Brussel 31 Oct. In den omtrek van Hasselt is een landbouwersknecht aan de gevolgen van een beet door een varken binnen weinige oogenblikken overleden. Schagen, G November 1861. reuii st ij din ge n Amsterdam, 5 Nov. W. S. 2t pCt. 63'3 PCt. 76|. Ruslandoude 5 pCt. 5pC. 1829 100|. Oostenrijk, Metaliek, 5 pCt, 451; idem 685. Spanje, thans 2 pCt. 41 m; 3 pCt. 491; binul. 47TV Portugal, 3 pCt. 463'. Londen, Wisselkoers zigt, Hamburg, v Bordeaux, 15 dagen berge hl ijee stand. Geboren1 Nov. s. z. v. J. de Moei en M. Smit; M. d. v. H. Zipp en G. Schenk. daar dezer dagen zeer veel sneeuw gevallen is, en dat ecne diligence door zulk eene hevige sneeuwbui werd overvallen, dat de passagiers zich met moeite konden reddert. Ineen ander district zijn 200 schapen en in het kanton Zurich 700 runderen onder de sneeuw bedolven. 1 Nov; Uit Daruistadt wordt gemeld, dat de redacteur van den Ilessisc/ien Anzeijer, de hof boekdrukker Jacoby, gisteren in hechtenis genomen is. Deze arrestatie moet echter geen persdelict tot oorzaak hebben, maar in verband staan met een seregtelijk onderzoek, op bet stoffelijk over schot zijner echtgenoot bewerkstelligd, welke, naar het schijnt, moet \ergiftigd zijn. BELGIË. 85 I N N E N L A NI). Om in het tekort van de f 12,000 der llaarlemscbe fees ten tc voorzien, waartoe bij den gemeenteraad te Haarlem moeijelijkheden ontstaan zijn, worden onder de meestgegoe- den inschrijvingen geopend, die voorloopig goede gevolgen opleveren. (17. Ct.) In de vorige week stond voor het provinciaal geregts- hof in Noord-Holland teregt zekeren K. tapper te Nieuwe Niedorp, beschuldigd van vcrvalsching van vijf bankbillet- ten van f40, door daarvoor f 200 in de plaats te stellen en het bewust gebruik te maken daarvan; het was der justitie na veel moeite gelukt den dader op te sporeir. Het geregts- hof heeft K. schuldig verklaard en veroordeeld tot öjarige tuchthuisstraf eu geldboeten. In den nacht van 1 dezer, is te Callantsooggestrand de Engelsche brik Shincliffe kapt. Fleming van Sunderland, met steenkolen naar het Nieuwediep. Het schip is geheel uit elkander geslagen doch het volk door den schipper Duinker, van de loodsbood a?. 4 gered er. te Nieuwediep aangebragt. De Leidsche maatschappij van weldadigheid, heeft ver slag uitgebragt over het afgeloopen boekjaar. Zij heeft de aanzienlijke som van ƒ30,000 aan arbeidsloonen kunnen uitbetalen. Die inrigting is eene weldaad voor velen. Met het uitbakenen van den spoorweg tusschen Har- lingen en Groningen, zal men binnen de gemeente Leeuwar den eerstdaags een aanvang nemen. Dij den koopman Arendsen Raeht tc Zwolle werd eeu vat met boter gevonden, hetwelk bij boring bleek, niet min der dan zes ponden water in te houden. De boter was ge leverd door een landbouwer van Nieuwlensen. Detrekkelijk het zeldzame luchtverschijnsel van den overgang der planeet Mercurius over de Zon, op Dingsdag der. 12den, deelen wij de volgende bijzonderheden mede; Ofschoon het begin dezer beweging reeds des ochtends te 5 ure plaats heeft, zal meu het verschijnsel eerst later en wel het duidelijkst omstreeks 8 ure kuuneu waarnemen, daar de zon alsdan eerst te 7 ure 13 minuten opkomt. Alsdan zal men rnct het bloote oog, het best met behulp van een gekleurd glaasje, de planeet als eene donkere vlek mid den in de zonneschijf kunnen