W' a°. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. N°. 292. Zevende Jaargang. GEMEENTE-AFKONDIGINGEN. POLITIE. Ilct nationale gedenkleeken voor 1845. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagënf 1.00. Franco per post door het geheele Bijk. „1.15. Afzonderlijke Couranten„0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen: TJITCrEVEE 3?. O". Gr. DIDEBICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN J Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerder 0.15. Ce 3 Jj cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEN ZFEGA-HSTCJO. Burgemeester en Wethouders van Schagën-, Brengen ter kennisse van Ingezeten, lo. Hat de beschrijving betrekkelijk het perso neel en patentregt zal aanvangen den 5 Mei 1863 en geëindigd zijn den 19 daaraan volgende 2o. Dat beuoeind zijn tot tegenschatters de lieereu Kt. 8ELDERBELK. en KI. KANT. 8o. Dat de declaratoiren voor Tappers, enz binnen drie dagen zullen worden opgehaald. 4o. Dat zij, die bij de opbaling der biljetten mogten zijn overgeslagen, verpligt zijn dezelve bij den 's Rijks-Ontvanger te bezorgen Wordende eindelijk een ieder herinnerddat de noodzakelijkste inlichtingen betrekkelijk eene behoorlijke invulling der beschrijving» biljetten, zoo voor de personeele belasting als bet patent regt, op die biljetten afgedrukt zijn om door be langhebbenden te kunnen worden geraadpleegd. Schagën, den 27 April l->63. Burgemeester en Wethouders voorn. H. R. DE MEÈR. Burgemeester. A. J. van CANTFORT, Secretaris. Gevonden een zwart Merinos boezel; regtheb- bende vervoege zich ter Secretarie der gemeente Schagën. Is het wonder dat den Nederlandereven als zijnen Germaauschen broeder, een herinne ring is bij gebleven van de groote gebeurte nissen, die het Vaderland verlosten van een juk 900 knellendzoo ondragelijkals de loodeu schepter van den eersten Napoleon hun had opgelegd Is het wouder dat bij hemnu er bijua vijftig jaren vervlogen zijn sinds die heugelijke feesten plaats vonden eeu begeerte is opgewekt om ze te vereeuwigen door een gedenkteekenzijuer en zijner groo te vAderen waardig? Laat ons eeu blik slaan in de geschiedenis van die dagen. De laatste stadhouder, Willem V verliet, door, de Franschen en Patriotten verdreven deu j 8 Januari) 1795 ons vaderlandPichegru de Frausche bevelhebber deed twee dagen la ter zijnen intocht in Amsterdam en al aanstonds werden maatregelen genomenom den vrij ge worden Nederlanders, die deze vrijheid later betaalden met den afstand van Staats-Ylaan- deren, Staats-LimburgVenlo en Maestricht, een som van f 100,000,000 in geldhet toe staan van de vrije vaart op KijnMaas en Scheldebenevens het kleeden en onderhouden van 25,000 man Fransche troepeneen staatsregeling te gevenovereenkomstig met hunne vrijheid. Elf jaren van voortdurende verwarring en onlustenvan herhaalde ver andering der regering volgden tot dat het ein delijk aan Napoleon behaagdeons land met •enige vergrooting van grondgebiedeen eigen Koning te geven. Deze regeerde slechts vier *jarendoor de aanmatigingen van zijn broeder tot het uiterste gebrachtdeed hij af stand van de regering en een dekreet van den Franschen Caesar wischte Nederland uit van de rij der Staten en maakte het tot een deel van het groote Fransche Keizerrijk. Aan 't hoofd van 't bestuur kwam de Gouverneur-Generaal Lebrun, Fransche douanen overslroomden het land, het laatste spoor van handel werd ver nietigd, de staatsschuld werd getierceerd en tot overmaat van ramp werdmet terugwer kende krachtde conscriptie ingevoerddie jaarlijks duizenden onzer jongelingen ter slacht bank voerde om daardoor de macht van den overweldiger te bevestigen enzoo mogelijk alle kansen op redding uit te wisschen. Maar Rusland werd de bakermat der vrijheid. De Koning van Pruissen door zijn Generaal en Ministerden zoo vaak miskenden daar om zoo veel te edeler - Scharniiorst aange spoord sloot zich bij Busland aanvele an dere Europesche vorstenonder welke die van Zweden eu Oostenrijkvolgden zijn voorbeeld en in de volkenslag bij Leipzig 16 18 19 October 1818, werd het bloedig pleit beslist, waaruit voor Europa eeu uieuwe dageraad zou verrijzen. Nederland had intusschen niet lijdelijk op ver lossing gewacht