te brengen, door phospliorus, water en zwavel, eenige maanden tegen elkander te laten rea geren. Te Melbourne zijn, onder geleide eener opzich- teres van Southampton aangekomen 100 jonge meisjes, om aldaar onder toezicht der regering te worden ingekwartierd, tot zij in verschillende betrekkingen zullen geplaatst zijn. Als in de provincie Zuid-Holland, elk jongeling eene vrouw zoekt, dan zullen, wanneer zij allen ge huwd zijn, nog 25,000 jonge meisjes over-com- pleet zijn. Van de 325,000 Parijsche kiezers, waren er 90,000 die niet mede stemden; de keizer begaf zich in persoon naar de stembus. Een bouwvaldig huisje, in de omstreken van Dalfsen waarin zich een achtjarig kind bevond, is ingestort eu het kind levenloos van onder het puin gehaald. Te Olie (Frankrijk) heeft eeu bakker, per ongeluk, zijne vrouw gebraden; hij meende haar, op raad van eeu wonderdoc- ter, van de rhumatiek te genezen, door haar, dadelijk nadat het brood uit den oveu kwam, op eene matras, in denzelven te leggen. Een Nieuw-Zeelandsche opperhoofd, had een stuk land in bezit waarvan men hem den eigendom betwistte; #ik heb het beste eigendomsbewijs zeide hij want ik heb den vorigen eigenaar opgegeten." Voor eenigen tijd verloor een rijk grondei genaar in eene Belgische stad, bij het spel eene som van lOO.ÖUO fr. aan een jongmensch, zoodra deze het geld had ontvangen liet hij het op het grootboek inschrijven, om bij overlijden van den grondeigenaar, die een aartsspeler was, de renten aan de weduwe en kinderen uit te keereu; deze voorzorg bleek niet ijdel geweest te zijn, de grondeigenaar stierf kort daarna geheel geruïneerd, eu zijne weduwe en kinderen hebben thans aan den edelen jonkman te dan ken, dat zij op fatsoenlijken voet kunnen voort leven. Te Rotterdam is een brutalen dief stal gepleegd op het kantoor van het loodswezen, uit de lade eener schrijftafel van den ontvanger zijn al de aanwezige gelden ontvreemd. De koning vau Zweden, denkt in den loop van dezen zomer een bezoek af te leggen, bij zijn schoonpapa te 's Gravenhage. De nationale vergadering te Athene, heeft men de volgende poets gespeeldeeu harer leden verzekerde dat de zaal ondermijnd was en op het punt stond van in de lucht te springen; bleek van schrik trachtte men, een goed heenkomen te zoeken langs deuren en vensters; het buiten staande volk begreep niet waarom zijne vertegenwoor- van uwe zuster ongestoord gade te slaan, haar te behandelen en u aan de lijdende meuschheid nut tig te maken 1 Welnu, neemt gij ze aan? Met geheel mijn hartbrave man Hoe zal ik u mijnen dank betuigen Nu dan is die zaak afgedaan. Wanneer God onze pogingen met goed gevolg bekroont, dan ut het ons misschien gelukken, uwe arme zuster, datgene weder te geven, wat, naar m(jne inuige overtuiging, een overijld vonnis haar ontnomen heelt haar eer, haar onbevlekten naam 1 En daarmede liep de beraadslaging af. De ongelukkige werd nog in dienzelfden nacht, Tiaar de geheime kamer overgebracht. Zij leefde daar sedert dien tijd, geheel afgezonderd; niemand van de bewoners van het groote gebouw, behalve de drie ons bekende personenwas met bare aan- wezendheid bekend. Hare kamer was zeer aangenaam ingericht en van alle gemakken voorzien. Het daglicht viel, wel is waar, Diet door een gewoon raam in het ver trek, maar door eenige, boog in den muur aan gebrachte getraliede openingen, die men aan de buitenzijde van het gebouw, door een bijzonder vooruitspringenden muur, niet ontdekken koo. Deze openingen verschaften echter genoegzaam licht, om bet verblijf, in de kamer, niet onaangenaam te maken. RosaJia sloeg er geen acht op, waar zij zich be vond, noch op de zorvuldigheid waarmede zij be handeld werd. Haren broeder herkende zij niet. Zij zat den geheelen dag in zich zelve gekeerd, met de banden te zamen gevouwen, voor zich been te staren. Slechts zelden kwam een woord over hare lippen, al wat men van baar verlangde, verrichtte zij zonder de minste