gemengdITbkïuchten. krijgers eeuigzins aan te vallen, en dat de Forey wel degelijk op die versterking zal wach ten, eer hij zijn reisje naar Mexico voortzet. En veronderstellen wij eens dat het hem gelukt Mexico ook aan zich te onderwerpen, wat heeft hij dan nog gewonnen? Men behoeft slechts een blik op de kaart te werpen om te zien welk een geringen afstand er tusschen Vera Cruz en Mexico is, in vergelijking van de enorme afstanden naar de andere provinciën, waar het Mexicaansche leger nog steeds een toevlucht kan vinden. Als elke plaats verdedigd zal wor den gelijk Pnëbla, dan zullen de Fransche troe pen nog dikwerf vernieuwd worden eer de keizer zijn plan bereikt heeft. Het huwelijk van den prins van Wallis heeft op den verkoop der Londensche nieuw- bladen den volgenden invloed uitgeoefend; op Maandag 9 Maart jl. kwamen er van de Times 135,000 in de waudeling, van de Daily Te- legraph 230,000; op Woensdag den 11e. was het debiet nog grooter; de llluetraled Londen, had voor 315,000 ex. bestelling, doch kon er slechts 200,000 afleveren; de waarde aan papier benoodigd voor ééne enkele der oplage van deze drie bladen bedraagt ruim f27,000. De ingenieur Prada is met twee zijner onder- hoorigcn, in het bosch van Petacciata in het district Larina, door roovers gevangen genomen, zij eischen 400,000 lires losgeld Te Me- demblik, voor het eerst zoo lang het staat, laat zich in deze dagen, eene nachtegaal hoo- ren De koning van Wurtemburg, is sedert eenige dagen zwaar verkouden. In de nahijheid van Wijhe, is op den IJssel een steur gevangen ter zwaarte van 100 N. UT. De keizer van Rusland, heeft de vesting en de haven van Kroonstad bezocht, en die inrich tingen zóó onvoldoende bevonden dat hij Grootvorst Michël van zijne betrekking van admiraal dagelijk heeft ontzet. Dezer dagen vraagde iemand aan een neger te New-Orleans waarom hij geen dienst nam; hij antwoordde met de vraag: lleeft massa ooit twee honden om een been zien vechten?"; «Jawel", was het wederautwoord; «Welnu dan heeft massa ook gezien, dat de honden vechten en niet het been; Noord- en Zuid zijn de honden, de neger is het been, massa!" Uit Amerika schrijft men dat het katoen spoedig aa -verkeiijk zal afslaan. De keizerlijke familie n Rusland zal in de volgende maand, een uitstapje naar de Krim maken. Het hof van assises in Henegouwen heeft den persoon van Louis Cé- risier, wegens diefstal van twee boterhammen, veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, te pronkstelling en teruggave der gestolenc voor werpen. De prins van Oranje heeft bij den prins van Walles het diner gebruikt. De scheldetol- leu ziju afgekocht en de Maas-aftappingen zul len aan vaste wetten onderworpen worden. De Nederlandsche zendingsvereeniging heeft wêer een koppel zendelingen naar Java gezon den. Zou 't niet goed zijn, in plaats van die verre bekeeringen te bevorderen hier in Neder land ook eens zendelingen rond te zenden, om de menschen wat meer mensch te maken. Omstreeks een jaar geleden viel tusschen St. Kruis en Aardenburg een luchtballon, die op aanmoediging van den burgemeester van St. Kruis geheel in flarden werd gescheurd. De eigenares van dien luchtbal, Mejufvrouw Céci le Strasburger, te Parijs heeft ter rolle der Ar- rondissements-rechtbank te Middelburg door den prokureur Urieve een eisch laten doen tot vergoeding der kosten, schaden en intresten door de cischeres geleden, ten gevolge van de handelwijze van boveugenoemden burgemeester. - Te Sluis, een plaatsje van p.m. 1550 inwoners beeft de Hoofd-Comraissie tot oprichting vau een gedenkteeken voor den volksgeest van 1S18 een sub-commissie benoemd van 23,zegge drie en twingtig-leden. In een ander plaatsje van Zeeland, is een herbergier lid van de sub-commissie, dat strijdt toch zeker tegen de afschaffingsbeginselen van sommige leden der lloofd-commissie. Ia Groningen schijnen ze liefhebberij te hebben in 't uitgeven van vslsche guldens. De heer Wagner te Göttingen wilde in 1864 een tentoonstelling van schedels houden. Pater Curci heeft te Rome in de Santo Spirili dei Napolilani kerk een preek gehouden voor