li wmi Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. N°. 298. Zevende Jaargang;. A°. 11 PRU1SSEN EN OOSTENRIJK. POLITIEK OVERZICHT. Pruissen. Wegens voortdurende ongesteld- hied zal koning Wilhelm de baden gaan ge bruiken. Gedurende zijne uitlandigheid zal hij door een regent vervangen worden. De kroon prins moet voor deze betrekking bedankt hebben, waarom die opgedragen zal worden aan prins Karl, een volbloed reactionair. SCHAGER COURAN -^V^V - Vl Ki- ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagenf 1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. UITGEVER 3?. J". Gr. DIDERICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder0.15. De 35 cents zegelrecht niet inedegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BLIEVEN IFIR-A-ISrCO. Terwijl de Polen zich met kracht en dikwerf met geluk tegen de Russische heerschappij verzetten hebben de twee groote mogendheden, die beide aan het geteisterde Polen grenzen, die beide schuldig zijn aan de wederrechtte- lijke deeling, welke in 't laatst der voorgaan de eeuw plaats vond, een houding aangenomen die niet alleen geheel verschillend is, maar zoo lijnrecht mogelijk tegen elkander overstaat. Terwijl de Pruissische regering alle middelen aanwendt om het belang van Rusland te be vorderen en de Polen in hunne ondernemingen tegen te werkenterwijl van hooger hand telkens scherpere vorderingen verschijnen om den toe voer van wapens naar Polen af te snijden, en de ambtenaren herhaalde aanschrijvingen ont vangen om alle mogelijke verzendingen, die door gewicht of vorm maar eenig verdacht opwekken, met de grootste waakzaamheid gade te slaan; terwijl zij zelfs zooverre gaat tele- graphische berichten, die den Russen ongunstig zijute onderdrukken en zijnen eigenen inge zetenen dwingt Russische vluchtelingen inkwar tier te nemenheeft Oostenrijk zich aangeslo ten bij de Westelijke mogendheden en, alsof het een vroeger misdrijf door naauwgezette plichtvervulling wilden uitwisschen, voor de Russische Polen gevraagd: Amnestie, Autono mie en Godsdienstvrijheid. Volgens den Mémorial Diplomatique zouden deze drie punten uitgewerkt geworden zijn tot de zes volgende voorstellen: le. De keizer van Rusland zal een algeheele en algemeene amnestie uitvaardigen. 2«. Polen zal een nationale vertegenwoordi ging verkrijgen, welker bevoegdheid gelijk staat met die van den Galicischen pro vincialen landdag. 3e. De Polen zullen in ruime mate {dans une large mesure) toegelaten worden tot open bare ambten; tegelijker tijd zal het land verzekerd zijn van een administratieve autonomie. 4e. De gewetensvrijheid zal volkomen en geheel (pleine el entière) zijn, alle wet telijke bepalingenwelke ten deze opzich te bestaan en die voornamelijk op de Katholieke godsdienst en geestelijkheid drukken, worden opgeheven. 5e. De Poolsche taal zal de officieele taal van het koningrijk zijn en derhalve door het Bestuur, de justitie en bij het onderwijs gebruikt worden. 6e. Rusland moet aan Polen een regelmatig en wettig sijsteem van recruteering ver- leenen. Deze voorstellen, door het Weener kabinet aldus uitgewerktzullen tot grondslag dienen van gelijkluidende nota's door Oostenrijk, Frankrijk en Engeland aan het Peterburgsche kabinet in te dienenterwijl verder aan iedere mogendheid de weg nog openstaat de verschillende belan gen, waarover men het moeijelijk eens kan worden, afzonderlijk aan den Russischen keizer kenbaar te maken. Het doel van Oostenrijk is den gemeenschap- pelijken voorslagen een zoodanige vorm te gevendat de keizer van Rusland ze niet direct behoeft af te wijzenmocht er echter ondanks deze pogingen óf in de houding der Wester- sche mogendheden, óf in Ruslands antwoord een aanleiding gevonden worden om de Polen met de wapenen te ondersteunen, dan zal Oostenrijk zeer zeker de partij der eersten kiezenen zoo al niet door een feitelijksn oor log, dan toch door een gewapende neutraliteit, even als in den Krim-oorlog, Rusland dwingen aanzienlijke strijdkrachten op de Oostenrijksche grenzen bij elkander te trekken en daar wer keloos te laten. Maar Oostenrijk heeft liet standpunt, waar op het nu slaat, niet aangenomen