RUSLAND. St. Petersburg 20 April. Onder de tegenwoordige, omstandigheden in dit land is het niet onbelangrijk te weten, dat er adelijke personen zijn, die 70 tot 100 duizend lijfei genen bezitten. Graaf Sjereinetieff wordt voor den rijksten man Tanden Russischcnadel gehouden. Hij bezit 120 duizend lijfeigenen. Zijn jaarlijkse!) inkomen wordt op IJ millioen zil veren roebels geschat, leder lijfeigene betaalt aan zijn heer 10 tot 25 roebels. Als men deze cijfers met het getal lijfeigenen, die thans in llusland leven, vermenigvuldigt, en dc waarde van ieder lijfeigene op 300 roebels stelt, zoo is het verlies, waarmede de meesters der lijfeigenen door de emancipatie bedreigd worden, zeker niet minder dan 23 milliards, of bijna zooveel als de schuld van Engeland. AMERIKA. New-York8 April. l)e zuidelijke opperbevelhebber geul. lieanrejard heeft de planters dringend verzocht hunne klokken te geven om er geschut van te gieten. KIMNENLAMD. Schagen, 30 April 1862. Enschede 24 April. In de gemeente Lonnoker, nabij de stad, is eene woning van vijf percelen, nadat Zaturdag het sparwerk op het huis was gezet, geheel ingestort, behoo- reade aan J. W. Bos op Hofstede, welke om goedkoop te houwen, werklieden uit het naburig Munster heeft latcu ko men. INGEZONDEN STIKKEN. DOORGRAVING VAN HOLLAND OP ZIJN SMALST. eerste bcsrliuldifrde lucft namelijk bekend, dat hij zijn rvctt tigc vader, Jau Thierry met den loop van een geweer op lic- lioofd geslagen en liera vervolgens afgemaakt beeft door hem den keel digt te knijpen en de borst met de kniën te drukken, terwijl de ontaarde vrouw de handen van het slagtoffer vasthield, om hem alle tegenweer te beletten. Dit afschuwe lijke tooneel vond plaats onder de oogen van twee kinderen des verslagenen, cenc lSjariee dochter en een ISjarigen zoon. Het hof heeft beide beschuldigden, voor welke geene verzachtende omstandigheden in aanmerking waren te nemen, tot de straffe des doods veroordeeld. Om te voorkomen, dat de federalisten, om liet Missisipi- eiland .1.° 10 heen, op Mcmphis trokken en dc gemeenschap met Riclimond afsneden, verzamelde hij een aanzienlijk le ger bij Coriuthe co verder oostwaarts aan den linkeroever van de Tcnesste-rivier. Op 6 en 7 April had tussohen deze troe pen en de federalen een belangrijk treffen plaats. De eersten waren de aanvallers en behaalden in den beginne gewigtige voordeelenmaar toen de laatsten versterking bekwamen moesten zij op Corinthc terugtrekken. Van beide zijden zijn, 70000 man slaags geweest. De Separatisten verloren 35000 gesneuvelden (o. a. de geul. Johmtone), gekwetsten (o. a. genl. Beauregard) en gevangenen en de federalen 20000 man zijnde de genl. Prenlis* gevangen genomen. Te gelijkertijd is bet eiland <1® 10 vermeesterd; te New- York verzekert men, dat daarbij 0000 krijgsgevangen en 100 stukken zwaar geschut in handen der overwinnaars zijn ge vallen. De genl. .V Clellan, die laatstelijk het grootste deel van zijn leger naar fort Monroehad verlegd, is met ruim 100000 man naar de zijde van Richtnond opgerukt en den 5 bij Yorktown aangekomen, waar zich CU000 separatisten ver schanst hebben en nog gedurig versterking bekomen. In sommige districten van Tenessee heerscht burgeroor log en bevechten geburen elkander. Aan den leden der Tweede Kamer is rondgedeeld de bro chure van den heer A. Huët, bevattende de voorlezing in de maatschappij Felix Meritis over de doorgraving van Holland op rijn smalst, getiteld: De Noordzee voor Amsterdam. Naar wij vernemen, zullen met Julij aanstaande de Departementen van Eerediensten worden opgeheven. Er zullen afzonderlijke afdeelingen worden gevestigd. Aan 't hoofd van elke afdeeling zal een administrateur geplaatst worden, die staan zal, wat Hervormde Eeredieust betreft, ODder verantwoordelijkheid van den Minister van Justitie, en wat Roomsch-Katholieke Eeredienst betreft onder den Minister van Bnitenlandsche Zaken. (A. D. v. 