8 QGTQBIBu Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. M 315. Zevende Jaargang. GEHEE\TE AKkOM)l<;i\GE\. POLI I1EK OVERZICHT. lM.i i a ',/a'e SCHAGER COURANT. abonnementsprijs vooil drie maanden: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het gcheelc Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. TJITGrEVER F. J~. Cr. JDIJDEFKOFI. prijs der advertentiön Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerder 0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Op den publiekcn weg, binnen de gemeente Schagen, gevonden, een gouden zijnaald, regt- hebbendc kan dezelve terug bekomen ter secretarie dier gemeente Burgemeester en Wethonders der Gemeente Schagen. Gelet hebbende op art 261 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad No. 85. Brengen ter openbare kennis, dat het door hen voorloopig vastgestelde Suppletoir kohier van deu lloofdelijken Omslag en hondenbe lasting voor het loopende dienstjaar, gedurende veertien dagen, en wel van Dingsdag den 6 October tot en met Donderdag den 22 Octo- ber aanstaande ter Secretarie dezer Gemeente, voor een ieder ter lezing zal nederliggen. Bil is deze afgekondigd en aangeplakt, waar zu'ks te doen gebruikelijk is. Schagen, den 5 October 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, H. R. de MEER. I)e Secretaris. A. J. VAN C.YNTFORT. Frankrijk. De Moniteur behelst een par ticulieren brief van dezen inhoud: „Het is nu uitgemaakt, dat in Japan de onderscheiden daiinios of rijksgrooten een voor een en ach tereenvolgens, al naar gelang zij meer of min der oorlogzuchtig en vijandig gestemd zijn, door de buitenlanders zullen moeten worden bestreden. Ouder de strijdlustigste daiinios behoort de vorst Mowori, hij is het, die de buitenlandsche schepen welke zijne forten voorbij voeren, heeft doen beschieten, en die zich heeft vermeten de Amerikaanschede Fransche en de Nederlandsche vlag te beleedigen. Bij de dientengevolge voorgevallen vijandelijk heden is opgemaakt dat de Japansche ar tillerie goed bediend werd en juist mikte. „De forten, welke buitenlandsche schepen hebben beschoten, liggen op de noordkust der Japansche Binnenzee, in eene reeks nabij de stad Simonoseki; zij makenom zoo te zeg gen, het Gibraltar dier Middeilandsche zee uit. „Doch niettegenstaande de sterkte dier positie is de beleediging welke door den vorst Moworie aan de drie genoemde natiën was aangedaanniet ongewroken gelaten. De verdiende tuchtiging is niet uitgebleven. Mowozi wist vroeger niet hoe ver het geschut der buitenlandsche mogendheden welke door hem aangerand zijnreikthij zal daarvan nu zekerlijk eene juister vooretelling hebben. „Litusschen is nu op nieuw gebleken van de bedroevende gesteldheid van het Japansche rijk. De daïmios ondernemen vijandelijkheden op eigen hand en op hnune persoonlijke verant woordelijkheid, terwijl de Taikoen niet machtig genoeg is om te beletten dat zijne groote leen mannen stappen doen die voor de veiligheid van het gansche rijk gevaarlijk zijn." De Moniteur meldt, dat de stemming op de Ionische eilanden is afgeloopen. Corsu en Paxos hebben zich voor de vereeniging met Griekenland verklaard. De uitslag op de overige eilanden is nog onbekend, maar deze zal zonder twijfel ten gunste der vereeniging zijn. De Moniteur deelt tijdingen uit Mexico mede, waaruit blijkt, dat de ontbinding van de partij van Juarez dagelijks toeneemt. Er is sprake, dat te San Luis de Potori eerlang een pronunciamiento zal plaats hebben ten gunste der Fransche interventie. De gereorganiseerde burgerwacht biedt met goed gevolg tegenstand aan de gucrilla-benden. Duitscliland. Berlijn, 28 Sept. De Kreuz- zeitung meldt het volgende: Voor eenigc we ken werden biina alle te Berlijn verschijnende politieke dagbladen men berekende hun getal op 12, en ook de Kreuzzeitung en de Nord l. Allg. Ztg. bevonden er zich onder, in de openbare lokalen in beslag genomen. Het betrof de overname eener oproeping van de Poolsche nationale regering. Thans hebben verscheidene redacteurs, in deze zaak verant woordelijk, een verhoor