Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. DOjNDEEMCR JUWJ, N<>. 301. Zevende Jaargang. A°. 1863. GEMEE>TE AFKO\DIGI\GEL EEN GROOTE SCHREDE. POLITIEK OVERZICHT. Frankrijk. De verandering van ministerie heeft plaats gevonden. M. Billault is minis ter van staat geworden in plaats van M. Wa- lewskiwiens ontslag door den keizer is aangenomen. Het dekreet zijner benoeming bevat tevens de bepalingen, dat hij de func- tiën zal vervullen van een minister zonder portefeuille. Een gedeelte van de werkzaam heden van den minister van staat zijn gevoegd bij het ministerie van het keizerlijk huisen een ander gedeelte bij 't ministerie van onder wijs. Het ministerie van eeredienst is veree- nigd met dat van justitie. De minster van binnenlandsche zaken zal zich belasten met de directie van den Moniteur. De verde- SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagenf 1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. UITGEVER IP. O". Gr. IDNDEZRIOiH:. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerder0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BLIEVEN FRANCO. - - De Burgemeester van Schagen: Verwittigt belanghebbenden dat de aange vraagde kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij voor het jaar 18JJ, op het raad huis alhier kunnen worden afgehaald, dagelijks vau 10 2 ure, behalve des Zondags. Schagen den 30 Jnnij 1863. l)e Burgemeestervoornoemd, H. R. DE MEÊR, 't Heeft lang geduurd eer het publiek zich kon of liever wilde overtuigendat onze kolo niën in 't algemeen, Java, als de productief ste, in 't bijzonder, nog andere rechten had, dan om op alle mogelijke wijzen geëxploiteerd te worden door het gouvernementdat er conté qui coüte zijn batig saldo moest vinden, en door particulierendie derwaarts getogen waren om eenmaal in het moederland terug te keeren en daar de schatten, in Indië ver zameld zoo vaak helaasten koste van afpersingen en tranen in weelde en over daad te verteren. Java was nu eenmaal veroordeeld uitgezogen te worden; de Javaan was dit van zijne eigene opperhoofden gewend gewordenhet Neder- landsche bestuur gaf die uitzuigingen en afpersingen door wettelijke bepalingen een fatsoenlijker uitzichtverminderde ze ten deele en vergoedde ze eeniger mate zoo klonk en klinkt nog vaak de verdediging van die handelwijze door de verspreiding van meer dere beschaving en door de bevordering van het Christendom, 't Scheen het doel van die verdedigers de geestelijke welvaart met kwistige hand over Java te verspreiden; ze spraken over zendelingen en bekeetingenalsof de Nederlandsche Indiën bestemd waren een nieuw-Jerusalem te worden; ze hielden bid stonden en collectes voor de verspreiding van 't Evangelie onder de Javanen en andere be woners van Insulinde; zij lieten den bijbel in alle talen van den archipel overzetten en onder alle stammen verspreiden: maar voor zich zeiven getrouw aan de woorden: „doet naar mijne leermaar niet naar mijne werken" verzamelden zij zich hoe oneigenbelangzuch tig! schatten en nogmaals schattendie roest en motten konden verterenterwijl ze den inlanders schatten brachtten, die niets hun ontnemen kon. Gelukkig is men eindelijk tot de overtui ging gekomendat Nederland een andere schuld tegenover Java heeft; dat Java, 't welk miljoenen opbrengt om onze spoorwegen te helpen leggen, óók recht heeft op een spoor weg; dat de Javaan meer gebaat zal worden door stoffelijke en humane ontwikkeling ten gevolge van voortdurenden omgang met de Europeanen in 't algemeen, dan door de pri vate bekeringen, die 't gevolg zijn van het werk der zendelingen, dat het Christendom daar meer een gevolg zal worden van de toe nemende beschaving, dan de beschaving een gevolg van het Christendom. Het verheugde ons daarom in geene geringe mate in het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent het wetsontwerp tot goedkeu ring der concessie voor den aanleg van een spoorweg van Samarang naar Soerakarta en Djokjakarta te lezen, dat de meerderheid zich voor