Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 1 N°. 293. Zevende Jaargang. A°. 1863. SCHAGER COURANT abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt lederen Donderdagmorgen. PRIJS DEK ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder„0.15. De 85 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. UlTG-EV-ËE ï3. J". O. DIDEBXCH. BRIEVEN 'tJaar 1860 is noodlottig voor de Veree- nigde staten van Noord-Amerika geweest; de keuze van een nieuwen president werd de oor zaak van een laugdurigen en bloedigen oor log- Nog altijd had zich bij het kiezen van een president de verslagen partij naar de omstan digheden geschikt en zich getroost met de hoop een volgend maal de overhand te ver krijgen. Sedert geruimen tijd hadden zich de republikeinen op deze wijze moeten troosten terwijl hunne demokratische tegenstanders den goeden uitslag zoo gewoon geworden waren dat zij dien voor een soort van recht begon nen aan te zien. Wel was bij de laatste keuze tusschen den republiekein Fremont en den demokraat Bu- cranan de schaal bijna ten voordeele van den eersten overgeslagen maar de overwinning was toch eindelijk den laatsten geblevenomdat zelfs mannendie zijne partij niet toegedaan warenvoor hem stemden omdat zij van hem hoopten dat hij de verbitteringdie over de slavernij quaéslie tusschen republikeinen en demokraten ontstaan waszou weten te stillen. Doch men had zich vergist Buchanan bleef zijn programma niet getrouw en gaf den slavenhouders zoo zeer in alles toedat het weinig scheelde of men had de slavernij weêr in verschillende gebieden waar zij tot toen verboden wasingevoerd, Maar de slavenhou ders bereikten te veel om niet de énergie van hunne tegenstanders op te wekkenen in het Noorden kwam men tot het besluit de slaver nij tot hare natuurlijke grenzen terug te bren gen zonder daarbij de slavenhouders in hun eigendomsrecht eenigzins te kort te doen. Een gevolg van dat besluit was de keuze van Abraham Lincoln en naauwelijks was deze keuze gedaan of het aristokratische Zuid- Carolina besloot zich van de Unie te scheiden. Dit voorbeeld was aanstekelijk Alabama Ge orgië FloridaMississippiTexas en Lousia- na besloten dat voorbeeld te volgenalle betrekkingen met het Noorden werden afge broken. In het Noorden geloofde men in den aan vang niet dat het voornemen der Zuide lijken was zich van de Unie te scheidenmaar men vergiste zich. Alles wat daar gebeurde bleek inderdaad de uitvoering te zijn van een plan dat al sedert jaren gekoesterd werden dat niets meer of minder dan de oplossing der.Unie op het oog had. Men werd dit ge waar toen de intrigues van twee ministers Floijd uit Yirginië en Cobb uit Georgië allen twijfel onmogelijk maakten. Het onderzoek naar de handelingen des laatstendie minister van finantiën wasdeden uitkomen dat hij al het mogelijke gedaan hadom de financiën in wan orde te brengen en zoo het krediet van den staat te ondermijnenterwijl de eerstedie minister van oorlog washet Noorden geheel van wapens ontbloot en het Zuiden daarvan rijkelijk had voorziende forten in het Zuiden onbezet had gelatenzoodat de arsenalen en magazijnen den opstandelingen zonder moeite in handen vielen. Eindelijk kwam Abraham Lincoln aan het bestuur. De strijd tegen het opgestane Zuiden werd begonnen en men vleide zich met een spoedige ten onderbrenging der oproerlingen. Ruim twee jaren zijn voorbijgegaan sinds men zich dat droombeeld had voorgespiegeld en nog altijd staan ontelbare benden tegenover elkanderzonder dat men tot een beslissenden uitslag is gekomenmiljoenen schats en dui- zende menschenlevens zijn opgeofferd zonder dat men het doelde onderwerping der Zuide lijken niet alleen niets nader gekomen is maar nog bovendien zijn zedelijk overwicht bijna geheel verloren heeft- De daden der Noordelijken vormen een aaneenschakeling van ongelukkenherhaalde malen in het open veld verslagenbij belege ringen teruggedrevenin zeegevechtenal hebben zij zelfs de overmachtniet voorspoe dig, heeft de regering van Lincoln het volk niets gebaard dan teleurstellingenzoo zeer zelfs dat dit al meer dan eens op verandering zijner raadslieden heeft aangedrongen. Alle handelingen van de Noordelijkenhoe goed hun recht ook zijbepalen zich tot bluffen