Turkije. Ondanks alle tegenstribbelingen van de ministers, ondanks den raad van den Engelschen afgezant is de Sultan op reis gegaan. Ofschoon de financiën van het Ottomannische Amerika. Generaal Fareij heeft Orizaba nog Oosteurijk. Graaf George Apponiji heeft zijne waardigheid als Judex Curiae neergelegd. Frankrijk en Engeland sporen Oostenrijk aan om gczamelijk een nota naar het hof van Petersburg te zenden, Oostenrijk schijnt hierin evenwel nog renigzins te aarzelen, en daaruit zou een verkoe ling tusschen de kabinetten van Parijs cu Wecncn ontstaan zijn. Griekenland. Prins Willem van Denemarken znl de kroon niet aannementen zij koning Otto officieel afstand doe en hem een behoorlijk bestaan verzekerd worde. De koning van Denemarken rischt verder dat de Engelschen de bepaalde erfopvolging in de Decnsche provinciën guaran- deren. EENE VROUWELIJKE DiEMON. dat den strijd voert om de slavernij te behouden. Wat on» betreft, wij zullen vrij zijn in het graf; maar neen, dit ongeluk zal ons niet treffen. Wij hebben een onverwinnelijken bondgenoot in de eeuwige rechtvaardigheid - in de Voorzienig heid die ons gebiedt tot den dood toe te strijden. Wij herbalen even als de vroegere kruisvaarders: Het is Gods wil!" In de dépêche van Lord Hussel aan den En- gelschen afgezant te St. Petersburg geeft eerst- genoemden te kennen, dat volgens de opinie van de raadslieden van H. M. de Koningin, de jongste conscriptie de onmiddclijke oorzaak is van den Poolschen opstand. Groot-Brittannië keurt de handelwijze van Rusland af en dringt er sterk op aan dat de beloften en bepalingen van 1815 stiptelijk worden ten uitvoer gelegd. Lapinski is in Koerland geland. Hij heeft een zeer goed georganiseerd legertje bij zichdat aangevoerd wordt door officieren die zich reeds elders door kunde en dapperheid gunstig onder scheidden. Den 80 Maart werden er te Bolechowice elf gewonde Oostcnrijksche soldaten gebracht. De Russen die hen voor iusurgenten hielden vuur den reeds op een grooten afstand waarop een schermutseling volgde waarbij ecnige kozakken werden gevangen genomen. In het westelijk gedeelte van het gouverne ment Radom bevindt zich een nieuw goed gewa pend korps insurgenten onder Giikgowicz; bijna geheel Samogitië is in opstand de Polen hebben de stad Poniewicz bezet en de Russen bij Uciana verslagen. Zelfs de Russische Invalide moet be kennen dat de macht der Polen toeneemt en verschillende afdeelingen van hun leger goed ge wapend zijn. De Kölnitche Zeïtung meent te we ten dat de Russische Keizer na demping van den opstand een Ukase van algehecle amnestie zal afkondigen de aanvoerders alleen zullen daarvan uitgezonderd worden. Warschau wordt voort durend versterkt. rijk verre van gunstig zijnzal dit reisje f 6,000,000 kosten. Wat komt het er ook op aan dat de burgerlijke ambtenaren in geen 2j maand hun traktement ontvangen hebben De Vorst zal eeus schitteren en dat is genoeg voor de welvaart van het land. niet verlaten. Er zijn uit de Vereenigde Staten 250 wagens aangekomen, maar bij gebrek aan trekdieren kunnen er nog slechts 60 gebruikt worden. Generaal Ortega de minister van oorlog van Juarez, heeft een circulaire uitge vaardigd, waarbij hij verklaart voor alle Fransche deserteurs te zullen zorgen zonder dat zij tot de krijgsdienst verplicht zullen zijn. Er zijn 400 Egyptische hulptroepen gclar.dvan welke men er aanstands 100 naar het hospitaal heeft moeten brengen. De admiraal Jurien de la Gravière is uit Mexico terug geroepen. De Memphi» Appeal van den 24 Maartver klaart dat liet leger van generaal Banks geheel gedemoraliseerd en naar het versterkte kamp van Baton rouge terug getrokken is. Admiraal Farra- gvt heeft de Indianola hernomen. De Gecon- federcerden bedreigen Louisville. In Tennessce hebben hevige schermutselingen plaats gagrepen. De Engelsche stoomer Georgiana is op het strand gejaagd toen zij trachtte de blokkade van Char- lestown te forceren. Zeven Monitors hebben Port Royal verlaten om de