ALGEMEEN NIEOWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. 10 Junij 1862. (Zesde Jaargang.) No. 245. &L0 Ao. 1862. DONDERDAG 5 JUNIJ. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. SGHAGER COURANT. AisHU'i'jmmi'ïiija Tiiii irjtrz umanaaB: Voor Schadenf I.ÜO. Franco per poat door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verachijnt iederen Donderdagmorgen. Brleren Franco. xjoi avmnimaa Van een tot vijf regel»0.75. Iedere regel meerder0.15. Geboorte-, Huwelijk»- en Uoodberigten 0.50. De 35 rent» zegelregt niet medegerekend. Groote letter» naar de ruimte die zij bealaan. De dag van 10 Junij a. s. ia voor Nederland ongetwij feld een gewigtige dag. Het is bekenddat op den 3 Maandag in September dezes jaars de helft der leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal aftreedt, en op den 10 Junij e. k. zullen de Kiezers, ten aanzien van ieder aftredend lid uitspreken of hij al dan niet in de Kamer der volksvertegenwoordiging zitting zal houden. Geen won der, dat allen die het welzijn van Nederland ter harte nemen en gehecht zijn aan onze tegenwoordige staatsin stellingen, zoo onafscheidelijk aan dat welzijn verhonden, belangstellend uitzien naar den uitslag, welke de verkie zingen zullen opleveren. AVij wenschen aan het verkiezingswerk eenige regelen toe te wijden, niet in het algemeen of ten aanzien van alle districten,. waar eene keuze moet geschieden dit toch schijnt ons toe meer de taak te zijn van die bladen, welke in uitgebreider kring worden verspreid maar ten aanzien der beide Noord-IIollandsehe districten, waar wij ineer bepaald onze lezers viudende districten Hoorn en Alkmaar. In het eerste dier districten zal aftreden de lieer Men- sonides, in het andere de heer l'oortman. Wij hebben ons afgevraagdvoldoen die heeren aan hetgeen van een volksvertegenwoordiger mag verwacht worden verdienen zij herkozen of ter herkiezing aanbe volen te worden? Onzes inziens kunnen die vragen slechts noode toestemmend beantwoord wordenen wij willen de redenen niet verbergenwaarom wij geeue vrijheid vinden een gunstiger oordeel omtrent de genoemde heeren uit te spreken. Onze grief tegen deu heer Meusouides bestaat in zijne „onbeduidenheid." Als men ons zegt, dat hij een goed, welwillendvredelievend mensch isdat hij trouw ter kerk gaat en meer wezentlijke goede eigenschappen bezit, dan zullen wij dit gaarne gelooven, ja, wij willen zelfs aannemen, dat hij als burgemeester van Hensbroek of in sommige andere betrekkingen, zoo als daar zijn, kerkvoogd, ouder ling, lid van 't bestuur eener afdeeling der maatschappij van landbouw of van die tot nut van 't algemeen, zeer goed op zijne plaats is of zoude zijnmaar als lid der Tweede Kamer van het parlement zoo als in de mode schijnt te zullen komen op politiek terreinhouden wij hem, hij moge het ons vergeven, voor iemanddie nog in zijn lee- ren is; voor weinig meer dan niets en wij zullen dat gevoelen niet loslaten, zoolang men ons uit de handelin gen van laatstbedoeld staatsligchaam niet kan aantoouen, dat wij miszien. Wij meenen het verslag van hetgeen in de Kamers voorvalt nog al tamelijk naauwkeurig te volgenmaar hebben van af den dag der optreding des heeren Mensonides tot heden, nog niets van hem ontwaard, dat bijzondeie kennis verraadt of eenige politieke rigting of overtuiging doet kennen. De heer Poortman in het district Alkmaar aftredende, behoort naar onze meening niet met zijn Hoornschen ambt genoot op ééne lijn te worden geplaatst Hem een onbe duidend lid der vertegenwoordiging te noemenzonde eene miskenning zijner verdiensten zijn. Naar onze wijze van zien heeft hij blijken van bekwaamheid gegeven en zich doen kennen als een vrijzinnig man, die eene milde en onhekrompene toepassing wil van onze grondwettige in stellingen en standvastig is in de overtuiging, dat in de grondwetherziening van 1848 de kiem ligt van veel goeds. Tot zoo verre dus brengen wij den heer Poortman ganrnc onze huldeoverigens echter zijn wij niet over hem te vrcilenen hebben zelfs eene l>C|>aalde grieve tegen Item. Zij is deze: behalve voldoende bekendheid met den algemeenen toestand des lands, welke in een volksverte genwoordiger behoort aangetroffen te worden, mag men ook verwachten, dat hij grondige kennis bezit van het district, hetwelk hem afvaardigde, niet om het belang van dat district ten koste van het algemeen voor te staan, maar om telkens als daartoe in 's hands vergaderzaal aanleiding is, door locale kennis te kunnen voorlichten en te bevorderen, dat het belang van een gedeelte in overeenstemming blijve met dat van het geheel en te wa ken, dat niet het gedeelte om het geheel uit liet oog verloren worde. Naar onze meening had de heer Poortman zichuit het aangegeven oogpunt beschouwd, beter, dan hij gedaan heeft van zijne taak kunnen kwijten. Immers gaf hij in de zitting der kamer van 8 November 1861, waarin be raadslaagd werd over de kegrooting voor den aanleg van spoorwegen, zijne stem aan het amendement van den heer van Bossc wien wij, om dit in 't voorbijgaan, op te merken, liever eene zending naar China, onder verpligting om tien jaren weg te blijvendan het lid maatschap der tweede Kamer zagen opdragen strekkende om te beslissen dat de Noord-IIollandsehe Spoorweglijn zoude aangelegd worden aan de Westzijde van het groote Noord—Hollandsch Kanaal. Het is onze innige overtuiging dat een Spoorweg door Noord-Holland langs de duinen voor bijna de geheele provincie, uitgezonderd alleen enkele geraakte pnnten, zoo als Alkmaar en de Helder nutteloos zoude geweest zijn, dat zoodanige lijn, welke dan wel Alkmaarsch Heldersche in plaats van Noord-Hollandsche lijn had mogen heeten een belangrijk gedeelte der provincie in denzelfden geïsoleerden toestand zoude hebben gelaten waarin het zich reeds zoo lang bevind, en die slechts eenige gunstige verandering heeft ondergaan door het op eigen kosten gemaakte net van straat- en schelp wegen; dat zoodanige lijn niets dan schade voor de schatkist zoude hebben opgeleverdterwijl van eene lijn over Schagen en het Niedorper—Verlaat hoe veel zij ook meer moge kosten, eene voordeelige exploitatie te verwachten is. Wij voor ons honden 't voor zeker dat in Noord-Hol land, de duurdste lijn de goedkoopste is; wij zijn van de leer, dat het beter is grooter bedrag te plaatsen tegen behoorlijke rente, dan kleiner bedrag in 't water te wer pen of zoodanig te besteden, dat het niet alleen geener hand revenu afwerpt, maar nog jaarlijksche suppletien vordert: het is voor het grootste gedeelte van Noord- Holland van onmiskenbaar belang dat de spoorweg van het Nieuwediep tot Alkmaar aan de Oostzijde des kanaals, zoo verre oostwaarts als mogelijk is, aangelegd worde en dat Noord-Hollandsch belang achten wij tevens het be lang der schatkist te zijn. Daarom keuren wij het vermelde votum dat de heer Poortman uitbragt af en

Schager Courant | 1862 | | pagina 1