POLITIEK OVERZICHT. Denemarken. In de Berlingde Tidcnde van den 27 April lezen wij; Rome- De Opinione van den 27 April publiceert een brief uit Rome, waarin beves tigd werd dat de paus ten gunste van de camarilla het ontslag van kardinaal Antouelli aan zal nemen. Er loopt een gerucht dat Tristani het bevel over de banditti neer zal leggen en vervangen wonlen door Perrocante Catalano. Tristani zou naar Triëst vertrekken. Twee honderd banditti hebben Rome verlaten en den weg ingeslagen naar Aquila. Het Italiaansche gouvernement heeft de noodige voorzorgs maatregelen genomen. Portugal. De moeijelijkheden met den Russischen afgezant, ontstaan, omdat de koning een voorstelling in den schouwburg ten voor- deele van de Polen met zijne tegenwoordig heid vereerde, zijn vriendschappelijk geschikt. De passen zijn voor het binnenland afgeschaft; om het land binnen te komen of bet te ver laten heeft men zc echter nog noodig. De Rusland. De Keizer heeft een adres van gehechtheid ontvangen van het stedelijk be stuur van St. Petersburg. Er loopt een ge rucht dat de Fransclie afgezant het bevel ge geven heeft zijne woning te Parijs in ordete brengen. Men brengt dit in verband met een oorlogsverklaring. Zweden. Het Zweedsche gouvernement schijnt inderdaad van plan te ziju Rusland den oorlog te verklaren. Allerwegu worden maat regelen genomen om de vloot op voet van oorlog te brengen Carlscrona woixlt versterkt en bevelen zijn gegeven om vier linieschepen cn drie fregatten te pantseren. EENE VROUWELIJKE D£M0N. slaven binnen ilc engste grenzen bepaald zal worden. Lincolx ging ver buiten zijne be- voeglieid, toen hij de slaven in de afgeschei den gewesten vrij verklaarde, hij taattc het persoonlijk eigendomsrecht aan en gaf aanlei ding tot een nieuwe verbittering» Het kwaad is zoo diep ingewortelddat men liet niet in &?ns kan verhelpen daartoe is tijd noodig niet alleen maar een zeer voorzichtige en zeer ver standige leidingdie alle botsingen voorkomt cn alle stootcn vermijdt. Lincoln's maatregel was een maatregel van represaille, een ondoor dacht stuk, een zoude tegeu de eerlijkheid en de rechtvaardigheid, een besluit dat hij, wan neer hij de Zuidelijke staten had kunnen on derwerpen weder zou ingetrokken hebben, oiudat de onmogelijkheid zou blijken die mil joenen Zwarten te regerendie van dc zwaarste onderdrukking in eens tot vrijheid werden geroepen. Daarbij de maatschappelij ke orde rust in de Zuidelijke staten op de slavernij; inen kan die niet in eens verbre ken een oproereen nieuwe burgeroorlog zou wellicht het gevolg zijn. Daarom nog eenswij wenschcn dat Enge land zoo lang uitgetartde wapens opvatte en in verbond met de Zuidelijken dc Noor delijken tot vrede dwinge. Zij dan ook dc l'nie verbroken, het menschcn moorden zal ten einde zijn, en dc slavernij binnen hare naauw- stc grenzen bepaald worden. Frankrijk. Dezer dagen hadden de debatten plaats over het budget van den minister van buitcnlandsche zaken. Op een vraag van den heer Emile Ollivicr betrekkelijk Polenant- woorde M. Hillault, dat men over dit land sprekende de grootste reserve in acht moest nemenomdat daarbij zoovele verschillende belaiigen betrokken ziju. „Het gouvernement," zeide hij, „zal geene inlichtingen geven die den goeden uitslag der onderhandelingen zouden kunnen tegenwerken. Het land behoort ver trouwen te stellen in de wijsheid, voorzigtigheid en standvastigheid van hem, die zulke groote belangen in handen hebbende, zijne verantwoor delijk ten volle beseft." Deze woorden met toejuiching ontvangen. In den Moniteur van den 26 April jl. lazen wij dat de moeijelijkheden