/f n:\ri h. r. RUSLAND. Breslau11 Dec. Uit Warschau wordt gemeld, dat 40 personen, waaronder 8 priesters, in hechtenis genomen en als recruten naar Orenburg gezonden zijn. In de citadel worden 172 priesters gevangen gehouden. BI INNEN LAN Schagen, 38 December 1861. Oisterwijk, 8 Dec. lieden morgen zijn twee vermomde personen de woning van zekeren B. bouwman te dezer plaats, binnengedrongen, terwijl de huisgenooten zich ter kerke be vonden. Zij lvebben een ziekelijk meisje, dat nog te bed lag, handen en voeten gebonden en zich verder van eene som van f 50 en eenige andere voorwerpen meester gemaakt, liet is den ijverigen wachtmeester der marechaussee te Til burg echter gelukt, de dieven heden middags op te sporen eu hen gevankelijk in het huis van bewaring aldaar over te brengen. Scherpenzeel8 Dec. Gisteren avond omstreeks elf Hardenberg9 Dezer dagen heeft in het ambt Meppel een huwelijk plaats gehad tusschen zekeren 66jarigen we-, duwnaar G. II. en een meisje W. M. van 18 jaren, waarvan echter het zonderlingste is, dat de moeder van W. M. thans is gehuwd met den zoon van G. H., zoodat deze nu grootva der is geworden over het meisje waarmede hij gehuwd is, terwijl W. M. behuwdmoeder over haar eigen moeder is ge worden. Mogten er nu kinderen, uit dit huwelijk geboren worden, dan wordt de moeder daarover tevens achtergroot- inoed er Nieuwediep, 14 Dec. Heden is alhier gearriveerd en aan het Hotel den Burg afgestapt, eer. agent des Pruissische regering, om onderzoek te doen naar het vergaan van het Pruissische oorlogschip Amazone, waarvan hier de wrakken zijn aangespoeld. Vervolg der berigten enz. zie bijvoegsel. Eene keukenmeid gevraagd. Mevrouw Jïoojücker vraagt eene Keu kenmeid, tegen 10 Februari] 1862. (993) BEKENDMAKING. C. MULLER Cz. Publieke F7eipachting. Men kan de ongelukken, die kunnen ontstaan niet voorzien. Mogelijk wordt Torre del Greco voor ccte lava overstroo ming gespaard, doch de grond zal steeds gespleten blijven. Zesduizend inwoners zijn gevlast. 13 Dec. De toestand van *Torre del Greco verergerd; nog steeds_vallen vele huizen in. Men tracht het verkeer te herstellen; een p.ikelboot doet dier.st van Napels naar Cas- tellmarc. De syndicus van Napels tracht inschrijvingen ten voordeele der benadeelden bijeen te brengen. Uit Bologna wordt gemeld, dat in den afgeloopen nacht zich 28 personen, als carabiniers gekleed, zich aan het spoor wegstation hebben vertoond, zeggende, dat zij in last hadden hier te waken ten einde de roovers te verrassen. Daarop liet men hun in het bureau binnen, alwaar zij de geldkist openbraken en 80,000 frs. medenamen. Een Pruissisch blad, de llluslirle Zeitvng, maakt de vol gende allezins juiste opmerkingen aangaaude het zegel op •de dagbladen liet zegclregt op de bladen werkt ontegenzeggelijk na- •deelig op hun debiet. Dit nadeel treft niet alleen de druk kerijen en haar personeel, maar te gelijker tijd ook de geleer den, die hunne talenten aan de dagbladpers wijden. Hoe grooter het debiet van een dagblad is, des te gemakkelijker valt het den uitgever, behoorlijke honoraria te geven en bij gevolg ook bekwame medewerkers te vinden; wanneer inte gendeel het debiet den uitgever onbeduidend is, kan deze niet veel doen voot liern, die tot zijne onderneming medewerken. Elke heffing °p de drukpers is derhalve, zonder tegenspraak, •eene heffing op de ontwikkeling van wetenschap en bescha ving, en drukt evenzeer op hen, die de dagbladen zamenstel- lei;, als op hen, die ze lezen en daaruit de middelen tot ont wikkeling liunnet kennis putten". Andere Pruissische bladen komen mede op tegen dit op dc drukpers geheven regt; misschien voegt de Covrrier de la Meuse er bij zullen zij daarin beter slagen, dan hunne Ne- landsche confraters, die eveuwel in dit opzigt nog meer lijden