dan na veel strijd met de voornaamste staatkundige kringen der hoofdstad, waar zich sedert eenigen tijd een reactionaire beweging begon te vertoonen; een beweging, die den Pruissichen Jonkers nog altijd in de waan bracht, dat Oostenrijk zich nooit bij de Westersche mogendheden zou kunnen aansluiten om Rusland, ten minste door zedelijke middelen, tot toegevendheid te dringen. Maar de Pruissische reactionairen hebben zich misrekend. De Oostenrijksche staatsman nen hebben ter rechter ure gezien, dat zoo danige aansluiting bij Rusland en Pruissen slechts verderfelijk voor den staat kan worden; en de keizerzich vereenigende met deze politiek, heeft allen wrok tegen Napoleon in ter zijde gezet en zich bij Frankrijk en Enge land aangeslotenomdat daarin alleen heil voor zijn land te vinden is; want moge men in Oostenrijk den Franschen keizer al zeer weinig vertrouwen, Pruissen en Rusland vertrouwt men in 't geheel niet Terwijl alzoo Oostenrijk zich bij de meening van geheel Westelijk Europa heeft aangesloten, terwijl het alle pogingen aanwendt om den constitutioneelen weg met eerlijkheid en naauw- gezetheid te bewandelen, heeft de verdwaasde Pruissische regering de eenmaal gegeven con stitutie geschonden en gaat zij voort tegen den wil van het volk en tegen den herhaaldelijk uitgedrukten wil der volksvertegenwoording, tegenover Polen een standpunt in te nemen, dat bijna zeker tot een oorlog moet voeren. Het zou misschien van belang zijn een ver gelijking te maken tusschen den Franschen Karel X en den tegenwoordigen koning van Pruissen. Beiden herstelden het gebruik om bij hunne troonsbeklimming tot koning gewijd te wordenbeiden regeerden met ministers, die noch door het volk, noch door de volksverte genwoordiging gesteund werden; beiden ont bonden de vergadering van de afgevaardigden der natie om een inpopulair ministerie te hand haven beiden lieten die ontbinding volgen door een verordening op de drukpers: de eer ste verloor de kroon en stierf buiten het rijk, dat hij niet had weten te besturen en zijne ministers werden gekerkerdhoe zal het einde zijn van dezen koning en van zijne raadslieden Het huis der afgevaardigden heeft ondanks alle pogingen der regering getoond, dat het recht had op het vertrouwen der natie; het heeft den dank verdiend van het volk, omdat het met zooveel eenstemmigheid de reorganisa tie van het leger verwierp; een reorganisatie, die schadelijk voor Pruissen moet werken: 1« uit een staathuishoudkundig oogpunt, omdat deze vernieuwing bijna het dubbel aantal men- schen vereischt; 2e uit een financieel oogpunt, omdat de kosten bijna anderhalf-maal de te genwoordige zouden bedragen; 3= uit een staalkundig oogpunt, omdat daar door het element der landweer ter zijde wordt geschoven. «De regering van Pruissen," zeide Profes sor Gneist in een redevoering, die hij den 25den vorige maand te Hettstad hield, „is in den ongelukkigen toestand gekomen, dat het zich op het Heerenhuis verlaat, iets dat gelijk staat met een sterken mandien men den raad geeft zich op zijne schaduw te steunen." Terwijl de geschiedenis voor Oostenrijk een leermeesteres is, die het bekend heeft gemaakt met de misbruikenwelke den staat zoo lange geteisterd en vaak krachteloos gemaakt hebben, is zij voor de tegenwoordige regering van Pruissen een gesloten boekeen boekdat zij met moedwil gesloten houdt, omdat op elke bladzijde het vonnis wordt geveld over hare handelingen; omdat zij vreest het gevaar te leeren kennen, waaraan zij zich blootstelt en dat zamengevat kan worden en deze weinige woorden„een volk laat zich lang misleiden en lang onderdrukkenmaar eenmaal tot het uiterste gebracht, werpt het zich op tot een vreeselijken rechter over de eerzucht, het egöisme en de moedwillige verblindheid zijner heer- schers." De koning heeft krachtens art. 63 der con stitutie een verordening gegeven op de dag bladen en tijdschriften, welke door alle ministers gecontrasigneerd is en waarin van Bismarck duidelijk toont, dat hij gedurende zijn verbijlf als afjgezant te Parijs de Fransche wetten met ijver bestudeerd heeft. Ingevolge deze verorde-

Schager Courant | 1863 | | pagina 1