""AMERIKA. DUITSCHLAND. BELGIË. ITALIË. TURKIJE. Belgrado 3 Oct. De Oostenrijksche consel alhier, ko lonel Borowitzka, zich op een dezer dagen gegeven bal on eerbiedig jegens vorst Alexander Jan riiebbende gedragen, hebben de officieren der bezetting heden geloot, wie hunner genoemden consul tot een tweegevecht zal uitdagen. RUSLAND. Warschau, 3 Oct. In den nacht van 4 dezer is in het KINNEN LAM». Poolsche stadje Czcladz een opstand uitgebroken. De Rus sische Adelaar werd van de openbare gebouwen afgerukt en door den Poolschen vervangen. De burgemeester werd ge dood. New-York, 19 Sept. Ten gevolge van het breken van eene brug op deu Ohio- en Mississippi-spoorweg is een trein met soldaten gevuld, in de diepte gestort, ten gevolge waar van velen gediood of gewond werden. In het Continental-Théalre te Philadelphia, heeft het visch te veikrijgen; volgens dit stelsel kan iedereen, die slechts grond in bezit heelt om een vijver te graven, goeden visch bekomen door van tijd tot tijd eenige dojeren van eijeren in het water te werpen. De Chinees heeft zich tot den minis ter van koophandel gewend en dezen om een onderhoud ver zocht. 6 Oct. De koning van Pruissen is heden avond ten 6 ure door den keizer aan het station ontvangen. Beide vor sten waren in bnrgerkleedingde keizer was vergezeld van de heeren de Moulebello en «ie Fleury. Zij begaven zich naar het paleis in een rutuig zonder escorte, en weiden door de menigie daverend toegejuicht met deu kreetLeve de koning! Leve de keizer! Voor het paleis waren de Zouaven in twee liniën geschaard. De keizerin en de jonge prins, vergezeld van eene eeredame, wachtten den koning aan den trap. 'loen de koning naderde, ging de keizerin Z. M. tot aan den stoep te gemoet. De koning kuste H. M. de hand liefkoosde den jongen prins en bood der keizerin zijn arm aan. HU. MM. begaven zich toen tuschen twee rijen cent-gardes naar de appartementen. Heden avond is er groot diner en morgen eene jagtpartij. 7 Oct. Op alle markten van Frankrijk zijn de granen gemiddeld twee francs per mud gedaald. Weenen 5 Oct. Een der Ostenrijksche bladen heeft het volgende zonderling middel uitgevonden, om abounenten te lokken. Het biedt hun namelijk, bij wijze van premie, aan, hun de brooden, welke bij de bakkers 32 kreutzer kosten, tegen 33 kreutzer te leveren. Door eiken dag één brood te nemen, zou men zoodoende den abonnementsprijs bijna ge heel uitzuinigen. Brussel, 7 Oct. Nopens de proefnemingen, op de Schel de bij het fort Liefkeushoek gedaan met eene onderzeesche veriiieliugsmachiue, worden de volgende bijzonderheden me- degedeeld. De machine, zijnde eene uitvinding van een offl- cier der genie, bestaat uit eene soort van ijzeren flesch of doos, gevuld met buskruid, dat een toestel omringt, die door de geringste drukking eene electrieke vonk doet ont springen, waardoor de ontploffing plaats heeft. De machiue wordt derwijze geplaatst, dat het vaartuig, hetwelk men wil doen in de lucht springen, den toestel zelf moet aanraken en daardoor zijn eigen ondergang veroorzaakt. De eerste proefneming met deze machine werd gedaan op een houtvlot, zamengesteld uit boomen, ter lengte van ongeveer 13 el, en beladen met keisleenen en zand. Zoodra de aanraking de electrieke vonk had doen ontspringeu, deed zich eensklaps een dof geraas hooren; de steenen en de boomen werden hoog in de lucht geworpen en de laatsten vielen in stukken neder, terwijl het water zelf een straal vormde, van ruim 10 el hoogte; een stuk hout, ongeveer 6 el lang, viel op den dijk ueder en drong bijna 2 el diep iu de aarde. Turijn 1 Oct. Berigten uit Napels melden, dat er aller- vrege strooibilletteu verspreid worden, waarop te lezen is «Lieve Italië! Leve Victor Emmanuelnaar Rome met Ga ribaldi Te Toledostraat kruist eene menigte volk door de straten. Patrouilles trachten de rust te bewaren. Eene de monstratie zal echter niet plaats hebben. 