AMERIKA. G EMEINÜDE IJl IJ ECHTEN verachtelijk vindt? Zijn cr stukken geplaatst, die uw( verachting met recht hebben kunnen opwekkén? Laat ons eens zien! Gij zult het toch niet niet verachtelijk vinden, dat wij de Russische geweldndiglieden in Polen afkeuren; of vondt gij 't misschien verachtelijk dat wij Bleeswijk 's rechten besprakenof den Noor delijken in Amerika in 't belang der ineusch- heul toewcnsclitc!)dat zij vrede moesten maken; of dat wij ons vertenigden inet de woorden van den Leijdschcu Hoogleeraar tegen de aantijging van den Heer van der Brug- glien Dat laatste feitzou dat soms aan- druischcn tegen uwe ideeën van verdraagzaam heid Dan beklagen wij umaar wij verach ten u, niet. Of zijn 't de gemengde berichtendie uwen toorn opgewekt hebben. Dan spijt het ons voor udat gij u toornig maakt om gebeur tenissen, waaraan ons weekblad onschuldig is; dat gij het verachtelijk zoudt vinden, omdat het soms verachtelijke misdrijven mede deelt. Maar zoover zal toch zeker uwe be krompenheid niet gaan? Of zijn 't de ingezonden stukken die uwen geest verbitterd hebben Welaan weet dan dat de Redactie, niet eigenwijs willende zijn, tot stelregel heeft aangenomen aller opinie te eerbiedigen, en zelfs stukken te plaatsen met wier strekking zij zich niet vereeuigen kan ten volle overtuigddat ook hare zienswijze niet altijd dc eenigc ware is. Ergert Gij u dan over eenig ingezonden 'stuk, braak dan nwe Gal niet uit tegen een weekblad waarvan Gij de hooge waarde voor dezo streken niet schijnt te kennen zeg dan niet, dat ieder weldenkend ingezeten de lezing moet nalaten, omdat er artikelen in voorko men, die met uwe zienswijze niet overeenko men, want of onver Jraag:aa/ulteid, of bekrom penheid of eeu geest van reactie kunnen u zoodanig oordeel slechts inboezemen. Maar omdat alles verachten w ij U niet; wij beklagen U slechts. Wij gevoelen nog slechts medelij den met u, oindat gij u aan principes aan sluit, die zoo ze algemeen in de maatschappij dóórdrongenhaar terug zouden voeren tot dc onverdraagzaamheid der voorgaande eeuwen; en wanneer er bij ons ook sprake van ver achting mocht zijnzouden wij geen andere redenen kenuen dan de verachtelijke wijze waarop gij in het duister ons weekblad wilt schaden; d;ui dc inhumane, ja bijna lasterlijke aantijging, dat het stukken opneemt, die een weldenkend burger niet moest lezen. Zoo gij beschuldigt, beschuldig dan zoodanig, dat wij weten met wien wij te doen hebben of ten minstewaarop uwe beschuldiging steunt. Voor zoodanig geargumenteerd stuk zetten wij onze eigen kolommen openmaar een aantijging ongeteekend in eenig dagblad geplaatsttreft onze diefute verachting. Dat onze Lezers beslissen Vervolg en tl of) Naauwelijks had de artillerie van het zuiden gesproken of de zuidelijke infanterie rukte op met den stormpas op den linkervleugel en het centrum der gefedereerden aan. De derde af- deeiing wederstond koelbloedig den aanval maar de vijand maakte tegen de flanken daar van een beweging, welke de spoedige afzending van versterking noodzakelijk maakte. De divisie Barnes was ter rechter, de divisie Ayres ter linkerzijde en de divisie Grawfort, de reserve uitmakende, was gereed zich naar het bedreigde punt te begeven. „W at vooral bijdroeg om de worsteling zoo bloedig te doen zijn, was de nabijheid der vijandelijke troepen, waardoor een onophoude- lijk peloton vuur kon onderhouden worden en weinig schoten verloren gingen. Dit gevecht duurde drie uren, en zelden had een der bei de partijen zoo veel hardnekkigheid, aan den dag gelegd. Nu en dan deden de gekonfede- reerden eene kolonne tegen de batailjons der Noordelijken oprukkeu, maar de aanvallen ble ven vruchteloos en de aanvalskolonnc spatte uiteen tegen de onwankelbare liniën der Noordelijken. De taktiek van beide zijden stond op gelijke hoogte en even spoedig als de gekonfereerden een