Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. BMIIIIM 28 IEL N®. 296. Zevende Jaargang. A°. 18tó^f HET MINISTERIE TIIORIIECKE. SCHAGER abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door liet geheele Rijk. „1.15. Afzonderlijke Couranten„0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. TJITG-EVER IP. J". Gr. LIDERIOH. prijs der advertenticn Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEN FRANCO. „De wereld is vol instellingenwelke men nimmer in het leven had moeten roepenthans echternu ze bestaanliebbe men te zorgen dat zij niet eensklaps worden uitgeroeid." Deze woorden waarmede Lord Macauly een be kend overzicht over de Iersche kerk besluit kwamen ons onwillekeurig voor den geesttoen wij in de laatste dagen wederom leuio benoe mingen zagen tot leden van de sub—coramis- siën ter oprichting van een nationaal gedenk- teeken voor 1813; en onwillekeurig vraagden wij ons zeiven af, of het onder die banier zou zijn dat de Hoofd—commissiemet den Nederlandschen volkswil en volksgeest spotten de een voetstuk op zou richten tot eigen ver heffing om van die hoogte als 't ware neêr te zien op de scharen van gedweeë leden der sub—commissiën dieofschoon zich met de richting der Hoofd-Coinmissie niet vereenigen- de te laauw waren om een ernstig protest aan te teekenen tegen de willekeurige benoe mingen die nog telkens herhaald worden. Is 't Nederlandsche volk dan nog niet meer derjarig geworden Moeten zich eenige mannen, gedreven door de zucht om ook eens ergens de eersten te zijn nadat ze zoo lang in ver getelheid hadden voortgeleefdmoesten die mannen tot Nederland zeggen zoo als ze nu door hunne daden gesproken hebben„zie wij zijn de stem des volkswij zijn de uiting van den volksgeestwij zullen u leeren kennen wat er noodig is om den geest van 1813 en "Willem I waardig te herdenken Moet Ne derland zich tevreden stellen met sub-commis siën die door die Hoofd—commissie benoemd onwetendmaar zekermedewerken tot de verheffing van hen, die in dat monument al leen eigen grootheid op 't oog hebbenwant en wij brengen dit ter uwer kennisseopdat Ge ook later geene onwetendheid kunt voor wenden „Zoo de Hoofd-commissie alleen han delde in 't belang van Nederlandzoo ze nog gevoel van eer genoeg bezatom zich niet moedwillig op de eerste plaatsen te dringen zou ze dan niet moeten aftredennu zich van zoo verschillende kanten stemmen hebben doen hooren dat zij zelfs niet eens het vertrouwen van hare door haar zelve benoemde, commissiën bezit Is dat geen spotten met den volks geest V Maar Nederlanders, zult Gij u nu laten ver vaard maken door de vlagwaarmede zij hun ne lading dekken; leden der sub-commissiën zult Gij u laten verblinden omdat Prins Fre- derik uwe benoeming geteekend heeft? Wij betreuren het, dat die Vorst, onze liefde en achting zoo waardig zich gesteld heeft aan het hoofd eener zaak die 'd Engetbronuer en Bouricint tot medeleden heeftmaar wij aar zelen niet onze stem te verheffen tegen de Hoofd-commissie tegen de sub-commissiëndie zich gedwee naar den wil van een zich zelve opwerpende Hoofd-commissie voegenen wij roepen u toeNederlanderslaat daar uwe Hoofd—commissielaat varen uwe laauwe sub- commissiën en begint zelf de handen aan 't werk te slaan om een nieuwe Hoofd-commissie te vormendie door u zelf gekozenuwen wil vertegenwoordigten door u ondersteund iets grootsch tot stand zal kunnen brengen Slaat zelf de handen aan 't werk en scheidt u af van een Commissie, die Gij zelf niet gekozen hebt. Of zouden hier de woorden van Macauly hunne toepassing vinden Zouden wijNe derlanders een instelling laten bestaanomdat we weten dat we ons eenige vijanden zullen berokkenen door haar omverre te werpen En als die mannen van de Hoofd-commissie zoo zeker zijn dat zij den volksgeest vertegenwoor digen dat zij zich dan aan een volkskeuze onderwerpen dan zullen wij zien of Bouriciui en <T Engelbronner zoo populair zijn dat zij door den volkswil geroepen zitting kunnen nemen in de Hoofd-commissie Nog eens NederlanderswaaktEr schuilt een slang van reactie in dat monumenter schuilt iets van een Pruissische constitutie in die benoeming der ledener schuilt iets des potisch in die onverschilligheid der Hoofd-com- misssie aangaande