BELGIË. Brussel, 11 Julij. Voor eenige dagen is bij den burge meester van Gent ontvangen eene som van 200 frs. in een uit 's (ïrnvenltage gedagteekenden brief, die otderteekend was: «Iemand die te Gent geboren is", welke gift stiekkeu moest ten voordeele der hulpbehoevende werklieden aldaar. Deze gift is, naar men vermoedt, afkomstig van H. K. II. prinses Anna van Saksen— Weimar, die in 1829 te Gent is geboien. EZEIST SPIOIT. L ITALIË. Turijn, 6 Julij. Er heerscht nog steeds eenige bezorgd heid omtrent generaal Garibaldi. Het schijnt, dat hij Na pels wil bezoeken. 15INNENLANI). Schagen, 9 Julij 1862. üttt omstandigheden is de stemming zeer naargeestig en ge drukt. Gisteren (7 Julij) zijn onderscheidene officieren, men spreekt van een COtalgearresteerd, omdat zij eene plegtige dienst voor hunne gefusilleerJe kameraden hebben laten verrigteu. Volgens een gerucht, dat echter nog dient bevestigd te worden, is generaal Chrulew in een duel, dat hij met een officier had, gevallen. Luidens hier ontvangen berigten uit Rusland is de gesteldheid van generaal I,miers scdeit eenigc dagen zeer zorg wekkend geworden en vermoedt inen dat de kogelwaar door hij werd getroffen vergiftigd was. Frankfort, 7 .lulij. De schade, door den gisteren ge woed hebbenden orkaan aan de schutters-feeslzaal toegehragt wordt o|> minstens tl. 50.000 begroot. In den afgeloopen nacht is een tier door deze ramp ver wouden overleden zoo dat er reeds drie menschenlevens daarbij te betreuren zijn. l il Charleroi wordt gemeld, dat aldaar eerlang een zonderling schutterseoncours zal plaats hebben. Een kapi tein der burgerwacht aldaar en de kapitein van de daar lig gende compagnie artillerie hebben de volgende overeenkomst gesloten. Vijf scherpschutters zullen van weerszijden geko zen worden; ieder hunner zal tien schoten doen, en wel vijf uit een stuk geschut en vijf uit een geweer. De door elke partij behaalde punten zullen bijeengeteld worden, en de par tij, die overwinnaar blijft, ontvangt eene mand met dertig flesschen champagne, welke op do kampplaats zelve zullen geledigd worden. Eene menigte weddingschappen zijn reeds naar aanleiding van dit concours aangegaan. Naar men verneemt, gaat de beterschap in 's konings gesteldheid op verheugende wijze vooruit. Zondag was Z. M. voornemens, eene wandeling in de open lucht te doen, doch «Ie ongunstige weersgesteldheid heeft hem genoopt nog eenige dagen zijne kamer te houden. Door de zoogenaamde aardigheid van «klap-sigaren" is dezer dagen te Antwerpen bijna een groot ongeluk aange- rigt. Een heer, wien men zoodanige sigaar, gelijk meu weet van binnen met eenige korrels buskruid voorzien, had toege diend, liet ze bij ile ontploffing door den schrik op de jurk eener dame vallen, zoodat het kleed vlam vatte. Slechts roet veel moeite werd het vuur uitgedoofd. De heer zelf ontving eenige brandwonden in het aangezigt, en eene der vonken had hem VltHUL VAK EEN' ARTILLERIST UIT DEN' JOXGSTEX ITALIAAX- sciien Oorlog. Het bloedige drama van het jaar 1859 is afgespeeld, en allen die even gelukkig waren als ik met hun weinige leven daaruit te redden, herinneren zich zeker nog eukele vreesse- lijke gebeurtenissen van dit tijdstip. In de maand Mei 1S59, bevond ik mij met eene batterij aan bet bruggehoofd te Gravellone, in de redoute San Mar- tinoten einde er beddingen voor het geschut te doen maken en ze met kauonneo te beplanten. De buiteuste muren van Pavia, hoewel digt aan Ticino, zijn echter de landgrenzen van Eombardije nog niet. Men pas seert de bedekte steeoeu brug, en vervolgens de versterkte Borgo langs gaande, komt men, na verloop van een half uur, aan eenen droogen, met gras en struiken begroeiden vloed, die oDder den naam van Gravellou-beek bekend is. Op den tegenover liggeuden oever staan eenige huizen, het gehnebt San Maitiuo, en hier aan de eigenlijke grenzen werd bij den aanvang van den veldlogt een aardenwal opgeworpen die eene groote rondloopende schans als redoute diende. Met den dag na den slag bij Palestro, groeide het gevaar, voor eene forcering der Ticino-linie aan en wjj arbeidden dag en nacht aan de voltooijiug der werken. De beddingen waren gereed, het geschut kwam aan, en alle handen van den vroe gen morgen af druk in de weer, om het in batterij te bren gen en de noodige amunilie aan te voeren Hier waren kanoniers met hefboomen bezig tot de postering der 30 pon ders, daar werden oude eerwaardige ijzeren 18 ponders, die den Grooten Oom reeds Moekim e lig tegengebromd hadden op het platteform gebragt. Aan beide zijden bragten de soldaten