ie april Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. N°. 2D0. Zevende Jaargang. \o. 1SG3. GEMEENTE-AFKONDIGINGEN. POLITIEK OVERZICHT. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden Voor Scliagcnƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. „1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. UITOEVER IP. J". Gr. DIDERICH. prijs der advertentlën l Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BEIEVE1T FEA1TCO. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schaffen, brengen bij deze ter kennissc der be langhebbenden, dat de Voorjaars Koe-, Schapen- Lammeren— en andere Vee-markten in deze ge meente dit jaar eenen aanvang zullen uemen, op Donderdag den 9 April aanstaande cn voorts el- ken Donderdag van iedere week. Voorts dat op den 16 vóór dc Alkmaarsche Koemarkt en den 23 April, véór de Iloornsche Koemarktbuitengewone Koemarkten zullen ge houden worden. Worden dc heeren Kooplieden verzocht zich daarnaar te willen reguleren. Schaffenden 1 April ly68. Burgemeester en Wethouder» voorn. II. R. DE MEfiR. Burgemeester. A. J. van CANTFORT, Secretaris. Op den eersten Zondag in de vasten op den Sden Maart 1460 waren in de Deensclie stad ltipen toen nog een aanzienlijke handel stad verschillende personen van rang en aan zien vergaderd. In de eerste plaats vond men daar Chiustiaan IKoning van Denemarken, Noorwegen en Zweden met een aanzienlijk ge volg, welilcht om meer regtstreekschen invloed uit te oefenen op de beraadslagingen van de stenden van Sleeswijk en Holstcindie hier verzameld warenom den troon welke sints vier maanden onbezet was geblevendoor de keuze van eeli landsvorst te vervullen. De beraadslagingen werden op het raadhuis gehou den en een groote menigte stond in gespan nen verwachting om den uitslag dezer verga dering te vernemen. Eindelijk verscheen de bisschop Nicolaas van Sleeswijk in zijne prachtige priesterlijke kleeding om den volke bekend te maken „dat de raad van Sleeswijk cn Holstein tot bestwil hunner landen den Koning Christiaan van Denemarken tot Her tog van Sleeswijk en Graaf van Holstein geko zen had". Ofschoon deze keuze niet geheel in den geest was van alle aanwezigenwas zij toch een ware weldaad voor de verbondene landen. Graaf Otto van Schaumburg die eenige aanspraak op den troon meende te heb ben had acht zonen en het volk was niet ten onrechte bevreesddat hiervaneven als vroegernieuwe verdeelingen het gevolg zou den zijn. Daarom werd Curistiaax gekozen en wel op de drie volgende hoofdvoorwaarden 1« dat hij zijn mededinger, door een tus- schen hen te bepalen som geldszijne rech ten zoude afkoopen 2e dat Sleeswijk en Holstein nimmer ge scheiden zouden worden 8« dat Christiaan tot vorst was gekozen niet als koning van Denemarkenmaar door den vrijen wil der stendendat het daarom dezen vrij stondbij ontstentenis van manne lijke erfgenamen, een anderen vorst te kiezen dan den koniDg van Denemarken. Den Gden Maart daaropvolgende vaardigde Christiaan eene Magna Charta uit, waarin hij onder anderen verklaarde „dat hij tot Heer van Sleeswijk en Holstein gekozen wasniet als Koning van Denemarken maar door de goe de gezindheidwelke de inwoners dier landen voor zijnen persoon koesterden dat de sten den het recht behielden na zijnen dood één zijner kinderenwelken zij ook wildentot opvolger te kiezendat de beide landen één en ondeelbaar waren en zouden blijvendat de Sleeswijk Ilolsteiners den Hertog niet bui ten hun land behoefden te dienendat zij door hunne eigene rechtbankenvolgens hun ne eigene wetten zouden geoordeeld worden dat er geene belastingen zouden gelieven worden zonder goedkeuring der stendenen eindelijkdat slechts inboorlingen met amb ten bekleed konden worden." Deze Magna charta werd kort daarop gevolgd door de dappere verbetering waarin de opvol ging in Sleeswijk-IIolstein nog naauwkeuriger bepaald werd.. „Wanneer"zoo luidt, het daar, „wij of onze erven slechts éénen zoon nalie ten en deze Koning van Denemarken werd dan kunnen de inwoners dezer lauden dien Koning tot Hertog van Sleeswijk en Graaf van Holstcin kiezenmaar dan zal hij ver plicht zijn alle artikelen