oudergaan. Mocht er werkelijk een procos ingesteld worden, dan zou dit een omvang verkrijgen als met de Ber- lijnsche drukpers nog niet geval is geweest." Naar de berichten van de andere dagbladen luidt de aanklacht zelfs op hoogverraad. In Oostenrijk was wegens hetzelfde artikel eene klachte ingediend; het openbare ministerie zag echter van het proces af, het erkende, dat het redigeren van een dagblad onmogelijk wordt, wanneer de redactie voor alle documenten aansprakelijk gesteld wierd, alsof zij die zelve had opgesteld. Polen. Uit Dziatoszvke, eene volkrijke stad in het palatinaat Krakau, wordt het volgende gemeld: In den nacht van 22 op 23 dezer kwam in onze stad eene Russische afdeeling infanterie met twee officiereu. De soldaten doorzochten daarop met een officier de geheele stad. Bij een Israëlitischen kleermaker vonden zij afgewerkte kielen en hemden waarin zij de uniform der insurgenten meenden te erkennen. Zij begonnen den armen kleermaker te slaan, opdat hij hun zeggen zou van wien hij deze bestelling ontvangen had. Toen de Israëliet niets verklaarde namen de Russen de toevlucht tot allerlei folteringen. Zij staken verscheidene kaarsen aan en brandden daarmede den baard en de wenkbraauwen van hun slachtoffer af. Toen dit niets baatte legden zij hem vuur onder de voetzolen en bonden hem de handen met touwen vast, die zij zoo strak aantrokken dat zij het vleesch openhaal den. Zoo werd de Israëliet van 1 uur 's nachts tot 10 uur gepijnigd. Eerst zeide hij dat een onbekend lieer deze kleederen besteld had, later noemde hij een kassier Zdzianski, die ook terstond gearresteerd werd. Denzelfden dag werden verscheidene winkels geplunderd en dit zou zeker nog langer voortgezet zijn wanneer niet eene deputatie der burgerij aan den bevelvoerenden oflicier 300 zilveren roebels had ter hand gesteld. De verliezen in de geplunderde en in beslag genomen huizen van Zamoyski worden, volgens de Czas, op 30 millioen Poolsche guldens begroot. Den 23stcn werden volgens hetzelfde blad, 100 Russische soldaten naar het palcis van den aartsbisschop Fclinski gezonden, om de achterstallige belasting van den verbannen prelaat in te vorderen. Op bevel van den officier werden zij in de appartementen van een aartsbis schop ingekwartierd. De Ostd. Post meldt het volgende: De Russen stapelen de eene daad van geweld op de andere. De opperrabijn Mersel te Warschau had het bezoek van den tempel op deu ver zoendag verboden, om elke demonstratie te voorkomen. Thans bericht men ons dat de genoemde rabbijn in hechtenis genomen is. Volgens berichten der Ostd. Ztg. drongen dienzelfden dag kozakken de synagoge te Warschau binnen en wierpen er de kerkgangera uitvernielden de heiligdommen en namen vele personen gevangen. Amerika. De Mexicaansche ex-president Jaurez heeft volgens de France, een poging gedaan om met de regeringen der republieken ia Zuid-Amerika eene coalitie tegen Frankrijk tot stand te brengen, Vooral had bij daarbij Peru op het oog gehad; doch de nieuwe pre sident de generaal Perez, heeft zijn aanbod van de hand gewezen en verklaard dat bij met Frankrijk in goeds verstandhouding wilde blijven. Japan. Nopens de aangelegenheden van Japan leest men nog het volgende in een brief nit Kanagawavan den 29 Julij „De prins van Nangatondie zich verstout heeft op bevriende schepen te vurendoor middel van de door hem aangelegde batterijen in de straat van Simonosekiheet Matzdaize Daizeuno-Daiboode Japansche naam van de Binnenzee, waarheen die engte voert, is Suconnada. De bedoelde daïmio beeft geen vlag ontzien der schepenwelke zijn grondgebied voor bijvoeren en ofschoon hij nu reeds voor zijne vermetelheid eenigzins gekastijd iszoo is hij nog meester van de engte en zijne stelling is daar zoo sterk, dat velen zijner onderhoorigen er aan twijfelenofwanneer al de hier beschikbare scheepsmagt vereenigd zou worden, die %el genoegzaam zon zijn, om hem daaruit te doen verhuizen. Zie hier de scheepsmagt der verschillende mogendheden, thans in de wateren van Japan

Schager Courant | 1863 | | pagina 1