die de annueming van den Griekschen troon door prins Willem van Denemarken vertraagden eerlang uit den weg geruimd zullen worden. De Engelsche regering heeft een conferentie voorgeslagen van de drie beschermende mogenheden. Dc Grieksche deputatie werd heden door den president van den raad aan Z. M. voorgesteld. De leden zullen echter niet officieel ontvangen worden, alvorens men vast besloten is om den Griekschen troon voor den jongen prins aan te nemen. Een aide-de-camp en hofkoetsen zijn ter beschikking gesteld van de leden der deputatie. oppositie trgtft dc Ministers is ^oo hevig in j de cortesdat men weldra hunne aftreding ni ▼ernetneu. Pruissen. Het handelsverdrag tusschen België cn Pruissen is door de kamer aangeno men. Men spreekt van een zamenkomst van den Koning van Pruissen en den Czaar van Rusland. De minister von Bismarck heeft, o<> een doorwrochte rede van den'afge vaardigde r<m Ticestenmet weinig woorden het standpunt uitceugezetwaarop het mini sterie tegenover het huis staat„Wij zullen oorlog verklaren zoodra dit ons noodig schijnt te zijn hetzij met of zonder uwe toestemming." Gelukkig landw aar de constitutie zoo goed gehouden wordt l)e gehecle Noordweegsche generale staf is naar Stockholm opoutboden. Polen. Dc insurgenten versterken Kuezijk in het distrikt Warschau de Russen verster ken zich te Kolo en andere afdeelingen trok ken op tegen Leleweldien zij na een uur strijdens verdreven hebben. Het Poolsche provisionele gouvernement heeft de volgende proclamatie afgekondigd „Het Russische bestuur heeft eene amnestie afgekondigd en tevens een belofte om de be staande instellingen te handhaven. Polen weet zeer wel welk vertrouwen het kan stellen in deze voorgewende amnestie en in de beloften van de Russische regering. Maarom alle ver gissing voor te komen verklaren wij formeel dat we al deze valsche consessies verwerpen. Wij namen de wapenen niet op om meer of minder liberale instellingen te verwerven maar om bevrijd te worden van een verfoeid vreemd juken om onze oude en volkomene onafhankelijkheid te bevechten. Met dit oog merk en daarom alleengetroost de natie zich zulke groote opofferingenja spaart kaar bloed zelfs niet.- Wij hebben naar de wapenen gegrepende wapenen alleen moeten den uitslag van den strijd beslissen." Uit Wilna wordt bericht dat vele personen van allerlei klasse naar de insurgenten over- 1 oo pen. Het keizerlijk dekreet bij hetwelk volledige amnestie verleend wordt, is officieel bekend gemaakt aan alle Russische onderdanen, die een schuilplaats in Posen zochten en op Pruissiscke grondgebied teruggehouden worden. Het grootste gedeelte hebben hun verlangen uitgesproken om naar huis te gaan en hebben om Russische paspoorten gevraagd. De Hussaren van de Garde zijn door de in surgenten verslagen met een verlies 800 doo- den en gewonden, den vorigen dag (24 April) hadden er vier gevechten tusschen de Russen en Polen plaats in de nabijheid van den spoor weg van Krakau op Warschau. De regerins* had de processies in Warschau die om dezen tijd van 't jaar gewoonlijk gehouden worden, verboden. Niettegenstaande dit verbod, heeft de Aartbisschop de processie van St. Markus gevierd en is dientengevolge door het bestuur gestraft met opsluiting in zijn paleis. Verschei dene kanunniken en andere geestelijken zijn gearresteerd. Ten gevolge van bevelen uit St. Petersburg zijn allen nog denzelven dag (28 April) ontslagen. Amerika. Het bombardement van Char* lestown heeft den 6den April een aanvang ge nomen. De President heeft den Generaal llooker bezocht in zijne kwartieren aan dcu Rappahannock. Het