Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. II OCïOBEÖ, Zevende Jaargang. A«. 1863^1^- GEMEENTE AFKONDIGINGEN. GEWONE BERICHTEN. J*o 316. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagenf 1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afeonderlijke Couranten„0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. UITG-EVEE 3?. J\ Gh DIDEEICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerder0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BEIEVEN FïtA.3STCO. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen. x- Gelet hebbende op art 261 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad No. 85. Brengen ter openbare kennis, dat het door hen voorloopig vastgestelde Suppletoir kohier van den 11 oofdelijken Omslag en hondenbe lasting voor het loopende dienstjaar, gedurende veertien dagen, en wel van Dingsdag den 6 October tot en met Donderdag den 22 Octo- ber aanstaande ter Secretarie dezer Gemeente, voor een ieder ter lezing zal nederliggen. En is deze afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Schagen, den 5 October 1863. Burgemeester en Wethouder» voornoemd. De Burgemeester, H. R. DE MEKR. De Secretarie. A. J. VAN C.VNTFORT. Schagen 12 October 1863. Heden vierde de Heer J. J. van der Sluis, Emeritus Piedikant alhier, zijn tachtigsten jaar dag. Hooggeacht en geliefd door allen die hem kennen ontbrak het hem niet aan be wijzen van belangstelling in het voorrecht dat hem te beurt viel. De gemeente, iu wier midden hij, het grootste deel van zijn nuttig leven doorgebracht heeft en wier zedelijk heil bij rf'ijk vroeger door zijne prediking, nog altijd door zijn voorbeeld poogt te bevorde ren gaf hem door middel van de kerkelijke eollegien, als hare vertegenwoordigers, in een gepast geschenk een bewijs van de warme toegenegenheid die zij voor hem koestert. Ook de Predikanten van den Ring Zijpe die in grooten getale ware opgekomen om den jarige te begroeten gaven behalve daarin, ook in het overreiken van een geschenk hnnne achting voor den feestvierende te kennen. Vele vrienden verheugden zich met hemen toonden dit bf door de vereering van een ca deau óf door hunne hartelijke toespraken. Tachtig jaren geleefd te hebben is een voor recht maar tachtig jaren zóó geleefd te heb ben als de Heer J. J. van der Sluis, is oneindig grooter voorrecht en noopt ons tot de ontboezeming van den wenschdat de waardige man nog lang in ons midden zal zijnwat hij -thans ishoewel ond van da gen jong van hoofd en jong van hart. In de omsteken van Torrelavega (provincie Santander) heeft eene verschrikkelijke wreed heid plaats gehad. Zekere Andreaoud 43 jaren half krankzinnig en geheel versuft ten gevolge van de mishandelingendie hij in zijne jengd van zijne moeder moest verduren wordt algemeen geplaagd. Hij was zeer be daard en zacht van aard, deed nimmer iemand kwaaden voor een weinig geld kon men groote diensten van hem verkrijgen. Vijanden had hij volstrekt niet en toch is hij het slachtoffer eener afgrijselijke misdaad geworden. In het begin der vorige week kwamen eenige muilezeldrijvers in eene herberg in de nabij heid van Torrelavega; Andrea bevond zich ook aldaar. Men maakte gekheid met hem liet hem dansen en drinken en stelde hem eindelijk voor hem bij den tegenover wonen den smid een grijsaard van hoogen ouderdom als een muilezel te beslaan. Andrea was vrolijkbegreep dat men gekheid met hem maakte en liet zich in den smidsstal het been vastbinden even als bij het beslaan van paarden geschiedt. De muilezeldrijvers spotten echter niet. Er werd een hoefijzer genomen en met nagels aan den voet van den ongeluk kige vastgeklonken deze schreeuwde geweldig, doch de smid kon geen weerstand aan de booswichten bieden en in de herbergde eenige woning in de nabijheid was slechts een jong meisje. Daarna werd de tweede voet beslagen en toen noodzaakte men Andrea door zweepslagen te loopen. Ilij viel neder en bleef 20 minuten liggengedurende welke zijne beulen in de herberg gingen drinken. Daarna kwamen zij terug en doorboorden zijue handen en zijn hoofd met nagels, on der welke bewerking Andrea stierf. Het lijk werd daarna opgehangen. De oude smid is gearresteerddoch weder in vrijheid gestel de muilezeldrijvers heeft men niet kunnen inhalen; men hoopt ze echter in Castillië, waarheen zij trekken te zullen arresteren. De N. Courant tan den Helder meldt het volgende Naar wij vernemen worden de volgende oorlogschepen