ning Iicefk de regering Let recht een dagblad op te heffen, nadat het twee waarschuwingen ontvangen heeft. Mocht het blijken dat zoodanige courant onder een anderen titel in denzelfdcu geest werd voortgezet, dan is geene nieuwe waarschuwing voor de opheffing noodig. Frankrijk. De verkiezingen zijn afgeloopcn. De regering» kandidaten hebben op verschil lende plaatsen de nederlaag geleden. In Parijs zijn in alle districten op één na liberale kan didaten gekozen; in het zesde district moet een herstemming plaats hebben. Ook in de departementen zijn verscheidene leden der op positie gekozen, zoodat het wetgevend lichaam in de volgende zittingen een twintigtal liberale leden zal tellen, die, hun verleden is ons daarvan een waarborg, hunne principes in het toekomende niet zullen verloochenen. Door de verkiezingen is een hevige strijd ontstaan tusschen de Constitutionnel en de Franco beide dagbladen verwijten eikander, dat zij de oorzaak zijn van den ongelukkigen uitslag voor de regering. Over New—York verneemt de France dat Forcy, zoodra hij Puebla ingenomen zal hebben, daar den regentijd, die tevens de tijd der grootste hitte is, rustig zal doorbrengen, om vervolgeus naar Mexico te gaanwaar hij hoogstwaarschijnlijk even hartelijk zal ontvan gen worden. Er loopen geruchten, dat de Minister de Peraigny af zal treden; verder bestaan er hevige oneenigheden tusschen Forey en den minister van oorlog, die den eersten volgens zijn beweren aan alles gebrek laat lijden. De aartsbisschoppen van Kamerijk, Tours en Renues, henevens de bisschoppen van Menlz, Nantes, Orleaus en Chartres, die in der tijd een manifest over de verkiezingen uitgevaardigd hebben, hebben van den minister van Eere- dienst en Onderwijs een kleine terechtwijzing ontvangen, die in den Moniteur is opgenomen en waarin o. a. voorkomt: „De regering heeft vast besloten om de openbaaruiakiug van de discussiéu der bisschoppen, die zonder autori satie der regering vergaderen, te beletten." De Moniteur deelt mede, dat er eene dépêche vau den admiraal Bonard ontvangen is, waarin hij meldt, dat het verdrag met Auam te llué onderteekend eu de tweede storting der ver- EENE VROUWELIJKE D£M0N. EeNE geschiedenis uit de lUWTHimiiat kec1itsplegikg. Dertiende l'erxolg. VI. De grsaf was gelukkig over de grenzen gekomen. Van uit het naastbij gelegen stadje gaf hg order dat men hem zijne effecten zou toezenden. Vervolgens reisde bij naar Hambuig. Van daar schreef bij aan een zaakwaarnemer en aan het ge recht Tan zijn land en drong op eene scheiding van zijne vrouw aan. llij begeerde van haar niets, dan zijne vrijheid. liet paar had in gemengd huweljjk geleefdde gravin was katholijkde graaf was protestantsch rn alzoo Da de echtscheiding weder in het bezit zijner vrijheid, terwijl zijne gade geen ander huwe lijk kon aangaan. Deze laatste had de residentie niet verlaten. Zg vertoonde zich zelden, in het openbaar en dan nog in diepen rouw. Zg speelde de lijderes even goed als gedurende de terechtzitting. Evenwel scheen het haar toe, dat men kaar niet met dezelfde deelneming van vroeger behandelde, het was haar als of velen haar zochten te ontwijken. De schroomvallige nieuwsgierigheid, waarmede men de gravin in het openbaar behandelde, werd haar pgnljjkdoch nog pijnlijker het verblijf ter plaatsewaar zij, als 't ware bg elke schrede zich, de slechte daadwaarmede haar geweten bezwaard was, en het plotselinge, smartelijke verlies, dat zij zich teWe veroorzaakt had, herinneren moest. Het paleis, met zjjne donkere gangen, begon haar meer en meer een kerker te gelijk, en als een reusachtige rots op hare ziel te drukken. Zij haak te naar vrge lucht, ten einde de voorvallen van de laatste dagen te vergeten, en nam het besluit goeiling van oorlogskosten heeft plaats gehad. De Spaansche troepen zijn naar Manilla en de