dan zij. Z. M. heeft gisferen voormiddag den hr. J. G. Jager van Amsterdam, concessionaris voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, in eene bijzondere audiëntie ontvangen. In de zitting der Eerste Kamer van 12 Dec. zijn achter eenvolgens aangenomen de wetsontwerpen lo. tot vaststel ling der begrootiug van de algemecne landsdrukkerij voor 1862; 2o. tot naturalisatie van 13 personen; 3o. tot wijzi ging van hoofdstuk V der begrooting voor 1860; 4o. tot verhooging van hoofdstuk V der begrooling voor 1861; 5o. tot verhooging der begrooting voor het fonds, voorspruiten de uit den koopprijs van domeinen voor 1860; en 6o. tot verhooging van Hoofdstuk III der begrooting voor 1861. Vrijdag avond is te Leiden een verschrikkelijke brand uitgebarsten in de katoendrukkerij van de heeren Driesscn en van Wensem, die zoo hevig toenam, dat alle poging tot blussching hopeloos bleek. Al de localen zijn uitgebrand en het geel vertoont eene ruïne. Uit het woonhuis kon alleen het huisraad worden gered, maar spoedig sloeg de vlam over de straat tot de aan de andere zijde liggende gebouwen over, waardoor een gedeelte der wollen deken-fabriek van den heer H. J. van Wensem en de bierbronwerij van den heer van der Spruyt werden aaugetast. Te twaalf ure heeft men den voortgang der vlammen mogen stuiten. Voor Leiden is dit onheil eene ramp, daar meer dan 700 arbeiders in de fabriek werkzaam waren. H. M. de Koningin heeft, aan het bestuurder Bewaar school te Nieuwe Niedorp, een prachtig kanapé-kussen voor Je verloting ten behoeve dezer inrigting geschonken. hut, werd deze piaats eensklaps geheel verlicht, even als bij volle maan, doch het licht was witter. De bol, die dit licht verspreide, was blaauw, en liet bij het verdijnen eenige licht vonken achter. Aan de stemgeregtigde ingelanden der banne Barsinger- horn, wordt bekend gemaakt dat, op Vrijdag den 27 December 1861, op het Raadhuis der gemeente Barsinger- hom c. a. zal overgegaan tot de verkiezing van DRIE Hoofd ingelanden voor die banne, ter vervulling der vacaturen welke ontstaan zijn door de benoeming van de heeren Jb. Wa.viboeu, D. Schenk en S. Spaans tot voorzitter en leden van het dagelijksch bestuur. Voor deze verkiezing zullen de stenibilletten, in het aan geduid lokaal, verkrijgbaar zijn op den dag der stemming, te beginnen des voormiddags 9 uur, terwijl zijtot voormid dags 11 uur, zullen kunnen worden ingeleverd. Precies op laatst gemeld uur zal met de openiug worden aangevangen en, wanneer er herstemming wordt vereischt, zal daartoe denzelfden dag, onmiddelijk nadat de eerste stem- haar beslag heeft verkregen worden overgegaan. De lijsten dér stemgeregtigden en dergenen die verkiesbaar zijnkunnen voortdurend op de Secretarie der banne worden ingezien. Belanghebbenden worden herinnerd aan de bepalingen^ welke het algemeen reglement van bestuur voor de Water schappen in Noord-Holland, op het stemmen inhoudt, zoo als die bij eene vroegere aankondiging, welke geplaatst is in No. 217 en 218 der Schager Courant, uitvoerig zijn mede gedeeld. (992) Barsingerhorn, den 17 December 1661. Namens hel Dagelijksch bestuur der Banne. Burgemeester en Wethouders van Schagen zijn voor nemens op Vrijdag den 27 December 1861, des middags ten 12 ure, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar te Verpachten voor den tijd van één jaar: L Het Rietgewas, staande in het Rietbosch bij het WAD binnen de gemeente Schagen van het gewas des loopenden jaars. 2. De Ontvangst en opbrengst der Marktgelden van de Paarden, Runderen, Varkens, Biggen, Schapen, Lammeren BokkenGeiten enz. 3. De Opbrengst van de belasting der Schapenhok ken en 4. Het Schoonhouden der gemeente Straten Goten Riolen Wallen enz. alsmede het ophalen der Asch Pain

Schager Courant | 1861 | | pagina 2