GEMENGDE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. geen aanval plaats geliacl op Puëbla, in eeni- Mexicaansche tijdingen wordt gewag ge maakt van ontmoetingen tusschen de Fransehen en Mexicanen, waarin de laatsten de overwin ning behaalden. In de nieuwsbladen van Richmond van den 13e. werd een telegram uit Mobile medege deeld, waarin bericht werd dat een, officier van een Engelsch oorlogschip dat daar juist in de haven gekomen was, de tijding had medege deeld dat Mexico door de Franschen genomen was. Zondagavond, zijnde polderjongens alhier fiks handgemeen geweest; de uegen-wekers hebben de breibroeken met leedige flessclien op de her senen geslagenzoo zelfs dat het bloed langs de straat stroomde. De Frederickburgsche correspondent van de Floridran verzekert dat er in de nabijheid van Fredericksburg een bron is, die drie maanden vóór de vrijheids-oorlog begon te stroomen. Drie maanden vóór het sluiten van den vrede droogde zij op. Dit zelfde verschijnsel deed zich voor, bij den oorlog met Engeland in 1813 en bij dien tegen Mexico. Drie maanden voor den val van het fort Sumter begon zij op nieuw en nu is zij weder opgedroogd; ergo, over drie maanden vrede in Noord-Araerika. De ministers van Spanje hebben verklaard liberaal-conservatief te zijn wat soort van poespas zal dat worden Oetave leuillet, het nieuw benoemde lid der academie is door de heeren Vitel, directeur voor deze maand en Villemain, secretaris, aan den keizer voor gesteld. Bij die gelegenheid gaf Z. M. te ken nen dat hij eenmaal lid van dat geleerde lichaam hoopte te worden. Aangezien nu ieder die een der open vallende plaatsen wenscht te vervullen, bij elk der leden in 't bijzonder om zijne stem moet gaan vragen en alle mogelijke van hem gevorderde inlichtingen moet geven, zou 't niet onaardig zijn Z M. bij zijne vrien den de Montaleinbert, den hertog van Broglie, Thiers, Guizot en andere rond te zien gaan om hun alle gevraagde inlichtingen te geven en zich aan hunne goedwilligheid aan te be velen. Op den spoorweg van York naar Scarborougli zijn door den avond trein drie paarden overre de»), waarvan een de waarde bad van f 1000. Gelukkig is de trein niet gederailleerd In 1861 huwden in Engeland 35 meisjes van 15 jaar, ééne met een man boven de 45 en een andere met een man boven de 50, 5 weduwen hnwdcn onder de 19 voor de tweede maal en 23 weduwen waren, eer zij bet huwelijksboot je ten tweede male uitstapten 70 jaar geworden. 26 vrouwen boven 70 jaren huwden voor het eerst, ééne van haar met een man beneden de 30. Een jonkman van 16 jaar huwde met een meisje van 25 jaar, en twee oude heeren van boven de 80 huwden vrouwtjes van 20 en 21 jaar. Tien jonkmannen huwden op hun 16e., 55 op hun 17e., 47-3 op hun 18e. en 157 boven hun 70ste jaar. Twee vrouwen waren boven de 80 jaren, toen zij voor bet eerst de genoegens van het echtelijk bed smaakten. Een Pruis, die bij de Polen dient, heeft uit de pruissische loterij, den prijs van 50,000 thaler getrokken, hij heeft zich dat sommetje in het kamp, doen bezorgen. Het bekende Café concert dn géanl, te Parijs is totaal af gebrand, een der bediendan verloor, daarbij het leven. Te Boulogne heeft men eene ligte aardbeving gevoeld. De Haagsche kermis, levert bijzonder veel verscheidenheid op. De uit liet studencorps benoemde com missie voor het nationaal gedenkteeken, heeft eenparig voor die eer bedankt. Te Harlingen zijn de fundamenten voor het stations-gebouw van den spoorweg gelegd. Het tingieten, ia.een zeer gezond ambacht, vermits J. E. Ronstadt, hetzelve sedert een halve eeuw, onafgebroken uitoefent, in de Utrechtsche straat bij de Bo termarkt J\?. 