J?fït A°. 1SG3^»| Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. N°. 300. Zevende Jaargang. POLITIEK OVERZICHT. SCHAGER COURANT. frtCj C ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door liet geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten. 0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder 0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Crootc letters naar de ruimte die zij beslaan. UITGrEVEE 3?. O". O. DIDERICH. BEIEVEN FEANCO. J.A3PAJN". Aan de oostzijde van Azië vindt men in den Grooten Oceaan een eilanden groep, die zich bij 147» tot 104° O. L. uitstrekt van 30° tot 48» N. B. en uit de volgende eilanden bestaat: Kioesive met Decima, Sikokf, Nipon, de Oki eil.Sado, Jesso, Koenaschir, Jtoeroep en het zuidelijk gedeelte van Karafta of Sa- chalin. Deze eilanden vormen te zamen het tot nog toe raadselachtige Japan, dat eenmaal de Portugezen verdreef om geene andere vreem delingen meer in hun rijk toe te laten dan de Nederlanders en de Chinezen, en deze nog slechts in de haven van Nangasacki op het eiland Kioesive. Deze uitsluiting begon eindelijk aan de andere mogendhedenwaaronder Noord- Ainerika 's Vereenigde Staten een der eerste waren, te verdrieten; er werden, ondersteund door de noodige oorlogschepen, onderhandelin gen aangeknoopt, die ten gevolge hadden, dat verscheidene havens voor de vreemde mogend heden werden opengestelden de meesten zelfs een afgevaardigde naar Yeddo konden zenden. Dat was, meende men, een reuzenschrede der beschaving, waarvan de heilzaamste vruch ten geplukt zouden worden. Laat ons zien in hoe verre men zich misrekende. Geheel onverwachts verschenen in de dag bladen berichten aangaande een opstand in Yeddo; de strekking van dien opstand werd gekarakteriseerd door dit eene feit 't welk al om onsteltenis veroorzaakte: het gebouw der Ëngelsche ambassade, dat in de hoofdstad van Japan wordt opgetrokken is door de ont ploffing van een kruidmijn bijna geheel ver nield worden. 't Is dus te vergeefs ge weest, dat de Ëngelsche aan de Japansche afgezanten al de wonderen van hunne nijver- verheid hebben getoond; 't is dus te vergeefs geweestdat zij die afgevaardigden op de meest heusche wijze hebben ontvangen en zelfs vrijgehouden: uit dankbaarheid mag de Engelschman in Japan zich tot de tanden wapenen, wanneer hij zijne vrijheid en zijn leven lief heeft en zich niet onder het bereik bevindt van een Ëngelsche fregatdie met Armstrong kanonnen de verdragen moet doen eerbiedigen, die Japan voor Europa 's volken openden. En wat is de oorzaak van die Japansche reactie „Antipathie der rassen", verkondigt ons de pers; ar onverbeterlijk vasthouden aan 't oude", roept de City-koopman, die zijne maga zijnen bedreigd en zijn handel belemmerd ziet toch vergissen beide zich; noch het een, noch het ander; de oorzaak van dat alles is de Itzeboo. Toen de Japanners nog alleen handel dre- ren met Holland, bezaten zij een muntsysteem dat ondanks alle onvolkomenheid zeer voldoen de was voor hunne binnenlandsche behoeften en dat voor het verkeer met de overige mo gendheden geschikt geweest zoude zijnin dien in het Ëngelsche tractaat geene bepalin gen waren binnen geslopen, die de aanlei ding moesten geven tot de grootste moeijelijk- heden. Japan heeft namelijk een gouden munt, waarvan de reëele waarde ongeveer 12 gulden is, en die den naam van Kobang draagt. Het gewone betaalmiddel echter is de Itzeboo, wier nominale waarde in Japan veel hooger is dan de werkelijke, zoodat de Bio, een zilverstuk van vier Itzeboo's, gelijk staat met een Kob&ng ofschoon de werkelijk waarde slechts p. m. f 3,20 bedraagten dus vijftien Itzeboo's ongeveer de waarde hebben van een Kobang. Deze bovenmatig opgevoerde waarde kon blijven bestaanzoolang de Japansche regering die alleen in het bezit der zilvermijnen is, geene concurrentie behoefde te vreezen met de in voering van vreemd zilver; maar toen het ver drag, dat ecnige havens voor Engeland en Noord-Amerika openstelde, den invoer van vreemd zilver, onbepaald liet, en de koers daarvan regelde naar het gewicht, zoodat bui- tenlandsch zilver de waarde zou verkrijgen van zijne zwaarteherleid tot Itzeboo'stoen be merkten eenige fijne