hulptroepen van den admiraal Jaures naar China terug gekeerd. Dc Temps zegt: Men heeft ons dikwijls verteld, dat de verkiezingen van 1848 orde hebben bcteekend; zoo wij ons niet vergissen beteekencu de verkiezingen van 1863 vrijheid. De beurs heeft de nederlaag der regering met een rijzing beantwoord. Turkije. Uit Jassij wordt geschreven, dat vorst Kusa een reis door de vorstendommen heeft gemaakt, waarop hij bij een gering aantal adressen van verknochtheid een groot aantal adressen ontvangen heeft, welke bepaalde aan klachten bevatten tegen verscheidene ambtena ren. Men vermoedt, dat hij een nieuw minis terie zal doen zamenstellcn. Uit Bucharest schrijft men: Het weigeren om de belasting te betalen neemt meer en meer toe, en men kan bijna dagelijks in den Roncaneel lezen, dat deze of gene bojaar openlijk aangekondigt, dat men beslag op zijne goederen heeft gelegd omdat hij geene vrijheid vond een van hem gevorderde som „belasting gehecten" te beta len, zonder dat de kamer die heffing had goedgekeurd. Kusa zal zoodoende wel genood zaakt worden de kamer bijeen te roepen. Amerika. De gouverneur van Pensylvaniü heeft den president aangeboden uit zijn staat 50,000 vrijwilligers te zenden om Washington te verdedigen. Dit aanbod is door Lincoln aangenomen. liet leger van den Potomac zal den kappahannock verlaten oin Washing ton tegen aanvallen te verdedigen. Gene raal Graat maakt de inneming van Jackson in den staat Mississippi bekend. Berichten uit de zuidelijke stateu spreken van een on beslister» slag tusschen Grant en Pembcrton bij Edwanl's Station. ÜI MEXiDE KLIUCIITEN. Een der personen die zich tot candidaat van het wetgevende lichaam te Parijs had ge steld reed langs de straten in een cabriolet ten einde zijne programma 's en aanbevelings- biljetten uit le deelen en bij de kiezers bezoe ken af te leggen bij een kiezer het huis uit komende, bespeurde hij viet personen die iets de residentie te verlaten. Juist op denzelfden tijd werd een eisch tot echt scheiding tegen haar ingesteld, en daardoor de haat, van baar drmomsch karakter, op nieuw te gen den graaf opgewekt. Zij zou alles hebben willen gevenom hem te kunnen tegen werken, om zicb aan hem te kun nen vastklemmen, even als een vampijr aan zijn offer 1 Doch zg had haren gade voor het gerecht van eene gruwelijke misdaad aangeklaagder was voor hem meer dan genoegzamen groud lot echtschei ding voorhanden, zij kon zulks volstrekt niet be letten. In onmachtige woede onderteekende zij alle stuk ken. Den volgenden dag reisde zg naar Parijs, om in dit groote Babel verstrooijing te zoeken, en rost in haar binnenste te vinden. Niemand bleef in het paleis achter, behalve een hofmeester, de oude llda, de tuinman met zijoe vrouw en de portier; al hare overige bedienden tot zelfs hare kamenier, had zij ontslagen. Laat ons thans zien wat er van de arme Rosa- lia geworden is? Zij bevond zicb nog in de inrichting van pro fesser Mangold Slechts drie mensehen waren met deze omstan digheid bekend de professer, Rosalia's broeder en de oude bediende Bkrwinkel. Nadat de geleerden van de vreesselijke ontdek king van Rosalia's geestverstoring eeuigtzins beko men waren, geraakten zg tot beraadslaging. „Professerhad de jonge arts gezegd„ik be schouw het als eene beschikking vau de Voorzie nigheid, dat ik sedert verscheidene jaren een on- vrederstaanbare roeping gevoelde, tot behandeling van krankzinnigen. Het was mij vergnndte Cha- renton als adsitent docter te fungerenook wijdde ik mij later aan de studie van geest verstoringen achter op zijn rijtuig schenen te lozen hij werd nieuwsgierig, en ging zien wat er toch op mocht staan men verbeelde zich zijn schrik toen hij bemerkte dat het de aanbeveling van een ander candidaat wasdie hij derhalve zelf had rondgereden. De Amsterdamsche Dr. Loheheeft eeu werktuig