INGEZONDEN STUKEN. de kogel drong door den rechterarm, in de zijwanden vau den bnik; hoewel de wonde doodelijk is, bevind de lijder zich redelijk wel; de moordenaar ia voortvluchtig. Scharla kenkoorts, pokken, diarrheën en cholera eiscMen in dc afgeloopcn weekvele slagtoffers te Londen. Te Kiew is Gnrowski, een Poolsch opperhoofd, bij vonnis van den krijgsraad, op gehangen. Niet alleen wordt thans in het Westland de wol opgekocht voor Fransche rekening en allerlei boom- en veldvruchten voor Engelsche handelaars, maar ook aardap pelen voor den uitvoer naar Portugal. Een Fransch statisticus heeft uitgecijferd dat tengevolge van de criuoline-rage, aan meerdere stoflage voor kleedjes, rokken, stalen veren, enz. alleen in Fraukrijk 420 miljoen francs, door de dames, onnut worden uitgege ven. De Russische regering is voornemens alle in Polen gelegen spoorwegbruggen door militairen te laten bewaken, naardieu zij ken nis heeft gekregen van het plan der Poolsche nationale regering om al deze bruggen te doen vernielen. Den 11 Julij had bij Zarki een gevecht tus3chen de Russen en de Polen plaats; nadat 6 uren achtereen met de grootste ver bittering gestreden waswerden de Russen geslagen en trokken naar Czepstochau terug, bunne dooden en gewonden met zich voe rende. Van wege de Russische regering is kennis gegeven dat reizigers, die Rusland te water of te land wenschen binnen te komen een pas of eenig bewijs van herkomst moeten vertoo- nen, willen zij niet terug gewezen worden. Men zegt dat koning Leopold in Augustus aanstaande een uitstapje naar Ostende zal doen. Men schrijft uit Londen dat aldaar een gerucht in omloop is, dat de prins van Oranje met eene Engelsche hertogin in het huwelijk zal treden. Een industrieel te Groningen heeft, naar men zegt, uit vrees voor achteruitgang in zijne zaken, eigenhandig een einde aan zijn leven gemaakt. De uitgever van het leven van Caesar, de heer Pion, te Parijs is naar Vichy ontboden, een aantal geleerden houden zich met de correctie der proefvellen bezig, het werk wordt tegen het einde dezes jaars in het licht verwacht. De weduwe van den kroonprins Ferdinand van Denemarken, heeft besloteu met 50 pCt. de schulden van wijlen haar gemaal, ten bedrage van 3 h 4 miljoen binnen kort, te voldoen. Het beroemde klooster van Guadelupe is het rijkste dat er bestaat, het ligt op 7 mijlen afstands van Mexico, het bezit eene waarde aan ornementen van meer dan tien miljoen francs. Binnen kort zullen te Cherbourg de vergelijkende manoeuvres der gepantserde schepen plaats hebben. Men meldt uit Stokholm, dat iu zonder verdere opheldering te geven, en verliet mij met een betraand gelaat. Het duurde laDgen tijdalvorens ik haar weder zag. De wiuter was ingevallen j de rivieren wa ren met ijs bedekt, eu een ruwe wind gierde door de straten. Reeds was ik tot de gedachte geko men dat Rieka, die zich nergens meer vertoonde naar Geef terug gekeerd was. Ik liet daarheen schrijven, en kreeg ten antwoord, dat zg nog niet te buia was, en dat de haren wegens haar uit blijven in de grootste ongerustheid verkeerden. Ik had reeds bij mij zeiven besloten navorscbingen in het werk te stellen; en de policie van haar verdwenen kennis te geven, toen op zekeren avond bet meisje eensklaps op mijn kantoor tradzij was bleek en beefde hevig; en vermogt naauwe- lijks zich staande te houden. „Mguheer!" riep zij in hevige ontroering, „be draagt het gelddat gij van mij in bewaring hebt, zestig duizend gulden?" Ik sloeg mijn grootboek open en las: „Rieka Kolmaan negen en vijftig duizend twee honderd gulden." „Alroo bezit ik nog geen zestig duizend gulden? riep zij wanhopig „O Hemel wat moet ik nu beginnen „Een hevige strijd scheen in baar binnenste plaats te hebben. Eindelijk viel zij mij te voet. „Gij zult mij het ontbrekende, immers wel leenenniet waar V vraagde zij vleijend. „Gg zult het immers mij niet