Apeldoorn, 20 Nov. Door de ijverige nasporingen door den lieer burgemeester, ter zake de gepleegde poging tot vergiftiging, ingesteld, bestaan er groote vermoedens, dat zekere G. D.,... die met de vrouw zeer vertrouwelijk schijnt geweest te zijn, haar zoo niet behulpzaam, ten min ste het plegen der daad moet hebben aangeraden, zoodat hij en de vrouw heden gevangen naar Arnhen zijn getranspor teerd; de echtgenoot op wiens leven men het zoo gemunt heeft, moet echter redelijk welvarend zijn. lieetètóaad betrapt, en wel ouder litt echtelijk bed verscholen liggeu%. In drift bragt hij den verleider zijner vrouw een 7.00 hevigen slag boven het linkeroog toe, dat Piette bc- dweil op de kagchel viel, eene zware wonde aan het achter hoofd ^bekwam en binnen weinigen oogenblikken overleed. Hardt' heeft zich onverwijld vrijwillig in handen der justitie gesteld. 22 Jior. Gisteren b*d alhier de volgende dubbele zelfmoord pl a a I Twee jufvrouwenA. V. D. en F., hielden sinds langen tijd in de Keuerstraat eeoen witgoed-wiukel bet achijul echter dat lij geene al te goede laken maakten. Hoe hel aij, toen de geburen gisteren morg'eu den winkel 0|i bet gewone uur niet lagen geopend worden, aprak men welhnast over de eeoe of andere gebeurlenii: deie over eeoe verdwqningandere over eene achaking en nog nndero over eeoe misdaad; met een woord, er werd van allet geiegd en aan al dit gebabbel werd er slechtt een einde gesteld door de komst der politie, die de treurige waarheid deed ouderioeken. De vrederegter, vergeteld vao poltcie-igentea, deed de draaideur openbreken, én loodra dit gedaan wil, bevoud men dal er een «lerke butkool reukin het huia heerachte. lu de slaapkamer vood men de beide jonge meiajea op haar bed liggen, waarnaast een komfoor met uitgebrande buskolen alondhetwelk maar al te goed het ramp- aalige voornemen der twee ongelukkige meisjes deed kennen. Mej. F. gaf nog eenige teekens van leven; er werd in allerijl een geneea- beer geroepen, die dan ook apoedig ter plaatse kwam; maar de venmachting bestond reeds op sulken hoogea graad, dat men wan hoopt het meiaje in het leveu te behouden. De andere Mej. A. V. D. was en bleef doodniettegenstaande al de moeite die men aan wendde om haar tol het bewuatiijn terug te roepen. Naar hel schijnt ia het tegenspoed iu haren handel, die de twee ongelukkige meiajea het rampialig besluit heeft doen nemen om eeo einde aan hun leven te stellen. KINKEN LA ND. Schagen, 26 November 1862. Te Naarden is een korporaal van het Dépot van discipline (strafdivisie), die zich in de keuken van genoemd korps op wacht bevond, door eigen onvoorzigtigheid achter overin den fornuisketel gevallen, waarin zich warme soep bevond. Onmiddelijk werd hij door vier krachtige armen uit het vet te bad getogen, zoodat zijn toestand geene reden van be zorgdheid geeft, hoewel deze zich in het eerste oogenblik zeer ongunstig liet aanzien. Wat men met deze korporale soep heeft uitgevoerd, wordt niet gemeld. Verscheidene voorgangers in de mode, te Parijs, hebben besloten in den aanstaanden winter de Hongaarsche kleeding aan te nemen, die volwassen menschen bijzonder goed staat. Zij zullen alzoo spanbroeken dragen die in de laarsen ver dwijnen; de kappen der laarsen worden meteen eikel versierd. De gewone kagchelpijp-hoed zal vervangen worden door de Hongaarsche muts. Deoverjassen zullen verdwijnen en plaats maken voor mantels. Een ieder zij dus op zijne hoede bij de bestelling van winterkleederen. Wij kunnende Hongaarsche dragt ook even goed aannemen, als wij het vroeger met de Fransche gedaan hebben, waarmede wij ons thans nog dek ken en opschikken. Te Haarlem heeft dezer dagen eene wedstrijd van met- SCHETSEN TTIT ZP^VZRICTS. III. Parijs! welk een onbegrijpelijke schat Tan bouwkunde, schil derwerk en van elke soort van kunstWelke volle bruisende accoorden uit het scheppend en geschapen levenwelk een bonte chaos! En welk eene weelde, welk eene ellende, wordt door dezen uiterlijken schijn ver'orgendoch beschouw alles Diet zoo naauwkeurigga niet in die naauwe straten hierop de place de la concorde schijnt de zou en verlicht, over de groene boomtoppen, de Eljjséesehe velden, zij vertelt u van den grooten Napoleon, die hier zijnen roem in de obelisk Tan Luxor, een getuige uit den graauwen ouderdom oprigt- te, terwijl haar stralenkrans te gelijker tijd deu triomfboog aan de barrière de 1'etoile in een helder daglicht stelt. Doch stillaat oos hier geene gesehiedenis bestuderen hier te middender prachtige gebouwen en monumenten. Hier waar wij thans staan, niet verre van die fontein, rolde het hoofd van Lodewijk XVI., het schoone hoofd van Marie Antoinette en dnizende nog onschuldiger hoofdenin het zand Kevolu- lieplaatsthans place de la concorde Keizerrijkvrede wij willen de geschiedenis niet bestuderen. Wij zijn tounsten, en willen indrukken opwekken, die het onderscheid tusschen het Hollandsehe en het Fransche dagelijksche leven in de frappantste