SPANJE. Madrid, 20 Sept. Nog steeds worden er bommen in de straten geworpenmen is daaraan reeds zoo gewoon gewor den dat men er niet anders overspreektdan als over cene gewone zaak. PORTUGAL. 1! INNENLAND. Schagen,1 October1862. bet huwelijkscontract van den koning van Portugal en prin ses Maria Pia bewerk stelligd. Daarna heeft een groot diner aan het hof plaats gehad. De heer Nigra is alhier aangeko men. Prinses Matliiide wordt morgen verwacht. De Corona zegt aangaande de verschrikkelijke over stroomingen, die den 15den in Barcelona plaatshad, het volgende: //Wij overdrijven niet, wanneer wij zeggen, dat Barcelona op het punt stoud vau in de aarde te verdwijnen en het is niet te schatten hoe vele millioenen onder het slijk zijn bedolven. Sedert 9J uur 's ochtends viel de regen in stroo men neder, en te 12 uur dts middags gelukte het ons door de minst overstroomde straten de redactie van dit dagblad te bereikenbij welken togt wij tot aan de knieën door het water liepen. Sedert menschen geheugenis en zoo lang de stad bestaal is iets zoodanigs niet bekend. De kleine rivier Malla overstroomde te 10 uur de Itambla—straat, als ware zij een der hoofdrivieren, vulde alle kelders en de onderste ver diepingen met water en bereikte op sommige plaatsen zelfs de tweede verdiepingen. Alle meubelen werdeu medegevoerd; de trottoirs van asphalt werden opgebroken. I.issahoil 16 Scpt. lieden te 4 uur i» een gedeelte van het ftarnizoeo te Draga in opstand geraakt. De officieren hebben daar aan geen deel genomen. Te Oporto, waar de openbare geest orer i.et algemeen eene zoo misdadige gebeurtenis afkeurt, worden troe pen geconcentreerd. Er zijn daarheen reeds het 5de en een gedeelte van bel 3de regement infanterie vertrokken. l)e beweging heeft zich nergens anders vertoond en zal door de genomen maatregelen spoe dig onderdrukt zijn en niet weder herhaald worden. De kouiBg heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: »Portugezeo, eenige personen, die door opruijing op het dwaalspoor zijn gebragt, heb ben te li rag.t de oproervaan dnrven opsteken eu de wetten geschon den, den troon beleedigd; zij zijn huunen officieren ongehoorzaam .geweest en hebben de eer van het dappere leger, dat oproerlingen voor geeue broeders erkent, besmet. Portugezen, uw geluk is steeds mijn streven en de handhaving der grondwet wordt door mij als de hechlste steun van mijn troon beschouwd Mijne regering zal de openbare orde weten te bewaren en de wetten te doeu eerbiedigen, zoo als de belangen des vaderlands, de openbare vrijheid en de wettige regten der kroon dit eischen. De verdoolden, die hunne dwaling willen erkennen, kunnen zich binnen drie dagen bij de autoriteiten aanmelden eu mijne koninklijke goedertierenheid zal zich over hen uitstrekken. De volle gestrengheid der wet zal ech ter op hen worden toegepast, die bij hunne misdadige plannen blijven volharden. Laat alle weldenkende burgers zich vereenigeo en mogen zij op mijne zorg vertrouwen, zoo als ik vertrouwen stel in hunne toegenegenheid en vaderlandsliefde". Naar wij vernemen zal de Rederijkerskamer ede Roos" EZEIST SZPTOISr.~ Yebhaal van een abtillebist uit den jongsten Italiaan. scuen Ooblog. (Elfde tertoly en Slot.) Met onbegrijpelijk geweldverhieven de golven zich hemel hoog, den verzengenden gloed telkens terug drijvende, die met een donderend gedruisch, sissend en schuimend naar den hemel steeg. Daar keerde zich de storm aan den kant van het vuur 1 Bcheerschend werkte de twee elementen, want het water was inweerwil zijner massa verplaatst, verdund in de einde- looze ruimte. Bevreesd waagde ik het de oogen te openen en in de vlam te staren, het scheen mij toe, als zag ik de brar.deude brug van Colombara, en met schrik te midden van den gloed een vormeloos donker ligchaamzooals vroeger dat van dien vreesselijken manden spion van Gravellone Mijne haren rezen te berge Met de kracht der vertwijfeling wilde ik bem redden, door de vlammen heen dringen, doch mijne voeten verstijfdenwant iu denzelfden oogenblik veran derde het vuur, in het verblindeuste licht; te midden waar van Angela'e beeldmij als een verheven engelmet uitge breide armen verscheen. Op eens week het licht, met haarin de vertehet werd kleiner en hernam de gedaante eener ster, die gedurende den geheelen nacht helder glinster de, ik echter zonk naar beneden in die onpeilbare diepte, liever.de van vrees dat mijn ligchaam in den val, tegen de rotsen verpletteren zou, doch mijn val werd allengkens zach ter en zweevende gevoelde ik mij weder op mijn bed, voor mijne oogen verhief zich langzaam een donkere sluijer, de ster verbleekte, ik bevond mij, met mijn volle bewustzijn, in mijne kamer. De koorts was afgeloopen 1 lk hervatte, na de verwarde beelden mijner verhitte phan- tasie, van lieverlede mijne