den volkswilLaat u door den schijn toch niet voeren tot laauwheidbe ter een eerlijke strijddan een laffe onder werping om des lieven vredeswille. Edel was de geest van onze vaderen in 1813, waardig onzer achtingonzer herinnering onzer erkentelijkheidmaar liever geen stof felijk gedenkteeken ter zijner eerdan een zoodanigwaarop het nageslacht met een spot tend glimlachje zal neder zien. En nog een andere vraag doet zich voor ons op „Hoe komen de leden der Hoofd-com missie toch aan al die namen in de verschil lende oorden van ons Vaderlandzou er soms hier of daar een polsen der gemeentebesturen plaats hebben om te weten wie er alzoo ge schikt zijn om lid van een sub-commissie te worden? AVij zouden dit haast vermoeden en wijzen er danzoo dit het geval mocht zijn nog eens met nadruk ophoe Gijonze Me deburgers u als minderjarige laat behandelen, daar waar Gij geroepen zijt, voor een heilige, voor een edele zaak op te tredenom te too- nendat Gij geene ontaarde kinderen zijn van de heldengestalten die 1813 ons herinnert wij wijzen er u dan ophoe Gij alle waar borgen mistdat zoodanige aanbevolen sub commissie niet zal handelen in den geest van hare overheid en u door de Hoofd-commissie geleiddenkbeelden zal doen uitsprekendie Gij nooit gekoesterd hebt. Ontzegt alle medewerking aan de tegenwoor dige Hoofd—commissie en de door haar benoem de sub-commissiën en vereenigt u tot een eendrachtig geheelopdat die vereeniging ons toone dat de Nederlander zijne plichten kent en de rechten bewust is welke hij deelachtig is geworden. II Het ministerie en zune Voorgangers. De aanprijzing van het tegenwoordige minis terie behoeft gelukkiger wijze niet gegrond te worden op eene onbillijke kleinschatting en minachting van zijne voorgangers. De schrijver, die dat bewind naar zijne verdiensten bij het volk zoekt bemind en geacht te makenbe hoeft, om eens een oude leenspreuk te be zigen niet het treurige voorbeeld te volgen van sommige Oostersche koningen, die om veilig op hun troon te zitten, den dood zweren, aan allendie met hunne voorgangers bevriend of venrant waren. NeenIntegendeel beginnen wij gaarne met te erkennen dat sinds 1848 het ons, in geen enkel bewind, ontbroken heeft aan mannen uitmuntende door bekwaamheid en kunde en vervult met een oprechte begeerte om de grondwet op een haar waardige wijze, uittevoeren. Onder de gezegende regering van Willem III kan ookzelfs bij de donkerste beschouwinggeen enkel staatsdienaar worden aangewezen die in het minste eenige gelijkenis heeft met een Polignac Hassenpflug en Bis- marek. Daarentegen verdienen de namen van Donker Curtius, de Kempenaar, van Rhenen, van der BruggeBosscha en anderenal kon den zij ook door gebrek aan overeenstemming met de tweede kamerte weinig tot stand brengen in welverdiende achting bij het volk te blijven. Nogtans hebben wij even als een groot gedeelte onzes volks de weder optreding van het ministerie Thorbecke van ganscher harte toegejuicht. In die gebeurtenis zagen wij niet alleen de herstellingna een langdu rige onverdiende miskenning, van een groot man in zijne eermaar ook een nieuwen waar borg voor de voortdurende ontwikkeling van het constitutionele leven onder ons en eene nieuwe overwinning door den echt nederland- echen geest, op partijschap en vooroordeel be haald. Men heeft onze tweede kamer hare hard nekkige oppositie tegen de vorige ministeriën veel tijds al te streng verweten. Wijzende op de be kwaamheid de eerlijkheid en de getrouwheid aan de grondwet door vorige ministère betoond, zeide meu" welk recht heeft de tweede kamer om op deze wijze stelselmatig een oorlog te voeren tegen een door den koning verkozen bewind hetwelk men eigentlijk geen ander verwijt kan doen dan dat de heer Thorbecke er geen deel van uitmaakt! Wil de tweede Kamer door deze handelwijze den koning noodzaken om geen anderen persoon dan dien eenigen te kiezen dan mag dit met geen anderen naam bestempeld worden dan met dien van strafbaar pogen om een roekelooze hand te slaan aan de, bij de grondwet den koning, verleende voor rechten, voorrechten wier handhaving bij de in huldiging des konings door de staten generaal is bezworen." Een schijn van waarheid ligt

Schager Courant | 1863 | | pagina 1