G KM EN( ;i)E 15EUICIITEN. OPRECHTE LIEFDE. Gelet op de resolutie vau Gedeputeerde Sta ten vau 15 Julij 1863, No. 73; Gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad No. 87) Brengt, onder verwijzing naar het provin ciaal reglement op de uitoefening der jagt ea visscherij,;in deze provincie van 4 November 1858 (provinciaal blad No. 108) ter kennis van belanghebbenden, dat Gedeputeerde Staten bij de aangehaalde resolutien hebben bepaald lo. dat de opening der jagt op waterwild in Nood-Holland, voor dit jaar, zal plaats hebben als volgt: a. op het eiland Texelop Zaturdag dco 15e. Augustus 1863. b. in het overige gedeelte der provincie, op Zaturdag den le. Augustus 1863. 2o. dat de kooilieden hunne kooi-eenden op gesloten of gehokt zullen moeten houden van den 25e. Julij tot den le. September 1863. En zal deze in het provinciaal blad worden geplaatst eu bovendien in alle gemecuten der provincie worden aangeplakt. Haarlem, den 17e Julij 1863. De Commissaris des Konings in de proviucie Noord-Holland. RöELL. Bij de verkiezing tot drie leden van den Raad, te Schageu, zijn ingekomen 125 billetten van onwaarde geene, zoodat de volstrekte meerderheid is 63, waar vau stemmen zijn uitsebracht op: De Heeren II. R. de Méér, burgemeester, aftredend lid 119; Jan Doibeck 57; Cors.de Pater Senr. aftredend lid 41; Jan Noë 40, Jan Borst Senr. 17; L. E. Koelman 16; Jan Kos Cz. 11; C. Boonncker 10; K1. SelJerbeek 8; S. B. van Lon 7; Jan Govers 6; Cors. de Pater Junior 5; Jan Ligthert 4; Cors. Borst 4; C. Kruijer 3; alsmede eenige van 2 «t 1 stem. Zoodat alleen is benoemd de lieer II. R. de Mcér en er op 4 Augustus aanstaande eene herstemming zal plaats hebben tusschen de Heeren Jan Dorbeck; Cors. de Pater Senr. Jan Noë en Jan Borst Senr. LI. Maandag had te Maassluis een droevig ongeluk plaats. Het 5jarig zoontje van zekeren schoenmaker L. had het ongeluk in het water te vallen en te verdrinken. Al weder een bewijs hoe onvoorzigtig het is, kinderen als 't ware, aan hun lot over te laten. Een te Parijs wonende Engelschman, bezit een fraaijen Newfoundlandschen hond, die zich altijd het gekef van kleine honden laat welge vallen, een der kefTers, ging dezer dagen te ver en beet hem in de pooten, de Newfound- HL „Gjj wilt du* als zangeres bier blgven? Gjj rlenkt er niet aan naar uwe geboorteplaats terug te keereD Gjj schijnt derhalve aan dit geld nog niet genoeg te hebben? Gij wilt nog meer verdienen i" Zij suchtte weder, en een traan paarlde ia hare oogen. „Ik kan Rotterdam niet verlaten," hervatte zg „ik kan dit niet! Ik zou liever willen sterven." Doch toen rebeen haar de onwillekeurig ontval len woorden te berouwen en voegde zij er op een toon van gehuichelde onverschilligheid, die echter mij niet kon bedriegen, bg. Wanneer de winter aanbreekt, verzoek ik U mij te radenwat ik doen moet. Misschien heb ik aan het einde van dit saisoen nog meer geluk. Ik moet op Gods zegen hopen." Haar geheim behoort haar toe, dacht ïk, er. ik zon onedel gehandeld hebben, zoo ik mgn invloed gebezigd bad het baar te ontlokken. Ik bepaalde mg haar dringend aaotebevelen haar loterg geluk niet ruchtbaar te maken, maar het vooral geheim te bonden. Ik sprak er zelf met den loterg col- lecteur over en verkreeg van hem de belofte, dat hij het aan niemand zon openbaren. Het was, naar ik begreep, niet meer dan mijn plicht het arme kind voor afzetterij te bewaren waarvan men bepaald gebruik zou gemaakt heb ben, zoo het onverwachte geluk van haren rijk dom bekend werd. lander pakte den vermetele iu den nek, droeg hem naar de kade en wierp hem in de Seine; de kleiue hond spartelde verschrikkelijk en deed alle moeite om boven te blijven, terwijl de Newfoundlander zeer bedaard stond te kij ken; toen bet diertje op het puul stond van te verdrinken sprong de groote te water, en bracht ziju slagtotTer behouden aan wal. Te Almelo wordt de wol door Fransche koop lieden opgekocht. De tentoonstelling te