Schagen, 27 Augustus 1862. Apeldoorn 22 Aug. Het dochtertje van den verwer T zich dezer dagen, bij de bewaarschool, met andere kleinen al spelende vermakende, werd zoodanig door een zonneslag getroffen, dat het sedert bewusteloos is, en in hoogst gevaarlijken toestand verkeert. 23 Aug. Re Diritto beval eene proclamatie va» Garibaldi, waai in de Hungaren lot eene insurrerlionele beweging worden aan gezet. l)e ta/ia beval een antwoord daarop vau Klapka rao den volgenden iuboud: »Hwe atem iou bij mijne medeburgeis weerklank hebben gevonden, wanneer gij den oorlogskreet hadt aangeheven aan hel hoofd uwer vrijwilligei atereenigd met de koninklijke troepen, ten einde met dele tegen de dynaalie van Ilababurg op te rukken. Thana kan aan uwe slem geen gehoor worden gegeven, omdat rij niet meer in de stem van Italiiimaar die van een man, die werktaam is tot vernietiging van lijn eigen roem, en lijn naam heeft gewaagd aan de treurige kansen van een burgeroorlog. Het voorbeeld der Serviër», Grieken en Hontenegrijncn regl ons, dat wij een geschikter oogenblik moeten afwachten. Dok lij hebben gehoor gegeven aan eene oproeping als die welke gij thans tot ons ri-t zij zonden u afwachten. Maar al zijn na al die volken in hun ne verwachtingen bedrogen» dan verzoent ous dit nog niet met do onderdrukking; hel moet ons aansporen om ouze krachten te be spareu voor gunstiger omstandigheden. Staakt uwe pogingen om eene reactie in Oostenrijk te bewerken overhaast de vrijmaking van Italië niet te zeer; de Hongaren zullen vooral bun geweten raadplegen." 1? I IX i; L A l>. Onze alltier gehouden jaarltjksche harddraverij op 21 de zer werd door het schoonste weder begunstigd. Duizende nienschcn waren alltier te zamen gevloeid om dit feest bij te wonen. 18 paarden dongen mede en waarvan de prijs be staande in een fraai bewerkte zilveren beker, onder stolp, door liet paard Betje van den heer C. Paarlberg te Zijpe en tic premie bestaande in een zilveren sigaren standaard door het paard de Deugd van den heer J. Ursem te Heer Hugo AVaard, behaald werden. Des avonds werd op de groote markt een schitterend vuurwerk, vervaardigd door den heer van der Brugh te Amsterdam, afgestoken, na afloop waarvan de menigte zich nog tot lant in den nacht met den dans vermaakte. Gisteren hadden aan het Departement van Binnenl. Zaken, door de commissie der Staats-spoorwegen de navol gende aanbestedingen plaats: 1». Ten 12 ure: het bouwen van de penanten en landltoof- densteunpijlers en beveiligingswerken voor de twee draai bruggen over het groot Noord-Hollandsch Kanaal ec een dubbele brugvachterswouingten behoeve van den spoorweg van het Nieuwediep naar Alkmaar. Er waren 19 biljetten ingekomen; minste inschrijver was: de heer T. Galman, te Amsterdam, voor de som van ƒ209,000. 2». Ten 12 J nre: het maken van de aardenbaan, de duikers, de gebouwende levering van ballasthet leggen van de spoorbaan en eenige verdere werken voor den spoorweg tus- bet Nieuwediep en Niedorper-verlaat. Er waren 22 biljetten ingekomen; minste inschrijver was de heer D. Voller, te Dordrecht, toor de som van ƒ748,000. Te Zeist heeft uit naijver eene moeder zich des avonds IE IE HST SIPIOHST. Verhaal van een artillerist uit den jonosten Italiaan- schen Oorlog. (Zeide tertolg.) Wij ontbeten en schertsten over het gebeurde in de dagen van ons te samenleven in Venetiebraken vervolgens op en wendden onze schreden naar Gentile's woning, die aller aan genaamst gelegen was. Welk een pracht I riep ik verwonderd bij bet binnen treden, want ik verheugde mij over de luxe, waarmede de kamers versierd waren welk een verschil bjj uwe vroege re omstandigheden. Ja 1 riep hij vrolyk dat is geheel anders. Ik ben thans ook zonder onbescheiden te spreken, een der gezochtste kunstenaars van Italië, en toch, voegde hij er plotselings doch ernstig bij, was ik vroeger misschien gelukkiger in mijne kamer met bekalkte muren, met hare oude zwakke tafels en stoelen met gebroken pooten, als huurder by de weduwe Cadorin iu de Corte Mielli, dan thans te midden van mijne kostbare tapijtende schoonste Weener meubelenen duizend Fransche snuisterijen. De woniug van mijn vriend was op de elegantste en pracht volste wijze gedecoreerd, versierd met overzeesche bloemen tusschen kunstvolle statuetteu van Carrarisch marmer. Zeer sehooue copien van de meesterstukken van Rafael en Michel Angelo, gevat in renaissance gouden lijsteu, bedekten de don kere behaugene muren. Zelfs de vensternissen waren met arabes ken en ornamenten naar teekeningen van Rafael uit het Yati- kaan Tersierd. Groote, zware, Persische tapijten bedekten de mozaïke vloeren. Wij begaven ons vervolgens naar Gentile's altelier. Hier was de pracht eenvoudigeraan den waDd hin" eene copie van de heilige Madonabet lieveliDgs stuk van Gentile. Op eene