimte die zij beslaan. 9 April. De London American bevat eenige wetens waardige bijzonderheden omtrent de dagbladpers in Noord- Amerika. Zoo wordt daarin o. a. medegedeeld, dat de tele- graaph door de dagbladen in bet westelijk halfrond schier wordt gemonopoliseerd, zoodat het gceue zeldzaamheid is, dat een dagblad op een enkelen dag St. fi. 500 (f 6000) voor telegrammen uitgeeft. In weerwil van den verbazenden lagen prijs van 2 cents (5 centen Nederl.), waarvoor de reusachtigste bladen zoo als de te New-York verschijnende Heraldde Tribune, de Times enz. worden verkocht, leveren zij de eigenaren toch vorstelijke inkomsten op. Zoo werpen de Herald en Tribune eene jaarlijksche winst van p. in. 100,000 dollars (f250,000) af, terwijl de Eveniug Post in liet ofgeloopeu jaar 69,000 dollars (f 172,000) onder zijne eigenaren verdeelde. De Daily lleruld verkoopt dagelijks 70,000 a 90,000 exemplaren, de Times en Tribune nagenoeg even zooveelhet laatstsgenoemde(met inbegrip van de wekelijksche en half-wekelijksche editie, 640,000 exempla ren). De wekelijks verschijnende New-York Ledger Har per's Magazine en de Independent, slijten respectievelijk 500,000, 200,000 en 70,000 exemplareu. 11 April. Aan den Morning Chronicle wordt uit Parijs geschreven«Ik weet uit zeer goede bron, dat de keizer der Franschcn opregte en eerlijke pogingen doet, om een oorlog in dit jaar te doen voorkomen. Hij vermaant den koning van Sardinië en graaf Cavour ernstiger dan ooit, niet alleen oin zich van een aanval op Oostenrijk te onthoudenmaar ook om Garibaldi, zoo noodig, door energieke maatregelen daarvan af te houden. Bij Oostenrijk dringt hij aan, om den Hongaren concessiën te doen, en bij de Hongaren om hunne eischen te matigen. Te St. Perersburg predikt hij dat het beter ware de Polen, door het inwilligen vau hunne eischente winnen, dan hen met geweldt in toom te houden eu aan de leiders te Warschau zegt hij dat een opstand tegen Ruslaud eene groote staatkundige feil zou zijn. Voor eenige maanden nog had de keizer geheel anders gesproken, maar sedert zijn de tijden veranderd. Voor eenige maanden geloofde hij zich meester van den toestand, en wel in zulk eene hooge mate, dat hij eene coalitie der overige mogeud- heden voor oudeukbaar hield. Thaus daareutegen heeft hij grond te gclooven, dat een aauval op een dezer mogendhe den hem waarsehijulijk aan de werkdadige vijandigheid der overige mogendheden zon bloot stellenen eene coalitie ducht hij meer dau al het andere. Daarcuboven was hij nog voor eenige maanden van meeningdat het Franche volk zich een nieuwen oorlog tegen Oostenrijk of eenige andere mogendheden even als vroeger zou laten welgevallen. Sedert is hij echter van vcrschilleode zijden inzonderheid door de prefecten onderrigt, dat een nieuwe oorlog bij alle klassen der bevolking zeer impopulair zou zijn." 12 April. De Morning Post heeft het volgeude tele gram van zijn Parijschen correspondent ontvangen: »Ik vernMn uit goede bron dat prins Gcwtschakoff van War- scha*s te^iggerbepen en dat geitraal Alunwieff Jvan Kar?)' ia zijne plaats is benoemd". Parijs, 9 April. Men verhaalt, dat de keizer, ia een onderhoud over den tegenwoordigen staat van zakenaan den heer Mocquart gezegd heeft»de omwenteling staat on het punt overal in Europa uit te barsten, het is het plegtige uur van de geboorte der nieuwe wereld". Lagchende zou hij er hebben bijgevoegd wik wil er de peet van zijn". 10 April. Prins Czartoryski en andere aanzienlijke me deleden der Poolsche emigratie hebben eene audiëntie bij den keizer gehad, om Z. M. opmerkzaam te maken op den treurigen toestand van Polen en zijne bemiddeling bij het hof van Petersburg te verzoeken. Een Italiaansch dagblad meldt, dat de Fransche en Piëmontesche regeringen overeen gekomen zijn, de Itomein- sche quaestie tot oplossing te brengen door gezamenlijk Ro me te bezetten. De Piëmontesche regering zou het civiele gezag uitoefenen en het Fransche leger zou den Paus eu zijne onafhankelijkheid beschermen. 11 April. Volgens berigten uit Rome, zou er in het II. collegie verschil van gevoelen bestaan dewijl sommige kardinalen eene verzoening met Italië wenschen. Riet ge noegen vermeldt men het volkomen herstel van den paus. De particuliere berigten uit Warschau luiden zeer on gunstig er worden minstens 500 personen vermistwaarvan waarschijnlijk het grootste gedeelte gearresteerd zal zijn. Het effectief der troepen in Polen dat den 27sten Febr. slechts 40,000 man beliep, bedraagt thans 85,000 man. De schok der gebeurtenissen alhier heeft zich in verscheideu streken van het rijk doen gevoelenvooral in Volhynië. De gouverneur dier provincie, welke bevel heeft ontvangen, een corps infanterie naar Polen te doen oprukkenkon alle troepen, die men van hem vroeg, niet leveien wegens de in het land heerschende gisting. Volhynië heeft vroeger tot het koningrijk Polen behoord en werd eerst in 1793 bij Rusland ingelijfd; de bevolking sympathiseert buitengewoon met de vreedzame beweging te Warschau. Een vreesselijk voorval heeft te Digcs, kanton Courcv plaats gehad. De heer L. bragt een hondje groot, dat sedert eenige dagen scheen ziek te zijn; hij bespeurde dat de tin ne bakken werden aangedaan en daarom wilde hij het inweu- Jige van zijn bek onderzoeken, waartoe hij de tanden van elkander verwijderde, hetgeen de hond toeliet, maar op het oogenbük, dat hij zijne handen terugtrok, sloot zich de bek vau den hond en de heer L. ontving eea nietig wondje aan den duim. De heer Lsloeg geen acht op dit wondjeniettegenstaan - de de hond den volgenden morgen was verdwenen. Twee maanden na het hier voren vermelde, hield de heer L zich met zijne familie bezig met kaartspeleensklaps klaagde hi>' over een hevige pijn aan den duim. De pijn vermeerderde en bereikte ook den arm. Een oogenbük daarna klaagde de heer L. over dezelfde pijn in de keel. Hij ondervond ook een brandende dorst. Men bood hem een glas water aan; onmiddelijk toonde de heer L. den mcesten afkeer er van en ontvlugtte de kamer. Men ontbood dadelijk geneeskundige hulp, doch zooals te begrijpen is, alle zorgen waren vruchteloos. De heer L. bezweek kort daarna onder de hevigste aanvallen van razer nij, die men nergens ander? aan toeschreefdan aan de kleine wond die hij twee maamden te voren van den hond ontvan gen had.

Schager Courant | 1861 | | pagina 1