rekenaars in genoemde staten, dat er een profijtje van p. m. 200} te ver dienen zou zijn, indien men dollars inwisselde tegen Itzeboo's, voor deze goudgeld zocht te verkrijgenom dat in enorme hoeveelheden uit te voeren. Een dollar ter waarde van f 2,50 stond ongeveer gelijk met drie Itze boo's in zwaarte; drie Itzeboo's hadden echter een koers van bijna f8,00, zoodat men alleen door inwisseling bijna f5,50 per dollar ver diende. Al het goudgeld verdween uit Japan men zag er slechts Kopergeld en Itzeboo's. Nu was goede raad duur. De Japansche regering zocht dit gebrek te verhelpenver langde daarom de waarde van den Kobang; verving het koperen geld door ijzer en veroor zaakte zoodoende een algeheele verwarring in de prijzen contractenenz. De ontevredenheid en opgewondenheiddie hiervan een noodza kelijk gevolg warennamen overal toe en "de jongste moordenarijen zijn niet anders te be schouwen dan als een gevolg van den omgang met buitenlandsche barbaren. De Ëngelsche en Amerikaansche pers moge vrij schreeuwen over die onbescliaafde heidenen; de Japanner is veel te goed man van zaken om zich niet met de zelfde bereidwilligheid te verzetten tegen de plundering van zijn geld beurs als de City-koopman. Dat hij nog niet beschaafd genoeg is om zijn tegenpartijder met een couranten-artikel uit den weg te ruimenmaar op zijne wijze de methode van kopsnijden en buikopening toepastveront schuldigd geenszins de buitenlandsche agente provocateurt. Geene internationale conventie kan van duur zijn, tenzij beide partijen daar bij voordeel vinden. Natuurlijk heeft de handelwijze der Japan» ners de Engelschen zeer verbitterd en spreekt men reeds van een ultimatumdat aan de Japansche regering is overgezonden geworden. Toch zijn wij overtuigd dat een oorlog in 't verre Oosten te veel banknoten zou kosten om dien met kracht te blijven voeren. Bo vendien zetelt in Engeland een sterk element, dat den vrede verlangt. In hun orgaan de Moming Star spraken zij over Japan in deze bewoordingen«Wat winnen wij door den omgang met zulk een volk als de Japanners? "Wij Kelen nu iets, dat wij vroeger konden raden. Onze bibliotheken zijn met eenige amusante boeken vermeerderden w ij zien de berichten van oudere geographen bevestigd dat de Japanners alles doen op eene wijze die recht tegen over de Europesche staat. Zij zwarten hunne tandenterwijl wij de on zen trachten wit te houdenzij stijgen aan de rechter- wij aan de linker-kant te paard zij schrijven van onder naar boven of van de rechter naar de linker-zijdeenz. "Wij lezen van hunne thee-tuinen en van oude ezelsdie den draak nog laten verrijzenvan de onver schilligheid van Japansche Dianes wanneer zij in het bad door de nieuwsgierigheid van Akteous gehinderd worden. Japan heeft ons stof tot discours gegeveneven als in der tijd de Gorilla-aap. Lieden spreken van den Auto- kraat Mikadovan den Tykoon en van den Daimioszonder naauwkeurig te weten of dit personenplaatsen of besmettelijke ziekten zijn. In de politiek hebben wij geleerddat de keizer van Japan juist even veel te zeggen heeft als Alcxander van Rusland. Historische en aardrijkskundige kennis moeten in Japan te duur betaald worden. Laat den handel en de zendelingen hunnen weg in Japan zoe ken met zoo weinig diplomatie als maar cenigtzins kanen met zoo weinig overtuigen de kanonschoten als slechts mogelijk is. Waarom zouden wij den Japanners ons ge zelschap opdringen. Waarom den Mikado complimenten makendie wij den Faus wei geren te meer daar hij onze beleefdheid voor lompheid houdt Zullen wij hunnen slechten smaak met bloed vergieten veredelen Wij hebben geen recht om de domheid met ka- nonnades te onderrichtennoch om de bar- baarsehheid door bommenmuziek tot een aesthe- tisch gevoel te dwingen." Pruissen. De vrijheid van drukpers is hier eenigtzins af te metennaar het schrijven van den Regerings-president van Kamptz te Koningsbergen aan de uitgevers van de cou ranten, welke in genoemde stad verschijnen. Het luidt aldus: „Ten opzichte van de ten uitvoerlegging der allerhoogste verordening van den 1»"» dezer maand, het verbod van couranten en tijd schriften betreffende, vindt de Regerings-pre-

Schager Courant | 1863 | | pagina 1