spiegeltafel tusschen de ramen stond een prachtvolle cassette uit rood fluweel met edelgesteenten opge- bij hare dochter, die bij baren beer en diens echtgenoot zeer in achting was en dikwijls met het een en ander begiftigd werdverkleed in hare kamer begeven en haar vervolgens het vensterraam uitgeworpen. De toestand van het meisje is niet gevaarlijk. De moeder is gevankelijk naar Amerstoort vervoerd. In den vorige week heeft een dragonder te 's Boscb zijn kameraad, in de kazerne, nadat zij eerst op de Wevers- plaats reeds twist hadden gehad, een oor afgebeten. De directie Tan het Jfaarborggenoot schap voor weduwen, op- gerigt onder directie van Te Winkel en Rietveld, heeft dezer dagen, in antwoord op eene missie van de leden der voormalige commis sie in zake de belangen der deelhebbers in Frieslando. a. het volgerde te kennen gegeven: »I)eze directie verkeert dan ook geenzins in den strijd, waarin UEd. onderstellen, dat zij zou verkeeren, ten aanzien van de door haar te volgen gedragslijn. Bij haar beslaat noch twijfel noch rade* loosheid. Zij weel het, en ieder deelgenoot weel het, dat het ge nootschap zijne kortaanstaande ontbinding te gemoet snelt, by de elk kwartaal schrikbarend afnemende uitkeering laatstelijk tot 36 pCt. van het maximum ingekrompen. »In die omstandigheden moet ieder deelgenoot beoordeelen, of hij al dan niet wil voortgaan met betalen. Maar de directie kan noch mag de ledeu tot het ophouden met betalen aanzetten want zulks te doen, zon strijden met de belangen van p. m. G50 weduwen. De directie moet de ontbinding »van regtswege," afwachten, in voege bij alinea 1 van art. 4G des reglements is bedoeld ingeval niet voor het bestaan van dat tijdstip de ontbinding op de wijze bij alinea 3 van hetzelfde artikel vermeld, is uitgesproken. »|)itMijne Heeren is onze wijze van zien. Deze is de gedraglijn, die wij, als ons voorgeschreven, hebben te volgen. Wij hebben de eer, u zulks mede te deelen en ons met de meeste achting te noemen. Direclenren van het /Waarborg-Genootschap voor weduwen. Get) A. DOYER Jz., WARNSMCK, Pret. Comm. wuarn. Direct In den Tuin de Nederlanden te Amsterdam heeft 11. maan dag namiddag een treurig ongeval plaats gehad. Terwijl men in de aldaar gevestigde schietbaan bezig was met schijfschie ten, kwam de schijfwachter, een jongeling van in de twintig jaren te voorschijn op den oogenblikdat er een schot werd gelost, met dat ongelukkig gevolg, dat de kogel hem door het ligchaam gingen hij eenigeoogenblikken daarna den geest gaf. Bij een dezer dagen door het muntcollegie te Utrecht gehouden onderzoek omtrent de in de vorige week te Kampen door de politie in beslag genomen van valschheid verdachte rijksdaalders en guldens is gebleken, "dat die muntstukken de kennelijke blijken dragen van door eene chemische be- werkiug te zijn geschonden en in waarde te zijn verminderd. Een zelfde ongeval is nagenoeg gelijktijdig, het kind van den heer V. overkomen eene waarschuwing, om vooral er aierd, met gouden letters op het deksel; hij ligtte hetzelve op en ik zag het dagboek van onze vriendschapdat ik hem tot aandenken gegeven had. Ik drukte mijoen vriend stilzwijgend, doch met hartelijkheid de hand. Naast de cassette lag eene invitatiekaart waarop het volgende te lezen stond Graaf M. - verzoekt den heer G. Gritti op den 12den Februarij 1860, ten 10 ure. Het was eene uitnoodigiugskaart voor het gemaskerd bal van heden avond Mijn vriend leidde mij ophactig schertsend rondmij nu dit dan dat wijzende, doch ik zag en hoorde niets meer; mijne gedachten waren op deze kaart gevestigd, waarvan het bezit mij in de gelegenheid kon stellen, om Angela te spreken. gingen in Gentile's attelier terug. Daar la" de kaart op tafel. Ik nam ze in de hand en rigtte, op dezelve wijzende, oogenschijnlijk onverschillig de vraag tot Gentille: Een gemaskerd bal bij den graaf M Zijt gij voor- nemens er heen te gaan Volstrekt niet! antwoordde hij, M zoekt mij, waar- sohijnlijk om mij wegens mijne aanstaande reis naar Milaan, Turijn en Kome, tot zijne geheime, politieke doeleinde over te halenhij heeft mij reeds onderscheidene keeren uitnoodi- gingen tot zijnen kring gezonden. Gij kent echter mijn haat en tegenzin tegen alles, wat politiek heet, en heb daarom tot op dit oogenblik aan zijne uitnoodigingen geen gevolg gegeven en ben ook niet voornemens zulks heden te doen. Het bal Tan heden moet zeer schitterend zijn. Zoo als altijd bij M Er ontstond een oogenblik stilte. Ik nam van eene tafel een daarop liggend photographisch album ter band en door bladerde het oogenschijnlijk met de meeste belangstelling, on- dertusschen ontwierp ik, in het geheim, een plan, tec einde in het bezit der invitatie-kaart te geraket». Herinnert gij u nog mijn hartstogt voor de schoone

Schager Courant | 1862 | | pagina 2