aanval uitvoerden werd hij door de gefedereerden afgeslagen. Bij een dezer aanvallen werd de generaal Sickles door een granaat getroffen, welke hem het rech ter beenwegnam. Ilij werd naar achter ge dragen, alwaar men onmiddclijk het been tot onder de knie afzette. «Naar mate de dag verliep, werd de worste ling heviger. De gekonfedercerden stelden alle mogelijke pogingen in het werk om den vijand vóór den nacht te vernietigen, cn deze zag dat nog slechts een enkel uur strijdens noodig was om het slagveld te behouden. Dc gene raal Meade zoud nu dc tweede afdeeling ter versterking naar dc derden en vijfde korpsen en van toen af begonnen de gekonfedercerden langzaam en al vechtende terug te trekken. Zij hadden nog beproefd om zich van de ar tillerie der Noordelijken meester te maken, het- gceu hun ook voor een oogenblik met de batterij Wutson gelukt was; de divisie Birncy had hun deze evenwel ontnomen. „liet was half negen toen de slag eindigde. De gekonfereerden trokken in hunne positiën van des morgens terug, terwijl zij bijna geheel het slagveld, met ecu aantal doodru cn ge kwetsten bedekt, ontruimden, het werd door de voorposten der gefedereerden bezet. Omstreeks tien ure kwam de intuvo van achter het wolk gordijn te voorschiju, en verlichtte een vrecs- selijk tooneel. Voor eenige brigades, welke door muren of heggen beschermd waren, zag men dc gesneuveldenop een gehoopt tot ware piramiden; voor het front der brigade Webb, was de grond zoo geheel door lijken bedekt dat hij bijna onzigtbaar was." Bij het openen der stembillettcn van dc, op gisteren, gehouden herstemming tot verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad, bleek te zijn ingekomen 131 briefjes, hiervan waren stemmen uitgebracht opJan Porbeek 92; Jan Noë 77; Coruelis de Pater 58, Jan Borst 32, zoodat de beide ccrstgeuoemden tot lcdcu zijn gekozen. Te Parijs is een treem lsoortig proces be handeld; de heer Hildegarrt, attaché aan de Engelsche ambassade, had geweigerd honden belasting te betalen, omdat zijn bond tot de ambassade, behoorende vrij was, de heer llil- degard kreeg gelijk, doch op andere gronden, niet omdat de hond tot de ambassade behoorde, maar omdat bij in het buis der ambassade woonde en dat gebouw geacht kan worden op Engelsch grondgebied te staan. Een man te Delfshaven heeft dezer dagen in den vroegen morgen, zijn huisraad stuk geslagen en zich daarna in de sluis verdronkeu. In Zwitserland, gelukkig ge beurt roo iets aldaar zelden, zijn een reiziger en zijn gids door gewapende roovers overvallen de gids werd door twee kogels gewond, en de reiziger gedood. De hofstede van A. Jespers te Ginneke nabij Rreda, is een prooi der vlam men geworden, de brand nam zoo schielijk toe dat de huisgenooten bijna in het liemd bun leven moesten redden, een varken cn eene geit zijn verbrand men denkt algemeen dat er kwaadwilligheid achter schuilt. Donderdag 1.1. is in 't Noord-Hollandsche kanaal tusschen Puricerende en Ilpendam door aanvaring gezonken eeD schuitje, geladen met 30 mud aardappelen enz., toebehoorendc aan W. Koning te Alkmaar. De arme tobbert kon nic-ts redden en heeft daardoor zijn geheele bezitting verloren, bedragende p. m. f 150; hij ziet geen kans om voor vrouw eu kinderen het brood te winnen. Naar men verneemt zal hij met toestemming van burgemeester Woensdag of Donderdag a.s. aldaar eene collecte honden. De Salut Public deelt het volgende mede: Zaturdag jl. werd een lijk van een 70jarigen man uit de Rhoue opgehaald en iu de Morgue tentoongesteld; eene vronw en haar echtgenoot herkenden het te zijn dat van hun vader, ze keren Vatron, na de gewone formaliteiten werd het lijk aan de familie teruggegeven en door haar Maandag j.1. begraven; toen dochter en schoonzoon van het kerkhof terug kwamen, ontmoetten zij hnn vadir, die hun vraagde vanwaar zij kwamen; in de uiterste