u ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Zesde Jaargang.) N°. 258. A®. 1862. DONDERDAG 4 SEPTEMBER. UITGEVER P. J. G. DIDERICB. De Slaal en de stad .Mexico. PIETER HEIJBLOK; KEELTJE ZWAAN, ARIEN AS5R COURANT. ujituBiiiiiunf Jtua Tttn LHJI UÜ&USIB: Voor Schi'NJ l.OO. Franco per poet door hel gehecle Kijk. 1.15. Afxonderlijke Couranten0.10. Verachijnt iederen Donderdagmorgen. Drieven Franco. V31199 Uil &1T11'11'J'11JB: Van tra tot vijf regelaf 0.1b' Iedere regel meerder0.15- Geboorte-, Huwelijkt- en Doodberi'ten 0.50 De 35 centa aegelregt niet medegerekend. Groote lettert naar de ruimte die tij bealaan. Er zijn weinige landen, die minder onze belangstelling boeiden, dan dit tot heden met deze provincie van Nieuw Spanje het geval was. De gedurende eene halve eeuw aan houdende staatsomwentelingen en burgerkrijg, hebbeu dit van de natuur zoo rijk gezegend land niet tot rust en ont wikkeling laten komen. Naauwlijks zal er iemand gevonden worden die de aanhoudende afwisseling van erfelijke keizers, presidenten diktatoren enz. naauwkeurig na gegaan heeft. Wij zouden ons ook nog heden zeer weinig om het lot van Mexico bekommerenware het niet dat de luim des Eran- schen alleenheerschersom eenen Oostenrijkschen prins met het erfelijk keizersschap van dat rijk te willen beschenken, de Mexicaansche vraag door de Fransche expeditie tot de Europesche aangelegenheid gebragt haden vinden alzoo aanleiding om onze lezers eenigziuts nader met het land en volk van Mexico bekend te maken. De federale republiek der EstadosUnisides de Me xico is in het zuidelijkste gedeelte van Noord-Amerika gelegenen kon ten gevolge van hare ligging eene der bloei- jeudste staten van het Noord-Amerikaansche vasteland zijn. Het grootste gedeelte van het land vormt een hoog plateau, dat door de van de kuststraten Ver» Crnz en Famaulipas steil afhellende cordillen het binnenland zeer hellend maakt en de onder deze breedte graden heerschende hitte zoo ver niatizt, dat zij weinig hinder veroorzaakt. Mexico wordt wegens zijne grond— en klimaatsverhouding in drie gewesten verdeeld. De oo»te)ijke en westelijke kusten bestaan uit groote moeras- en zandvlakten, waarin de tropische planten groeijeu; op het binnen hoog gelegen tafellauil daarentegen, groetjen alle veld- en boomvruchten van Midden- en Zuid- Europa de heerschende ziekten der laag gelegene kustlanden zijn hier onbekend, liet binnenland heelt gebrek aan water, en slechts van de westelijke en oostelijke bergen vloeijcn eene menigte van kleine waterstoomeu aan de vlakte toe. De grootste stroom is de Rio del uorte, die het tegenwoordige Mexico van het thans tot de Yereenjgde Staten behoorende Nieuw Mexico scheidt. Eene eveneens in het gebergte van Nieuw Mexico ontspringende rivier van eenige beteekenis is de Cotocado de Occidente, die tich op sijnen westelijken loop in den zeeboezem van Califoruië uitstort. X an de groot ere binnenzeeën zijn de Chapala en de Tezcocu de voornaamste. Het paradijs van Mexico is de groote hooge vlakte vau Anahuac in het westen, die door hare vruchtbaarheid en de gezonde lucht door geene andere aardstreek overtroffen kan wordendoch zelfs ook hier, heeft men waterlooze, onbe bouwde zandwoestijnen. Eene zware landplaag zijn de aard bevingen in het binnenland en de zware stormen aan dekus- teu die voornamelijk in den zeeboezem van Mexico woeden. De bevolking der republiek Mexico, die tegenwoordig iets meer dan 7 millioen zielen bedraagt, is zeer vermengd. Het heerschende ras is dat van de Spanjaarden afstammende Creolen; hoewel bet slechts iets meer dan een millioen be draagt, zoo staat bet uit kracht der door de Spanjaarden daar aan overgebragte Europesche staatsinrigting aan bet hoofd der beweging. De voor het grootste gedeelte land- en veebonw drijvende Indianen