en privilegiëndie wij borengenoemden landen en inwoners gege ven en verzegeld hebbenin de volste betee- kenis te bevestigente verbeteren en te be zweren. Wanneer hij zulks niet doen wil, zullen de bovengenoemde inwoners niet ver plicht zijn dezen Koning tot hunnen Heer te kiezenmaar kunnen een Heer benoemen uit onze naaste erfgenamen. De Magna charta en de dappere verbete ring zijn de grondslagen van het Sleeswijk- Ilolsteinsche staatsrecht. Onder de daarin ver vatte bepalingen regeerde het Oldenburgsche huis. Wel werden zij in 1S43 opgeheven maar zij zullen weder van kracht worden, als men te Kopenhagen voortgaat de rechten dier volken te miskennen. En of zulks plaats heeft gehad en nog plaats vindt?In 1852 vaardigde de tegenwoordige Koning,- Frede- rik Vn een proklamatie uitwaarin hij be paalde dat hij in zijne souvereine rechten in de beide Duitsche landen niet verder beperkt wilde zijndan door de daar ook vigerende bondswetten en dat hij daarom de verschil lende deelen van zijne monarchie door ééne constitutie tot één geheel wilde zamensmelten. Thans is hij op die proklamatie terug moeten komenen wel op gronddat de Duitsche staat zich met zijne binnenlandsche zaken be gon te bemoeijen op een wijzedie niet in overeenstemming was met zijne onafhankelijk heid dat de staten van Holstein elke over eenkomst- afstemdendie leiden kon tot een gemeenschappelijke constitutie en gemeenschap pelijke vertegenwoordiging. Daarom krijgt Hol stein nu een eigen leger waaruit ook het con tingent voor den Duitschen bond geleverd moet wordenmaar voor het overige zal het geheel met Denemarken vereenigd blijven. Slechts eenigebijzondere gestipuleerde geval* cn zijn hiervan uitgezonderd. Bij liet heffen van nieuwe belastingen is de goedkeuring der stenden van Holstein noodig, eer zij in wer- iug kunnen treden. Zijn nu deze bepalingen voldoende om de inwoners van Sleeswijk en Holstein te bevre digen Wij twijfelen daaraan. Volgens de oor konden die wij in het begin van ons opstel aanhaaldenzijn die beide landen ondeelbaar en onvereenigbaar met Denemarken zoo lang zij zulks mogten verkiezen ja m'-e nog Zoo- dra deze Koning overlijdt zullen zij het recht hebben een nieuwen vorst te kiezen die vol strekt geen Koning van Denemarken behoeft te zijn. En nu als of de verwikkelingen in Europa nog niet groot genoeg in aantal waren is dc Sleesw ijk-Holstein-quaestie in aanraking met de Griekscke gekomen. De Grieksche commis sarissen hebben Willem van Denemarken tot Koning gekozen en deze, zegt de DagblaJet van den 7de" dezer maandzal die kroon aanvaardenonder voorwaardedat de Euro- pesche mogendheden de onafhankelijkheid van Denemarken erkennen; dat zij behulpzaam zullen zijn om de orde in het rijk te handha ven dat zij het bezit van Sleeswijk op grond van de traktaten van 1720 zullen waarborgen en Holstein onzijdig verklaren. Zullen de groo te mogendheden die voorw aarden aannemen Zal men den wil des volks wederom miskennen en onder den fraaijen, maar holklinkenden naam van staatkundig evenwichtvoor eenige weinige jaren wellichteen quaestie onder drukken die verre van uitgemaaktaanleiding zal geven tot nienwe verwikkelingen En toch is dit misschien de eenigste weg om voor Griekenland een Koning te vinden Frankrijk. Alles bereid zich voor op de verkiezingen. De aanhangers van de regerende dynastie zullen de overhand natuurlijk bthoudeu; misscbieit is dit nog wel het beste voor een rijk, dat zoo stevig door de vrijheid gemuilband is. Te groot verzet in de wetgevende kamer zou al licht mili taire maatregelen vai: den keizer noodig maken en ik geloof, dat de Franscben daarvan al ruim schoots hun bekomst hebben. Volgens berig*en uit Tonlon is de Goede Vrij dag daar als heiligendag gevierd; alle schepen hadden het uiterlijk vertoon van rouw aanceno- men. Pruissen. De regering heeft een verdra" van koophandel gesloten met België. VolCens één der daann voorkomende bepalingen zal Pruissen een aandeel betalen voor alkooping van de Schel de tollen. s De inkomsten over 1862 hebben 149.000.000 thalers beloopen. Nog nooit verkeerde Pruissen f

Schager Courant | 1863 | | pagina 1