blokkade van laatst genoemde stad te versterken. Men meent, dat zij reeds gebombardeerd wordt. Berichten uit Richtmond spieken van een plan om de stad te verlaten. De Engelsche stoomer Nicholas is genomen, toen zij de blokkade van Wilmington trachtte te verbreken; drie andere stoomers zijn hierin geslaagd. De Noordelijken zijn voor het fort Pemberton terug gedreven en terug ge trokken naar IJazo Pass. Generaal Lee, die van de Rappanahock terug getrokken is, zal de forten om Richmond bezetten. De New York Herald verzekert, dat een bankiers huis te Amsterdam aan Mr. Chase voorgesteld heeft 100.000.000 dollars 6{j voor gereed goud over te nemen. in betercu Snanciëelen toestand, waarvan de mi nisters zich echter deeer niet kunnen toerekenen. Een Pruissisch blad zegt het volgende van den Premier: Orro vou Bismabck van Schönhauscn en Kniep- hof is van Slavonische afkomst. Hij studeerde te Göttingen, Berlijn en Greiswald, en diende als officier bij de lichte infanterie. Bij deErfurter vergadering werd hij quastor, kreeg daarna hevige twisten met den Redacteur van den Kladdera- datsch, die bijua aanleiding gaven tot een duël, werd vervolgens geattacheerd aan de Pruissische legatie te Fraukfort en eindelijk minister aldaar. Groote verdiensten heeft hij nog niet aan zijn vaderland bewezen, maar overal liet hij, door zijne flinke en ruiterlijke houding, een goeden dunk van zich achter. Vooral is hij bekend door zijne paradoxe stellingen, waarvan éene der meest uitkomende is, dat hij alle groote steden van de aarde zou willen uitroeijenomdat ze slechts broeinesten zijn van demokratische en contitu- tioneele principes. Polen. De Poolsche opperhoofden hebben een manifest gepubliceerdgedagteekend uit het kamp te Bialowicza, den 24 Maart. Daarin vragen zij Frankrijk en Engeland om hunne sijmpathie en hulp. Zij verzoeken om een hulp- contingent van 30,000 man eu 100,000 geweren cu beloven met dezen onderstand kort werk met de Russen te maken. Het stuk eindigt aldus fflndien wij door allen verlaten bezwijken zal dit noodlottig zijn voor Europa en voor Rusland, Eene geschiedenis uit de lijfstraffelijke regtsplegixo. Vierde Vervolg. Dan zou hij slechts ziek en door een spoedig toegediend tegengift gered kunnen zijn, hetgeen echter niet zijne bedoeling was 1 Het is waarlijk zeer gevaarlijk, zeide de gravin lachend, steeds zulk een giftmenger, onder den naam van pbotograaph bjj zich te hebben 1 Hoe licht kan de geringste onvoorzigtigheid een ongeluk veroorzakenBlcn moest zulk een zwaar vergift niet zoo ligtvaardig aan iedereen verkoopen I Maar, mijn kind, men is niet in de mogelijkheid steeds tegen alle onverhoopte omstandigheden vol doende en alles omvattende maatregelen te nemen 1 In de hand van een booswicht kunnen duizende dingen gevaarlijk worden. Dit is waar, gij hebt volkomen gel ijk 1 De caleche bereikte Wolkersdorl, en hield spoe dig daarop voor de fabrijk stil. De graaf ging er binnen, terwijl de gravin in het rijtuig bleef. Ecnige oogenblikken, nadat de graaf zich in het gebouw begeven had, namen de gelaatstrekken van de gravin eene zonderlinge uitdrukking aan. De graaf keerde, na verloop van vijf minuten, met een klein pakje terug. Ik heb u lang laten wachten, zeide hij. Toch nietantwoordde de gravin lachende. Ik zal nu toch krijgen wat ik wenschte. Wat? Na, de photographie van de lieve Rosalia, en dat al zeer spoedig Gij hebt immers alles gekocht, wat gij noodig hebt? Ja. Ook de Cijan-Kalium? Zekerlijk. De grsaf steeg weder in; en de caleche reed naar de stad terug. m Deze praeparatenzeide de gravin, na eenigen tijd op onverschilligen toon, zijn toch eigenlijk licht met elkander te verwarren, ze zijn bijna alle van dezelfde kieur. Ik zou bepaald een slechte photo- graaph zijn, want ik zou dikwijls een verkeerd praeparaat grijpen Dit zou ook u niet licht gebeuren, antwoordde de graaf, daar op elk fleschje eene etiquette ge plaatst iswaarop de inhoud te lezen staat. Dat is zoo, ik herinner het mij nu