251ite STAATSLOTERIJ. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 16 Junij. F. z. v. G. Smit en J. Bommer. 19 dito. M. z. v. M. Kant en A. Grootes. Johanna Immerentiane, dochter van Dirk Kiet en Itnmetje Bleckcr. Overleden 16 Jnnij. K. Mcurs o. 10 j. en 2 m. BEURSTIJDINGEN. Amstord. 23 Junij. W.S. 2\ pC. 63|;3pC.75J Rusland, oude 5 pCt 101J; 5 pC. lülj 1829 Oostenrijk, Metalick, 5 pCt. 64 idem A 84. Spanje, th. 2 pC. 48J; 3 pC. 51 t'Tbinnenl. Portugal, 3 pCt. 47 J Londen, Wisselt, zigt fll,77J m. 11,70. Parijs, r 5(3 J H 55 J i Hamburg, n 35} 35 Bordeaux, 15 dagen. 55 J; 55J Mctal. Coupons f 25,57}. MARKTBERICHTEN. per, opeen nndrr schip, in de nabijheid van Fordon drie kisten met 216 geweren beide voor de Polen bestemdin beslag genomen Tc Apeldoorn heeft men bij gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Kouinginveel pret gehad. In de Warmoesstraat te Am sterdam is een brandje geweestbinnen een uur tijds was alles gebluscht. Dezer dagen stierf te Triest in een gesticht zekeren Urain, een veteraar, van den zevenja rigen oorlog, die den ouderdom van 111 ja ren had bereikt; 10 jaren geleden, dus toen hij 71 jaren telde werd hij in het gesticht opgenomen en toen hij 91 was kreeg hij da gelijks een half pintje wijnwaarvan hij derhalve nog 20 jaar genot heeft gehad. Te Amsterdam is een onde vrouw in de gracht gcloopen doch door een agent van policie gered. Zelden of nooit zijn er zul ke hooge prijzen voor de wol besteed als dit jaar het geval is, op Texel. Uit Amerika wordt het volgende gemeldhet muziekcorps van een regimenthield aan den ingang van een bosch repetitiena afloop derzelve zagen twee muzikantenwaarvan de een de turksche trom en de andere de flageolet bespeeldein het bosch een varken dat in slaap was ge vallen; zij hakten hun buit in stukken en verborgen dien in de trom. De keizer en de keizerin van Oostenrijk zijn gisteren met een extra trein te Neurenburg aangekomen van waar zij, na een kort oponthoud, do reis over Bamberg naar Kissingen hebben voortge zet. De Koning van Belgie heeft eene langdu rige wandeling te voet in den omtrek van Lacken gedaan. Te Weenen is het theater van den heer Treuman afgebrandhet was voor f 70,000 geassureerdbijna 300 perso nen zijn door deze ramp vooreerst van hunne broodwinning beroofd en de muzikanten verloren daarbij al hunne instrumenten. Uit Alkmaar wordt gemeld, dat de jeugdige zoon van Matomoros naar Londen is vertrok ken, om aldaar zijne verdere opleiding te ont vangen. Te Mainz is een vlugschrift van Johannes Ronge getiteldvde tien geboden der Jezuitcn", door de policie in beslag geno men. De heer Warburton schoolopziener in Engeland verzekert in zijn rapport van de scholen dat een doove schoolmeester, boven andere te verkiezen is, omdat bij hem de kin deren zeer hard en duidelijk moeten lezen. Nu aan de hoofdkas te Warschau 2,835,033 roebels zijn ontvreemd wordt dezelve door militairen streng bewaakt. In de citadel te Warschau zijn weder drie Poolschc officieren genaamd KorawskiDrabowski en Sokolowski op bevel van krijgsraad gefusilleerd. In den katoenhandel is weder eenige leven digheid te bespeuren en er komt eene werkbare verbetering in den ellendigen toestand der ar beiders in de fabriek districten. De Gro ninger Courant klaagt bitter over den tra gen gang, die bij den aanleg van spoorwegen, in hare provincie is op te merken. Te Ham burg zal van 11 tot 20 Julij aanstaande even als vroeger te Parijs, eene honden-ten toonstelling worden gehouden. Een Rus sisch eskader, uit 16 Oorlogstoomschepen be staande kruist, naar men zegt, tusschen Dant- zig, Gothland en den boezen van Riga. Men berekent dat de paar regendropjes, die