3 Oct. Er heerscht eene groote beweging onder de vrij willigers en algemeen hoort meu onder hen over Venetië spreken. De berigten aangaande generaal Garabaldi melden, dat hij sedert eenige dagen minder door de rhumatiek wordt ge plaagd, doch zeer zwak is. Zijne dochter, mevrouw Canzio is weder van Caprera naar Genua vertrokken. De Italia meldt het volgende; Een heer te Milaan las dezer dagen eene waarschuwing, die iu eene der straten was aaugeplakt en het volgende bevatte: //Degene, die dit leest, wordt gewaarschuwd, dat men zijn horologie zal ontrollen". Na dit gelezen te hebbeu, voelde hij naar zijn horologie en het was ook verdwenen. kleed eener danseres aan een gaspit vuur gevat, dat zich spoedig aan een twaaftal andere danseressen, die de eerste te hulp waren gesneld, mededeelde, met dat gevolg, dat zes ha- rer, ten gevolge van de bekomen brandwonden zijn overle den, terwijl men nog aan het leven van drie wanhoopt. Naar men zeide, bevond zich de kaper Sumter den 21sten Aug. te Suriname, en zou gedreigd hebben de stad te beschieten, als meu hem niet van kolen en provisiën voor zag. Schagen9 October 1861. Wij vernemen met genoegen, dat in de memorie van toe lichting betrekkelijk de ingediende begrootiug voor Binrien- landsche Zaken o. a. voorkomt dat ter aanzieu vat: de be paalde rigting van den Noord-Hollandschen spoorweg de regering heeft geineend haar gevoelen te moeten openbaren, en verklaard aan den aanleg beoosten het kanaal de voor keur te moeten geven, en de kamer deswege te laten be slissen; die, mei in dat opzigt voor de begrooting te stemmen zal geacht wordeu zich daarmede te vereenigen; zoodat de Regering hare aangeboden begrooting voor Binnenland- sche zaken, of liever de Minister zijne portefeuille, uit liefde voor den weg over Schagen, op het spel zet. De gemeenteraad van Alkmaar heeftzich tot de Tweede Kamer gewend met een afschrift van het adres, in liet laatst des vorigen jaars aan den Koning gerigt. houdende verzoek tot afwijzing van verzoeken, om aan den Noord-Holland- schen spoorweg eene meer binnenwaartsche rigting te geven, dan overeenkomstig de geschiedenis en de bepaling der wet van 18 Aug. 1860 Staatsblad 45) wel het plan moest zijn der Regering, waarvan toch het stelsel was het zoeken van den kortsten wegvan eene regte lijn dat is voor den gemelden weg de lijn beweslcti het groot Noord-IIoliandsche kanaal, welke lijn zich aanbeveelt, zoo door goedkoope en vaste gronden, vermijden van entraves voor scheepvaart en vele technisshe bezwaren, als omdat aan dien kant van ouds her de heerbaan, thans de groote weg 1ste klasse, voor het verkeer van Noord-Holland met de andere provinciën des Rijks door de uatuur wordt aangewezen. De kamer be veelt de lijn aau bewesten het kanaal; hij toont aan de be zwaren, die daardoor vermeden en wijst op voordeden, die er door verkregen zullen worden, uit een financieel oogpunt en met het oog op het belang der defensie. —De invoer van aardappelen uit Duitschland neemt dagelijks toe. Behalve den aanvoer met de verschillende stoombooten, zijn in den loop van nog geen acht dagen 18092 mudden in schepen langs het kautoor te Lobith aan- gebragt, die bestemd waren naar Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Arnhem. Naar men van goederhand verneemt, zijn die aardappelen, welke te Ysllendar, Mainz en ook op andere plaatsen gela den worden, van uitgezochste qualititeit en grootte en wordt daarvoor een zeer middelmatige prijs bedongen. Leiden3 Oct. De herinnering aan Leidens ontzet werd heden op de gebruikelijke wijze godsdienstig gevierd. De stad had, door de menigte vlaggen, die overal wapperden, een feestelijk aanzien, en op het raadhuis verdrong zich naar gewoonte, het publiek, om de aldaar bewaard wordende stukken, die op het beleg en het ontzet der stad betrekking hebben, te bezigtigen. Door het bijzonder fraaije weder uit gelokt, begaf zich ook eene aanzienlijke menigte van allerlei stand en rang naar het plantsoen, om de muziek der schut terij, die aldaar eenige muziekstukken uitvoerde, te hooren en de inderdaad fraaije fontein die door de zorg van het ge meentebestuur aldaar was geplaatst, te bezigtigen. Onder Veur had jl. zaturdag middag eene treurige vergissing plaats. Bij den landbouwar van Lochem had een der huisgenooteu, bij het gereedmaken van het middagmaal, den inhoud van een onder meer andere zaken voorhanden liggend pakje gebruikt om er saus van te maken, denkende dat het meel was. Onder den maaltijd echter werden de baas, de vrouw, het kind en de dienstmeid hevig ongesteld en bleek hetdat er rattenkruid in plaats van meel voor de saus ge bezigd was. Ofschoon het geval zich iu den beginne vooj

Schager Courant | 1861 | | pagina 2