onder zorgmldige behoediug van de vuurwerkers de in wagens aangevoerde amunitie, in draagbare kruidmagazijnen op hare bijna een oog doen verliezen. Een gewoon bezoeker eener estamiuet te Gent verloor een paar weken geleden zijne vrouw. Denzelfden dag weiger de zijn papegaai, sinds lange jaren aan dat hnis en de be woners gewoon, te eten, de vogel verborg zich in een hoek der keuken, waar hij, toen men terug kwain van de begrafe nis, dood gevonden werd. Vol spijt over het verlies zijner beminde echtgenoote, en ook van den getrouwen papegaai, verkocht de man ook zijne talrijke kanarie-vogels, en ver viel in eene diepe somberheid. Verleden Vrijdag avond be vond hij zich nog in de estaminet met zijne vrienden, en Zaturdag middag stierf hij. Tusschen 25 en 29 Junij j.1. is van de hoeve Kieftenburg, gelegen onderde gemeente Barsingerhorn, ten nadeele van den landman R.Spaans ontvreemd: 1 gouden horologie, met wit porceleineu wijzerplaat, waarop gewone cijfers en het woord «London"; aan het horologie was bevestigd1 gouden ketting, bestaande uit tonnetjes door ringen aan el kander verbonden en met knopjes op de zijde dier ringen. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing, aan houding en berigt. Het Journal des Délats zegt aangaande de afd. Neder land op de Londensche tentoonstelling; ik maak ook bier met leedwezen melding van den jenever, den bekenden llol- landsclien drankwaarvan bet algemeen gebruik eveu als dat van alle Noordsclie sterke dranken zal verdwijnen, zoo- dra de uitgaande regten en spoorwegen de Eransche wijn van 25 et. de kan, ook daar verkrijgbaar zal zijn, hetgeen beter middel tegen dronkenschap zal zijn, dan alle mogelijke ma- tiglieidgenootschappen. De bijgeloovigheid heerscht nog in sommige plaatsen van ons land zeer sterk. Ten bewijze diene het volgende: Vrouw N.... in het dorp B.... wier dochter ernstig ziek was, raadpleegde eene waarzegster, deze antwoordde haar: «Neein zeten muizen in een flesch en zet die voorliet bed van uwe doch ter, en als de muizen sterven,blijft uwe dochter leven". Het treurige gevolg was, dat de muizen stierven en bet meisje ook. Professor Roszmiiszler schrijft iu zijn blad Aus der Hei mat, de tegenwoordige koude toe aan de buitengewone warm te van het voorjaar. Daar de waarnemingen hetzelfde ver schijnsel aantoonen in geheel het westelijk Europa, inoet men tot het besluit komen, dat het warme voorjaar groote ijs massa's in West-Groenland heeft losgemaakt en dat de la- plaats, anderen hielden zich onledig met tusschen het geschut kogelpyramiden op te stellen. Zelfs de bezetlings manschap pen, uit Hongaarsche grenadiers bestaande, arbeidden uit eigen bcwegiug mede, om ca aanwijzing van de genie, met ijzeren stangenschietgaten in de blootgestelde gebouwen van San Martino te breken. In den rug van het geheele werk maak ten de genie soldaten eene rij palisaden tot de geheele voltooi- jing. De vrouwen boden brandewijn en andere waren te koop aan. Het geheel bood een belangstellend gezigt van den oor log aan. Nergens was een werkelooze arm te ontdekken. Van de bewoners van San Martino vertoonde zich niemand in de straten, de meeste waren gevlugt terwijl alleen, kasteleins, koop lieden en kleinhandelaars, op hoop van wiust, achter gebleven waren. Tegen acht uur des morgens werden de straten levendiger. Reeds den vorigen dag en gedurende een deel van den nacht kwam het eerste transport gewonden aan, en thans volgde eeD tweede. Het is altijd een droevige, verpletterende aanblik, zoo vele brave broeders en helden met door smart vertrokken ge laatstrekken op de breede wagens te zien liggen. Eenige zit ten tamelijk regtop en zoeken het gewonde lid, zoo veel moge lijk voor het stooten van den wagen te beveiligenen even wel geven zij van tijd tot tijd een gil van pijnwanneer het wiel tegen eenen steen stoot. Velen, zeer velen liggen beweeg- loos uitgestrekt en slechts een zwak gekerm bewijst dat zij nog leven. De oppassers zijn druk bezig, ijsomslagen op de won den te leggen. Daar schreit een gebruinde korporaal, met eene diepe hoofdwond, om hulpe, hij heeft zich van pijn te zeer naar den rand van den wagen gewrongen en verkeert, niet in staat om zich te kunnen verplaatsenin groot gevaar van onder de wielen te vallen. Oogenblikkelijk zijn alle han den bereidhem zoo zacht mogelijk weder op zijne plaats te leggen. Een doctor treedt zoekend naar eenen, zonder bewe ging op den wagen liggenden soldaat van het regement Raiuer, bij bevoelt de borst des lijders, en een teeken met zijne hsnd

Schager Courant | 1862 | | pagina 2