Hamburg is op één dag door 20,000 personen bezocht. De hertog vau Uamilton is te Pa rijs overleden. Van Madras wordt het volgende bewijs van schranderheid van een olifant medegedeeldeen cornac werd door zijn meester beschuldigd dat hij de rijst, bestemd voor de voeding van den, aan zijne zorg toevertrouwden olifant, verkocht, toen de cornac deswege werd ondervraagd, riep hij verontwaardigd uit: «zou ik het arme dier, mijn vrieud, bestelen?" waarop de olifant op hem toeschoot, zijn snuit in den zak van den cornac stak en er eene groote hoeveelheid rijst uit haalde. Dezer dagen is bij een der voornaamste banketbakkers te Weenenon derzoek gedaan naar de oorzaak van bijna doo- delijke vergiftiging, die door, van liem afkom stige porliëu ijs waren ontstaan en is gebleken dat in bet zink der vazen, waarin het ijs werd bereid, spiesglas was gemengd. Van alle kanten vernemen wij dat bet met den hooibouw naar wensch gaat. De keizer van Cochin- cbina heelt den eersten termijn van schadever goeding wegens oorlogskosten aan Fraukrijk betaald, deze termijn is groot 10 miljoen. Een Engelschman die gedroomd heeft dat hij het genoegen zal smakeu vau den dom te Kenleu, te zien verbranden, bevindt zich thans te dier plaatsen alleeu om het oogenblik af te wachten waarop dat gebouw zal in vlam zal vlie gen; hij slaapt nacht noch dag. Uit Kra- kau wordt geschreven dat de policie aldaar eene geheime fabriek vau buskruit heeft ontdekt eu de werklieJen gearresteerd; bet gepeupel be groette de militairen die drie wagens met bus kruit wegvoerden met geschreeuw en steenwor pen, waarop de soldaten vuur gaven en twee personen kwetsten. De sneltrein uit Ostende is in de vorige week, bij aankomst aan het station te Brugge, door op de verkeerde rails te geraken, tegen eenige goederen-wagens op- geloopeu, behalve daaraan toegebrachte schade hebben drie reizigers, waarvan twee dames kneuzingen bekomen. Te Apeldoorn cu te Eist is brand geweest, iu beide plaatsen ver- biandde een huis. Te Kematen in Opper-Oostenrijkzouden twee alleen te huis gelaten jongens, van 10 en 6 jaren, jagertje spelen, zij bedienden zich van een door henin huis gevonden geweer; de Een volle maand verliep, zonder dat Rieka weder op mijn kantoor verscheen. Gednrende dien tijd zag ik haar soinwglen hier in dit voorgebouw, of ergens in een kotlghuisof op straaten steeds door eeo auditorium vol bewondering omgeven. Zij was even populair bg de matrozen en werklieden aan de haven, als bg de rijken, die haar in hun ne bescherming genomen hadden. Wanneer zij mij bemerkte, dan werd slechts eeD geheime groet tusschen ons gewisseld, vermits ik haar had in ge scherpt, van onze bekendheid met elkander niets te laten blijken; dewijl de tongen der lasteraars zich ten onzen koste zouden vrolijk maken, en ik wilde, zooveel mogelijk, het arme kind voor mis vatting der publieke opinie vrijwaren. Van lieverlede meende ik eene merkbare veran dering in Rieka 's gedrag te bespeurenzij was naar ik mij verbeeldde, zwaarmoediger dan vroe ger, en onwillekeurig drongen zich in mij vermoe dens op, waartegen ik haar bij anderen bad wil len beschutten. Hare vroegere onschuldige vrolijkheid was voor eene koortsachtige onrust gewekenen de gedwon- gene en onnatuurlijke levendigheid, die zij thans ten toon spreidde, was zelfs door den oppervlak- kigen opmerker niet met bare vroegere onbezorgde vrolijkheid te verwarren. Zg scheen verstrooid en verzonk dikwgls in droomerijenterwijl hare liederen, als het ware, machinaal werden afgezongen; men hoorde hare stem en de melodie van haar gezang, doch de gedachten en de opmerkzaamheid van het meisje, waren eldeqq^. Toen zij mij op zekeren morgen weder honderd gulden ter bewaring kwam brengen, zag ik dni- oudsle speelde voor jager, de jongste voor haas naauwelijks was de haas aan het loopen, of de jager loste het geweer, met dat ongelukkig gevolg dat hij zijn broertje iu de borst trof die onmiddelijk op