Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. IFML N°. 288. Zevende Jaargang. A° 1863. Ü3ii>nn3ai3ïr!ïs'j'*jiaiïa 7itn Din müüWDJid. UITG-EVEE F. 0". O. DIDERIOH. ipanaa a>3R üiTaaiïanïiair. BRIEVEN FRANCO. G EM EENTE-A FKO.\ DIGIINGEN. SCHAGER COURANT. Voor Schagcnf 1.00. Franco per post door het gehcele Rijk. f 1.15. Afzonderlijke Courantenf 0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerderf 0.15. De 35 cents zegelregt niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen, bren gen bij deze terkennisse der belanghebbenden, dat de Voorjaars Koe-, Schapen-, Lamineren- en andere Vee-markten in deze gemeente dit jaar eenen aanvang zullen nemen, op Donderdag den 9 April aanstaande eu voorts eiken Donderdag van iedere week. Voorts dat op den 16 vóór de Alkmaarsche Koemarkt en den 23 April, vóór de Iloornsche Koemarktbuitengewone Koemarkten zullen gehouden worden. Worden de heeren Kooplieden verzocht zich daarnaar te wil len reguleren. Schagen, den 1 April 1863. Burgenteen/er en Wethouder» toom II. R. DE MEfiR. Burgemeester. A. J. van CANTFORT, Secretaris. De Burgemeester van Sckagen brengt andermaal ter ken- nisse, dat ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar ziju gesteld de aauvragen om jagt en visch-acten en kostclooze vergunnin gen tot uitoefening der visscherij. Schageu 30 Maart 1863. be Burgemeester voornoemd. H. R. DE MEÊR. De tweede helft der negentiende eeuw is een tijdperk van strijd, een tijdperk van strijd om beginselen. De Fransche omwenteling van '89 had den volken hunne rechten onderwezen, en hare theoriën drongen door tot in <le verst verwijderde oorden van Europa; ondanks alle maat regelen der regeringen, vonden zij ingang bij de verschillende volken en bedreigden den tocmaligen staat van zaken met een geheelen omkeer. Maar helaas 1 die theoriën werden ge volgd door de Fransche legerbendendie onder aanvoering van hunnen keizerlijken veldheer de landen veroverden en de vorsten onder het wicht van zijn' schepter verpletter den. Een sombere haat woelde in de harten dier onderdrukte natiën. Krampachtig grepen zij bij elke nieuwe beleediging naar het verborgen wapen: IIofer en vos Sc hiel durfden zich zelfs openlijk verzettenbeider lot was de dood. Geen wonder dat het volk die mannen als martelaars der vrijheid beschouwde; geen wonder dat hun voorbeeld Duitschlands zonen aanspoorde tot wraak op het zoo gehate Fransche volk. Daar naderde het jaar 1812. Napoleon's adelaars verzeng den de vlerken aan de vlammen van Moskau en in het meest despotieke landopmerkelijke tegenstrijdigheid ontkiemden de zaden der herlevende vrijheid. En met Rus land verbonden zich bijna alle voreten en volken van Euro pa, en met stroomen bloeds werd de lang verbeide verlos sing wellicht te duur gekocht Te duur De volken dronken door hunne overwinningenverblind door het geluk hunner heerschersknielden voor de voreten, vrien zij meenden deze bevrijding verschuldigd te zijnge knield drukten hen de voet van den monarchmaar in hunne blinde opgewondenheid voelden zij dien niet. 't Wee- ner congres verzamelde om de rechten der vorsten te rege len nationaliteiten werden opgeofferd; onbruikbare regerings vormen werden hersteld de Duitsche landen en landjes kre gen hunne landsvaderlijke regering weder; Frankrijk werd rojalisteSpanje buktedoor den Fransche legermagt ge dwongen ouder de willekeur van FerdinandNederland werd een Koningrijk met een grondwet en een volksverte genwoordiging die de wetten goed mogt keurenwelke de Koning en zijne niet verantwoordelijke ministers haar vooretelden. Was dan de omwenteling van' 89 vergeefsch geweest? Hadden de volken zich dan wederom hunne mensehen rech ten laten ontnemenom slechts slaven te zijn en speelbal len van voreten en derzelver lage vleijcrs en gunstelingen Was Frankrijk - zelf dan zoo diep gezonken dat hetver blind door de zalving van Karei X te Rheimsbij alle willekeurige maatregelen van den vorstberustte in diens goddelijke rechten Een kreet weerklonk door EuropaFrankrijk schudde na een driedaagschc strijd „les Olorieuses" de boeijen af; Polen verrees en trachtte zich te ontworstelen aan de klaauweu van den noordschen beer; België stond op en veilangdc een meer vrijzinnige regering. Frankrijk en België bereikten hun doel; de vrijheidsgeest in Polen werd in stroomen bloeds tot zwijgen gebracht, maar niet verstikt; en wcêr rolden achtien jaar voorbij van steeds toenemende ontwikkeling bij de volken van voortdurende verblinding der voreten. 184$ brak aan. Nieuwe strijd en nieuw leven. Nieuw toegeven der vorsten en nieuwe woordverbreking. Maar de natiën waren tot zelf-bewustheid gekomen en grootere ver drukking baarde krachtiger verzet. De volken voelden dat zij meerderjarig waren geworden; zij eischten hunne rechten en dat niet alleen elk voor zich-zelf, maar ook voor anderen. De vorsten, ware het dan ook schoorvoetend, werden genood zaakt toe te geven aan den wensch hunner onderdanen en de meeste rijken van Europa werden van onbepaald, consti tutioneel. Maar telkens trachtten de voreten zich te ontslaan van den band waarmede zij, door den nood gedrongen, zich zei- ven gebonden haddenen telkens protesteerde het volk tegen die eedverbreking, 't zij door een lijdzaam maar machtig dulden, *t zij voor de wapenen. En gelukte het ook dikwerf de naar vrijheid zuchtende staten weder te doen bukken onder den looden schepter van een middeleeuwsch régime, toch bleef bij alle volken de geest naar vrijheid onuitgedoofd toch heerschte overal een streven om de rechten van mensch en burger deelachtig te vronlen. Elke overgangs periode heeft bloed gekost. Van daar de bloedige oorlogen waarvan de aarde het tooneel was in de tweede helft dezer eeuwvan daar de strijddie nog heden alom me voortwoedt. Vrijheid en gelijkheid van rechten voor blanken en zwar ten voor de schrandere bewoners van Europa en de meer bekrompeiie Afrikanenzietdaar een strijddie in de Ver- eenigde Staten van Noord Amerika twee deeleu van een

Schager Courant | 1863 | | pagina 1