zien, terwijl zij zich te 9 ure 27 minuteu weder daar buiten zal bevinden. Natuurlijk zal men het verschijnsel nog duidelijker met een kijker kunuen observeren. Als eene bijzonderheid voegen wij hierbij, dat dit zooge naamde snijden der zon alleen door de binnenplaneten Mer curius en Yenus kan geschieden ten gevolge van hare bewe ging in de loopbaan der aarde. Met Mercurius heeft dit gemiddeld 10 maal in elke eeuw en wel altijd in de maanden November of Mei, met Yenus slechts 8 maal in de 1000 jaren, steeds in de maanden De cember en Junij plaats. Het eerste verschijnsel zal men bo vendien nog 4 maal, het tweede, namelijk dat van den loop van Yenus over de zon nog tweemaal in onze eeuw kunnen waarnemen. Merkwaardig is het, dat het laatste phenomeen, dat zich steeds te tweeden male na verloop van 8 jaar her haalt door het tegenwoordige geslacht nog niet is bijgewoond, la een dagblad van Chicago laien wij deier dagen" het vol gende, dat wij merkwaardig genoeg hebben geacht, om hel, met de door ons daaraan toegevoegde bijzonderheden onze lezers mede te deelen: »Er woont thans eene familie in Frontstreet alhier, waarin ver schillende omstandigheden van eene buitengewone zeldzaamheid ver- eenigd zijn. Van die familie zijn thans 5 geslachten in leren, waar van vier in deze stad en een in Holland zijn gevestigd. Sophia Hamburg, de oudste der familie, woont thans in Amsterdam en telt 90 jaar. Zij is bet-overgrootmoeder. Hare oudste dochter huwde Jlozes H Smit, welk echtpaar met zijne afstammelingen nu in Front street met der woon zijn gevestigd. De oude heer telt 71 en zijoe vrouw 08 jaar. Zij vormen het tweede geslacht en zijn overgroot ouders. llun zoon, Jacob M. Smit: oud 48 jaar, en zijne vroon, Sophia, oud 41 jaar maken het derde geslacht uit cn zijn groot ouders.' Mozes J. Smit, huu zoon, tellende 24 jaar, en zijne vrouw, Cornelia, oud 20 jaar, vormen het vierde geslacht en zijn de ou ders van Jacob SI. Smit, deu 19den Sept. 11. geboren, die dnshet vijlde geslacht dezer merkmaardige familie uitmaakt. Opmerkens waard!" is het tevens dat de bovengenoemde stamhouders allen eerstgeboren zijn. Van de zijde der moeder vau den laalslgemelden jonggeborenen Jacob zijn mede nog vier geslachten in liet Ictoo. de'overgrootouders wonen iu Waarenstreet te Costou, en de groot ouders "de heer Aarons en echtgenoot, in Exchangestrcette lluf- lalo. De leden vau dezen tak der familie werden allen te Amster dam, in Holland, geboren'. INaar aanleiding van bovenstaande stelden w ij een onderzoek in dat met het beste gevolg werd bekroond. Sophia Hamburg, waarvan hierboven sprake is, woont in de Plantage IKerklaan) en is in haar 92ste jaar. Wij vonden haar uit pure liefhebberij aan de waschtobbe bezig, met even veel vlug- cn handigheid, als ware zij ecne jeugdige waschvrouw zij bevestigde ons alle bijzonderhe den door hel dagblad vau Chicago medegedeeld en toonde ons verschillende photographische portretten van hare afstammelingen. De oude vrouw heeft nog het volle genot van alle hare zintuigen en ziel zelfs nog zóó scherp zonder bril dat zij des avonds het donkerste breiwerk verrigt. Zij is steeds vrolijk en opgeruimd en zóó vlug ter been, dat zij trappen op en af loopt gelijk ceu jong mensch dezer dagen nog begaf zij zich naar deu schouwburg op het Leidscheplein, en