weigerenik zal niet cphouden u te smeekenvoor gij aan mijn ver langen zult voldoes. In bet volgende jaar, mis schien wel eerder, betaal ik u het geleende terug. het begiu dezer maand, in dc nabijheid vau Drontheim, vier personen door eene aardbeving het leven verloren. In de vorige week werd te Parijs in het voormalig park van Bercy, de eerste steen gelegd voor het nieuwe wijn entrepót, dat door eene maatschappij, onder directie van den hertog de Yalmy, met 15 miljoen francs wordt gebouwd. Te Lvman in Noord-Amerika is eeu man vau 100 jaren overleden, hij heet Amaziah Goodwin, diende in de groote Ame- rikaansche omwenteling en was tegenwoordig toen hel vonnis aan den Engelschen majoor André werd voltrokken, die op last van Was hington, als spion, werd opgehangen. Te Amsterdam is eene bejaarde vrouw door eene vigilante overreden en op de plaats dood ge bleven; en het lijk van een dito man uit het IJ opgehaald. Men zegt dat generaal Tarey de veroveraar van Puëbla, door een val van het paard, een been heeft gebrokeD. In Spanje zijn meer dan 125 zondagen in het jaar. In de afgeloopen week is in een gang te Schiedam nabij den molen arde Oost" gevonden eene levende slang, (zoogenaamde ringslang) ter lengte van 7 Ned. palmen. Te Maassluis hoort men sedert eenigen tijd spreken van eene aanstaande wijziging in de limietscheiding van deze en eenige omliggende gemeenten. Zijn de geruchten waar, dan zou de gemeenten Vlaardinger-ambacht, die geen kom heeft, bij andere gemeenten ingedeeld worden; dan zou die gemeente, die van alle zijden tot aan en in de kom door Maasland is omringd, uitgebreid wordeneu de buurschap But- gersdijk thans behoorende tot Maasland, waarvan zij echter een uur verwijderd is; bij de gemeente Lier worden gevoegd, waaraan zij onmiddelijk grenst, terwijl Kethel eu Vlaar- dingen ook eenige uitbreiding zouden ondergaan. Het is allezins te wenschen, dat deze ge ruchten bewaarheid mogen worden en de mi nister van Binnenl. Zaken, die ook in dit reeds vele verbeteringen tot stand bracht, spoedig deze aangelegenheid tot een onderwerp van onderzoek moge maken. (Ar. K. Ct.) Z. M. heeft bij besluit vau den 16 dezer, aan den beer J. G. Jager, autorisatie verleend tot het oprichten van de Amsterdamsche Ka naal Maatschappij. Z. M. de Koning heeft aan Z. K. H. den Prins van Oranje de ver sierselen der orde van het Guldenvlies overge reikt, van welke orde Z. K. H. door de koningin van Spanje, tot ridder is benoemd. Te Alkmaar zal door de Hollandsche maat schappij van Landbouw in de maand Augus tus aanstaande eene tentoonstelling van paar- den plaats hebben, waarbij onderscheidene prijzen uitgereikt zullen worden, (zie de ad- i vertentie hier achter.) Ik zal dan weder zingen. Mijne gezondheid be gint te verbeterenmijne stem komt weder terug. Ik zal Weber's lied weder voordragen. Gg zult aan hem schrijven en hem verzoekeneen nieuw lied, voor mij, te compoueereu. Geef mij zestig duizend gulden, mgoheer. Ik ben er om verlegen, dadelijk; over een uur is het mischieu te laat, Mgo leven, ja nog meer dan mijn leven hangt er van af!" „Zestig duizend gulden I" antwoordde ik ver baasd. „Ik wil te u wel gevenzoo gij mij ge zonde redenen er voor opgeeft en mij zegt wat gij met het geld doen wiltanders krijgt gij geen stuiverwant de opgewondenheidwaarin gij u thans bevindt, noodzaakt mij, u voor dwaasheden te bewareo." Zij werd rood van kwaadheiden bare oogen vonkelden ais bliksemstralen. „Mijn geld behoort mij!" zcide zij woedend. Ik heb het U toevertrouwd en verlang het nu terug. Geef het mg het is tot miju leedwezen niet de volle som, die ik noodig heb, maar ik zal, zoo ik hoop, wel in staat zijn,elders bet weinige mij nog ontbrekende te verkrijgen." „Ik zal u het geld niet geven, Rieka, hernam ik. Hoe, gij wilt mij mijn eigendom onthouden? Dan ga ik oogenblikkelijk naar de overheid-, om mg over n te beklagen. „Geene