's Gr.) Bjj de op 24 dezer gehouden aanbesteding aan het Pror. Gouvernment van Noord-Hollandte Haarlembetreffende, het onderbond van de boorden en jaagpaden langs bet Groot-N'oordhoIlaDdsch-Kanaal, met de bruggen en ponlwach- ters-woningenvan le. Mei 1862 tot ultimo April 1864, in 6 percetleo, is o. a. het 4de pe.rccel voor ƒ5000 en het 5de perceel voor ƒ4025 aangenomen door den heer M. Schouten Az. aan den Helder. De Tweede Kamer der Staten Generaal heeft hare werk zaamheden jh Donderdag weder aangevangen. Door den Amsterdamschen gemeenteraad is concessie tot het bespelen van den stad-schouwbnrg verleend aan de heeren Ttuo^el, Tjasink en Peters, en zulks met 19 van de 32 stemmen. STe Amsterdam is eene bijeenkomst gehouden van iOwondb van Friesland en Noord-Holland, ter bespreking "ïati deiA aanleg van een spoorweg van Leeuwarden over Sncek. Stavoren (inet stoomboot) Enkhnizen en Hoorn, om verder bij de lijn van den Helder naar Amsterdam aante- sluitcn. Er is besloten de noodige plannen en berekeningen van kosten te doen maken, om later daarop te beslissen. Tot voorloopigen president der vereeniging werd benoemd he lieer II. C. Wonda burgemeester van Sneek, en tot secretaris de lieer M. Cohen Stuart te Alkmaar. Steenwijk 24 April. De beide boosdoeners, ontvlugt uit de gevangenis te Zwolle, zijn heden na moeitevolle in spanning door onze ijverige rijks- en gemeente politie gear resteerd en gevankelijk naar Zwolle teruggebragt. Wanneer v?§ een blik slaan op de oude kaarten van ons Vaderland en daarbij de geschiedenis van dat belangrijk plekje gronds raadplegen, dan slaau vrij inderdaad verbaasd bij de vele gewigtige en groote veranderingen, welke sedert eeuwen ons vaderland heeft ondergaan. De kaart der Nederlanden tijdens het (Aomeiosche bewind, en later toen dat rijk in hertogdommen, graafschappen en bisdommen was verdeeld, geeft een denkbeeld van dc toenmalige situatie: de rivier de IJsscl met onderscheidene andere kleinere rivieren en slinken stortte zich toenmaals vooreerst in het meer Flcvo en ver volgens langs de Fricsclic kusten in de nabijheid van het tegen woordige eiland Terschelling in zee; het zeegat, thans onder den naam van Texelstroom bekend was toenmaals niets meer dan eene instrooming of slufter, die door de natuurlijke ligging van het lage laod, bij hooge vloedeu was gevormd en waar langs het overtollige zee-en rivierwater het welk de landen tusschen Texel en Uarlingen, somsin meerdere of mindere male, overstroomde, zich eenen weg baande naar de Noordzee. Dat het land tus&chen Texel en Uarlingen laag gelegen was en door geene dijken of dammen werd beschermd zal ieder ligt be seffenzoodat bij cenen dergelijken toestand, dat laag gelegen land door het rivier- cu zeewater vau tijd tot tijd werd overstroomd. Volgens de geschiedenis van vroeger tijd waren dro toenmalige monniken, die de kloosters van I.udinga-kerk en Lidfum bewoon den, er op bedacht, om door het graven vau slooten of kanalen van af de stad en het eiland Grind naar Uarlingen en naar zeet die landouwen eene betere afwatering te geven, dat zij t«*n dien einde op het denkbeeld kwamen, om van het thans nog gedeeltelijk bestaande eilandje Griud af slooten le graven langs Vlieland