ITALIË- AMERIKA. li IN IN EN LA ND. Schagen, 15 October 1862. SCHETSEN UIT PABIJS. Nieuwediep 8 Oct. Zoo even verhaalt men, dat het andere droogedok op \s Rijks werf alhier, ten gevolge der wellen onbruikbaar is geworden. moest de broeder Tlieophiel cenc quinquet met steenolie vullen en om te kunnen zien bediende hij zich van cene brandende kaars. Eensklaps deelde de vlam zich mede aan den gazdamp, welke uit de kruik opsteeg, waar vier liters van die olie in waren. Er deed zich eene schrikkelijke ontploffing hooren en in een oogenblik was de gaueche kamer vol vuur en de arme jongeling, werd van het hoofd tot de voeten door die bran dende vloeistof omringd. Te midden der wanorde, wierp men hem in een gracht vol water, iets wat zijn kwaad nog verergerde; dc ongelukkige stierf na eenige uren in de schrik- kelijkste pijnen. De zuster heeft insgelijks wonden aan het hoofd en de handen bekomen doch hare toestand is niet gevaarlijk. Turijn, lttOct. De Nationalilés bevat een brief van deu geneesheer ltipari, waarin wordt gezegd, dat de toestand van generaal Garibaldi den gewonen loop neemt, en dat er veel meer hoop op eene volkomener genezing bestaat, dan men wel heeft verwacht. New-York 30 Sept. Vijf compagniën van het bonds- Itrger hebben l'ogtchatoula, bij Orleans, aangevallen, doch werden met groot verlies teruggeslagen. De gele koorts heerscht te Wilmington, in Noord Carolina. De Zuidelijken hebben Angusta, in Kentucky, verbrand. Mac Clellan raamt liet totale verlies der Noordelijken aan doodeu, gewonden en vermisten in de jongste gevechten in Maryland, op 14,700, terwijl de Zuidelijken naar hij gelooft, 30,000 man van hun ne beste troepen hebben verloren. Mac Clellan heeft zijn hoofdkwartier meer nabij llarpers Eerry gevestigd, ten ge volge van geheimzinnige bewegingen van generaal Lee aan gene zijde dier plaats. De beeren P. C. v. Ylhsinqcn en M. de Bruijn Cz. hebben met het oog op het tot stand komen van het Noordzee- 'kanaal naar Amsterdam, concessie gevraagd voor den aanleg wan eenen spoorweg van de Noordzee door het Y naar Am- ■sterdain bij de Leijdsche poortmet vertakkingen van daar naar de stations van de Holl. Rliijuspoorwegen en de beide dokken. Verder van eene lijn van Amsterdam, door den Haarlemmermeer, Alphen en Bodegraven naar Gouda en eindelijk van eene van Alphen naar 's Graveuhage. Den 7den heeft de minister van binu. zaken den eer sten steen gelegd aan de brug over de IJssel bij Zwolle, voor den centraal-spoorweg. Naar wij vernemen, heeft de commissie van rappor teurs over bet wets-ontwerp betrekkelijk de doorgraving van Holland op zijn smalst en de verbinding van Rotter dam met de zee, het verslag vastgesteld en mag men dit stuk spoedig te gemoet zien. Alkmaar, 10 Oct. Woensdag den 8 dezer is de herin nering aan Alkmaar? ontzet in 1573 plegtig gevierd. Reeds vroeg in den morgen wapperde van alle particuliere gebou wen de driekleur. Te 12 ure hield de lieer Mr. W. van der Kooij, in tegenwoordigheid der leden der ontzet-vereeniging Reeds van Compiegne af begint de reiziger te bemerken, dat hij de groote wereldstad nadert. De spoortrein groeit van lieverlede belangrijk aan, alle rijtuigen sijn bezet. Reizigers van alle standen vullen den sneltrein; eenigen met de volle uitrusting van toernsten of kooplieden, en anderen, die in eenen frak en rondeuhoed eene plaisirreis maken en wier ge- heele bagage in eenenvan agaten knop voorziener) wandel stok bestaat. De dorpen worden aan beide zijden van den Cbemin de Ier du N o r d steeds menigvuldiger en fraai- jer, helder schitteren de landhuizen in de scherpe zonnestralen, overal worden kerktorens en schoorsteenen aan den horizont zigtbaar. Van Crei af is de keten van dorpenvlekken en steden digt aan een gesloten, zoo dat men in de Metropole denkt te rijdenwaartoe de lange zigtbare oud-eerwaardige torens van de kathedrale van St Dems voldoende aanleiding geven. Inlusschen begint de avond intevallende gebou wen worden ouzigtbaarder, derzei ver kruinen verliezen zich geheel in de duisternis: en zonder het te bemerken rijdt men lusschen de fortificatiën door, men is aangekomen in Parijs, op het station van de noorderbaan. Met gespannen ongeduld verlangt men de reuzenstad bin nen te treden om naar vrienden of bekenden te kunnen snel len. Men spoedt zich in de wachtzaalen vermeent daar be kende geziglen te ontmoetendoch vindt slechts teleurstelling met hunne dames, cene feestrede, waarna de muziekanten der