Committee der beide huizen van het Congres hebben het gedrag van den Generaal M' Clellan afgekeurd dat van Burnside daarentegen zeer geroemd. De President weigert nog steeds kaperbrieven te geven.Volgens berichten van een gevan gen genomen Zuideling hadden ongeveer 3000 vrouwen de magazijnen opengebroken om zich van levensmiddelen cn kleederen te voorzien. Jcfferson Davis slaagde er echter in die luit jes te vreden te stellen. De Noordelingen hebben Jacksonville in Elorida verbrand. De Engelsciie dagbladen voeren een hevige taal tegen President Lincoln over de eigen dunkelijke wijzewaarop het zeerecht voor de Noordelijken wordt toegepast. Reeds zijn er verscheidene schependie naar neutrale havens bestemd waren, door Admiraal Wilkes naar New-York opgebracht. De France meent hier in eene poging te zien om Engeland tot den oorlog te dwingen. De Canada heeft berichten van New-York aangebracht gedagteekend van den 14 April. De aanval der Noordelijken op Charleston is geheel mislukt. Het officieele verslag van den admiraal Dupont, hetwelk reeds in handen van 't bestuur isis achter gehouden zonder dat men daarvan de oorzaak weet. De dagbla den van NeW-York bevestigen niet alleen de berichten, die uit zuidelijke bronnen verspreid waren, maar erkennen bovendien dat de ijzeren schepen gelieel ontreddend zijn, zoodat zelfs geene herhaling van den aanval te wachten is. Van de negen Monitors, die aan 't gevecht deelnamen is er een, de Keokuk, gezonken; de Passaic ontving een schot, dat haren toren inboog en haar 11 duims stuk demonteerde, drie andere, de Patapsco, de Nantucket en de Nahant werden buiten gevecht gesteld. De Noordelijken berichten dat er een paar bressen geschoten waren in de wallen van het fort Sumter. Volgens sommigen duurde de strijd maar een half uur, volgens anderen meer dan twee uren. Deze uitslag heeft de Noordelijken zeer ontmoedigd en op nieuw doen erlangen naar verandering in de Admi nistratie. Volgens de laatste beriehten heeft er nog Eene geschiedenis uit de lijfstraffelijke begtsplegixg. Achtste Vervolg. Zij wierp zich over de stuipachtige kleine. Een tranenstroom liep over hare wangen. Zij schoof den docter, die zich met het kind bezig hield, terug. De gezantschaps-secretaris bekeek den tegen de tafel staanden stoel en bet glas. Op de zitting van den stoel zyn de voetstappen der kleine zichtbaar, riep bij, en dit glas is bijna geleegd 1 De kleine was warm en heeft vermoede lijk haastig gedronken. Dan is het een zenuwtoeval, dat haar getroffen beeft bromde de overste. Neen, riep de docter met luide stem, alle symp tomen bewijzen het het kind is vergeven 1 Een uitroep van ontzetting klonk door de kamer En in de algemeene verwarring deelde de doc ter aan de toesnellende bedienden bevelen uit. De oude overste behield, van alle aanwezigen, met uitzondering van den docter, het meest zijne bezinning. Spoedig trad hij naar de tafel en greep het glas, de troebele, witachtige vloeibaarheid die op den bodrm zichtbaar was, oplettend gadeslaande. Zoo de kleine vergiftigd is, moet dit glas be waard worden zeide hij met vaste stem. Wie heeft het toebereid Rosalia sprong bleek en bevend overeind. Heilige God, stamelde zij vol ontzetting, onmor gelijk Neen hel kan niet zijn De graaf staarde vol ontzetting, nu Rosalia, dan weder zjjne vrouw aan. De gravin werdin dit oogenblik, bijna door de vreesselijkste smart overweldigd. Hoe gruwelijk had de t oorzienigheid haar, met zooveel zorg beraamd plan verijdeld Doch zij dacht thans aan dit alles niet. Zij had Hechts gedachten voor haar kind.

Schager Courant | 1863 | | pagina 2