bedreigingen kunnen mij in mijn be sluit doen wankelenmiju kind," antwoordde ik met volkomene bedaardheid. „Bovendien kunt gij dat geld niet als uw eigendom beschouwen. Het behoort aan uwe familieuwe znstersuwe bejaarde onderen." Menheer de Krantedrukker Ik ben obstemaat en razend en heb al tweemaal de letters van me brief uitgehuild want al bin 'k maar een arme dienstbooi die alle dag hard moet werken, en a( draag ik ok maar een klein creolientje zoo heb ik toch ook me gevoel en sta net zoo goed op me fezoenals die heele kerkeraad die 't be stuur verzocht heitons zocdagsavends 't dan sen te beletten en wel zoo als in de krant staat om de onzedelijkheid Wat motten de menschen die de krant zienwel van de Schager meisjes denken en wat zal the moeder zeggenals ze hoort dat et bestuur daar aan te pas is gekomen en 'k heb toe 'k laast thnis wasnog wel zoo uitgepakt over 't plezier dat we winters in de dansschool hadden, 't Is me ook 'n mooije, die Kerkeraad hier God bewaar me men eerik ben een liefhebster 'n echte lief hebster van dansen eu geef even gaarne een kwartje voor een klein pollekatje, als twee centeu voor 'n groote preek en vergangen winter heb 'k ook menig Zondagavendje 't dans school gefrikketeerd maar 'k zweer er 'n eed op en als ik nu lieg is t wat erger als dansen denk ik, t ging er altijd in eer eu deugd, zonder 'n vuiltje aan de lugt, dansen van zevenen tot negeuen, 'n kop sjokalaai drin ken en dan vrolijk naar huis. En daarentegen roept nu die fijne kerke raad 't bestnur van de plaas te hulp. Och lieve Mozes! de kinders van de leden van 't bestuur zeivers kwamen er wel lekkertjes danseD, en dat vonden we ferm, en 't hin derde nietsdat verzeker ik je. En als nu 't bestuur ons het dansen verbiedt, blameren ze er eigen kinders zou 'k begrijpen, en dat zullen ze geloof ik, niet doen maar als 'k er bang voor waszon 'k het bestuur verzoe ken, onze en er kinderen eer op te houden tegen die leeüjke kerkeraad, want als ik zweer, dan kun je me gelooven, ik ben ineê lidmaat, en heb me arrestatie hier, zoodat ik wel weet wat een eed is, en als als ik begin weêr te huilen als de kerkeraad ons arme dienstmeiden nu blameert, aan wie zullen we dan anders het hoofd leggen dan aan 't bestuur en onze vreijers Onzedelijk? 'tis laster, niets dan laster. Wel't zou wat kwaads zijn, als we met onze jongens en 'k heb'u knappe'n brani hoor een paar uurtjes dansen. Is de kerkeraad dan ook niet jong geweest en hield die niet van dansen K wed ze waren cr even graag naar als wij, van de domiué af tot 't kleine kos- tertje toe. Maar 't gaat zoo, de koeijen ver- Terwijl ik haar aan bare geboorteplaats herin nerde, zag ik, hoe hare oogen zich met tranen vulden. Zij verborg haar gelaat in hare handen en scheen geneigd te zijn, zich zonder verderen weerstand, naar mijn wU te voegen. „Mijn vadert Mijne oude arme moeder! zij zullen mij vervloeken zoo zij vernemen wat ik gedaan heb. Doch' het ia niet te veranderen. Ik moet bet geld hebben, zoo gij het mg niet geeft, dan vermoord ik mg voor uwe oogen." Met deze woorden vloog zij naar het raamhad hetzelve in een oogwenk geopend en zich reeds met de helft vau haar lichaam buiten hetzelve begeven .terwijl zij het kozijn nog met hare ban den vasthield. „Kom mij geene schrede nader," riep zij vast besloten, „zonder my te beloven de zestig duizend gulden te zullen gevenzoo niet, dan werp ik mgdoor het raamnaar beneden." En zg zou hare bedreiging, zonder twijfel, vol voerd hebben. „Gij zult bet geld hebben," zeide ik van schrik bevende. Snel en ligt sprong zg in de kamer terug en kwam naar mg toeloopen. Ik nam zestig duizend guldeniu papieren geld eu overhandigde het haar, zwijgende. Zij bedekte mgne handen met kussen, stamel de eenige dankbetuigingen en verdween met de snelheid van een door de honden vervolgd wordend ree. (Slot c olgt

Schager Courant | 1863 | | pagina 3