Adam Frans Baron van der Duijn van Maasdam, Gusbert Kabel van Hogendorp, Leopold Graaf van Limburg Stirum en Jhr. Mr. Johannks Melchior Kem- per hadden reeds dadelijk na den ongelukki- gen terugtocht uit Rusland plannen beraamd om het gehate juk af te schuddenen of schoon nog vele Nederlanders onder de Fran sche vanen dienden en vooral nog vele aan zienlijke jongelingen bij de Garde <T honneur zoo vele gijzelaars waren van Nederlands trouw aarzelden zij niet het hoofd op te heffen. Den 17den November vertoonden zich Stirum en de zonen van Hogendorp te 's Hage in 't open baar met de oranje kokarde zoolang verbor gen, op den hoed. De Franschen trokken te rug uit 's Gravenhage, weldra volgden de be zettingen van vele andere steden het voorbeeld van die der Hofstadde kozakken naderden en op weinige vestingen na was Nederland van de Fransche overheersching bevrijd. Hogendorp en van der Duijn van Maas dam namen in naam van den Prins van Oranje het bewind in handen de Prins werd uitge- noodigd over te komenhij landde den 80 November te Scheveningen. Den dag daarop werd hij tot souverein vorst der Nederlanden uitgeroepen. Wij achtten het noodig deze feiten even aan te stippenwant zoo het ooit waar moge zijn Eere wien eere toekomtdan zal men toch zeker bij de oprichting van een nationaal ge denkteeken ter gedachtenis van den volksgeest van 1813 de hoofden niet mogen vergeten, door wier voorgang, medewerking en onmid- delijke aanvoering een zoo gewenschte gebeur tenis, plaats vondwij achtten die aanhaling dubbel noodig, opdat het volk ingelicht zij wien het zijne vrijheid in de eerste plaats verschuldigd isnu de heer Bouricius pro vinciaal directeur der directe belastingen enz. in de provjncic Utrecht aan al zijne ambtena ren in de provincie een circulaire heeft gericht, waarin hij hun verzoekt hem het bedrag toe te zenden dat ieder hunner zou kunnen en willen afzonderen als bijdrage tot het op te richten monument ter eere van Koning Willem L Wij willen niet treden in de wijze, waar op liet hoofdbestuur zich in den aanvang vormde, noch in het meer of minder wen- schelijke dat mannen als Bouricius en d' En- gelbronner zich in verbond met eenige Ilaagsche industrieelen aan 't hoofd stelden van een beweging, die onder hunne leiding wel zeer zeker niet nationaal zal zijnal heeft ook Prins Frederik zich de keuze als voorzitter der Hoofdcommissie laten welgeval len. Hoewel wij allen eerbied hebben voor Iloogstdeszelfs rechtschapenheid en onpartij digheid hoewel die verre boven onzen lof verheven en thans ook wederom ten duide lijkste gebleken zijn in het voorstel dat van Z. K. H. uitging om uit elke provinciale hoofdstad een afgevaardigde als stemgerech tigd eerelid der Hoofdcommissie toe te laten, vreezen wij toch dat de wijze waarop de verschillende sub—commissiën zijn zamenge- steld de goedkeuring van 't publiek niet zul len wegdragen. De benoeming door de Hoofd commissie blijft eeu schijn van eenzijdigheid behoudendie ons ongerust maakt. Wij zijn de commissie, die den Prins het eerst op het denkbeeld bracht van een zooda nige herinnering aan 1813 dank schuldig, dat zij een grootsche gedachte der Nederlandsche natie geopenbaard heeft maar zij had niet ver der behooren te gaan, dan die gedachte uit te spreken en zich hoogstens mogen constitueeren tot een regelings commissie. Voorzien van de goedkeuring van den Prins, had zij uit Hoogst- deszelfs naam de provinciale besturen uit kun nen noodigen om de verschillende gemeente besturen kennis te geven van het plan om een gedenkteeken op te richten ter herinnering van 1813, met verzoek de belangstellenden daarin op te roepen om een vergadering te beleggen, waarin zij zich een commissie konden kiezen, die zich met de verdere regeling voor de ge meente belasten zoude en naderhand één harer leden zou afvaardigen naar 's Gravenhage. Die afgevaardigden hadden de Hoofdcommissie moe ten vormen en uit hun midden hadden zij zich een uitvoerende commissie knnnen kiezen, die voor de uitvoering der genomen besluiten zorg moest dragen. Zoo doende ware een nationale zaak natio naal gebleven onder een eigen gekozen bestuur; zoo doende waren ook meer elementen in da

Schager Courant | 1863 | | pagina 1