Frankfort24 Junij. Uit de Rijngewesten wordt gemeld, De Kransvinder. ZWITSERLAND. ITALIË. Turijil, 28 Junij. De Gazzetla di Torino meldt, dat bij de regering is ingekomen het berigt van moordaanslagen tegen Garibaldi; men heeft hem onmiddelijk daarvan kennis gegeven; tevens zijn maatregelen van voorzorg genomen, ten einde er naauwkeurig toezigt worde gehouden op hen, die Caprera bezoeken. RUSLAND. Warschau, 25 Junij. Op den vooravond van den Jo- hannisdag (24 Junij) plagten van oudsher Warschaus maagden zich, zonder onderscheid van stand, naar de brug van den Weichsel te begeven en bloemkransen in de rivier te werpen, wier opvangen door feestelijk getooide schippers in kleine bootjes als een gelukkig voorteeken werd beschouwd voor een huwelijk in den loop van liet jaar. Ditmaal echter vereenigde zich de bevolking van Warschau in massa tot een vromen pelgrimstogt naar de graven der gesneuvelden op 27 Eebruaiij. Meer dan 50,400 menschen begaven zich tot dit einde naar het kerkhof en legden duizende inmortel- lenkransen op de graven neder. Het zoo geliefkoosde natio nale gebed werd daarbij aangeheven en in duizendvoudig koor tot het einde toegezonden. Eene aanzienlijke militaire magt overwaakte deze plegtige manifestatie, die overigens iu de beste orde afliep. AMERIKA. New-York, 18 Junij. De eerste genomen kaper is te New-York opgebragt. daar ile zieke, behalve door kugehen, ook door zware hcesch- lieid was aangetast. Het geheele k« izerlijk gezin bevor.d zich op den (rein van Hazenborg over Mödlin naar Baden, cn de kinderen van het keizerlijk paar reden tot llcichcnau mede. De keizer kon zijne tranen niet weerhouden en zag voortdurend steelsgewijze naar zijne gemalindie met neer gebogen hoofd in de sopha neergevlijd zat. Nergens zag men een vrolijk aangezigt, cn slechts met de uiterste moeite be dwong men zich, om niet in luid snikken uitte barsten. Duizende mensclicn wareu aan bet station te Mödlin bijeen gekomen doch de trein hield met opzet eerst veel verder stil, ten einde der patiënte deze aandoening tc besparen. Bij het terugrijden baadde 's keizers moeder in tranen. De voormalige geneesheer der keizerin aan liet bof te Munchen, de beer Eischer, was herwaart gekomen, om aan een consult deel te nemenook hij moet echter weinig hoop op een spoe dig herstel hebben gegeven, 28 Junij. De algemcene verwachting is zeer hoog ge spannen op een waarlijk reuzen-concert, dat de kapelmees ter Joseph Slrauss in den loop van den zomer hier zal geven. Tot medewerking daaraan zullen de muziekanten van alle orchesten dezer stad alsmede zeer vele dilettanden en alle Weener muziekkapellen worden geëngageerd. Het aantal strijkinstrumenten bij name violen en alten, alleen zal 500600 bedragen, terwijl 50 tot 60 bassen worden ver- eisclit; van elders zullen nog vele violoncellisten en klarinet tisten daartoe medewerken. In der. omtrek van Satzburg heeft dezer dagen een vree- selijk ongeluk plaats gehad. Zekere dame, HenrieUe von Wangcniieim, uit Erfurt, 39 jaren oud, die als lijderes met de familie van een arts uit Beijeren tc Gastein vertoefde, deed met dien geneesheer eene wandeling zonder gids op den bergachtigcn Gainskarkogel, waarbij zij een onbegaanbaar pad insloegen, van uit hetwelk dc damejin een 100 vademen (liepen afgrond stortte en terstond verpletterd was. De parapluiemaker Ignatias Wertier alhier vervaar digd eeue nieuwe soort van crinoline, die door middel van eene bijzondere inrigting bij een plotselingen regen als pa- rapluie gebezigd kan worden. In de restauratien neemt het gebruik van paarden- vleesch sterk toe. Reeds thans worden tot dit doeleinde jaar lijks 5000 paarden geslagt. Berlijn, 27 Junij. Nopens het nieuw uitgevonden bus kruid wordt nog het volgende gemeld. Het bestaat uit twee hoofd-ingrediëntendie afzonderlijk niet ontploffen, en ge makkelijk gemengd kunnen worden. Beiden zijn voortbreng selen van dit land, zoodat reeds daardoor dit nieuwe bus- kruid veel goedkooper kan worden verkregen, dan hel vroegere. Het laat zoo weinig vuil in het geschut achter, dat, naar men verzekert, bij de proefnemingen met dit buskruid door de artillerie, na 25 schoten een witte handschoen in den loop var: liet. kanon gestoken cn er uitgehaald werd, zonder vuil te zijii geworden. De uitvinderde kapitein der artellerie Schulz heeft van liet ministerie van oorlog voor zijn gelieiin liet verschil in prijs tusschcn 60,000 centenaars van zijn, en van het onde buskruid gevraagd. Dit verschil moet tli. 250,000 