17 SEPTEMBER. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. M 312. A°. 1863. BRIEVEN GEHEEMC \FKOM)ll,IM,t\. Zevende Jaargang. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagen Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Couranten Verschijnt iederen Donderdagmorgen. ƒ1.00. 1.15. 0.10. UITO-EVEE I». J". GK DIDEBIGH. prijs der advertentien Van ccn tot vijf regels/0.75. Iedere regel meerder0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Grootc letters naar de ruimte die zij beslaan. De Burgemeester van Schagen. Brengt bij deze ter keniiisse van de inge zetenen dat het primitief kohier van het patentregt, dienst 186J op den 9 September 1803, door Heil Staatsraad, Commissaris des Konings in de. Proviucie Noord-Hollandis executoir verklaard; En herinnert alzoo een iegelijk, dat geenc reclamatien tegen den aanslagingevolge de Wet, zullen worden aangenomen, dan die binnen drie maanden, na de bekendmaking van het executoir verklaren der Kohieren en dus vóór of op den 1t December aanstaande zullen zijn ingeleverd wordende mitsdien een ieder aangemaand ter voorkoming van zijne schaile, binnen den gemelden tijd zijne recla matie in te inleveren bij den Controleur der Divisie, met overlegging van eeu Duplicaat- Kwitantie, wegens de voldoening van liet* geen hij tot den dag zijner reclame schuldig is. En opdat niemand hiervan eeuige onweten- heid voorwende, is deze afgekondigd en aange plakt waar zulks behoort. Gedaau te Schagen den 11 September 1883. De Burgemeester voornoemd. II. R. DE MEER. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen bij deze ter keunisse van de belang hebbenden, dat de patenten over het dienstjaar l*63/t aan de pateutpligtigen, tegen intrek, king van het bewijs voor den ontvang van het biljet van aangifte afgegeven, zullen wor* den uitgereikt van Woensdag den 16 Sep tember tot Zaturdag den 26 September 18C3 des morgens van 10 tot 2 ure. Wordende de patentpligtigen heiinnerd, dst de patenten in persoon behooreu te worden afgehaald, ten einde dezelve volgens art. 25 der Wet door hen kunnen worden geteekend doch dat, ingevolge Z M. besluit van deu 17den October 1320 (Staatsblad No 22) aan degenen, die na den afloop van opgemelden tijd hunne Pateutbladeu niet zullen hebben afgehaald, dezelve aan honne huizen door den Deurwaarder der directe belastingen zullen worden bezorgd, in wiens tegenwoordigheid hel patent door den patenpligtige zal moeten worden geteekend en welke bezorger daarvoor zal mogen vorderen tien cents voor ieder Patentblad. Aldas vastgesteld en van het Raadhuis te Schagen afgekondigd den 15 September 1863. De Burgemeester H. R. de MEÊR, De Secretaris A. J. van CANTFORT. De zwarte onweerswolkdie zoo dreigend over oostelijk Europa hing, schijnt voor het oogenblik weg te drijven. Doch de elektrieke stof, waarmede de lacht bezwangerd is, is daarmede niet verdwenen. Het gevaar heeft zich slechts verplaatst en de bui is van het noordoosten naar het noordwesten getrokken. Naauwelijks heeft men vernomen dat er kans is, dat de Poolsche quaestie vreedzaam en bij minnelijke schikking zal beslecht worden, of men verneemt dat de Sleeswijk-Holsteiusche quaestie een zeer oorlogzuchtig karakter aan neemt. Wanneer wij zeggen de „Slecswijk-Hol- steinsche" quaestie, doen wij dit o:n ons naar het gewoon spraakgebruik te voegenhoewel de benaming „Duitsch-Dcensche" quaestie juis ter cn meer het wezen van dit geschil aan duidend is. Strikt genomen zou cr alleen sprake moeten zijn van de „Holsteinschc" quaestie, van de verplichtingen die de Koning van Denemarken als hertog van Holsteinals Duitsch vorstjegens den Bond te vervullen heeft. Maar de Bond maakt gebruik (om niet te zeggen misbruik) van eenc onhandigheid, jaren geledenmet de zaïnenkoppcling van Sleeswijk en Holsteindoor de Deensche re gering begaan om door middel van Holstein, ook Sleeswijk vast te houden en zich een goed stuk van Denemarken toe te eigenen. Sci/es- wig Holstein meerumschlttngen is zoo lang een Duitsch volkslied geweest en langs de straten gezongen dat de Duitschers zich eindelijk te goeder trouw zijn gaan inbeeldendat het meenimsch/uugeu Sleeswijk eigenlijk een stukje Duitschland is, door de wreede Deuen over weldigd en sinds dien tijd prediken zij voort durend kruistogten om deze verdrukte natio naliteit uit hare boeijen te gaan