verbazing verhaalden deze, dat zij hem zoo even hadden begraven, alles helderde zich op, Vatron was uit geweest cn kwam terug, de kinderen haJ- den zich iu het lijk vergist, het was dat van ecu ander, de acte van overlijden is vernietigd en Vatron in de registers van den burgerlijken stand weder onder de levenden opgenomen. Een loodgieters knecht te Groningen, bezighe den aan een der torens verrichtende, viel van eene hoogte van meer dan honderd voet te aarde; de ongelukkige werd erg gebroken eu gekneusd, maar leeft toch nog. Te Aruhem, hebben twee buren, beide ge pensioneerden officieren, wegens plagerijen die zij elkander onophoudelijk aan deden, op de plaats achter hunne woning, twist gekregen inet dat gevolg dat de een den ander heeft dood gestoken. Te Napels wordt thans eeu Protestansch blad het geweien uitgegeven. De 14-jarige zoon van een visscher te Scheve- ningen, bezig zijnde met netten te breiden is over boord geslagen en verdronken, men heeft het lijk nog niet gevonden. Te Rlienooy, nabij Leerdam, is brand ontstaan, in een, door twee personen, een aibtider en een timmerman bewoond huis, die zondanig in hevigheid toe nam, dat in weinig tijds alles een prooi der vlammen was. De zangeres Desirée Artot is voor liet aanstaande opera-saizoen door tien directeur Saloi te Weenen geëngageerd voor 15,000 francs per maand, men zegge thans niet meer, dat de kunst loopt bedelen, althans de zangknust niet. Monseigneur Zwijsrnaartsbisschop vnn Utrecht, is na zijne gelukkige herstelling te Til burg aangekomen en aldaar feestelijk inge haald. De werkzanmheden aan de aardenbaan voor den spoorweg Almelo-Salzbcrgen, worden met spoed voortgezet, zonder bijkomende om standigheden, zal dat werk nog voorden winter klaar zijn. Sedert eenige dagen ziet men te j'arijs op de boulevards een zeer vreemd soortig rijtuig rijden de vier zitplaatsen draaijen in de rondte, zoodat de personen, al rijdende ronddraaijen om van alle kanten den ointnk tc kunnen bezien. De fuselier G. P. E. Hendriks van het dépót-batailjon, 7. reaiment Infanterie te Utrecht, zal eene gouden raedailje en f50 krijgen, omdat hij sedert 36 jaren trouw en eerlijk soldaat is geweest. Nabij Oberliauscn heeft spoorweg een ongeluk plaats gehad, waarhij vijf personen het leven verloren. Men verzekert dat in Frankrijk 15,000 sol daten voor eeu half jaar verlof hebben biko men, dit wordt als een bewijs van bet behoud van den vrede gehouden. De dierentemmer Hermaun te Parijs ligt in procis met Mejufvrouw Smith; deze had zich verhonden met hem in de hokken der dieren te gaan, de beer Hermann zou haar dan tegen hun aanval beschermen; eenige kee- ren hadden die voorstellingen plaats gehad en nu wilde de heer Hermaan dat Mejufvrouw Smith inet hem in het hok van den woesten witten beer zoo gaan, docb dit weigerde zij, daar zij het te gevaarlijk vond, Hermann wil thans schadeloosstelling van haar hebben. Dezer dagen is een min, door sterken drank bevangen op den spoorweg tusschen Rotter dam en Schiedam, gevallen en blijven liggen, gelukkig dat hij joist tusschen de rails lag, zoodat er een trein over hem is gegaan zon der hem te raken. Een fransch blad meldt dat iemand, die in de Gsronue zwom, eens klaps zonk; een ander sprong in het water om den drenkeling te redden, doch ook deze stond op het punt van te verdrinken; toen een jong menseh van 20 jaren, zekere Tamisier, geheel gekleed in de rivier sprong en weder aan wal kwam, met iedere hand een der dren kelingen vasthoudende. Te Zeist heeft een vreesselijk onheil plaats gehad; terw ijl dc mo len stil stondviel een der wieken naar be neden en stortte op een wagentje waarin 3 kinderen van den heer Koning uit Amsterdam zatten; twee der kinderen waren dadelijk dood, het derde, benevens de meid, die bij de kin deren was, zijn deerlijk verwond. In den

Schager Courant | 1863 | | pagina 2