en het eiland Texel, is wel aannemelijk, en dat ook die begraving of ka nalisatie met den Sluiter, tusschen Texel en den Helder bij prefe rentie als punt van uitgang werd gekozenis vrij waarscliijolijk; op eene der provinciale kaarten ran Noord-Holland vindt men dan ook een ouden stroom onder den naam van Monnikensloot bekend, die zich, met de toen der tijd op de bedoelde kaart omschreven diepte, genaamd het Marsdiep, vcreenigde, en van dien tijd af, wil men heeft de Noordzee haren vrijen en oogesloorden toegang verkregen, en al naar mate die waterweg uitgebreider en belang rijker werd verrezen door den krachdadigen wil en ontembaren moed onzer voorouders formidable zeeweringen langs hoogere eu lagere landouwen eu werd men er tevens op bedacht de nieuw gevormde zeegaten dienstbaar te maken voor koophandel en zeevaart. In de 13*1* eeuw vinden wij dan ook reeds, dat het Marsdiep, thans onder den naam van Texelstroom bekend, bestond, destijds zond de stad Kampen van tijd tot tijd, ten behoeve van's Graven disch, den beroemden Kamper steur, en wel als eerste erkentenis, dat door 's Graven zorg. in het belang van den handel, het Marsdiep was belood. Stavoren was toen reeds eene handelstad en rustte schepen uit ten oorlog. >N anneer men verder de geschiedenis raadpleegt, dau zal ieder onpartijdige ontwaren dat de handel en scheepvaart reeds in de 14* eeuw zich tot Kokhuizen uitbreidde, dat in Hól Amsterdam reeds de grootste koopstad van Holland was en dat op het einde der 16"1* eeuw eu bij den aanvang der 171*® eeuw, die handel in de Noord-Uollandsche sleden, langs de Zuiderzee gelegen, eene onge kende hoogte had bereikt; toeu ter lijd namen Enkhuizen, Hoorn, Edam, Monnickeodam en Medemblik, in gemeenschap met Amster dam belaag rijk deel in de (lost- en West-Indische Coropagniën, en de geldelijke inleg dier steden was destijds zeer beduidend. Zij benoemden zeiven dan ook hare bewindhebbers en het stedelijke wapen, neveos de Hollandsche haodelsvlag, werd op den groolen Oceaan door bijna alle natiën erkend en geëerbiedigd. Dat alles is echter gansch veranderd het verval der handelste den langs de Zuiderzee moet hoofdzakelijk worden gezocht in de plaatsing der banken eu stroomen en daaruit geboren verzanding der havens; en ofschoon dit niet in eens, maar trapgswijze heeft plaats gevonden, zoo heeft ook de verplaatsing van den handel in dezelfde male voortgang gemaakt, voodat thans nog Amsterdam alleen, zich roet groote kosten als zeestad aan het IJ weet staande te honden. Ten dien einde worden dan ook geene opofferiogen gespaard. De doorgraving van Holland op zijn smalst is thans weder aan de orde van den dag, en inderdaad eene doorgraving, waardoor hel IJ met de Noordzee één werd, zoude Amsterdam tot eene zeestad» welligt de schoonste van Eoropa. verheffen; maar het IJ moet ten dien einde met de Noordzee één worden. De monniken van Lndinga-kerk en Lidlam hebben het voorbeeld gegeven, wat de kracht van dit element vermag, wanneer die fa- meuse waterplas, ongestoord en door geene sluizen of zeebrekers belemmerdvrij naar binnen stroomt cn door eene nieuwe rivier, even Als de Texelstroom bij Texel en den Helder, langs Amsterdam henensneltzich eerst met het meer Flevo en vervolgens met de Zuiderzee vereenigende. Men znake alvorens, van het Wijkermeer af, tusschen Velzen en Zandpoort, of hooger op, tnsschen Beverwijk en Velzen, op eene breedte van 2000 ellen, gelijk aan den Texelstroom, zware zeedijken, tot aan hel begin der duinen vervolgens voorzie men die duinen,

Schager Courant | 1862 | | pagina 2