verlossen. Ongelukkig voor Denemarken bestaat in Slees wijk een tamelijk sterk Duitsch elementdat natuurlijkerwijze de manoeuvres van Duitsch land begunstigt en iu de hand werkt eu hart roerende kreeten over zijne verdrukking door de Denen aanheft. Duitschland wil hetzelfde wat het met bit terheid aa:i frankrijk verwijt te willenhet zoekt zich af te rondenhet streeft naar „na tuurlijke" greuzen het streeft er bovenal naar, eene zeemogendheid ie worden. Wanneer wij op sommige Duitsche kaarten de Noordzee met den naam van das Deutsche Meer aangeduid vinden mogen wij glimlachen over dit naïef vooruitloopen op eene gedroomde toekomst; er ligt evenwel eene beteekeuis in welke wij niet moeteu veronachtzamen. Er ligt een wensch in maar ook eene bedreiging. De wensch is op zich zelf noch onnatnurlijknoch onre delijk. Dat Duitschlandhetwelk niet meer dan eene binnenzee (de Oostzee) ter zijner be schikking heeftslechts een kleine kuststrook aan de Noordzee bezit en door Nederland en België van den ruimen Oceaan gescheiden is, over deze smalle streepen heen begeerige blik ken werpt naar den grooteu vaarweg der na tiën dat het de behoefte gevoelt naar bree- dere strandennaar meerdere zeehavensnaar rechtstreeksche gemeenschap met overzeesehe volken, dat het er naar streeft eene zeemo gendheid, misschien een koloniale mogendheid, te worden dit alles, wij erkennen het, is, op zich zelf beschouwd, een billijk streven, eene edele eerzucht Maar in de bestaande toestanden van Europategenover de geves tigde en onvervreemdbare natioualiteits-rechten, is de verwezenlijking van dit streven niet zon der rechtsverkrachting te verkrijgen. Als België en Nederland niet verkiezen zich in Duitsch land op te lossen, als zij België en Nederland blijven willenmoet liet verlangen naar de Duitsche havens Rotterdam en Nieuwediep VlissingenAntwerpenOstendeenz. voor liet recht der Nederlandsche en der Belgische nationaliteit onderdoen want het doel wettigt de middelen niet. Evenzoo mag het verlan gen naar Schteswig-Holstein meerntnschhingen niet meer geldendan Denemarken 's recht op eene Deensche provincie, al wordt die Deen sche provincie voor een groot deel door Duit schers bewoond. Wanneer dus de Bond inderdaad optrekt, niet enkel om Holstein te bezetten eu daar de rechteu der Duitsche nationaliteit te hand haven maar ook om Sleeswijk te veroveren en eenc groote uitbreiding van het Duitsch strandgebied te verkrijgen is een oorlog bijna onvermijdelijk. Denemarken kan zich zulk eene geweldadige toeëigening van Deensch gebied niet laten welgevallen. En de natio- ualiteits-quaestie maakt van de Sleeswijksclte zaak weder eene Europesche quaestie. Euro pa kan hier niet onzijdig blijven, kan niet lijdelijk toeziendat Denemarken ten gevalle van Duitschland aldus verminkt worde. Het zouop eene kleine schaalzijn het schan daal der verdeeling van Polen hernieuwen. De Bondsvergadering, het is waar, is vredelie vend van aard en vecht liever met protocollen en ultimatums dan met baionetten en kanon nen. Doch er zijn redenendie haar thans zoudeu kunnen bewegen krijgshaftig te zijn. De publieke opinie in Duitschland, sinds ja ren door valsche voorstellingen van de quaestie misleid en opgewonden door het denkbeeld van een Duitsch meerumschlungcn Sleeswijk dringt onstuimig op dwangmaatregelen tegen Denemarken aan. Oostenrijk heeft behalve het motief der uitbreiding van Duitschland 's grenzennog het motief om zijne pas verwor ven populairiteit te versterkendoor als voor vechter der geschonden Duitsche nationaliteit op te treden. Voor Pruissendat reeds meermalen de „Sleeswijk-Holsteinsche" quaes tie oprakelde om daarmede Duitschland 's sympathieën te winnenis deze stand van za ken eene bouue fortune om te trachten zijn geteisterd aanzien er wat mede te kalefateren. Verschillende redenen werken dus zamen om den kruistogt van Duitschland tegen Denemar ken te doen plaats hebben. De vraag is nu, wat zal het overig Europa doen? Zal het lijdzaam, met over elkander ge slagen armenDuitschland en Denemarken hunnen twist laten uitvechten? Zal het diplo matieke vertoogen houden en den vrede pre diken r Zal het, wanneer Duitsche troepen de Eider overtrekken en een inval op Deensch gebied doen, krachtdadig tusschen beide treden en door een ernstig veto deze aanranding van

Schager Courant | 1863 | | pagina 1