bestaande, zoo hevig uiteendat een panische schrik als 't ware verscheidene andere divisiën beving. Aan den wanhopenden strijd van de divisie van Hooker, onder bevel van Generaal Bcrry, gelukte het eerst den vijand tegen te houden, en de verstrooide divisiën gelegenheid te geven, om zich te hereenigen. Deze gevechten zijn slechts het voorspel geweest van 't geen vol gen zou. Den volgenden dag, zijnde Zondag 3 Mei, begon de strijd met nieuwe hevigheid en duurde, zonder dat er bij het einde eenige beslissing gekomen was, ruim 7} uur.Het aangerichte bloedbad moet aller hevigst zijn geweest. Den volgenden dag, zoo liepen de geruchten, zou 't gevecht weer herhaald worden; wij weten daarvan het rechte nog niet, omdat onze berichten gedagteekend zijn van den 5den Mei en het kabinet van Washington alle be richten achter hield, zoodat bij het vertrek van de Persia niets naders aangaande het slagveld bekend bekend was geworden. Wel liepen er de tegenstrijdigste geruchten volgens sommigen was Hooker totaal verslagen, volgens anderen had hij Richmond reeds veroverd. De tijd zal het ons moeten leeren, wat hiervan waar is. Mexico. Hoogstwaarschijnlijk zijndeFran- schen, terwijl wij deze regels schrijven reeds mees ter van Puëbla de los Angelos; maar dat zij de Juinhoopeu van die stad niet goedkoop ge regen hebben, leeren om de berichten, die ons langs een anderen weg, dan uitden Franschen Moniteur geworden zijn. Puëbla is voor de troepen van den neef, wat Saragossa voor den ooin is geweest. Men heeft de stad iogeuomen, maar na de werkeu vermeesterd te hebben, was elk huis nog een nieuwe sterktedie eveneens veroverd moest worden. Dat het aantal doodeu der Franschen buitengewoon groot moet zijn spreekt van zelf, toch zijn de oEflcieele opgaven van den generaal de Forey zoo gering, dat men bijna tot het besluit zou moeten ko men dat de Mexicauen uit loutere grootmoe digheid de Fransche over 't hoofd schoten. Wij voor ons zijn overtuigd dat de versterkingstroe pen, die thans wederom met vier oorlogschepen afgezonden worden, meer dan noodig zullen zijn om de gedunde rangen der Fransche te worden. In de verte klonk het geluid der trommels van de militairen die tot versterking der eerstgemel- den en tot hulp van de policiedienaren kwamen aanrukken. Doch al vorens deze troepen het einde der straat bereikt hadden, waren de soldaten eu policieagen- ten overweldigd, en de poorten van het paleis opengebroken. Op denzelfden oogenbliktoen eene woedende, met knuppels gewapende schaar in de portalen binnen droDg en langs de huistrappen snelde, be steeg de graaf een gezadeld ros, en vloog door het geopende hek, door de groote allee, die het park doorsneed. Een half dozgn zijner bedienden was hem tot aan de zijde der poort, waardoor men in den, om de stad loopende wandelweg kwamvooruitgesneld in welker nabijheid zich eene der stadspoorten be vond, waardoor men dadelijk in vrijheid geraakte. Doch een gedeelte der volksmenigte had het voornemen van den graaf voorzien en de algemeene rumoerplaats verlaten; bet had zich door ver scheidene kleine straten naar den wandelweg ge spoed en toen des graven bedieoden de parkpoort opende, drong deze schaar naar binnen. Een ongtlijke strijd ving aan. Reeds waren de bedieoden van den graaf over weldigd toen de graaf toesnelde. Sluit de poort digt riep een boomsterke kerel, terwijl hij zich op des graven paard trachtte te werpen; het ros begon te steigeren. Laat hem niet ontkomenschreeuwde hjj zijne makkers toe. De graaf drukte, op het booten dezer bedreiging zijne sporen diep in de zijden, van zijn paard waarop het een geweldigen sprong deed en met de voorbeenen de borst van den werkman zooda nig trof, dat hij ter aarde viel, en zijne gezellen die zich naar voren gedrongen hadden terug we ken. Een knuppel werd tegen het hoofd van den graaf geworpen, waarop het bloed langs het voor hoofd vlood, en hij in den zadel wankelde. In het volgende oogenblik sprong zijn ros met een vreesselijken sprong in den zijweg, en paard en ruiter verdwenen in de duisternis. En terwijl dit plaats vond, bad het volk schreeu