te Londen bij de inwijding van het tentoon- stellings monument zijn gevallen, aan de mo- distes aldaar ccnc extra ontvangst van minstens 15,000 St. Van de 80 jongelieden die ad missie-examen voor de koninklijke aca demie te Delft hebben afgelegd, zijn er 81 gedropen. In eene steenkolen-mijn te Quaregnon beeft in het laatst der vorige week eene ODtplofllng plaats gehad, op den oogenblik dat 160 man aan het werk warenvijf werden er dood uit gehaald terwijl later nog acht zijn bezweken en er nog vijftien ernstig gewond liggen. De prins van Oranje is lid geworden van de Jockeij-Clnb. Het telegraphisch verkeer is in geheel Polen verbroken. Te Bordeaux hebben eenige soldaten met karrclicden slaags geweest, een jager werd gekwetst en twaaf personen zijn gearresteerd. Beroepen te Op perdoes, (bij het lot) de lieer G. J. B. Gel- derman, candidaat, bij de Heilige dienst. De jeneverstokerijen te Schiedam kunnen jaar lijks ongeveer 9} miljoen Ned. ponden gist producereneene waarde vertegenwoordigende van bijna f 3,000,000. Aan de directie van het thcatre du chatelet is een stuk aangebo den getiteld: rla prisc dc Puëbla. (de inname van Puëbla). Bij gelegenheid van den verjaardag onzer geëerbiedigde koningin is te Beverwijk in bet geheel niet gevlagd. Uit Constantinopel schrijft men dat de Sultan, vijf zijner kamerhecren Het gelaat der gravin was aschkleurig. Zij staar de met ontzetting op de deur, zjj had alle be zinning verloren, zy wilde vluchten, doch hare voeten weigcreodeu hunne dienst. De overste plaatste zich aan hare zijde en vatte, met een ijzeren greep, den arm der gra vin. De professer was opgesprongen, naar de deur geijld en reeds opende hij dezelve. De oude militair sleepte, als het ware, on willekeurig de sidderende gravin naar den drem pel. Dit was het werk van een oogenblik. De gravin, meer atompelende dan gaaude, ge raakte eindelijk over den drempelen staarde voor zich uit. Daar aan de tafel stond Rosalia, de gou vernante, bleek, gelijk een spook. Zij droeg de kleederen, die zij voor twee jaren, op dicD ougelukkigen avond, gedragen had. In hare hand hield zy een gevuld glas, als of zij bezig was, limonade gereed te maken. Haar donker oog vestigde zich vreesachtig op de binnen tredende gravin. Zij staarde die spookachtige verschijning gedu rende eene secondevol oulzetling aan een vrees- selijke kreet ontsnapte aan hare lippen, zij wan kelde en viel onder stuiptrekkingen achterover een zenuwberoerte had haar getroffen. De arme waarzinnige had het glas laten vallen dat rinkelend aan bare voeten verbrijzeld lag. Zij greep, met beide banden, naar de slapen van haar hoofd, een siddering doorliep haar geheele lichaam Deze omstandigheid, de aanblik der gravinde omgeving alles had schijnbaar hevig op haar gewerkt Hare oogen begonnen op eene eigen aardige wijze te schitteren. Zij keek verbaasd om zich heen. Zij streek met de hand over het voor hoofd als of zij over iets nadacht. Plotseling viel haar oog op de stuiptrekkende, voor haar op den grond liggende graTin. In de gelaats trekken van het meisje was ontzetting te lezen. Zij beefdesprong opwilde ontvlieden en ijlde naar de tegenover zijnde deur. Deze deur die slechts aanstond opende zich. De joDge adsistent van den professer sprong zyne zuster te gemoet. Rosalia deinsde terug en staarde den jongeling aan. Een zacht geluid liet zich uit haren mond hoo- ren en tranen rolden over hare bleeke wangen zij wierp zich aan de borst van den binnentre dende en gildeterwijl zij achter zich wees .red mij broederverlos mij van deze vrouw Ik ben onschuldig I" Almachtige Godik dank u 1 mompelden de professer en de jonge adsistentin dit oogenblik beiden te