is i rv i: l in iV. Schagen, 31 December 1862. Arnhem 24 Dec. Gisteren had op het station Wescl het volgende ongeluk plaats. De trein van Emmerik naar Oberhausen, aldaar stilstaande, moest de stoker iets onder de locomotief nazien. De machinist, meenende dat de stoker reeds onder de machiue weg was, zette, toen de bel zich liet booren, do locomotief in beweging en reed den ongelukkige op de plaats dood. Nijmegen 26 Dec, In den nacht van 23 op 24 dezer heeft er een brutale diefstal met inbraak plaats gehad in het buis van den heer van der Brugghen een kwartier uurs af stand van deze stad aan den openbaren straatweg naar Ubber- tweemalen toe werden ternjrgedreven. Zij ontvingen eehter versterking en daarop werd liet voren van weerszijden tot den avond voortgezet. De linkervleugel der Zuidelijken werd ccnc wijl achtcruitgcdreven en verloor 400 man aan gevan genen. De Noordelijken hebben den nacht van den lldenop liet slagveld doorgebragt. De bondsgeneraals Jackson en Bevard alsmede een groot aantal bondsofiicieren zijn ge sneuveld en 5 andere generaals gekwetst. Het verlies aan weerszijden is groot. Den 14den hielden de Zuidelijken zich bezig met de uitbreiding der fortificatiën hunner stellingen. Men gelooft dat zij zeven liniën van verdediging hebben, en dat generaal Burnside heden den aanval zal hervatten. In de zitting der Eerste Kamer is de beraadslaging voort gezet over hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1863 (Departement van Koloniën). Hoofdstuk Koloniën is verworpen met 30 tegen 4 stemmen, Noor steramen de heeren van Swinderen, Jordens, van Ilartcvelt en Sassen. Hoofdstuk onvoorziene uitgaven en middelen is met alge- mecne stemmen aangenomen. De Kamer is uiteengegaan. Naar men aan de R. Cl. mededeelt zijn op den Rijn spoorweg in de nabijheid van Amsterdam op Zaturdag 20 dezer een goedertrcin en een personentrein tengevolge der grootc duisternis met elkander in aanraking gekomen. Ge lukkig was de vaart reeds sterk verminderd en heeft men dus geene ernstige ongelukken te betreuren. Slechts zijn een paar goederenwagens verbrijzeld en heeft de locomotief groote schade bekomen terwijl de machinist en de bagage- meester min of meer zijn gewond. De Heet Leclanche nit Parijs, een scheikundige al daar heeft een zakuurwerk uitgevondendat in een glazen- buisje met kwik gevuld bestaaten gedurende een half et maal loopt zonder dat men het op nieuw behoeft op te winden. Dit uurwerk, hoofdzakelijk voor de mindere klasse bestemdkost niet meer dan 1 fr, 45 ct. en zal spoedig algemeen in den handel gebragt worden. Men deelt aan de U. Ct. het volgende mede vMen vermoedt dat de herbenoemingen van Burgemees ters niet zoo talrijk zullen zijn, als wel vroeger, en dit ver moeden zou worden gewettigd door eene correspondentie ten aanzien dier herbenoemingen door den Min. van Binnen- landsche Zaken met de Commissisarissen des Konings gevoerd". Bij herstemming is in het kiesdistrict Enkhuizen tot lid der Pro v. Staten verkozen R. Koog man Pz. Vele kiezers vermeenen dat bij de eerste stemming de heer C. Donker, notaris te Bcnningbroek, de meeste stemmen bekomen heeft. Het stembureau nam echter C. Donker en C. Donker, Notaris, voor 2 personen aan. Met leedwezen verneemt men, dat zoowel te Venlo als te Roermond, onder de paarden der cavallcrie buitengewoon groote ziekte en sterfte heerscht, hetgeen velen aan de min der goede fourrage toeschrijven. Te Roermond zijn reeds drie stallen voor de zieke paarden van het daar in garnizoen liggend regiment dragonders ingerigt. Twee jaren geleden werden van een kind te Bieselinge wonderd worden. Hoe koket liggen die dames in de geheel open victoria-chaisende wijde rokken, aan beide zijden, van den wagen in den wind latende fladderenzoodat de sneeuwwitte kanten rokken en de elegante chaussure der klei ne vleten zigtbaar worden, en hoe lagchen zij om de schoone paarlen van tanden te toonen, en hoe werpen zij vurige blikken naar alle zjjden heen 1 Het zijn alle geene hertoginnen, markie zinnen en vrouwen der hante-finanee, die daar in die schitterende wagens heenrijden. Ook de schoone, geestrijke femme entretenue heeft hare eigen equipage, de verlok kende lorette uit het quartier Breda doet in hare eigene Vic toria haar wandelrid. Ook hier in de hoogte en laagte en over dal en berg ligt dezelfde wondervolle, glinsteren de lueht. Tegen zes nnr verminderen de rijtuigende elegante ruiters, verdwijnen, de menschen massa op de trottoirs der hoofdstraten en boulevards wordt daarentegen nog digter, meer gemengder en haastiger. Doch nog steeds heerscht dezelfde orde, en hetzelfde voortspoedden der menigte. Het is den