de plaats dood bleef. In de vorige week is te Brussel eene verschrik kelijke misdaad gepleegd; zekere Schollaert, die, hoewel nog slecht 27 jaren oud, reeds ineermaleu in handen der justitie was geweest eu kortelings een bedelaars gesticht had verla ten, heeft zich in de wouing eener vrouw be- geven, bij welke hij buiten echt twee kinderen had verwekt, en, terwijl zij afwezig was, een dier kinderen naauwelijks twee jaren oud, met een mes den hals afgesneden, hij wilde ook het andere kind vermoorden, toen mea op diens geschreeuw kwam aanloopen en den misdadi ger in hechtenis nam. Graaf Walewski ligt te Etiolles ziek aan den rooden loop. Terwijl te Bellingswolde eene moeder zich even had verwijderd, hoorde zij eensklaps het hulp geschreeuw van een harer buren, zij schoot oumiddelijk toe, en kwam gelukkig bij tijds om baar kind vau 9 maanden, te redden hetwelk reeds door een vos gegrepen was. De heer O. en zijne vrouw, in de gemeente Oullius (Frankrijk) hadden bezoek gehad van hunne pas gehuwde dochter, die met haar echtgenoot eu nog een persoon van Lyon was gekoineu; des avonds zou de familie een wa tertochtje maken, onder weg stootte de boot, met zooveel geweld tegen een ander vaaituisr, dat de jonggehuwden over boord vielentoen de drie nog in de boot overgebleven personen ben trachtten te redden, sloeg het bootje om en alle vijf verdronken. Te IJsselsteijn is een meisje iu de rivier en te Groningen eene vrouw ia het water gevallen, doch beide zijn gelukkig gered. Het schijnt, dat men volstrekt de Parijsche bevolking op den Na- poleonsdag wil laten pret inaken; de gemeen teraad heeft besloten een uachtfeest in het groot te geven met vrij entrée, vrij buffet en nog vele andere volksvermaken. De be richten uit het binnenland van Cbina luiden zeer ongustig, de opstaud maakt groote vor deringen en de Taipings richten vele vernie lingen aan. Koningin Victoria heeft giste ren de dertien te Londen aangekomen Nieuw- Zeelanders, te Orborne ontvangen na de audiëntie hebben zij met II. M. gedéjeu- ueerd. Vau het Tteten tanJezudoor den heer Renau, zijn te Parijs 15,000 exemplaren verkocht. Iu den nacht van 14 op 15 dezer naar gis sing in den morgen tusschen 3 en 4 ure, heeft er te Haareo een aanslag op het leven van den aartsbisschop van Utncbt, monsei gneur Zwijsen, plaats gehad; op Z. D. Iloogw. die ter ruste lag, is een pistoolschot gelost, deljjk, dat ziekte of kommer misschien wel beiden, zwaar op haar drukten, en dat zij er ten laatste onder zou moeten bezwijken. Iu plaats van hare frisscbe bloegenue gelaatskleur bad zij thans een ziekelijke bleeke tint gekregen, de oogen lagen diep ingezonken op hare handen waren de blaau- we aderen duidelgk zichtbaaren hare blanke hals en volle borsteu hadden de afgeronde vormen ver loren. „Scheelt U iets" vraagde ik; „gij wordt door een of ander verdriet gekweld?" Zij keek mij, met droevigen ernst aan en scheen op het punt, mij alles toe te vertrouwendoch de woorden stierven op hare lippen. „Ik moet naar huis terug keerenzeide zij eindelijk, de woorden snel uitsprekende. „Ik moet. Ik ben de laatste zangeres hier. Al mij ne gezellinnen zijn reeds Daar hare geboortplaatsen vertrokkenen toch kan ik Rotterdam niet verlaten Deen; ik kan dit niet! Ik sterf wanneer ik ver trek! En ik sterf ook wanneer ik hier blgfP „Gy hebt eene liefdesgeschiedenis, Rieka," zei- de ik op ietwat gestrengen toon, en was bedroefd door de bij mij opkomende gedachtedat dit jon ge meisje niet meer onschuldig was. „Eene liefdesgeschiedenisantwoordde ;zij ver achtelijk. Ik ben waarlijk te rechtschapendan dat ii iemand bemi;.nen zou, wiens maatschappe. f lijke stand booger dan de mijne staat, en te trotscb om aftedalen. Achmijnheer, ik weet waarlijk C niet meer, tot welken stand ik behoor; mijn hart streeft booger dan vroeger, terwijl mgn stand de zelfde is gebleven. Zij sprak nog een tijd lang op dezelfde wijze,

Schager Courant | 1863 | | pagina 2