(li §.<1 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 9 Zevende Jaargang. 1P313JS 3)311 ü3)733l'J3nïl31L 11. R. DE MEÊR. Burgemeester. No. 289. Ao 1863. SCHAGER COURANT. nawraaaijaTaipaiMo U>IL33 numniDin, Voor Schagen. ƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. TJITQ-EVER ZP. J-. Ch. DUDZELRICÏI. Van een tot vijf regels. ƒ0.75. Iedere regel meerder ƒ0.15. De 85 cents zegelregt niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEN FRANCO. EM EENTE-A FKON INGING EN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen, bren gen bij deze terkennisse der belanghebbenden, dat de Voorjaats Koe-, Schapen-, Lammeren- en andere Vee-markten in deze gemeente dit jaar eenen aanvang zullen nemen, op Donderdag den 9 April aanstaande en voorts eiken Donderdag vau iedere week. Voorts dat op den 16 vóór de Alkmaarsche Koemarkten den 23 April, vóór de Hoornsche Koemarktbuitengewone Koemarkten zullen gehonden worden. Worden de heeren Kooplieden verzocht zich daarnaar te wil len regulereu. Schagen, den 1 April 1863. Burgemeester en Wethouders voorn. A. J. vax CANTFORT, Secretaris. De Burgemeester van Schagenbrengt andermaal ter ken- nisse, dat ter secretarie dezer gemeeute verkrijgbaar zijn gesteld de aauvragen om jagt en visch-acten en kostelooze vergunnin gen tot uitoefening der visscherij. Schagen 80 Maart 1863. J)e Burgemeester voornoemd. H. R. DE MEÈR. De Burgemeester van Schagen, brengt ter algemeene kennisse: Dat Z. M. bij besluit van 10 Maart jl. 1.» 78, de voor dit jaar vastgestelde werfkosten voor het 5 regiment dragonders in diervoege heeft verhoogd, dat aan ingelijfde miliciens van alle wapens, die met eene verbintenis voor 6 jaren bij de vrij willig aangeworvenen van voormeld regiment overgaan, eene premie vau hoogstens f 100 kan worden uitbetaald. Schagen, den 4 April 1803. De Burgemeester voornoemd. H. R. DE MEER. BROODZ ETTIXG. Ingaande Woensdag 8 April 1863. Maximaal vaa de» priji waarnaar kat Brood biaaea da Ucaiaeate Schagea mag worde» verkocht. TARWEBROOD, f aoort, per I Ned. ff. 23* Cl. 7» U«c. 18 Cl. 5 X. Oac 12 Cl 2* Pi. Oac. 6 Cl. TARWEBROOD, 2'. aoort, per 1 Nod. ff. 20 Cl. 7$ K- Oac. 15 Cl 5 X Oac 10 Cl 2» N. Oac. 5 Cl. TARWEBROOD 3* aoort, per 1 Xed. 16 Cl. T X. Oac. 13 Cl 5 X. Oac 8 Ct. 2s X. Oac. 4 Ct HOGGEBHOOD pcrSXad. ff 34$ Ct. U ff 17r Ct.7« Oac. 9 Cl. Aldat raatgeateld door Bargemeeiter et Wethouder» rao Scorer». Scbagea dea 7 April 1863. Dt Burgtmettltr. H R aa NfcÉR. Dt Secrttarit A 1. ra» CANTFORT. Nederlanders kent gij uwe geschiedenis Gloeide ook uwe borst van heilige geestdrifttoen gij van den krachtigen weerstand laast dien onze vaderen bo den tegen Spaansehe heerschappij en godsdienstige vervol ging was het u een wellust te staren op die maDnendie voor hunne rechten alles veil hadden; die den vorst stout durfden wijzen op hunne wetten en privilegiënsloot zich soms krampachtig uw vuist als wildet gij een wapen om klemmen wanneer gij laast van die gruwelijke vervolgingen van al die martelingen, onder het masker van de zachtste der godsdiensten aangewend om een vrij en onafhankelijk, een klein maar dapper en nimmer wanhopend volk, onder den schijn van handhaving der aêloude godsdienst, zijne politieke rechten te ontrukken Kent gij die geschiedeniseerbiedigt gij de daden uwer vaderen Wendt dan uwen blik naar 't Oosten van Euro pa. Eenmaal woonde daar een grooteen vrijeen machtig volk aan de boorden vau den Weichseleen volkdat zij nen naburen de wet steldeen herhaalde malen tot voor muur strekte tegen de invallen en het verder voortdringen der Aziatische volksstammen. Maar intiïgues en hofkabalcu en de listen van de regenten der aangrenzende rijken brach ten het ten val. Katuarina II de gewetenlooze keizerin van RuslandFrederik IIde veroveraar die zich in zijne zucht naar machtsuitbreiding aan recht noch billijkheid stoor de die er op roemdedat hij it force de négocier et d'in- triguer" zich schadeloos stelde voor de gelcdene verliezen door een gedeelte van Polen bij zijne staten te voegen de edele Maria Therksia die door hare staatsmannen aan gezet eindelijk toegaf tot een daadwaartegen zij al aanstonds protest aanteekende door de profetische woorden lang na mijnen dood zal men hiervan de gevolgen nog on dervinden namen in 17 7 2 de beste deelen van het Koningrijk Polen wegen lieten nog slechts aan een ge deelte zijne zelfstandigheid.Twintig jaren later werd Polen van de rei der volken uitgewischt. Die roof, die volksmoord werd gewettigd door 't Wcener congres en gevolgd door het „heilige Verbond"met recht een zamenzwering der Vorsten tegen de volken te noemen. Wel werden er eenige schoon klinkende beloften gegeven maar ijdel was de hoop der Polen op de goedheid van Alexasder den Gezegendeu zwaar was hun juk onder Nikolaas; vergeefsch hun verzet in de jaren 1830 en 31 „Polen zonk bij Ostrolenka"; hopeloos hun toestand onder Alexander II. En wat verlangde Polen dan Polen verlangde zijne nationaliteit terug, liet begeerde bestuurd te worden als een zelfstandig rijkniet als een integrerend deel van Rusland; het verlangde ontslagen te worden van Russische krijgsben den van Russische ambtenaren van Russische geweldenarij. Groot en edel was de houding van Polentoen het bij de eerste opheffing vau het volkals een eenig man opstond niet om zich te verzettenmaar om te rouwen over het vaderland. Lijdzaam maar ernstig en verheven was het volk in de openbaring van zijne meeningRuslands tergende bru taliteit leed schipbreuk op die edele en fiere vaderlanders. Men kon hen bannengevangen nemenneerschietenver geefs Geen Pool bood weerstand Maar de heethoofden moesten verwijderd worden. Daar kwam dat middeleeuwsche bloedbeveldie militaire cons criptie welke der politie gelegenheid gaf alle verdachten uit de steden te verwijderen. Echtgenooten en ongehuwde mannen in de kracht des levens en in hunne eerste ontwikkeling

Schager Courant | 1863 | | pagina 1