uitgevonden, om het petroleum te proberen. In Beije- ren wordt veel geschreven over het onlangs medegedeelde verbod van den Paus tegen het dragen van den baard door katholieke geeste lijken velen dezer heeren schijnen zich tegen dat verbod te verzetten. Een voormalig kweekeling van de centrale school te Parijs, thans ingenieur van etu spoorweg in Polen de heer Schwareis door den Rnssischen krijgsraad veroordeeld om te worden opgehan gen. De Koning van Wurtembergwordt weder beter; ook Koning Leopold schijut van zijne kwalen totaal genezen te zijn, Z. M. wordt op nieuw jong. De keizer en de Keizerin hebben de wed rennen in het bosch van Boulogne bijgewoond, koning Ferdinand van Portugal, de hertog van Braband en de prins van Oranje, bevonden zich op de tribune. Toen de uitslag der Parijsche verkiezingen aan het Fransche hof bekend werd, weende de keizerin, terwijl de keizer vloekte. De predikant bij de christe lijke afgescheiden gemeente te Helder, Ds Op 'l Halt, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Haarlem bedankt. In een Pruissisch stadje heeft een meisje eene naald in den arm gekregen, die toen zij haar er uit wilde trekken, hoe langer hoe dieper ging; de te hulp geroe pen chirurgiens verklaardeu dat de naald in de slagader van den pols was geschoten, en dat het afzetten van den arm het eenigste redmid del kon ziju. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin, zal het Haag- sche Bosch, aller prachtigst geïllumineerd worden. Er worden te Parijs proeven genomen met de electrische verlichting op den Are de f Eloile ziju toestellen geplaatst, die voor hen, die zich i in die richting daaiheen begeven, een hinder lijk oogeuverblindeud licht verspreiden. Op de markt te Leiden zijn aangevoerd 7000 lammeren en in het Hólel de Zon, op de breêstraat aldaar, aangekomen eenige Japausche jongelingen, om in Nederland hunne opleiding te outvangeu. De plaatsen in de kerken te Ijonden, voor gecrinoleerde dames, kosten thans 6.15 U. St.De scheikundige Gounal te Tou- Ion, heeft uitgevonden diamanten uit kool voort zoo te Athene als teAlexandrie. Zoo er slechts eenige mogelijkheid bestaan moge, Rosalia te herstellen, xoo maak ik mij sterk haar te zullen redden t Hiervan ben ik even zeker, als vau de onschuld mijner arme zuster Ik help het u wenschen; doch vergeet niet, mijn zoon, had de professer geantwoord, dat het ge- rechtsbof uwe zuster veroordeeld heeft. Zoo zij hedeu geneest, zal zich morgen haar kerker ope nen! O, mijn God I Gij weet, dat ook ik nwe zuster voor onschuldig houd, en zij verdient thans dubbele deelneming. Welnu, ik stel u voor, bet meisje hier, in mijne inrichting, verborgen te houden. Helaas, ja 1 ik zal u, met vreugde, alle kosten vergoedenzoo Daarvan is thans geene sprake. Doch luister, gij en Barwiukel zijn de eenige personen die met de omstandigheden van het meisje bekend zijn alles kan derhalve geheim blijvende koetsier en portier hebben een .lijk overgebracht, en verder weten zij niets, lu het oude gebouwdat ik sedert veertig jaren bewoon, bevindt zich eene verborgene kamerdie aan niemand bekend isdan aan mij en eene oude, in mijoe dienst grijs geworden bediende. Deze kamer zal voortaan de verblijfplaats vau uwe zuster zgn. Het voedsel, dat zij noodig heeft, zal haar dagelijks door mij of Barwinkel gebracht wordenvoor het overige moge uwe zorgvuldige verpleging, mijn joDge vriend, aan uwe zuster gewijd zgn. Hoe Ik zou in uw buis blijven In de nabij heid van Rosalia Waardoor zal ik mgu langdurig verblgf in deze inrichting rechtvaardigen Wel gg blijft eenvoudig hier, als adsistent-ge- neesheer, Ik heb er inderdaad behoefte aaD, want de last mijner jaren laat zich dikwijls al te veel gevoelen. Neem dus de betrekking aandie ik u voorstelzij zal u gelegenheid gevenden toestand

Schager Courant | 1863 | | pagina 2