wende, in dreigende houding, ruimte gemaakt voor de militairen die de personen, die reeds het ver- trek vau den graaf binnengedrongen waren, gevan- gen namen, nog vóór zij met plunderen eenen aanvang hadden kunnen maken. Bijna op denzelfden oogenblik, dat het volk het paleis van den graaf Malström bestormde, verliet een onoogeljjk rijtuig, waarvan de jalouzien digt- gesloten waren, eene der binueuplaatsen van bet gerechtshof. Op den boknaast de koetsier, zat een oude bediende, in liverij. J Het gerechtshof bevond zich in eene tamelijk j afgelegen wijk der stadzoodat het gedeelte waar in de graaf woonde, met menschen opgepropt wa9, terwijl de straten, waardoor bet voornoemde rijtuig reed, als geheel door het publiek verlaten waren. !j De beide lieden op den bok zaten zwijgend J naast elkander, tol dat het rijtuig de stad verlaten had, en op een spaarzaam verlichten weg, onder digtgebladerde lindenboomendaarheen rolde. De koetsier verbrak, het eerst, het stilzwijgen. Het is mij zeer onaangenaam, Barwinkel, zeide hijeen lijk te moeten transporteren Gij zult er wel aan gewend rakenantwoordde j de aangesprokene, wanneer gij langer in deze be- trekkiug zult geweest xgn. Uw voorganger heeft zoo dikwijls een lijk moeten kisten en weg voeren. Wat moet de professer toch met die lgken uit- voeren? Hij opereert ze, dat wil zeggen, hij snijdt ze uit elkander om er aan te kunnen leeren. Het verwondert mg, dat het gerechtshof het lgk eenvoudig op een briefje van den professer, heeft afgegeven Ik denk dat de professerheden namiddag, zulks met den gerechtsarts, die een oude vriend |i van hem is, afgesproken heeft. Het is niet het eerste lgk, dat onze patroon, door de welwillend heid van den gerechtsarts, bekomen heeft. Eene walgelijke bezigheid, dat ontleden! naar ik mij voorstel zeide de koetsier met eene huive- ring. Mijn werk zou het niet zijn 1 Daarom gij rijt ook geen professer 1 hervatte de bediende, lachende, ook kan een ieder, in de ontleedxande geen behagen vinden, evenwel blgft het toch eene nuttige zaak. Onze meester heeft daardoor reeds belangrijke ontdekkingen gedaan en roem verworven; zgne inrichting is dan ook wijd en zijd beroemd geworden. Dat is alles goed en wel, doch wij hebben im mers patiënten geuoeg; zoo veel heb ik, ten min ste in den tijd, dat ik in zijne dienst ben, opge merkt 1 liet rijtuig naderde inmiddels een eenzaam, aan den weg gelegengroot gebouw. Dit gebouw had verscheidene vleugels en vele kleine huizen om sloten het, zoo ter linker als ter rechter zijde. Tus schen den weg en het hoofdgebouw, lag eene ruime binnenplaats, terwijl een groote tuin zich aan de gebouwen aansloot. Het geheel was door een hoo- gen, steenen muur omringd; een voorplein leidde naar het hoofdgebouw. De koetsier hield voor de ingangspoort stil, de oude bediende klom van den bok en schelde aan. Eene minuut later trad een grof gebouwd man, met eene lantaarn in de hand, uit zijn portiers huisje en opende de poort. Het rijtuig reed de plaats op, rechtstreeks naar een der kleine huizen dat onmiddelijk aan het hoofdgebouw grensde. De luiken der ramen van dit huisje waren zorgvuldig gesloten. De oude bediende die, te gelgkertgd derwaarts was geloopen, haalde een sleutel te voorschijn, en sloot de deur open. De bediende, de portier en de koetsier, die af gestegen wasopenden bet portier van het rgtuig. Zij namen het, iu een laken gewikkeld, lijk van Rosalia uit de koets en droegen het in het huisje, welks binnenste uit eene gewelfde zaal met ruwe muren bestond, waarin zich niets dan, eene ont- leedtafcl bevond. Van uit deze zaal gaf eene deur toegang tot het hooidgebouw. Toen deze drie Reden, het lichaam, zoo inge- huid als het wasop de tafel gelegd haddenver wijderde zich de koetsier en portier, terwijl de oude bediende alleen in de kleine zaal bleef, de, deur achter zich toe sloot en, in de duisternis naar de deur ging, die naar het hoofdgebouw voerde. Zij was ongeslotende oude trok ze achter zich digt en steeg den trap op, die naar de studeerka mer van zijnen heer geleidde. Wordt vervolgd,)

Schager Courant | 1863 | | pagina 3