297 te Amsterdam. Bij den franschen senaat is een adres ingekomen hou dende verzoek ook aan vrouwen vergunning te verleenen in de geneeskunde te studeren en aan haar den doctoralen graad toe te kennen. In de nabijheid van Maastrichtheeft men eene menigte steenen nrtien van verschillen de grootte en vorm gevonden. Te Breda en omstreken, is voor het gedenkteeken van den hertog van Saksen- Weimar, de kapitale som var» f 323 opgehaald. Te Bordeaux is eene nieuwe soort van omnibus uitgevonden; ze is tweemaal zoo breed als de gewonen, heeft zes wielen en wordt door evenveel paarden getrok ken. In de vorige week, vertrokken 1000 landverhuizers uit Engeland naar Nieuw-Zee- land. De koning van België wordt weder beter, Z. M. wandelt dagelijks in het park. De sultan is op reis, hij beeft den onder-ko ning van Egypte eene visite gebracht, en van hem, uit erkentelijkheid voor dat bezoek, twee gepantserde fregatten, met 3S kauonnen, ten geschenke ontvangen. Een gepantserd schip; kost in Engeland gemiddeld 315,000 tl St. het is derhalve goedkooper Holland op zijn smalst door te graven, dar. 5 zulke schepen te bouwen. Graaf Walewski heeft den fran schen tooneelspeler Leroux eene gratificatie van 1000 francs gegeven. De ex-koningin van Napels, leeft nog steeds met haar gemaal in onmin. Te Rotterdam is een achtjarig jougenje te water geraakt, doch gelukkig gered. De koning van Pruis- sen beeft zich in volle kroonings-tenue laten portretteren. Bij de Pruissische diplomaten schijnt liet verstand niet extra diep te zitten; in hel laatste half jaar zijn er niet minder dan vier, door verstandverbijstering, aangetast. De Prins van Oranje zal eene groote bui- teulandsehe reis doen. Een zeer gevaarlijk persoon, die meermale is veroordeeld, en onder toezicht der policie te Sheffield stond, is dezer dagen dood op straat gevondenhij trachtte iemand te verwurgen, doch die persoon kneep hem de keel toe. 31 f de Redacteur l In de correspondentie van uw geacht Blad van heden lees ik eene betwijfeliog aan de eer lijkheid van de redactie van 't Haarlems Week blad. Velen zullen zich zeker verwonderen over de onbeschaamde wijzewaarop die redactie zich aan schending van't 8" verbod schuldig maakt. Maar hun die dat Haarlems Weekblad kennen verwondert zulks minder, daar het blijktdat de redactie weinig orgineel schijnt te zijn daar zij geheel letterlijk de berigteil uit de groote bladen te hooi en te gras over neemt en wat de hijdrageu betreftzich niet bekommert om met eens anders veeren te pronken. De opregte Haar lemmers zijn onopregt genoeg om letterkundi ge roof als oorspronkelijke vruchten van den geest te nuttigen en schijnen nog al smaak te vinden in zoutelooze almanaksprenkjes waarmee hun Weekblad (wanneer de gelegenheid om zoo »teen en ander over te nemen ontbreekt) voor Red Oltilie, toch docter, red haar tochAl- magtige Godschreeuwde zij. Is er nog hulp help haar toch Krampachtig snikkend wrong zij de handen. Lakeijen en meidenschoten van alle kanten, de kamer binnen; men bracht warme melk, olij en wat de docter nog meer bevolen Imd. De es culaap goot de kleine, die zich wrong èn de tan den te zamenhield, met moeite een tegenmiddel in. Het was te laat. Het kind stierf, na weinige minuten, voor de oogen van de bewogen omstan ders. De moeder zonk jammerend in een. Doch ver hief zich weder na weinige oogenbtikken. Nu bet gruwelijke feit onherroepelijk gebeurd was, sloeg zij tot eene, aan waanzin grenzende, woede over, niet tegen zich zelve, maar tegen tiaar om wier wille haar lieveling den dood gevonden had. Zij zag in deze vreesselijke gebeurtenis geenzins de straf des hemels, zij ondervond slechts, met smart en woedewelke offer de uitoefening harer wraak geëischt had. En deze wraak moest, ook wat immer de ge volgen daarvan mogten zijnen zelf indien het geheimdat tot Ottilies geboorte behoorde daar door aan den dag mogt komenvol énergie door gezet wordende vroegere motieven waren met een geheel nieuw, een vreesselijk vermeeiderd; de worp was gevallende zucht naar zelfbehoud dreef de gravin voorwaarts. In eene trotsche houdingmet ontstelde gelaat strekken en vlammenden