Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 30 JÜÏJJ. No. 305. Zevende Jaargang. A». 1863,^^ SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten„0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. TJITO-EVEE 3?. J". GK DIDEEICH. prijs der advertentiön Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerder„0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEN IFIR^AZSTCO. SCHAGEN 29 JULIJ. Met een zeker genoegen lazen wij in No. 222 en No. 223 van de nieuwe Courant voor den Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. een ingezonden stuk, dat onder den titel: „Iets voor Schagen. Spoor. Kanaal ver kiezingen." de belangen onzer gemeente te sprake bracht Wij lazen dat stuk met ge noegen omdat wij er stellingen in vonden die wij van gnnscher harte kunnen beamen. Wij zijn het namelijk met den steller van bo vengenoemd stuk volkomen eensdat Schagen een directe behoefte heeft aan waterwegen en wel in de eerste plaats aan kanaalverbin dingen met de Zijpe, Anna Paulowna Polder, Wieringerwnard enz; wij stemmen het hem gaaf toe dat de spoorweg slechts gedeeltelijk de gebreken hersteltwaaraan Schagen als marktplaats laboreertdat hij veeleer een weg tot afvoer dan tot aanvoer zal zijn; wij moe ten het tot ons leedwezen bekennen dat Alk maar alle middelen aanwendt om den handel naar zich te trekken en daartoe geene kosten spaart, terwijl Schagen daartoe haast geene pogingen doet; maar toch kunnen wij het niet onder ons laten te wijzen op de onjuiste ge volgtrekkingen die de steller uit zijne bewe ringen afleidt. Onder dankzegging over de grammatische les over het woord „schuifelen" en voor de stichtelijke herinnering aan de Paradijsslang wier naam de schrijver, om hare groote zeltl 2'tamheidwel met een kabitale letter had mogen schrijvermet belofte bij voorko mende gelegenheden alleen van spoortreinen te gewagendie met duizelingwekkende snel heid door onze sclioone provincie ijlen zijn wij zoo vrij de volgende regels uit het „In gezonden stuk" af te schrijven „Gelegen in eene streekwaarzoo wij ons niet bedriegeualmede de beste van de beroemde kaas onzer provincie wordt bereid omringd en door straat en grindwegen verbon den met tal van dorpen en gehuchten al waar uitsluitend landbouw, veeteelt en zuivel bereiding worden uitgeoefenddoor een ge- schikten waterweg in gemakkelijke gemeenschap met polders wier graan productie zeer belang rijk mag worden genoemden bij dat alles in het somtijds onverklaarbaredoch niettemin bestaande voorrecht deelende dat om een spreekwijze te gebruiken „de menschen er willen zijn"kan het zoo goed als zeker worden geacht dat Schagen zich alsdan met den tijd in het bezit van graanmarkten zoude mogen verheugendie bij de reeds bestaande veemarktenzeer krachtig zouden medewerken tot de welvaart der ingezetenen en de ontwik keling der plaats." Aldus wordt de toekomst van Schagen ge schetst, indien de noodige kanalen het met andere plaatsen verbonden. "Wij gelooven aan die toekomstmaar verschillen iu meening „hoe zoo 'n toekomst aan onze gemeente te verzekeren met den steller. Wij moeten hem daartoe slechts ééne vraag doen namelijk van welken stand hij den bloei van Schagen verwachtvan de burgerij of van den landbouwersstand. Blijkens zijue eigene woorden van den laatstenwie anders zijn de personendie kaas granen zuivel enz. ter markt brengen wie zouden in grootere geta le ter markt komenzoo 't niet de boeren zijndie van de goede gelegenheden profi- teerendemisschien een tochtje meer naar Schagen en één minder naar Alkmaar zouden maken wie zullen dus het verkeer in Schagen levendiger maken Wij antwoorden: deland- bouwers. Niet dat we daarbij ontkennen willendat ook de burgerstand vooruit zal gaanintegendeel. Een drukker verkeer zal de winkeliers in de gemeente aansporen te kun nen voldoen aan de vragen naar artikelendie men nu, soms tevergeefs zoektgrooter omzet zal met uitbreiding van bedrijf de welvaart naar alle zijdenvermeerderen; kooplieden in granen en andere artikelen zullenzoo zij zich al niet zelf in Schagen komen vestigendaar hunne agenten en makelaars kiezengrootere bloei van handel en landbouw zal ook voor den handwerksstand zijne vruchten afwer pen; uitgestrekter verkeer zal met meer win sten