gelijk zij beeft haar verstand terug bekomen En de broederbuiten zich zelveo van vreugde trok zyne zuster juichend van deze vreeselijke plaats met zich mede. De gasten kwamen toeschieten. Men droeg de gravin in de aangrenzende salon. De docter en de protesser boden haar bijstand. Zy keerde tot bezinning terug, doch zij was ster vende. Een geestelijke stamelde zij. Na verloop van een kwartier uurs, verscheen een geestelijke met de heilige sacramenten der stervenden. Het gezelschap ging uit een. De gravin biecht te. Zij bekende hare schuld, en verlangde dat Rosaliagerechtvaardigd zou wordenvóór zij stierf. Nadat de geestelijke zich verwijderd hadwerd van hare bekentenis, door een beambte proces verbaal opgemaakt. Een uur daarna stierf zij. Twee dagen later verkondigde het staatsblad der residentie de onschuld van Rosalia. Zij is volkomen genezen en woont bij haren broeder, den tegenwoordigen bestuurder der in richting waarvan de oude professor totvoor korten tijd, het hoofd was. heeft, verbannen en dat hij van Constantinopel naar Adrianopel en van Brussa naar Koniek, straatwegen wil daarstellen. De Polen heb ben onder aanvoering van Wlodek eene grootc overwinning op de Russen behaald, nabij Sla- nim, in Littliauen. De koningin van 1'ruis- aen is op reis naar Engeland. Te Keulen zijn twee personen: eene vrouw en een soldaat door deu bliksemgedood. De keizerin van Frankrijk heeft voor de hof feesten te Fontainebleau bepaalddat bij de damestoiletten ieder afzonderlijk kleedingstuk van gelijke kleur moet zijn eene dame die een geel kleed draagtmoet bijgevolg ook gele laarsjes, handschoenen mantel, linten parasol, enz. hebben. Te Waalwijk is een jongeling jammerlijk verdronken hij was met twee zijner vrienden uitgegaan om zich te baden. 2de klasse4de lijst. M 302 f1000; 15747 f400 2727, 8858 f 100. Scliagcn 18 Juni) 1803. Aangevoerd 6 Paarden f 20 a 120; 6 vette gelde Koeijen f190 a 235; 8 Melkkoeijen f80 a 120; 10 Vaarsen hokkelingen f 15 a 30; 25 Deze echter leeft nog even bedaard en wel te vreden. En wanneer hij, zijn jonge opvolger en de ou de overste sedert vele jaren zijn vertrouwde vrienden thans zijn dagelijksche gast aan bet avondmaal zitten, waarbij Rosalia, wier wan gen weder als rozen bloeijcn, in hoedanigheid van beleefde buisvrouw, zachtzinnig en vriendelijk bezig is, dan blikken de oude heeren elkander dikwijls geheimvol en veel beteckend aan, als wilden zij zeggen: Welk een geluk, dal wij loe- maals een en dezelfde overtuiging deeldendat die ocerluiging out leidde, om den hofmeester en de bedienden der gravin om te toopen, lot volvoering van om plan, dat even gewaagd was, als hel ge zegend is afgeloopen Eu de beide grondleggers van het huisselijk geluk, dat haar thans omgeeft, lachen elkander vertrouwelijk eu vriendelijk toe. Doeh in het bijzijn van het meisje raken zij nimmer eene kaart meer aan. Men raag den duivel niet op den muur schil- deren, had de professer in stilte gezegd, herinne ringen zijn dikwijls gevaarlijk. Wanneer echter Rosalia tusschenbeide over bet verledene denktzoo herinnert zij zich zulks slechts, als ten donkerevreesselijke droomdie, Gode zij dank, voor het rooskleurige daglieht verdwijnt. Zij was, een tyd lang, het voorwerp van alge- meene deelneming ia de residentie. Meoigeen verzocht de hand van het meisje, dat door het noodlot interessant geworden was. Men bewonderde haar. Rosalia onttrok zich aan deze deelneming. Nog heden verschijnt zij zelden in het openbaar, de huisselijke kring, waarin zij zich beweegt is hare wereld. Zij heeft ondervonden, dat het oordeel, het vonnis der groote menigte gegrondvest is op den sckijn

Schager Courant | 1863 | | pagina 3