blik, de sporen harer traneD nog op de bleeke wangentrad tij naar den overste. De oude militair hield nog steeds het glas in zijne rechter hand geklemd. De gravin legde de hare bevend op zijn arm. Met den blik eens tijgers staarde zij, nu op Rosalia, den op den graaf. Het Tergift zeide zij, in korte, haastig uit- gesprokene volzinnen, met bevende, bijna toonlooze stem dat mijn arm kind dat zonder twijfel uit dit glas gedronken heeft miste zijn doel. Die limonade was voor mij bestemd Rosa lia daarheeft ze gereed gemaaktIn het bijzijn van al deze getuigen belast ik nheer overste, het overblijfsel van dezen dronk, bij de policie, te deponeren ik heb ontdekkingeu te doen, ik klaag jufvrouw Rosalia en den graat Malstrüm als de volvoerders dezer vergiftiging aanGa dus mijn heer 1 Een kreet der aanwezigen klonk door het ver trek. De graaf verbleekte eu sloeg de handen te za- men. Rosalia viel iu onmacht., op den groud neder. De gravinademloos en bleek gelijk een geest, trok gedurende de algemeene verwaring, den ver baasden overste, met zich mede. IV. De dag der terechtzitting was aangebroken Verscheidene maanden waren sedert den avond verloopen waarop de gravin, door den overste be geleid, by het gerecht verschenen was, om haren echtgenoot en de gouvernante van haar kind, we gens een vreesselijk misdaad, aan te klagen. Op de beschuldiging der gravin en na uitspraak van den gerechtelijken geneesheer, die de vloeistof voor vergiftigd verklaard hadwaren nog denzelf- den avond, de graaf cd Rosalia, in hechtenis ge nomen. Sedert dien tijd hadden veelvuldige verhooren plaats gevonden, die telkens de schuld van den graaf en der gouvernaute, meel waarschijnlijk maakten. Beiden hadden hunne onschuld trachtten te be wijzen, beider getuigenis stemde vrij goed overeen; doch eene geheime verstandhouding hadden cij niet kunnen ontkennende aangelegenheden van hun hart, of beter gezegd, van dat van den graaf, waren aan het licht gekomenen Rosalia was daaraan wel degelijk deelgenootomdat zij den graaf niet bepaald afgewezen had, maar hem zelfs eene nachtelijke zamenkomst toegestaan had. Deze zamenkomst was door beiden volstrekt niet geloochend geworden. Rosalia had deze bekentenis, met diepe schaamte en dralende afgelegd. Hoe zou zij de bijeenkomst met den graaf, hebben kunnen verdedigen te meer daar eene getuige, de oude Deensche bediende Ilda, die in het paleis van den graaf het genade brood at, tegen haar was opgetreden. En hoe zou de onschuld cener dergelijke ge heime zamenkomst uitgelegd kunnen worden Een scheikundige analijse van het suikerwater had de overstuiging geleverd, dat deze vloeistof opgeloste Cijau Kalium inhield. Het gerechtelijk onderzoek van Rosalia's kamer, bracht het ineengewikkelde aanteekenblad vvaariu zich een stuk Cyan-Knlium bevond, aan het dag licht. Hoe kwam dit vergift daar? was de vraag van den rechter van iostruktie. Het meisje had hieromtrent geene opheldering kunnen geven doch hare onschuld volgehouden. Door den graaf echter, was deze soort van ver gift, «enige dagen te voren, en wel, in het bij. zijn der gravin, in eene fabriek gekocht geworden. Kon hij niet een gedeelte daarvan aan Rosalia ge bracht hebbentoen hij in den bewusten nacht bij baar gekomen was De gravin had verzwegen, dat zij haar echtge noot en Rosalia, in dien nacht beluisterd had. Zulks kon zij zeer gemakkelijk, daar zelfs hare oude, vertrouwde bediende niets daaromtrent be wust was. De docter had moeten bekennen, dat hij Rosa lia achter den voorhang, by den graaf gevouden had, toen hy zijne laatste doctorale visite maakte. Hij had zich zelfs de woorden herinnerd, welke de gravin zich toen had laten ontvallen: Gij zult ontwaren, hoe mijn gemaal jufvrouw Rosalia, in de chemie onderwys geeft (Wordt vervolgd.) een deel gevuld wordt. Wij beschouwen de ru briek «ingezonden" als publiek terrein waarin iets orgineels moet