meer weelde in de plaats brengen de gebouwen zoowel als 't huisraad zullen daar van getuigen en schrijnwerker, timmerman, metselaar enz, zoowel als hunne knechten en arbeiders zullen daarvan aanzienlijke inkoms ten trekken. Maar keeren wij tot de eerst- gestelde vraag terug en wijzigen wij haar eeni- germate tot een antwoord„zal zoo 'n toe komst niet eenig en alleeulijkaan den land bouwenden stand te danken ziju Y' Maar men rekene daarom het aanleggen van kanalenhet verbeteren van marktwe zen en handelsverkeer niet S. (zoo is namelijk het bewuste stuk geteekend) tot de bijzonde re belangen van den burgerstand, meer dan een anderen stand hebben de landbouwers daaraan behoefte. Het voordeel, dat de brand stoffen daardoor bijna 201| goedkooper zouden worden, is een profijt dat burger en boer deelenzoowel als zij de voordeeleu genieten, die uit een zuinige huishouding der gemeente voortvloeijenmaar is het voor de boeren dan niet van direct belang dat zij een gemakkelijk verkeer met de naastbijzijnde marktplaats heb ben zullen die beter ingerichte't zij land 't zij waterwegenhem met de zekerheid ver schaffen op altijd drukke markten grage koo- pers te vindenvan wie hij goede prijzen kan bedingenzullen die verbeterde wegen en vooral kanalende kooplieden en voor namelijk de opkoopers niet dieper landwaarts in voeren, omdat een verzending naar Scha gen die moeijelijkheden niet meer aanbiedt die thans nog aan zoodanige verzendingen verbonden zijn zullen de landbouwers die in en om Schagen wonen en die daar hunne wa ren ter markt brengen, geene hoogere prijzen kunnen bedingendan wel thans het geval is, omdat door te hooge transporten de con- curentie met andere beter voor den handel gelegen plaatsen onmogelijk gemaakt wordt Zouden de landbouwers dus geen even groot, geen grooter belang bij kanalen hebben dan de burgerstand Handelen de vijf leden uit den landclijken stand, die in den raad zitten niet direct tegen hun eigenbelangwanneer zij zich opponeerenwanneer zij niet alle krachten inspannen om Schagen door waterwegen met de naburige gemeenten en polders te verbin den Zullen zij moedwillig verblind zijn en blijven tot de markt zich naar elders heeft verlegd "Wij voor ons koesteren nog betere gedachten van hen; wij gelooven, dat zij eer lijk genoeg zullen zijn, Schagens welvaart te bevorderen al ware dit niet direct in hun be lang; thans nu hun eigen belang hen roept, hen noodzaakt, zouden wij haast zeggen, oui de handen aan 't werk te slaan, twijfelen wij niet of zij zullen de pogingen van hunnen Voorzitter ondersteunen, doordrongen van de vaste overtuiging, dat zijn onbaatzuchtig, be langeloos, zelfopofferend streven geen ander doel heeft dan Schagens welvaart. Daarom mag het thans de vraag niet zijn, is die kandidaat van den landelijken, is hij van den burgerstand; neen, wij zijn het hierin met S. eens dralen is gevaarlijk! Maar verre van eenig kandidaat op den voorgrond te stellen, wijze wij op onze vroegere opmer kingen over de verkiezingen, en roepen er de kiezers toe bij de aanstaande herstem ming Kent gij een man, van weikeu stand ook, die alle middelen aan zal wenden om Schagens bloei te bevorderenKiest hem A31ERIKA. In den Courrier des Etats— Uuis komt het volgende verhaal „voor den slag bij Gettysburg." „Op den 1 Julij had er een voorpostenge vecht plaats, waarbij generaal Reynolds voor de overmagt moest zwichten en zelf sneuvelde. Zijne troepen trokken daarop naar een sterke stelling achter Gettysburg terug; zij hadden eenige honderde krijgsgevangenen gemaakt waaronder de generaal Archer zich bevond. Des avonds kwam de generaal Meade met het overig deel der troepen aan, en nam des nachts de noodige maatregelen voor den slag, welke naar alle waarschijnlijkheid tegen den volgen den morgen kon worden te gemoet gezien. „Donderdag morgen, 2 Julij, bevonden de gefedereerden zich ten oosten en ten zuiden van Gettysburg den weg van Baltimore en dien van Faneytown naar Emmitsburg dekkende, waarmede hunne liniën bijna parallel liepen. De gesteldheid van het rerrein san den regter- flank en het centrum was uitmuntend ter ver dediging geschikt. Aan de uiterste linkerzijde liep de grond in afhellende rigting tot aSn 4

Schager Courant | 1863 | | pagina 1