I De gravin schertste over andere dingen, en het rjjtuig bereikte het paleis Malström. De graaf begaf zich naar zijn klein glazen huis, dat hij zich op het dak van den linkervleugel van het gebouw, voor zijne liefhebberij, had doen bouwen. De gravin liet zich van hare mantille en hoed ontdoen. Waar is juffer Rosalia met het kind? vraagde zij. In het parkin de hermitage was het antwoord. De gravin begaf zich naar het atteher van den voornamen dilettant. Toen zjj daar binnentrad, bevond zich haar ge maal achter een voorhang, die het laboratorium van het glazen gebouw afscheidde; deze werkplaats waarin zich de apparaten bevonden en allerlei be- noodigheden rondom stonden en lagen, was, wat hare inrichting betreft, door niets van een gewoon photographisch attelier te onderscheiden. Een bediende stond aan eene tafel en poetste platen. De gravin trad naar den voorhang toe, en zag zeer voorzichtig naar binnen. Ik heb n eigenlijk, zeide zij lachende, nog nim mer zien werken. Mag ik binnen treden Waarom niet? Ik zal niets bij u in wanorde maken Aan de voorbereidingen is niet veel te bezichtigen. Nu, ik wil zulks toch gaarne ook eens zien. De gravin ging achter den voorhang. Haar scher pe blik vloog door de kleine ruimte en over de tafel, die op den achtergrond stond. Zij zag, bij het zwakke lamplicht, naar haren zin, genoeg. Rechts op de tafel, nabij het zilverbad, blon ken verscheidene flescbjes. Het ware die, welke de graaf, een half uur geleden, nit de fabrijk gehaald had. In een dezer fleschjes, dat met een glazen stop gesloten was, bevond zich eene kristalachtige, kleur- looze zelfstandigheid, in onderscheidene kleine stuk ken. Op het fleschje was eene étiquette geplakt. De gravin trad naar die zijde van de tafelwaar deze kleine fleschjes stondenen stak hare hand in den zak van haar kleed. De graaf, een niet al te ervaren photograaph, zoo even eene plaat, bij het prepareren bedorven hebbende, riep zijnen knecht toe: Fredcrik, geef eene andere. Dadelijk, heer graaf, antwoordde de bediende. ik kan die vlek hier niet weg krijgen. De graaf verliet, met eeneu uitroep van onge duld, bet laboratorium. Snel als de bliksem slak de gravin hare hand in den zak en haalde een gekreukt papier te voor schijn. Spoedig boog zij zich naar een der fleschjes, en las op de etiquette: Cijan-Kaliura. In een oogenblik was het fleschje geopendzij nam er twee kristalen stukken uit, wikkelde die in het papier en stak ze haastig in haren zak. liet flesje stond juist weder gesloten op zijne plaats, toen de graaf in het laboratorium terug trad. De gravin nam den schijn aan als of zij de be- dorvene plaat beschouwde, en hield die eenigen tijd in de hand. Zij had het juiste oogenblik benut, om te nemem wat zjj hebben wilde, want de graaf greep onmiddelijk het fleschje met Cijan-Kalium. Is die andere plaat reeds klaar Vraagde de gravin bedaard, terwijl zij voorzichtig de bedorvens glazen plaat nederlegde. Ja welzeide de graaf, doch ik neem wat Cijan- Kalium, dewijl ik mijne vingers bevlekt heb. Dus zijn er, bemerkte de gravin, vlekken die enkel door dit gift uitgewisebt kunnen worden 1 Ja. Dan is het voorzeker een noodzakelijk iets 1 zeide mevrouw, met eenen eigenaardigen lach, die de graaf niet bemerkte. Zoo hij eenige argwaan gehad had, zou de vreeselijke en glceijende blik der gra vin hem verbaasd hebben. Maar mijn vriend, voer zij voort, ik vind, de ze voorbereidende werkzaamheden toch al te laug- drahg, en de atmospheer in uw attelier werkt alles behalve aangenaam op mijne zenuwen! Daar om zal ik mijne nieuwsgierigheid maar eenigzins bedwingen en heengaan Ja mijn kind! mompelde de graaf, gij zijt, om de waarheid te zeggen, ook een weinig in den weg. Nu, wees dan verzekerd, dat ik uwe geheimen, voor de laatste maal, heb zoeken te ontsluijeren, Bedeesd keek de graaf zyne vrouw aan. Hij werd eenigzins door deze woorden getroffen, waar schijnlijk omdat hij zich, door hare tegenwoordig'

Schager Courant | 1863 | | pagina 2