I GEMENGDE BERICHTEN. De Amsterdammers hebben op nieuw getoond, dat ze groote schreeuwers zijn, die wel naar meer dere welvaart verlangen, maar niet van plan zijn zich in hun eigen belang eenige geldelijke op offeringen te getroosten. De berekening van den kruidenier, van wien we laatst spraken, schijnt dus geheel buiten den waard opgemaakt te zijn. In Hannover begint men ook tot de overtuiging te komendat de tijden voorbij zijn, waarin men den volksgeest bedwingen kan. Beter laat dan nooitDe nieuw benoemde gezant van Nederland aan het hof van Spanje heeft aan de Koningin zijn compliment gemaakt. Ilaar antwoord wa3 zeer vereereud voor hem en zijn 2 voorgangers. Zou de redactie van het II. en Eff.blad ook op kunnen geven hoe prin ses Palatine aan haar naam gekomen is? Wij hebben tot nog toe altijd gedacht, dat princetse Palatine vertaald wordt door Paltzische prinses. Misschien wordt er met der tijd nog wel eens gewag gemaakt van prinses Espagnoleof prin ses Bavaroise. De Arnhemsche courant wijdt een paar hoofdartikels aan de Nedcrlandsche ijzer protectionisten; en wel naar aanleiding vau een adres, dat door eenige ijzerfabriekanten en kooplieden in staaf, plaat en bandijzer aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht werd, met verzoek, dat het leggen van twee plaat-ijzeren bruggen over het Noord-IIollaud- sch Kanaal aan een Nederlandsche fabriek ge gund mogt worden. De motieven van genoemd adres waren dat door verschillende nederland sche ijzerfabriekanten naar bedoelde bruggen is ingeschreven; dat een Belg de laagste inschrijver was; dat in België de concurrentie voor vreem delingen bijna onmogelijk wordt gemaakt; dat het verschil in prijs bijna niet noemenswaardig is om dnt het toezicht kostbaarder zal zijn; dat de staat meer belang heeft bij binnerilandsch fabriekaat, omdat daardoor Nederlandsche werk lieden hun brood verdienen redenen waarom de Minister verzocht wordt, zonder herbeste ding, het werk aan een Nederlandschen in schrijver te gunnen. Dit verzoek zoo gaat de heid niet op zijn gemak gevoelde. Hoe meent gij dat stamelde de graaf. Nu, antwoordde zij lachend, ieder pholograapk par excellencc zal toch wel zijne geheimen, kleine kunstgrepenhebben, die hij voor oninge- wijden verborgen houdt I Doch wees gerust, ik blijf onzijdig en eerbiedig den voorhang tusschen u en mij De gravin keerde in het lichte gedeelte van den glazen salon terng co zette zich achteloos op eenen fauteuil neder. Zij nam een boek ter hand, dat nevens haar, op een tafeltje lag. Bustig door bla derde zij hetzelve. Een bediende verscheen en overreikte der gra vin eeu modejour-naai, dat zoo eren met den post gekomen was. Zeg aan jufvrouw Rosalia, dat ik haar verzoek, met de kleine hier te komen beval de gravin den zich verwijderenden bediende. Vervolgens wierp zij eeuen blik in hel mode journaal. Toen de graaf, met zijne toebereidselen bijna gereed wasverscheen de gouvernaute, met Ottilie aan de hand. Rosalia scheen weder bevreesd, de gravin was even welwillend en goedgunstig als bij het ontbijt. Zij stond op en trad op nieuw naar den voorhang. Nu, heer gemaal, vraagde zjj op schersenden toon, kan de zitting beginnen? Uw offer is gereed! Rosalia ging, bij deze laatste, dubbelzinnige woor den eene huivering door de leden. Dadelijkklonk de stem van den graaf. Nu, zeide de gravin, tot het jonge meisje, ik laat n eenige minnten aan ow goed gesternte en de bekwaamheid van mijnen echtgenoot over. Ver wijder u thans voor geen enkel oogenblik van hier want de photograaph is een despoot, naar wiens willekeur men geduldig anti-chamberen moet Het jonge meisje bleef verlegen, lachend aan de tafel staan, waar het kind bezig was de modeplaat te bekijken. De gravin verliet den glazen salon. Haastig snelde zij door een verbindingsgang, die naar bare ver trekken geleidde. (Wordt vervolgd.) A. C. voort Is even ongerijmd als onbillijk. Waarom, vraagt iemand, maakt men de staats spoorwegen zoo kostbaar? Omdat, wordt ge antwoord, er zoo vele ijzerwerken noodig zijn, en onze Nederlandsche fabriekanten ze niet dan tegen hooge prijzen leveren kunnen. Waarom neemt men ze dan niet van buitenlandsche fabriekanten, die ze