tellen 4 raillioene'n; slechts een klein gedeelte derzelve in het noordwesten valt de gezeten inwoners op hunne strooptogten lastig. Er zijn nog ongeveer 70,000 negers, die echter ten gevolge van de opheffing der slavernij steeds minder worden. De overige twee millioenen zijn eene verbastering der blanken, koperkleurige en vanhet zwarte ras, die nadat alle gelijk verklaarJ zijn, in openbare aangelegen heden groote belangrijkheid verkregen hebben. Staatkundig is Mexico ia 23 provinciën ingedeelddie na het systeem der Vereenigde Staten eene Federatieve publiek vormen. De hoofdstad van het land is Mexico ia de provincie Mexico. Zij wordt betrekkelijk hare bouworde en de schoonheid harer omstrekendie door twee groote zeeën nog verhoogd wordt, als eene der schoonste van Amerika beschouwd. Het getal inwoners is zeer onbepaald opgegeven; in alle gevallen is zij ten naaste bij 200,000. Alvorens de Spanjaarden zich iu de eerste helft van het jaar 1600 daar vestigdenheette de stad Tenochtitlannaar het van de hooge bergen omringde dal, waarin zij ligt. De straten zijn breed, in regte hoekeuen goed geplaveid. De woonhuizen hebben meestal slechts eene verdieping, ten einde bij de menigvuldige aardbevingen zooveel mogelijk ongelukken te voorkomen. Mexico is de zetel der regering; de instellingen (eene uni versiteit, akademie vau schoone kunsten, bergwetkscholen, nationale schouwburg, enz.) zijn onder de republikeinsche regering ten gevolge van den aanhoudenden burgerkrijg zeer in verval geraakt. Evenzoo is de handel en fabrieksnijverheid slechts een verkwijnend schaduwbeeld der vroegere welvaart. Het volk der hoogere zoowel als dat der lagere klasse leeft in de republiek zeer onbezorgd. Men vindt hier bij de diepste ellende de uitgczochtste loxe. De rijke grondeigenaars en kooplieden, die bij hunne rijkdommen, ook ondernemings geest, moed en werkzaamheid vercenigen, zijn bet dan ook, die de fakkel der revolutie steeds aanwakkeren, wanneer der alle talenten ontbrekende partij eenmaal de zege behaalt. Zij gelooven door elke vrijzinuige constitutie hunne schatten en privelegiën bedreigd, en zijn door hun vermogen instaat, legers op te rigten, dte hun steeds weder de bovenhand over hunne tegenstanders verschaffen, en slechts door oogenblik- kelijk gevaar uit hunne slaperigheid opgewekt kunnen wor den. Bij deze reeds vijftigjarige anarchie heeft de welstand over het algemeen weinig geleden: want het land is zoo rijk aan natuurlijke hulpmiddelen, dat een jaar vrede toereikend 13 om de geslagen wonden teheelen. AVRO XDfGIAG De Burgemeester van Sctayen. Brengt bij deze ter kennisse van de Ingezetenen, dat het kohier vanhet Patentregt en het voljaarsch Ie. Suppletoir kohier der Personele Belasting dienst 1862/3 op deo 26 Augustus 1862, door den Staatsraad, Commissaris des ko- nings in de Provincie Noord-Holland, ziin executoir ver klaard; En herinnert alzoo een iegelijk, dat geene reclamatien tegen den aanslag ingevolge de Wet, zullen worden aange nomen, dan die binnen drie maanden, na de bekendmaking van het executoir verklaren der Kohieren, en dus vóór of op den 1 December aanstaande, zullen zijn ingeleverd; worden de mitsdien een ieder aangemaand, ter voorkoming van zijne schade, binnen den gemelden tijd zijne reclamatie in te leveren bij den Controleur der Divisie, met oveileeging van eene Duplicaat-Kwitantie, wegens de voldoeningen het geen hij tot den dag zijner reclame schuldig is. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetenheid voor wende, is deze afgekondigd en aangeplakt, waarzulks be hoort Gedaan te Sciegen, den 1 September 1862. De Buroemeetter voornoemd H. R. de MEÊR. BEREXDUAKIXG. Onderstaande personen worden uitgenoodigd zich ter Secretarie der gemeente Schagen aan te melden°-

Schager Courant | 1862 | | pagina 1