weigering, ja met eene zekere pijnlijke naauwkeurigheid. Nimmer vernam men «ene klacht, nimmer zag men, een traan! Wordt vervolgd.) iligers zoo ontsteld waren en lachte hartelijk toen het begreep dat men ze beet had. Als een voorbeeld van buitengewone vrucht baarheid, deelt liet dagblad van Schwjz mede, dat eene jeugdige vrouw, in den omtrek dier stad, binnen den tijd van drie jaren, vier maal tweelingen heeft ter wereld gebracht, en dat deze acht kinderen, waarvan de twee oudste nog geen drie jaren tellen, allen friscb en ge- zoud zijn. Te Parijs is eene maatschappij tot stand gekomen, die zich tot doel heeft gesteld het inzamelen van lompen op groote schaal, men rekent op eene winst van 30pCt. Buiten de Hunnerpoort te Nijmegen, heeft zich een vreemdeling, naar men zegt een Pruis- sisch officierdoor een pistoolschot het leven benomen. Terwijl de te Haarlem in gar nizoen liggende infanterie naar de schijf schoot, kwam een kogel met zoodanige kracht op de ijzeren hoepels die aan de schijf be vestigd zijn, te recht, dat hij aan stukken sprong, en een der militairen ernstig aan het hoofd verwondde. De eigenaar van het paard Rauger, dat bij de wedrennen in het Bosch van Boulogne den eersten prijs, benevens een door den keizer geschonken, kostbare zil veren vaas, heeft gewonnen, heeft 10,000 fr. aan de armen van Parijs doen verdeelen. Een bruidegom den koffer zijner bruid op de boot (te Hamburg) willende dragen, be merkt dat zijne bruid uitglijdt en te water valt, hij steekt zijne hand toe, doch verliest het evenwicht en beiden verdriuken daags vóór hun trouwdag.Te Wurzburg had een twin tigjarig meisje, een minncnbandel aangeknoopt met een 23jarig onderofficier de moeder van het meisje verzette zich hevig tegen hun hu welijk, zoodat de jongelui te zamen besloten te sterven, en dit plan brachten zij ten uitvoer door met een touw aan elkander gebonden, in het water te springen. Uit Londen wordt gemeld dat iu de nabijheid van Streatham, een vreesselijk spoorweg ongeluk heeft plaats gehad, door het springen van den ketel, wer den vijftien wagens van den dijk geworpen. Te Savanna (Zuid Amerika) heeft eene ver- kooping van slaven plaats gehad; een neger meisje van 22 jaren bracht op 1900 dol!, een éöjarig man 900, een 17jarig meisje 1875, een I5jarige knaap 1555, enz; enz. In het departement Meuthe (Frankrijk) heeft een hevig onweder gewoed, van hagelslag vergezeld, waardoor binnen een half uur de oogst van 31 gemeenten geheel is vernield. GEMEE\TE AFIO\DIGI.\GE\. De Burgemeester eu Wethouders van de ge meente Sckagen maken hiermede bekend dat naar aanleiding van Art. 182 en volgende van het plaatselijk Policie reglement dezer gemeente betreffende de dienstp'.igtigheid bij de Braudspuiten alhieralle geëmploijcerden bij die spuiten den ouderdom van 60 jareu bereikt hebbende en verlangen uithoofde vao ligchaamsgebreken of zwakke gezondheid hun ontslag te btkomeu worden opgeroepenom zich tot dat eindevóór of uiterlijk op deu 8 dezer, van 's morgens 9 tot 12 ure, ter Se- i cretarie der gemeente aau te geven en hunne j herkenningsteekenen terug te brengen; zullende na dieu tijdde zich niet aangemeld hebben- t de personennog voor een jaar worden ge- I continueërd. c Wordende wijders bekend gemaakt dat het l proberen en eserceeren met de Brandspuiten zal plaats hebben op Donderdag den 11 Junij I 1863, des namiddagsten 6 ure tot welk eiu- S de alle manspersonen tasschen de 17 en 60 jaren ondworden gelastzich op voormeld s tijdstip te bevinden vóór het Raadhuis der i gemeente op straffe bij het genoemde regie- ment bepaald. Sckagen den 1 Junij 1863. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, H. R. de MEÈR, Burgemeester. A. J. vas CANTFORT, Secretaris. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Zitting 1 Jauij 1863. Afwezig de heer C. Krnijer. De vergadering wordt geopend en voorgezeten door den Burgemeester; de Secretaris leest de notulen van het verhandelde in de ver gaderingen van 4 en 24 Mei jl.; die worden goedgekeurd. De voorzitter brengt ter tafel eene circulai re van heeren Gedep. Staten der Prov. Noord- Holland, van 4 Maart 1863 No. 12, betref fende de indiening van nienwe voorstellen tot heffing van begrafenis regtendaarbij mede- declende de daartoe betrekkelijke missive van ZEx. den heer Minister van Binnenl. Zaken, van 21 Februarij 1863; gezien liet in der tijd door den raad vastgestelde tarief op de invordering dier regten met de verordening voor de hef fing, alles vastgesteld in de raadsvergadering van 2 Mei 1853. Overwegende dat zoo in de verordening als in het tarief eenige bepalingen voorkomen die wijziging behoeven is besloten dezelve ter her ziening in handen te stellen eener commissie uit den raad, bestaande uit den Burgemeester en twee leden, waartoe met gesloten briefjes, bij meerderheid van stemmen worden benoemd de heeren D. Timmerman en G'. de Heer. Gelezen een brief van heeren Bargemeester en Wethouders vau Alkmaar, d.d. 26 Mei 1863 No. 380 daarbij mededeelende afschriften van twee adressen door den raad van Alkmaar aan Z. M. den Koning en aan H. II. Gedeputeerde Stateu van Noord-Holland gepresenteerd, tot verkrijging van eene zoowel Rijks als Provin ciale subsidie, voor het bestraten van den middenweg in den polder den Heer Ilugo Waard, met verzoek hunne pogingen, door het inzenden van adressen van adhaesie aan Z. M. deu Koning en aan heeren Ged. Staten van Noord-Holland te willen ondersteunen. Nadat de voornoemde adressen door den voorzitter waren voorgelezen, wordt door zijn Ed. A. voorgesteld iu het belang en ter be- vorderiug dier zaak dezerzijds medewerking te verkenen, dien overeenkomstig wordt met al- gemeene stemmen besloten. Gelezen een adres van den heer D. B. van Ilarlingen c. s. daarbij te kennen getende dat zij belang hebben dat, vooral op marktdagen geene rijtuigen voor hunne woningen worden geplaatst, verzoekende mitsdien het bestuur het terrein voor hunne woningen vrij te houden. Een adres van den heer L. F. Koelman bijna vau gelijke strekking als het voorgaande welke adressenals behoorende tot policie en marktwezen, zijn gesteld in handen van den Burgemeester om daarop te berigten. De voorzitter geeft medcdeeling van de door Burgemeester en Wethouders op den 27 Mei jl. gehouden verificatie van de gemeente kas ten kantore van den gemeenteontvanger alhier, alsmede van den uitslag der op den 31 Mei jl. plaats gehad hebbende publieke aanbeste ding der gemeente werken, zijnde beide mede- deelingen aangenomen voor kennisgeving. Geen der leden eenig bijzonder voorstel te doen hebbende is de vergadering gesloten. IH)ERBE0URDEELI.\G. Handboek der Geologie in verband met Palaeontologiedoor F. C. Winkler. Bewerkt naar Page's Advanced Testbook. (Met hout- sneê-figuren.) Te Zalt—Bommel, bij Joh. No- man en Zoon. 1863. Het was ons een waar genoegen kennis te maken met het werk, welks titel wij hierboven hebben afgeschreven en dat o. i. in een laug gevoelde behoefte voorziet. Met graagte hebben wij het ten einde toe gelezen en het is ona een aangename taak den vertaler dank ts zeggen voor de moeite, die hij aan de zaraen- stelling van zoodanig handboek besteed heeft; vooral omdat het blijkens het voorbericht niet een ontwikkeling van eigene theorieën en eigens ideeën, maar veeleer een verzameling is van datgene, wat de meesters in die wetenschap geboekt hebben. Zoo we eenige aanmerkingen wilden maken, zonden wij er den vertaler op wijzen, hoe hij bier en daar de Nederlandschs constructie heeft opgeofferd aan de Engelsche, en op het gebruik vau Engelsche maten, dia den Nederlander bijna geheel onbekend zijn. Hadde hij zich de moeite getroost de Engel sche voeten en vademen tot meters te herlei den en tevens gebruik gemaakt vau den hon- derddeeligen thermometer in plaats van dien van Fahrenheit, wij twijfelen niet of het boek

Schager Courant | 1863 | | pagina 3