en niets doen de onervarenheid hun ner legeraanvoerdershet ongelukkige stelsel dat de troepen bewegingen van uit Washing ton moeten bevolen wordende onverstandige machtsverdeelingdie een strijd op alle punten doet voerenzonder zich tot den strijd op een hoofdpunt te bepalenzijn zoovele oorzaken van aanhoudenden tegenspoedterwijl men om het volk den blik zooveel mogelijk af te doen wenden van het treurige schouwspeldat hun vaderland aanbiedttegen het moederland Oud-Engelandeen toon aanslaat en een houding aanneemt zoo tartend dat een botsing bijna onvermijdelijk wordt Omdat in Engeland twee schepen uitliepen die naderhand bleken voor de Zuidelijken te zijn en thans het be roep van kaper uitoefenen omdat die schepen geen gering nadeel doen aan den Noordelijken handelheeft men een stelsel van visitatie en aanhouding aangenomendat zelfs et meest lankmoedigelaat daar het Engelsche volk tot een uiterste zou voeren. Wij voor ons ge- looven dat Engelands regering in deze zaak onschuldig is; wij gelooven dat het haar onbekend was met welk doel de schepen werden uitge rust de wijzewaarop zij gewapend werden is ons daarvan het bewijsmaar ook al hadde zij daarvan eenige kennis gedragendan nog rechtvaardigt het de handelwijze der Amerika nen niet, die schepen aangehouden en opge bracht hebben, welke bestemd waren voor ha vens in Mexicoalleen op het vermoeden dat de inhoud dier schepen langs den één of an deren Weg in handen der Zuidelijken komen zou. Die handelwijze strijdt met alle mogelijke zeerecht en kan niet missen een zucht naar wraak te doen geboren wordendie de oorzaak kan worden van een hevigen oorlog. Op alle mogelijke wijzenin alle mogelijke meetings wordt Engeland gehoond en beleedigdhet aantal opgebrachte schepen neemt van dag tot dag toede katoen krisis een gevolg van dc blokkade der Zuidelijke havensheeft duizen den van hun brood berooft!en Frankrijk reeds doen voorstellen om met Engeland in den bloedigen strijd te intervenieeren En zoo de gevolgen van dat alles eens een oorlog met Engeland waren Engeland heeft geen leger maar daarentegen een vlootdie niet uit eenige Monitors bestaat, welke in het eerste gevecht ontredderd wordenmaar die talrijke gepantserde fregatten teltwaaraan geld, noch tijdnoch verbeteringen gespaard zijn. Wat zal de blokkade van een handje vol N. A. schepen beteekenenals Engelands vloot die verbreken wil En wij voor onswij zouden haast wenschen dat een oorlog tusschen Noord-Amerika en Engeland een einde aan den vernielenden bur geroorlog maakte die nutteloos blijkt te zijn daar de verbittering tusschen de beide deelen te groot is om in de eerste honderd jaren een verzoening mogelijk te doen zijnnutteloos omdat het doel der Noordelijken schijnt te zijn het land, dat zij den Zuidelijken mogteu ont weldigen als overwonnen land te beschouwen, deZe veeleer ten dood toe zouden strijden dan zoo diep te zinken wij zouden naar dien oor log bijna verlangen omdat hij een einde zou maken aan de werkeloosheid van duizende fa- briek-arbeidersdie met hunne gezinnen van de Christelijke liefdadigheid moeten leven en daardoor zoo zeer gedemoraliseerd worden, dat zoo de strijd nog lang aanhoudt, het werken hun een last zal worden. Hoewel bij den aanvang van den strijd het recht bij de Noordelijken was heeft den duur van den krijg bewezen, dat hij nutteloos is, dat alle pogingen tot behoud van de unie vruchteloos zullen zijn en dat het rijk met een schuldenlast gedrukt wordt, die aanleiding geeft tot de grootste ongerustheid; daarom is het noodig dat er een einde gemaakt worde, aan dien menschonteerenden strijd en wij herhalen het zelfs ten koste van een oorlog met Enge land zouden wij den vrede wenschen. „En wat dan met den slavenhandel r" zal men misschien vragen, 't Is onmogelijk alles, wat kwaad is, in eens uit te roeijen, en zoo is het ook hiermede. De Engelsche kruisers be letten sedert jaren den aanvoer; in de meeste omliggende landen, de Spaansche bezittingen alleen uitgezonderd, is hij afgeschaft; tot °de Zuidelijke staten beperkt, zal hij ook daar wel langzamerhand verminderen en wegsterven. Een gemeenschappelijk handelen met Engeland is ons reeds een waarborg dat het houden van

Schager Courant | 1863 | | pagina 1