met Nederlandschen spoed gereed gemaakt om in dienst te worden gesteld, waar schijnlijk allen voor Indie bestemd, met be trekking tot het voorgevallene in Japan. Aan de marine werf alhier, het fregat met stoomvermogen de Admiraal van Wassenaar, 45 stukken; de korvet met stoomvermogen Prinses Amelia, 19 stukken; Metalen Kruis 16 stukken. Te Hellevoetsluis schroefstoomschepen 4 klasse Soesldji, 10 stukken en Coekoorn 10 stukken. Te Vlissingen het fregat met stoomvermo gen Adolf van Nassau, 51 stukken, waarop zeer waarschijnlijk de bemanning zal overgaan van het fregat met stoomvermogen de Zeeland Woensdag jl. van hier naar Vlissingen ver trokken, als wordende laatstgenoemd schip min der in staat geacht tot het doen eener langdurige en verre reis. Een voltigeur der keizerlijke garde te Parijs zag juist toen hij op het punt stond zijne soep te gaan eteneen armen uitgehongerden grijs aard staan. Hij sprak hem aan en vraagde of hij houger had, waarop de grijsaard bevestigend antwoordde: iWelnu hier is mijne soep eet die; misschien hebt gij in uwe jeugd ook soldaten-soep gegeten; dan kunt gij tevens aan uwe jeugd denken." Een voorbijganger, die dit hoorde, vraagde den soldaat, wat hij dan wel zou eten. mijnheer, was het ant woord ik eet met mijne kameraden. Dat doen wij altijd, wanneer een armoedige grijsaard tijdens het etensuur voorbij onze posten gaat, dan deelen wij eerst met hem en dan onder elkander". De hoogste prijs van fr 100,000 in de jongstgeleden trekking van het Credit-foncier is gewonnen door eene keukenmeid genaamd Félicité Foriutiée Paradis Met zulke heil spellende namen moet men wel gelukkig zijn in de loterij. Dit troetelkind der fortuin woont bij een gezin in de straat Faitbout, te Parijs. Generaal Amenkow heeft een nieuwen ka- techismos voor de boeren, in het gouvernement Kiew, laten ronddeelen, waaiin o. a. de volgende vragen en antwoorden voorkomen: Wat gebiedt uw plicht, wanneer gij een katholiek in het bosch ontmoet? vliem als een hond dood te slaan". Verdient een katholiek eene Chris telijke begrafenis?" »Neen, want zijn vleesch is onrein." »Aan wien behooren alle velden en bosschen, welke gij rondom het dorp ziet liggen?" »Aau den keizer, die ze ons zal schenken, wanneer wij hem van de rebellen bevrijden". De collecte voor het monument van 1813 gaat niet alleen traag voort, vooral in de groote steden van ons rijk, maar levert op de meeste plaatsen lang niet op, wat men had gedacht en beantwoordt geenzins aan de raming vanlöcts. per hoofd. Zoo b.v. bracht die te Purmerende 7 5 ct, te 's Gravenhage 7 ct, te Koog aan de Zaan 5 ct, te Zoeterwoude 3 ct, te Amsterdam 2| ct, te Alkmaar slechts 2 ct, gemiddeld per hoofd op. In de Marokkaansche haven Saffi is de Spaansche ontvanger der douanes plotseling overleden. Men schreef dit dadelijk toe aan vergiftiging en men beschuldigde eene veertien jarige Israëlietische dienstbode van de misdaad. Op verzoek van den Spaanschen consul liet de sultan het meisje arresteren. Zonder tot eene lijkschouwing of eeuig geregeld gerechtelijk on derzoek, om te weten of de overledene werkelijk was vergiftigd, over te gaan, werd het meisje op de wreedste wijze gepijnigd; men beloofde haar, dat eene bekentenis een einde aan hare folteringen zou maken en zij bekende. Daarop werd zij dadelijk zonder verderen vorm van proces, ter dood gebracht. Dit was echter niet genoeg. Drie andere Israëlieten werden van medeplichtigheid verdachteen hunner werd naar Taneer overgebracht om te worden onthoofd. De Israëlitische junta van die stad verzocht om uitstel van ezecutie en richtte zich met dit ver zoek aan de vertegenwoordigers der Enropesche mogendheden; deze junta zond ook een dringend smeekschrift aan de koningin van Spanje, waarin op een geregeld onderzoek der zaak werd aan gedrongen. De Spaansche consul weigerde echter hieraan te voldoen en den 16 Sept. te 10 ure, werd de beschuldigde, zonder eenig onderzoek der zaak, onthoofd, nadat men de wreedheid had gehad hem in debeenen te schie ten. De twee andere beschuldigden zijn nog steeds in hechtenis. De Fransche regering heeft zich dadelijk met deze zaak bemoeid en per telegraaph aan den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken doen verzoeken, om, indien het nog tijd is, de terechtstelling dezer twee personen te doen uitstellen, tot dat hunne zaak onderzocht en hunne misdaad volkomen geble ken zal zijn.

Schager Courant | 1863 | | pagina 1