het aanleggen van spoorwegen op Java verklaarde. De reactie, de minderheid, intusschen heeft niet na kunnen laten thans ook wederom met hare nietige bezwaren voor den dag te komen. „De aanleg van spoorwegenzoo spreekt zij, „moet leiden tot vermeerdering van het Eu- „ropeesche element in de binnenlanden van „Java en tot velerlei aanraking van den inlan- „der met vreemdelingenwaardoor het Neder landsche gezag langzamerhand ondermijnd kan „worden." Dus geene vreemdelingen op Java en toch verlangt die zelfde partij de evangeli satie. Zijn dan zendelingen geene vreemdelin gen en zijn de vreemdelingen, die aan de spoorwegen geplaatst moeten worden zoo veel gevaarlijker voor de Nederlandsche regering omdat zij weinig of niet met het volk in aanraking komen? Zij willen zendelingen om den Javaan te verkondigen o. a. ook, dat alle menschen broeders zijnblanken het bevoor rechte geslachtde mensch bij uitnemendheid, de broeders van een Javaan: is die leer niet gevaarlijker dan die van het Mahomedaansche noodlot, waarop de oostersche despoot zijne heerschappij heeft gevestigd en op welken grondslag het despotisme onomstootelijk schijnt te zijn? En hoe is die verklaring weer te rijmen met de woorden van den conservatieven heer de Brauw, dat zij de uitsluiting der Eu ropeanen niet verlangen? De heer Groen kwam ouder gewoonte met een motie van uitstel. De regering was z. i. niet met rijp beraad te werk gegaan in deze gewichtige aangelegenheden, moest daarom de pleitdooijen afwachten van twee hierin gehoor de spoorweg—specialiteiten en waagde door een overhaast besluit de toekomst van Java. De heer Groen verlangde meer licht, omdat hem de zaak nog niet helder was en verwarde of beter identifieerdenhierin, zooals de vol gende spreker hem dan ook deed opmerken, zich zei ven telkens met de kamer. Zijne mo tie ging gelukkig denzelfden weg als de talrijke moties van dien heer voor deze gegaan zijn; met 46 tegen 17 stemmen werd zij verworpen. De Minister van Koloniën heeft getracht de verschillende bezwaren tegen het aanleg gen van deze lijn op eene, naar onze mee ning, voldoende wijze te weder leggen. Hij heeft de richting uit elk mogelijk oogpunt beschouwd en bij het noodzakelijke tevens het voordeelige in het oog gehouden. Dat sommige leden der kamer na zijne inlichtin gen na zijne ophelderingen ontevreden naar meer licht zullen vragen, verwondert ons niet. Het doel blijft tegen de regering te stemmen, ergo moeten er redenen gezocht worden omdat doel eenigszins te argumen teeren. De heer Groen o. a. verklaarde te gen de wet te stemmen niet zoozeer om den inhoud dan wel om de wijze, waarop ze in de kamer behandeld is geworden. Maar 't gaat met vele van die antagonisten eveneens als de Minister zich tegen den aanvoerder der anti-revolutionairen uitliet i>f hij be grijpt de zaak nietöf hij wil ze niet be grijpen I" Voor zoodanigen onwil is geene overtui ging mogelijk: alleen kunnen zulke debatten dienen om de kiezers opmerkzaam te maken, welke mannen in de kamer hunne zienswijze vertegenwoordigen, opdat bij volgende stem mingen moge blijken, dat Nederland een liberale regering wil en met alle zedelijke krachten zal schragen. Want wat wil de partij der conservatieven Richt uw blik even naar Pruissen, daar hebt gij een ant woord Alle mogelijke vrijheden voor zich zeivenbeperking van de rechten der an deren. De zuiver liberale beginselen willen alleen macht, gegrondvest op den volkswil en verdedigen de rechten van allen met de grootste zurgvuldigheid. De conservatieven vreezen, dat de inlanders van Java van den omgang met Europeanen te veel zullen lee- ien om dat ditzooals tij zeggennadee- lig voor den staat kan werken. Het liberale ministerie, geschraagd door een liberale ver tegenwoordiging, geeft aan Java een spoor weg om met den spoorweg den handel, met den handel de beschaving uit te breiden. Drie en vijftig stemmen hebben getoond dat Nederland een groote schrede vooruit is gegaan.'

Schager Courant | 1863 | | pagina 1