wel zóó vlug, dat haar jeugdiger gezelschap haar ter naauwernood kon bijhouden. De Veend. Ct. deelt het volgende mede: Zoo als wij eenigen tijd geleden reeds voorspelden, hebben de hooge prijzen der aardappelen zich niet kunnen staande houden. Men biedt hier thans f 1,20 en f 1,30 voor het mud, terwijl voor de van zieken en kleinen gezuiverden f 1,50 wordt geboden. Over het algemeen worden ze daarvoor even wel niet afgezet en zijn de houders, wat ten gevolge van deze daling in den prijs ligt te begrijpen valt, teruggetrokken. Een particulier schrijven uit Port-Natal meldt nog, dat de Ilollaodsche kolonisten het aldaar uaar wensch hadden Wel wa ren de beginselen iiioeijelijk, omdat men moest aanvangeu met boi- schen om te hakken en land te ontginnen, eer men kon overgaan tot koflij en suiker planten Het aauschafl'en van ploegossen, die met f 100 tot f125 het sluk worden betaald, leverde mede in den be ginne voor Hollanders nog al moeijelijkheden op, uithoofde het ongewone en het dresseren dier beesten. Men roemde de ongemeene vruchtbaarheid van den grond; in twee jaren tijds kon men drie maal oogsten; een sluk lands ter grootte vau een IN'ed. bunder [2 acres] kon circa f260 aan suiker opleveren. Een arbeider en hand werksman kon daar altijd goed werk krijgen en veel geld verdie nen. Ue etenswaren, hoezeer in den laalslen tijd eenigzins in piij» gestegen, waren toch altijd de helft goedkooper dan iu Holland. Weesch en spek kunuen wij zoo veel eten als wij willen, zegt de briefschrijver, onze jongens zien er dan ook uit als beeren, en me nigmaal denken wij met weemoed aan onze achtergeblevene naluur- geuooten in het vaderland, die bij hard werken van den morden tot den avond nog niet eens het noodige voor levensonderhoud kun nen verdienen, neen, zegt hij verder, duizendmaal gelukkiger dan de zwarte nikker alhier, die wel niet veel verdient, maar daaren tegen goede en voedzame spijs eet zooveel hij maar wil. Groningen, 1 Nov. Van hier kunnen weder twee tref fende ongelukken worden gemeld. Het eene betreft een Sjarig meisje te Onstwedde, dat met hare nog jongere broert jes en zusjes alleen te huis gelatenvuurtjes ging maken en weldra daarbij verbrandde. Het andere viel voor met een jongetje, dat in eene turfpijp viel, met veel moeite er is uit gehaald, maar toch gisteren aan dien val is overleden. Voor waar, sprekende voorbeelden om tot voorzigtigheid aan de zijde der ouders aan te sporen 1 Amsterdam, 2 Nov. Op de stoomboot Friesland, g'3* teren ochtend van bier naar Harlingen vertrokken, bad een eenigzints komisch voorval plaats, dat tevens tot waarschu wing kan dienen. Een zekere heer P. alhier, nl. bad het afscheidnemen van eene dame zoo lang gerektdat voor bij bet had bemerkt, de stoomboot reeds was afgevaren. Moeije lijk is het, de verlegenheid van den onwillekeurigen passa gier te beschrijven toen hij zoo eensklaps een gedwongen zeetogtje moest maken en tevens zijne ongerustheid over zyne betrekkingen alhier. Op deu raad zijner mede-passa giers liet hij zich met een bootje te Enkhuizeu aan wal zot" ten, waar hij vervolgens de van Harlingen naar Amsterdam komende stoomboot afwachtteom de terugreis naar zijuu woonplaats te doen. Parijs Metal. Coupons f 21.27£. u 35 v 564 2 m u 11,90- 551 35tV 551

Schager Courant | 1861 | | pagina 2