krachten, en toen ik voor het de 9den October a. s. hare eerste winter-voorstelling geven. Men meldt uit 's Ilage, dat de wijzigingen, waartoe de concessie der doorgraving van Holland op zijn smalst, naar aanleiding der bedenkingen, die van de zijde der Staten-Ge- neraal zijn gerezen, vatbaar is geacht, door de Ministers van Biuneul. Zaken en van Financiën met den heer Jager zijn vastgesteld. //Het uitvoering antwoord der Regering op het voorloopig verslag, kan nu zeer spoedig worden tegemoet gezien en ds beslissing over het wetsontwerp, waaraan zoovele van de hoogste nationale belangen zijn verbonden, eerlang ver wacht." Op Vrijdag 19 September jl. is op de publieke straat te Alkmaar gevonden een portefeuille met bank en munt- papieren. De eigenaar kan dezelve teger. behoorlijke aanwij zing bij den commissaris van politie te Alkmaar terugbe komen. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenland- sche Zakenbij het opnieuw ingediende wetsontwerp, be trekkelijk de doorgraving van Holland op zijn smalst, zeer uitvoerig beantwoord de bedenkingen, in het voorloopig verslag ontwikkeld. De memorie van beantwoording met vijf bijlagen zal zeer spoedig worden rondgedeeld, zoodat, wanneer een nieuw onderzoek in de afdeelingen met eeuigen spoed plaats heeft, de behandeling dezer voordragt van wet welligt nog in dit jaar zou kunnen plaats hebben. Bij gelegenheid van de jaarlijksche vereeniging van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, wordt de waar de van de voortbrengselen van den landbouw in Nederland jaarlijks op 140 millioenen gulden begroot en wel van 680,000 bunders bezaaide gronden en 1,200,000 bunders weiland, terwijl van de geheele oppervlakte des lands nog een vijfde gedeelte als onbebouwd kan worden aangemerkt. Vóór eenige dagen zou een predikant in eeDe gemeente in den Albasserwaard eene liefdebeurt vervullen. Op zijnen weg derwaarts haalde bij een' boer in, om met dezen al pra tende verder te gaan. Spoedig ecliter viel de regen bij stroo men neder, terwijl hevige windvlagen het loopen bemoeijc- lijkten. Gelukkig baalde een kapwagentje, waarop uog voor één persoon plaats was, de beide wandelaars in. De voerman bood dadelijk den predikant aan mede te rijden, doch deze, het niet edelmoedig vindende, zijn medgezel alléén te laten loopen, bedankte, ofschoon dan ook schoorvoetendvoof Jiet vriendelijk aanbod, zeggende: voch goede vriendge ziet ik heb gezelschap, en vind het niet prettig dezen man alléén aan regen en wind ter prooi te laten." De boer daclit er evenwel anders over. Met de woorden: »nou Dominé! as uwe er niet van gediend wil, dan zal ik er maar opstappen," wipte hij op den wagen en liet den predikant alléén gaan Volgens berigt uit Nieuwediep, geven de wellen, die in bet nieuwe drooge dok zich op verschillende plaatsen een eerst mijne woning weder verlaten durfde, gevoelde ik mij opgeruimd eu wel, zooals ik in jaren niet geweest was, ik klemde mij op nieuw, roet alle kracht, aan het leven. Mijn vriend Gentile haalde mij tot de eerste wandeling at Ik klom, door zijn arm ondersteund, in Francesco's bark. De stad werd door de lentezon heerlijk beschenengeen don ker wolkje bedekte de lucht en de balsemende geur der dui- zende bloesems in de nabijheid der Giardino Reale vervulde de lucht De terug gekeerde zwaluwen herstelden hunne nesten en kweelden zoo vrolijk, als of zij de wonderlijkste, belangrijkste geschiedenissen uit de warmere oorden vertel den. Geen wiudtogtje deed zich gevoelende vlaggen en wimpels hingen slap langs de masten der schepen, de rook der lange, zonderling gevormde schoorsteenen steeg lijnregt in de hoogte en verloor zich in het oneindige luchtruim. Dunne nevel zweefde over de Lagune, om eindelijk, voor de verwarmende kracht der zon, te verdwijnen. Met volle teu gen ademde ik de zuiverre, frissche lueht in en kon bijna voelen, hoe mijne zinnen, op 'nieuw versterkt, van allen drukkeuden last bevrijd, weder hare vorige werkzaamheden hervatten. Vaar mij naar de Campo Santo heen, zeide ik tot Gentile. Mijn eerste gang is om Angela's versche graf te be zoeken. Ik gevoelde er mij sterk genoeg toe. Mjjn vriend poogde vruchteloos mij daarvan terug te brengen, doch ik was tot dezen togt vast beslotenbij was derhalve genood zaakt aan bet verlangen van den kranke toe te geven. Wij voeren over de spiegelgladde watervlakte, het groote kanaal langs, naar het kerkhof San Christoforo. Gentile hielp mij uit de gondel, en ik stond spoedig daarop, aan den arm mijns vriends, voor het graf der geliefde. Met bedroefde oogen staarde ik op den henveldie hare gebeenten verborg en het scheen mij toe, als of mijn oog steeds dieper en dieper, tot op hare, mij zoo heilige, over blijfselen doordrong. Na lange, en stille overpeinzingen

Schager Courant | 1862 | | pagina 2