goedkooper knnnen leveren Omdat dan de fabrieken van de HII. Entho- vcn, Sterkman, Schretlen, van Vlissingen, enz. geen debiet genoeg hebben zouden en eenige llaagsche, Leijdschc en Amsterdamscbe fabriek arbeiders zouden moeten afgedankt worden. Heeft de natie belang aldus ten haren korte ijzerfabrieken, ijzeifabrickanten en ijzerwerkers te mainteneren Heeft de natie extra belas ting op te brengen, om aan de HII, Enthoven, Sterkman, Schretlen, van Vlissingenenz. een onderstelde klandisie buiten 's lands te vergoe den, die zij beweren, dat hun toekomt Is het land voor de ijzerfabriekanten of zijn de ijzer fabriekanten voor het land Maar het land, maar de natie, maar liet grot der burgerij hebben andere belangen. Zij hebben een over wegend belang zoo min mogelijk te betalen, zoowel aan de schatkist als aan de aannemers. En een goedkoope Belg dient het nationaal be lang oneindig meer en beter, dan eene dure Ne derlander. Jhr. Mr. J. K. W. Quarles van Ufford heeft aan Jhr. Gevers Deijnoot een open brief gericht, waarin hij, nu eens uitvoeriger, dan weder in breedere trekken tracht aan te too- nen wat thant voor Ned. Indië noodig is. Wij zijn den schrijver dank schuldig voor de vele gegronde aan- cu opmerkingen, welke hij maakt over de verschillende deelen van het bestuur, de particuliere industrie enz. Toch mag men niet uit het oog verliezen, dat zoovele en zoodanige hervormingen, als de S. verlangt, eerst na ge- ruimen tijd bewerkstelligd kunnen worden en voortdurend een vaste hand in het bestuur ver- eischen, die in staat is geleidelijk vooruit te gaan. VY ij gelooven dien man in den tegen- woordigen miuister gevonden te hebben, te oor- deelen naar de spoedige afdoening van de concessie voor eeu spoorweg op Java. In Aardenburg is het vergrooten van de school en het verdeelcn in drie lokalen aanbesteed voor f1800. Ook is men begonnen met het afbreken der gebouwen op de plaats, waar het nieuw ge meentehuis moet verrijzen. Intusschen vergadert de raad in een zaal van het Gasthuis. Zou er daarom nu en dan wel eens ziekelijk besluit komen Bij Orbe, in het kanton Waadtland, heeft men eenige overblijfsels der vroegere Romeinensche volkplanting gevonden. In Brussel is een maatschappij opgericht tot be scherming der dieren. Z. K. II. de Graaf van Vlaanderen is voorzitter. Het Journal de Hennes bericht, dat een kindje zoo bang was bij het zien voorbijgaan vau een spoortrein, dat het van schrik dood nederviel. Op Borneo werd een inlander door een uitgehongerden kaai man verzwolgen. Daar het slachtoffer eeu aanzien lijke som aan geld bij zich had, besloot men het ondier te vangen. Dit geschiedde door middel van een aap aan een ijzeren haak bevestigd. De kaaiman geopend zijnde, voud men in ziju maag niet alleen de bewuste geldsom, maar nog ver scheidene ringen duiten haarbossen en andere restes van vroegere slachtoffers, Uit officiële opgaven blijkt dat de behoefte aan onderwijzers nog vrij groot is. Niet minder dan 108 plaatsen voor hulp onderwijzers, behalve de niet opgegevene, en 66 voor hoofd-onderwijzers zijn in ons landje, vacant als men de voordec- len nagaat die enkele dezer betrekkingen opleve ren, zal men zich daarover minder verwonderen; te Horn in Limburg, biedt men den aanstaanden hoofd-ouderwijzer, vrije woning, in een huis dat f 15 huur 's jaars doet; te Lddel verscheen één, van de 7 zich aangemeld hebbenden, om het ver gelijkend examen bij te wonen; te Breskens Meppen, Egede en Snateren meldde er zich slechts één aan. De heeren J. J. E Busch, hoofd-ou- dewijzer te Lrmond is gepensioneerd met f 79 en F. C. de Greuve, hoogleeraar te Groningen met f 2750, beide onderwijzers der jeugd. Een Engelsch kapitein die zich te Parijs bevond heeft zich doodgeschoten; bij zijn lijk vond men een' brief aan dc actrice Madelaine Brohan, alsmede een testament waarbij hij haar erfgename maakte van al zijne bezittingen; zij heeft er echter voor bedankt, en het vermogen verviel alstoer^ volgens het testament, aan liet OföewudPf** prince impérial. Te Harlingen ia do'èeratè locomotief genaamd Friesland mèr 8e\'^ïst^ b. vracht spoormaterieel van het hulpspoor£fc£ztlfr- den de stad, tot het begin der baan geteOE^r^- 