schutterij zich deden hooren; 's avonds werd in den stadsschouwburg door de rederijkers Bilderdijk eene gecostu- meerde voordragt gehouden, bestaande in J. J. v. d. Berghs, op den Haarlemschen Bltnkcrl. VERGADERING van den GEMEENTERAAD Zitting van 6 October 1862. De vergadering geopend en voorgezeten door den Burge meester waarna door den Secretaris gelezen de notulen van liet verhandelde in de vergadering van den 15 September jl: die worden goedgekeurd. Ten aanzien van liet eerste punt der gelezen notulengeeft de voorzitter mededeeling van een ontvangen btief van heeren regenten van liet Gerf. Weeshuis alhier, die voor kennisge ving wordt aangenomenbetrekkelijk het tweede punt ten aanzien van de kosten voor de Registers van den Burge lijken Stand, berigtte de Burgemeester daarover met eenige zijner ambtgenooten te zullen spreken. Gelezen een brief van Heeren Gedep. Staten dezer Prov, dd. 1 dezer J)° 7 daarbij te kennen gevende: dat bij art. 73 der wet van 29 Junij 1851 {Staatsblad J\° 85) is be paald dat de Burgemeester eener gemeente behalve zijne jaarwedde geenerlei inkomen, onder welke benaming ook uit de gemeente-kas mag genieten, dan de wedde van Secre taris zoo bij daartoe is benoemd. Het is op dien grond dat HEd. gr. Aoht. geene magti- giug kunnen verleenen om uit deu post van onvoorziene Uitgaven te voldoen eene som van f 200, wegens eene toe- laag uit de gemeente Kas aan den Burgemeester te verstrek ken, ter zake als in het Raadsbesluit van 25 Aug. 11. is vermeld. Mededeeling dat door Gedep. Statenbij besluit van 1 dezer JSt. 8, is goedgekeurd, het genomen besluit van den Raad dezer gemeente, tot betaling van eenige over 1861 nog onbetaalde rekeningen, wegens elders verleenden onder stand aan armen in de gemeente domicilie van ouderstaud hebbende uit de begrootiug van 1862. De voorzitter geeft den Raad mededeeling, dat heden voor de Raads vergadering door Burgemeester en Wethouders is geprocedeerd tot de Publieke Verpachting van de Ontvangst der Tolgelden op den LageTdijkerweg voor den tijd van drie jaren, zullende ingaan met primo Januarij 1863 en eindigen de den laatsten December 1865, dat daarop het hoogst is geboden door Jan Selderbeek alhier de som van f553 per jaar boven en behalve het onderhoud zooals zulks alles bree- der in het bestek is omschreven, geene bedenkiugen daarte gen bestaaude, wordt deze Aanbesteding goedgekeurdzoo dat Jan Selderbeek voornoemd de door hem gepachte Tol voor de boven genoemde som is gegund. Voorts is na overweging bepaald, om bet gebouw der Spinbaan alhier, in de maand December a. s. publiek te verhuren met bepaling dat, de hunr zal ingaan met den eersten Mei doch dat de huurder verpligt zal zijn bij de maand te betalen. Gelezen een brief van II. H. Commissarissen voor de Departementale Avond- en Herhaling School alhier, verzoe kende om het gebruik van het Schoollokaal met genot van vunr en licht in hetzelve, hetwelk hen is toegestaan in het wier naam Douanen is 1 Men houdt u met uwe reisgenooten in de wachtkamer gevangen en wacht uwe bagage af. Er is niemand om u te helpen In de verte ziet men aan den in gang van den Corridor eene schaar wachtende personen, die echter geene enkele schrede nadereneen onzigtbare slagboom het bevel der policie houdt de aangekomenen afgesloten. Eindelijk wordt eene zijdeur geopend en de geheele zwerm van reizigers stroomt naar binnen en vindt daar zijr.e koffers, tasschen en doozen op onafzienbare tafels, zorgvuldig op volg orde geplaatst, en als op eene tentoonstelling gerangschikt. Een geheel leger van tolbeambten in uniform, staat achter de tafel en wacht, dat de reizigers met hunne sleutels te voor schijn treden om de geheele massa van goederen aan de in specterende douanen voor te leggen. De fransche tolbeambten zijn evenwel niet lastig; een woord van verzekering, eene ligte greep in de bovenop liggende voorwerpen is hun vol doende, en daar bijna op de twee reizigers een douaan ia, zoo is men in weinige minuten gereed de slagboom is op geheven, men mag in de Metropole van weelde en pracht binnentreden. Men dringt het voorportaal van het spoorweg station bin nen, van alle kanten worden dienstaanbiedingen gedaan, men wacht op eenen genadigen wenk. Rijtuigen en Onnibussen staan in lange reijen tot afrijden gereed, commissionairs, met een wit schild als bewijs hunner aanstelling, vragen u dan dit dan dat, en schijnen te willen raden wat gij wenscht

Schager Courant | 1862 | | pagina 2