bijzonderheden doen uitkomen. Wie echter eene beschrijving der heerlijke gebouwen en kunstschatten, een alles omvattenden opmerker omtrent het schitterende Parijsche leven wenscht, die eenen terugblik op de geschiedenis van Parijs wil werpenvan elke merkwrardige plaats en van elk groot en prachtig gebouw eene beschrijving begeert, die verwijzen wij roet regt naar het voortreffelijk boek: Paris van E. Kol- loff, dat niet ligt dusdanige vragen onbeantwoord zal laten. selaars plaats gehad, waarbij prijzen en premién waren uit geloofd voor het vlug en net opmetselen van muurvakken. Een boer te Bellingwolde kocht voor f 3500 loterij briefjes, en gaf voor deze som zijne boerenplaats tot hypo thecair onderpand. Te Hagen is een man overleden, die bij eene vechtpar tij, door zijn tegenstander, in de hand gebeten was. De wonde veroorzaakte eeist veel pijn; deze werd later minder, maar toen begon eerst de vinger, daarna de hand en eindelijk de arm vreeselijk te zwellen. Daarop kreeg hij eene ijlende koorts en was, hoe langer hoe erger wordende, eindelijk een dolle gelijk; men moest hem toen een dwangbuis aandoen en door 5 man laten bewaken. Te Dragten zoude onlangs een bakker 's avonds bij een bunrman vragen, of hij den volgenden dag met hem naar Leeuwarden kon rijden. Toen hij eenigentijd bij zijn buur man had gezeten, werd er verschrikkelijk op de deur en de glazen geslagen, zoodat de bakker dadelijk naar voren ging, om te zien wie er was. Naauwelijks was hij buiten, of hij werd aangegrepen door een persoon die hem met een mes in den onderbuik stak, zoodat hij dadelijk in zijn bloed badendenedcr- viel. Naar men zegt, moet het echter op den zoon van den boer gemunt geweest zijn, zoodat de arme bakker zeer treu rig in deze zaak geraakt is. Twee persouen nit de heide van Drogeham, zijn bereids gearresteerd en naar de gevangenis te Heerenveen overgebragt. Aldaar zijn zij door den regter van instructie verhoord en toen dadelijk naar den lijder ver voerd, die terstond den persoon moet herkend hebben, welke hem de wonde heeft toegebragt. Volgens verklaring van den docter staat de wonde nietdoodelijk, men hoopt vurig on her stelling. —Op Allerheiligendag en Allerzielendag is te Parijs het kerkhof Père Lachaise door 196,000 personen bezocht en het kerkhof Montmartre door 150,000 personen. Zoo als altijd, hebben er ook nu staatkundige demonstratien plaats gehad. Te Montmartre is het graf van den generaal Cavaignae geheel bedekt door een berg van kransen en bloemen. Te Montpar- nasse, waar een groot aantal republikeinen van 1848 begra ven ligt, was de manifestatie even groot. Daarbij werd eene redevoering in lievige taal uitgesproken. 's Gravenhage21 Nov. Gisteren is door de politie gearresteerd de persoon van R., arbeider alhier. Deze persoon heeft zich in beschonken toestand aan verregaande mishan deling van zijn vaderen zijne vrouw schuldig gemaakt. Er is bereids van deze zaak proces-verbaal opgemaakt. Het gejoel, op de boulevards is des morgens in verhouding tot dat des namiddags en des avonds zeer stil, want het be drijvige, het voortvarende der handeldrijvende menigte stroomt in de groote slagaderendie van beide zijden der Seiue het koortsachtige leven verbinden. Uit de rue Richelieu gaat het handelsleven over in de rue Rivoli, van de Noordelijke boulevards stroomt bet Irissche bloed door de rue Vivienne naar de beurs en verder op naar het paleis Royalen van uit de rue Montmartre golft en bruist de branding over in de rue Montorgueil, bij de ballen aan de kerk St- Eustache steeds hooger en hooger stijgende, van daar wordt het Zuidelijke gedeelte der stad aan gene zijde der Seine bestroomt en vloeit het over op den pont des St Pères en den pont neuf, die te gelijktijdig de cité eilanden spij zigen. Naar deze gedeelten moet de wandelaar zijne schreden rigten, wanneer hij des morgens, het leven en de bediyvig- heid des Parijzenaars wil leeren kennen. Daar snort en bruist, schreeuwt en ijlt de menigte door elkander, vooruit met on- beschrijvelijke drift, met oorverdoovend geraas. Men stelle zich het marktwezen van zulk eene stad in zijne grootste drukte voor: legioenen, luidschreeuwende verkoopers, die artichots, haricots, amandes, fraises enz. (artisjokken, snijboonenaman delen, aarbeziën enz.) uitroepende en zich met behulp van breede wagens eenen weg door het donderend gedreun der wagens, equipages en omnibussen banen. Op de trottoirs bieden dagblad verkoopers en kleine vliegende boekhandelaars hunne bladen, boeken, plannen en kaarten te koop aan; en elke dearpoort is een prentenwinkelelke kaaimuur eeoe oudheids- handelplaatsop de hoeken der straten hoort men het on vermoeid geklink der limonaden verkoopers, het geschreeuw der straatjongens, die zoethout, gerstensuiker en cbinasappe- len rond venten. Regts en links slaat men zijne blikken in de winkels, die dikwijls te gelijk de werkplaatsen zijn, waar de

Schager Courant | 1862 | | pagina 2