tijd, waarop de bureaux, kantoren en werkplaatsen door hun personeel voor het overige gedeelte van den dag geheel verlaten worden. Ieder spoedt zich nu heen om te dineren, om dan nog eenigen tijd tot flaneren over te hebbenalsvorens zich tot uilspan ning en vermaaknaar decommedies, concerten, bals, cafe's chantans enz. te begeven. Ten einde nu het vermeerderde ge woel en gedrang op de trottoirs, het rijden der rijtuigen in dezelfde (Zeeland door onvoorzigtighcid van dc baker één dag na c1c geboorte dc beide voetjes afgebrand zoodat slechts de hie len overbleven. Dc becnljes zijn na een half jaar genezen. Reeds hadden ecnige mcnschcnvricnden besloten kunstvoeten voor het ongelukkige kind te laten maken toen het voor weinige dagen tot aller verwonderingop de afgebrande stompjes is gaan loopen, Even als iemand die op stelten gaat, kan het er wel op loopen maar niet op stilstaan. Uit Zwolle, dd. 1 Dec., meldt men ons rEenige we ken geleden heeft zekeren Grotendijk in eene slaapstede te Hattem waar hij zijn intrek hadeenig tinwerk weggeno men en zich daarmede des avonds laat verwijderd ter zake waarvan hij ook reeds door de regtbank te Zwolle naar den heer procureur-generaal in Overijssel is verwezen. Deze per soon is op den Veerwcg bij Zwolle in dicnzclfden nacht aangehouden op eene wijze die allezins vermelding ver dient. De boeren in Zwollekerspel zijn verpligtieder op hun beurt, de wacht te honden daar echter eene nachtelij ke ronde in eene gemeente, die eene uitgestrektheid van ee- nige uren heeftniet zeer aanlokkelijk is zoo besteden zij de wacht uit aan dezen of genen armen boer of boerenarbei der. Dit jaar hebben zij de wacht uitbesteed aan zekeren Gcr- rit Berends, boerenarbeider te Zwollerkerspel tegen de niet geringe belooning van p. m. 12( cent per nacht. Berends nu in den bedoelden nacht op wacht zijnde, was spoedig van den diefstal onderrigt en besloot den dader op te sporen. Ongeveer te middernacht ontmoette hij op den Veerweg een vreemd persoon. Berends hield zich dronken en sprak hein aan en deze werd ook spoedig zeer gemeenzaam hij bood hem kettingwerk te koop aan en vroeg of hij geen verblijf voor hem wist in de stad. Berend?antwoordde dat hij een huis wisten wel bij Mietje waar zij veel pret kouden heb ben en jenever bekomen en vrolijk stapten beiden naar Zwollekerspel. Op de markt gekomen zjjndc zeide Berends, nu zijn wij er haast" en stond eindelijk voor de hoofd wacht stil en klopte met zijn stok tegen de deurzeggende daar woont Mietje. De deur werd geopend maar niet door Mietjemaar door den chef der nachtwakersdie de broe ders binnenliet. Dat de dief daar veel pret heeft gehad en je never heeft bekomen gelooven wij niet. Maar dat is zeker dat de eenvoudige boer zich op eene schrandere wijze van zijn pligt gekweten heeften zijn loon van 12J cent per nacht wel zuur verdient." Winkel28 Dec. De polderdijk van Waard en Groet in Noord-Holland, heeft zich bij den laatsten storm en hoo- ge vloeden zeer goed gehouden, en heeft bijna geen schade. De laatste dijk verhooging die er heeft plaats gehad, is alhier gebleken zeer doelmatig te zijn geweest, en de adminisratic der dijkwerken onder den tegen woord igen dijkgraaf doet de ingelanden des polders zeer te vreden zijn. rigting beter kunnen regelen worden nu ook de «ergents de ville, de policie sergeanten op de hoeken der straten vermeer derd ja worden er zelfs bereden geus d'armen op de hoofdkruis- punten der rijwegen aangesteld. Zwijgend, gelijk altijd, verrigten zij ook nc hunne dienst, zonder dat het noodig is, dat een sergeant behoeft tusschenbeide te treden. Hunne aanwezigheid is voldoen de om elke wanorde te voorkomen, en doen zij eene aanwijzing, zoo wordt, dit als het strengste bevel opgevolgd. Over het alge meen zijn deze lieden zeer voorkomend en beleefd, en met hunne hulp, kan elke vreemdeling door geheel Parijs den weg vinden, want al vragende komt men steeds te regt, aan elk kruispunt is een sergeant geplaatst, zoodat men niet ligt over den weg in twijfel kan raken. Ook is het bepaald aan die beambten te wijten, dat men niet door bedelaars wordt las tig gevallen, wel ziet men hier en daar, zooals op dea pont des arts, eenen blinde of lamme, geduldig, medelijdend zij nen hoed naar u uitstrekkendedoch men wordt niet openlijk om een aalmoes aangesproken. Wel gebeurt het soms dat gij door cenen goed gckleeden beer aangesproken wordt, die zich tot uwen cicerouc, tolk enz. aanbiedt, u verzoekt hem bij uwe vrienden of reizgenooten aan te bevelen en ten slotte wanneer gij niets van zijne diensten begeert, u om eenige sous vraagt. (Stol volgt.)

Schager Courant | 1863 | | pagina 3