derhalve th. 4J ctr. bedragen. Uit het leven van een vkiend. Nu waarde vriend nog een glas gloeijend heete punch vóór onze nachtelijke afreize gedronken. De Czaar is ver weg, cn vademhoog ligt de sneeuw op de Lithaner vlakte. Alzoo sprak mijn vriend Georg, de wakkere plaatselijke doo ier van het russisch-poolseh grensstadje T., en Fanisks, zijn lief vrouwtje, schepte met onuitsprekelijk innemenden lach met een kolossaleu zilveren lepel onze glazen vol, zoodat ik, oude vrijer en afschaffer, het op nieuw gevulde glas zonder sidderen opvatte en het met half verleerde galanterie op de gezondheid van de te midden der wintersneeuw heerlijk bloei- jende Lithauei roos, in een teug ledigde. terwijl ik half zuchtend mijne zeer lompe pelshandschoenen aantrok, viel mijn blik onwillekeurig op nieuw op een aldaar zeldzaam meubelstuk van weelde. Over de schrijftafel name lijk van mijuen vriend hing, op eene bijzondere plaats, achter glas in eene prachtige goaden lijst een onoogelijke, met roo- de zijden linten omwoeden, half verwekte bloemenkrans. En de beloofde kransgescbiedenis, Georg? vraagde ik op- gewenden en in dringende haast, want buiten voor" de ramen spoorden de drie van ongeduld trappelende paarden, en het eentoonig geklink der tuig bel tot onnitstelbaar vertrek aan. De kransgescbiedenis, waarde vriend, antwoordde Georg iagchend, zal zieh op de plaats zelve veel beter laten verba" Jen en doen begrijpen. De ontstuimige Dobranka, die eene hoofdrol daarbij speelt, is thans zonder twijfel toegevroren, en dat aldaar sedert ernigen tijd weder talrijke benden zooge naamde Zigeuners zijn verschenen die zich niet alleen aan diefstal van goederen, maar ook aan kinderroof schijnen schuldig te maken. Na hun vertrek uit een dorp aan den Boven-Rijn, waar zij eenige dagen hadden doorgebragt, werd een driejarig kind vermistdat, naar men vermoedt, door eene dier benden heimelijk is weggevoerd. Grooten- deels hebben zij zich op weg naar den Beded-Rijn begeven. 26 Junij. Gisteren nacht is in de stad Elterlein (Sak sen) een lievige brand uitgebarsten, waardoor in den tijd van twee uren 32 woningen met achtergebouwen en schuren werden in de ascli gelegd. Dien ten gevolge zijn nagenoeg 80 familiëu van huisvesting ontbloot. Zuricli27 Junij. Gisteren middag is het gebouw van liet kruid magazijn, dat 2500 pond buskruid bevatte in de nabijheid dezer stad geplaatst, in de lucht gesprongen, waar bij (ie opzigter en zijn 17jarige knecht zijn gedood. Dit is de tweede maal in 10 jaren, dat deze stad door zoodanige ka- tastrophe wordt geteisterd. In de nabijheid van Washington hebben verscheidene gevechten plaats gehad, doch zonder belangrijk resultaat. De positie der separatisten te Msrnassas is onhoudbaar. Generaal Buttler maakt toebereidselen voor een aanval oj> Yorktown. In Missouri ziet men elk oogenblik een veldslag te ge~ op zijn ijsveld zal ik u thanster bekorting van den weg naar 1., langs het naaste poststation in mijne slede er dwars over heen voeren. Nog een vlugtige blik in het ronde door het huisselijk ver-1 trek en een hartelijke handdruk aan Faniska en twee minuten later zaten wij beiden, Georg en ik, als een paai ijsbeeren vermomd, in de zacht gevoerde slede en vlogen wij, ais het ware, over de, door de December maan verlichte en verblindende sneeuwvlakte. Het was bitter koud, doch de werking der punch en mijne twee duim dikke astrakau-pels deden, naar binnen en buiten, hare vooruit berekende werking, in dien toestand luisterde ikin de behagelijkste stemming van de wereldmet half ge sloten oogendoch met gespannen opmerkzaamheid naar de vertelling van mijnen vriend, die op de volgende wijze be<' gon Het loodgieten op den Silversler avond, de bronnegang in den St. Audries nacht en het onfeilbare liefdes orakel; dat het naïve volksgelool daaraan gelieft te verbinden dit alles is u uit de volkszeden van ons duitsch vaderland zekerlijk even zoo goed l ekend als aan mij. au het krans-drijven een eigen aardig volksgebruik in het Westen van Rusland echter, weet gij waarschijnlijk even weinig, als ik er voor vijf jaren gele den van wist; doch volgaarne wil ik u daarvan het volgende mededeelen In den derden nacht van volle maan in de maatid Junij laien de trouwlustige meisjes hier te lande, zooals zij het noemen; den krans zwemmen. Zij gaan namelijk bij voorkeur ten getale van twee of drie blootshoofd en barrevoets, des midder-"" nachts, naar een vliedend water en geven, daarop eenen uiS-

Schager Courant | 1861 | | pagina 2