voorkomen, Keurt men eene bijdrage, die in een ander Blad voorkomt, eene plaats waardigmen vergete voor cn loven alles nietom de bron aan te wijzen waaruit men de stoffe ontleent en geve zóó op humane wijze eere, wien eere toekomt. Met een iet wat medelijdend oog zien wij op 't ruime geweten van de redactie van 't Haarlems Weekblad neêr en troosten de redactie van dit Blad hiermee dat het niet on eervol is aan letterkundigen roof bloot te staan. Z. S. 23 April. K. Anno 63. Iets over 1'ctrolcuin. De ontbinding van plantaardige en dierlijke stoffenwanneer zijonder den invloed van vochtigheid en zekeren warmtegraad aan zich zelven worden overgelaten en waarbij derzelver bestanddeelen zich tot audere producten ver eenigen, heeft men gisting genoemd. De gisting wordt naar haren verschillenden aarden de daaruit ontstaande producten onderscheiden iu drie verschillende soorten lo. wijngisting, waarbij hoofdzakelijk alcohol zure gisting waarbij vooral azijn ontstaat en eindelijk rottende gisting, door welker invloed, ten le. slijk of akkeraarde wordt gevormd, indien zij stoffen betreft, die boven den grond in de open lucht vergaan ten 2e. turf, wan neer dit onder water plaats heeft, en ten 3e. bruin kolen steenkolen aluiuschieferpetrefacten indien dit onder de oppervlakte van den aard bol geschiedt. Onder welke voorwaarden nudeze verschil lende soorten van gistingen plaats grijpen, be hoeft hier niet nader te worden ontwikkeld, evenmin welke de verschillende nadere producten zijn, die daarbij worden gevormd; het moge thans slechts voldoende geacht worden, om op le merkendat de petroleum, (in onze taal steenolie genoemd,) het gevolg schijnt te zijn van de vorming der steenkolenbeddingen, die op hunne beurt hun ontstaan te danken heb ben aan de geweldige omkeeringen die de oppervlakte des aardbodems in liet verloop van millioenen jaren ondergaan heeft, voordat hij zijne tegenwoordige gedaante had verkregen toen geheele bosschen van nu niet meer voor komende reusachtige varecsoorten en andere gewassenaan geweldige watervloeden bloot gesteld, onder de oppervlakte van den grond werden begraven en daar aan eene langzaam, voortgaande ontbinding of rottende gisting onderworpen, onder den invloed eener hoogere temptratuur van onzen aardbol en eene sterke drukking, versteenden, welke thans onze steen kolen beddingen uitmaken. Naar de verschillende gesteldheid der aarde, der aldaar zich thans bevindende dierlijke overblijfselen, de vulcanisclie toestand van den aardbodem eiz. ontstonden tevens vele kool waterstofverbindingen van verschillenden aard, die ten deele gasvormige, vloeibare of vaste ligchamen daarstellen, aardharsen, aardoliën en naphtas genoemdwaartoe ook de petroleum moet gerekend worden. De Duitsche geleerde Reichenbach, door overhaling van steenkolen met water, eene Xaphta liondende petroleum verkregen hebben de die volkomen in eigenschappen overeen kwammet eene aardolie die uit eene natuur lijke zich te Amiano iu Italië bevindende petroleum opwellende bron verzameld was, toonde aan, dat beide olieën identisch zijn, waaruit vervolgens het gevolg werd getrokken dat de petroleum of aardolie, het product is van de werking, waardoor de steenkolen gevormd zijn en dat het op dergelijke plaatsen door de onderaardsche warmte der door vulcanische oorza ken verhitte lagen, in de daarboven gelegene kou dere aardlagen waaruit het verkregen wordt, naar boven is gevoerd. De petroleum komt als zoodanig cp vele plaatsen van den aardbodem voor, en wel het menigvuldigst in Azie, Perzie, het land der Birmans in Indie waar achtereenvolgens 600 bronnen werden gegravendie 's jaarlijks 200,000,000 N. tl' opleverden, de bronnen van Wallachije 800,000 N. St. het eiland Tsjleken, in de Kaspische zee 2,200,000 N. tl. Ook Europa is daarvan niet misdeeld; de bronnen in Italië, Tyrol, Zwitserland, Zweden

Schager Courant | 1863 | | pagina 3