'Te Londen is in 48jarigen ouderdom overleden zekere Dominico Grande, een aartsliefhebber van rooken: hij was reeds koud, toen zijne pijp, die naast hem lag, nog warm was. De schilderij vliet spoorweg station" van den Etigelsclien schilder Frith. is jl. Zatnrdag te Londen voor f 240,000 verkocht.Te Zutplien, is ten be hoeve van den staats-spoorweg, de buiten socië teit, onteigend; de directie zit in den brand, ze zoekt eene andere gelegenheid, om hare leden, in den aanstaanden zomer, te amuseren. Op Te xel rijdt eene diligencezoodat dit eiland thans gemakkelijk kan bezocht worden. Te 's ïlcr- togenbosch, zijn twee personen door het omslaan eener boot te water geraakt, en met moeite gered. liet tractement van den Burgemeester te Gorinchem, is van f900 tot op f1200 ver hoogd. De turf zal goedkoop worden, daar er v-/ -»• c door den zaclitcn winter veel is overgebleven de meeste Veenbazen maakten slechte rekening. liet Journal de 1'Aisne, beweert dat liet rdéli- rium tremens" besmettelijk is, zelfs voor hen die hoegenaamd geen sterken drank gebruiken. Te's Hertogenbosch had de volgende komisch- tragische scène plaatst: een goudsmids zoon, door eene schippers dochter, aan welke hij zijne liefde had verklaard, afgewezen; door wraak en jalousie gedreven, omdat zij een engagement met een ander had aangegaan verborg zich onder de plank die toegang tot het schip (hare woning) gaf, greep haar aan en wierp zich met haar in de diepte, zij zijn echter gered. Bij eene be delaarster, die te Parijs voor dood arm door ging, en die wegens krankzinnigheid in een gesticht was gebragt, deed de policie onderzoek een vond in de lade van een oud kabinet de soin van 98,000 fr. De nienw benoemde koning voor Griekenland, zal naar men zegt, met de derde dochter van koningin Victoria, trouwen. Te Maastricht is een man van een ladder gevallen cn werd met gebroken arm en been, naar huis gebragt. Een portugpesch edelman, onlangs te Lyon overleden maakte bij zijn leven 78 testamenten; bij zijn laatste onterfde hij zijne erfgenamn en vermaakte eene oude dienstbode eene jaarlijksche renten van 30,000 francs, om zijne nagelaten vogels te verzorgen; hij was in de laatste jaren zijns levens een groot liefhebber van allerlei beesten; het dier, zeide hij, is verre boven den mensch verheven. Te Weenen zijn twee tweelingzusters met roode tanden geboren. De rijks-ontvanger van het grenskantoor te G. is gevankelijk naar het huis van arrest gebragt. Prins Napoleon schijnt tegen den graaf Wielopols- ki niet te durven dnelleren; hij werd uitgedaagd, maar verschanste zich achter de onschendbaar heid van zijn stand, lloe dapper Te Steinoord is een der leden van den raad, bij gelegenheid van het plaatshebbend vergelijkend examen voor een Hoofd-onderwijzer, daartegen, bij deurwaar ders exploit, in verzet gekomen, omdat de raad, tegen zijn gevoelen, den vorigen onderwijzer had ontslagen. Men wacht in den loop van dezen zomer koning Leopold en familie, te 's Graven- hage. In Canada heeft men een paleis vau sneeuw en ijs gebouwd; het bevat vier zalen, waarvan een tot restauratie is ingericht; zelfs de pilaren zijn van ijs. - De lord kanselier der schat kist in Engeland, de heer Gladstove, en de kolonel d'Auvergna, in Frankrijk ïijn vau hel paard getuimeld; de eerste kwam er met eenige schram- en bulten af, de tweede brak zijn been. Op de vraag, of ook Roomsch-katholieken en Israëlieten als docenten aan de hooge scholen in Pruissen mogen worden toegelaten, antwoordde de miuister von Mühler, ontkennend; de gelijkstelling der godsdiensten laat dns, in dat land, nog veel te wenschen over. Men zegt dat de Soltan vol strekt niet gek, maar een fanatiek Muzelman is. Anton Bizzi, die vroeger als kapitein onder Ga ribaldi diende, heeft zich den 2e. dezer van den dom te Milaan Daar beneden gestort; dergelijke luchtsprongen doet men slechts eens in zijn leven. De keizer van Frankrijk heeft de wed rennen te Vincennes bijgewoond. Te 's Gra- venhage zijn overleden de oud-Minister voor Hervormde Eeredienst Mr. M. Wiardi Beekman, en de Baron van Breinen van de Groote Lindt en te Haarlem de kunstschilder A. J. Ebnle,

Schager Courant | 1863 | | pagina 3